School election results from across the region

2010-05-05T00:11:00Z School election results from across the region The Billings Gazette
May 05, 2010 12:11 am

Here are updated results from school elections held across The Gazette's circulation area on Tuesday.

Big Horn

Hardin Schools:

Trustee elections:

Zone 2: Clarice Denny (incumbent), 29

Jon C. Wells, 23

Zone 3: Richard L. Imer (incumbent), 181

Kendall Old Horn Sr., 110

Lodge Grass Schools:

Trustee elections:

Elementary:

Leonard Bends, 244

Jackie Blacksmith, 246

Flavina Brightwings Bromley, 226

Sherry House, 228

Pryor Schools:

Trustee elections:

Rachel DeCrane Blaine, 135

Gordon Plain Bull (incumbent), 67

Veronica K. Spotted Bear (incumbent), 82

Write in: Virgil Buffalo Jr., 3

Wyola Schools:

Trustee elections:

Elementary:

Dorothy Aragon-Huff, 70

Kristi Blaine, 49

Write-in: Kristi Old Coyote, 1

High school:

Lovey Backbone, 56

Jacquelyn Stewart, 42

 

Blaine County

 

Chinook Schools:

High school mill levy: 1.99 mills, $16,557.88

For, 149

Against, 71

Trustee by acclamation:

Travis Lee Buck

Keith Raty (high school rural district)

James Hodgson

Harlem Schools:

Trustee candidates:

Three-year term:

Nancy K. Boushie, 41

Donald L. Long Knife, 131

Vanessa Rhines, 87

Gerald J. Stiffarm, 19

Two-year term:

Kathleen Adams, 215

Linda Kinsey, 59

One-year term:

Kristie L. Crazy, 76

Marcelean M. Janis, 19

Judy J. King, 54

Kasey Nicholson, 85

J.P. "Chunker" Walker, 37

Hays Schools:

Trustees:

James Flansburg, 36

Michelle M. Fox, 21

Robert Lee Fox, 9

Gene L. Helgeson, 18

Geno V. Levaldo, 33

Wesley Main Sr., 19

Gerald G. Martin, 20

Jay Willie Mount, 14

Turner Schools:

Trustee positions (2):

Stephen Humphreys (incumbent), 78

Jay Anderson (incumbent), 28

Linda Hutton, 75

High school mill levy: $19,000, approx. 10 mills

For, 64

Against, 33

Zurich Schools

Mill levy: general fund, $15,562, approx. 8.13 mills

For, 29

Against, 26

Two trustees by acclamation:

3-yr term: Leanna Johnson, 44

1-yr term: Buck Dolan, 37

 

Carbon County

 

Belfry Schools:

Mill levy: 10 mills

For, 85

Against, 62

Trustee position:

Jennifer Jacobson, 48

Greg Maddox, 96

Bridger Schools:

Trustees by acclamation:

Russ Imlay

Lorie Adkins

Fromberg Schools:

School board members elected by acclamation:

Jerry Paugh

Michael Creeden

Lynn Roberts

Mill levy: $11,244.46

For: 73

Against: 56

Joliet Schools:

Trustee election:

Two positions, 3-yr terms

Melvin Stene (incumbent), 227

Sharon Songstad (incumbent), 206

Dawn Blain, 136

Brenda Johnson, 61

Luther Schools:

3-yr trustee position by acclamation: Carrie Entenmann

Red Lodge Schools:

2 trustees by acclamation (3-yr terms): John Elsberry (incumbent)

Steve Haman

High school mill levy: $69,887

For, 338

Against, 272

Roberts Schools:

One trustee position:

Mike Ayre, 52

Tracy Timmons - 77

 

Carter County

 

Ekalaka Schools:

Trustee election (two 3-yr terms):

Sandra Butler, 146

Scott Kittelmann, 348

Les Kreitel, 343

Elementary levy for $6,440.25

For, 277

Against, 191

High school levy for $52,794.14

For, 303

Against, 299

 

Custer County

 

Miles City Schools:

Mill levy high school general fund: $29,432

For, 548

Against, 229

Mill levy elementary general fund: $103,659

For, 661

Against, 269

Trustees filled by incumbents.

 

Daniels County

 

Scobey Schools:

Two trustees by acclamation: Dawn Hagan (incumbent) and Kevin Rasmussen (incumbent)

 

Dawson County

 

Bloomfield Elementary:

General fund mill levy

For, 22

Against, 17

Lindsay Elementary:

General fund mill levy:

For, 48

Against, 45

Richey Schools:

Trustee election:

Judie Hoffman(i), 53

Cody Strohm, 26

Glendive Schools:

Mill levy for elementary school: $137,889.63

For,834

Against, 679

Mill levy for high school: $29,806.47

For, 925

Against, 791

Building reserve for elementary: $100,000 per yr for 5 yrs

For, 738

Against, 763

Building reserve for high school: $100,000 per yr for 5 yrs

For, 773

Against, 929

College trustee election (3 positions):

Margaret L. Copeland, 574

Eric T. Corneliusen, 1,040

William E. LaBree, 1,028

Alan W. Sevier, 1,026

Kim R. Wiseman, 940

 

Fallon County

 

Baker Schools:

Trustee election (2 positions):

Michael Gentilini, 162

Michael Gunderson, 146

Carol Zachmann, 60

Plevna Schools:

Trustee election (2 positions):

Gary Brent Brockel, 97

Scot J. Buerkle, 95

Henry Hastig, 52

Corrine Sander, 43

 

Fergus County

 

Denton Schools:

Trustee by acclamation: Tova Gerer

Mill levy for elementary, sum of $5k each year

For, 57

Against, 14

Mill levy for high school sum of $5k each yr

For, 61

Against, 14

Grass Range Schools:

Trustee election one 3-yr term:

Christopher Cox, 70

Janel J. Tucek, 54

General levy for elementary: $20,942.92, for 12.69 mills

For, 63

Against, 57

General levy for high school: $28,321.22, 15.93 mills

For, 64

Against, 59

Lewistown Schools:

Trustee elections (2 positions):

Jeremy Bristol (incumbent), 1202

Jimmy Graham, 826

Lisa Pierce, 827

Operational levy for elementary school general fund: $111,435

For, 958

Against, 726

Roy Schools:

Trustee election by acclamation:

Jerry Knerr

Gina Welch

Levy election for general fund; $9,012.66

For, 40

Against: 19

Golden Valley County

Lavina Schools:

One trustee position:

Ben Lehfeldt, 95

Mark R. Smith, 17

Ryegate Schools:

General fund for mill levy: $40,000

For, 107

Against, 53

Trustee election by acclamation:

Lynn Lewis

Matt McAndrews

 

Musselshell County

 

Melstone Schools:

Trustees by acclamation:

Jason Stensvad

Rachel Hofer

Jennifer Roen

Roundup Schools:

Trustee election (1 position):

Robert T. Goffena, 60

Tammie McCutcheon, 40

Francis Rodgers, 44

James John Webber, 175

 

Park County

 

Cooke City Schools:

Election by acclamation:

Patty Warren

Scott Denniston

Gardiner Schools:

Two 3-year trustee positions:

Kathy P. Cretella, 54

Elizabeth A. Dreyer, 204

Todd Koel, 157

Holly Long, 111

Eric Robinson, 154

Rob Stermitz, 131

Livingston Schools:

Trustees by acclamation: Theodore Madden

Doyle S. Coleman

Bradley Snell

Petroleum County

Winnett Schools:

One trustee position:

Jolene Shaw (incumbent), 129

Raye Anne Lund, 90

 

Phillips County

 

Dodson Schools:

Trustee by acclamation: Iris Killeagle

Malta Schools:

1 position Trustee election:

John Meisdalen, 440

Mark Holman, 117

Saco Schools:

Trustee election (1 position):

Lonna Crowder (incumbent), 60

Christopher Pippin, 32

Whitewater Schools:

Mill levy: $41,222. 11.26 mills

For, 30

Against, 5

 

Powder River County

 

Broadus Schools:

Mill levy for high school: $12,690.37

For: 237

Against: 107

Mill levy for elementary: $50,000

For: 196

Against: 72

Trustees by acclamation:

Cole Smith

Amanda Zimmer

 

Prairie County

 

Terry Schools:

Trustee election (2):

Jason Higgins, 149

Brian Morast, 194

Michael Sterchi, 78

 

Richland County

 

Fairview Schools:

Elementary school district mill levy: $8,948.62

For, 225

Against, 155

Two school board positions:

Alyssa Burman, 135

Randy Skov, 251

Dale Vitt, 307

Lambert Schools:

Trustee election (1):

Greg Rauschendorfer (incumbent), 79

Rob Knotts, 39

Savage Schools:

Trustee position: Kimberly Nollmeyer (incumbent), 61

Troy Conradsen (write in), 2

Mill levy for elementary: $48,912.47, 39.68 mills

For, 54

Against, 22

Sidney Schools:

Elementary trustee position:

Virginia I. Oraw, 1121

Dexter Thiel, 631

Request for budget authority in elementary: $132,750

For, 812

Against, 1017

 

Roosevelt County

Bainville Schools:

2 trustee positions:

Garth Harmon, 74

Dennis Nelson, 92

Duane Rabbe, Jr., 52

Proposition for general fund: $49,000. The district be authorized to expend the sum of approx 20 mills.

For, 90

Against, 30

Proposition under building reserve fund: levy for one year for $43,000, approx 17 mills

For, 81

Against, 38

Brockton Schools:

1 Trustee position:

 Rae Jean Belgarde, 64

Write-in: Ann Lambert, 10

Culbertson Schools:

$15,000 in elementary

For, 65

Against, 21

$15,000 in high school

For, 59

Against, 16

Froid Schools:

Mill levy in high school: 1.45 mills

For, 34

Against, 3

Mill levy in general fund (elementary): 1.8 mills

For, 33

Against, 3

Building reserve elementary levy for 2 yrs

For, 33

Against, 4

Building reserve high school levy for 2 yrs

For, 33

Against, 4

Poplar Schools:

1 Trustee position:

Denver Atkinson Sr. (incumbent), 154

Michael Youngman Sr., 45

Tony Shields (write in), 91

Wolf Point Schools:

Trustee election (2 positions):

John E. Douglas, 156

Scott G. Nefzger, 185

Bill Rusch, 143

 

Rosebud County

 

Colstrip Schools:

Elementary general fund levy: $251,580

For, 236

Against, 81

High school general fund levy:$323,419

For, 228

Against, 89

$11.19 on $100,000 if both were to pass

Trustee election 2 positions:

Hugh Broadus, 51

LeAnne Crippen, 44

Sally Daugherty, 207

Fay Matheny, 142

Kathy Pittman, 38

William "Bill" Wertman, 132

Forsyth Schools:

Elementary general fund mill levy: $15,933.11

For, 147

Against, 62

High school general fund: $5,824.65

For, 169

Against, 67

Trustee election (2 elementary/high school positions):

Dennis Kopitzke, 144

Lloyd Nelson, 99

Ginger Roll, 163

Lame Deer Schools:

Lame Deer elementary Trustees (1)

Kevin Curley, 8

Maryann Farris-Sattler, 31

Rosanne Headswift, 69

Collette Tall Bull, 48

Walter Whistling Elk, 25

Ashland/high school trustee (1)

Bryan Anderson, 28

Winslow White Crane, 12

Rosebud schools:

2 trustees (3-yr): Bradley Hallman, 56

Lori Ferguson Reierson, 84

Dan Schafer, 38

Mill levy elementary: $17,761.65

For, 69

Against, 28

High school: $10,292.44

For, 61

Against, 36

 

Sheridan County

 

Medicine Lake Schools:

General fund levy: $457,687.29

For, 98

Against, 11

Building fund levy: $50,000

For, 96

Against, 13

Trustee election by acclamation:

Amy Ator

Boyd Rasmussen

Plentywood Schools:

General fund levy: $71,202.65

For, 250

Against, 100

Westby Schools:

Trustee by acclamation: Donna Sorenson

 

Stillwater County

 

Absarokee Schools:

High school mill levy: $12,807.99

For, 213

Against, 137

Elementary mill levy: $19,323.19

For, 172

Against, 121

Trustee election by acclamation: Mike Studiner

Columbus Schools:

Trustee by acclamation: Christopher M. Fleck

Molt elementary:

Trustee by acclamation: Jennifer Shane

Park City Schools:

1 Trustee position:

Tim McMillen (incumbent), 57

Kristi Lowell, 248

Eric Frank, 66

Edward Heidrich, 9

Rapelje Schools:

School board positions by acclamation:

Mike Erfle

Mark Shane

 

Sweet Grass County

 

Big Timber Grade School

Trustee

Mary Hathaway, 659

Rae Walker, 776

Levy

For: 503

Against: 435

Sweet Grass County High School

2 trustees:

Mary Jo Engle, 1025

Holly Hatch, 639

Edward Crocitto, 439

Mill levy: $16,002.62

For: 709

Against: 493

Melville SD No. 5

Annie Carroccia, 46

Levy

For: 38

Against: 3

Grey Cliff SD No. 16

Beth Adam, 88

Levy

For: 53

Against: 55

 

Treasure County

 

Hysham School District

Trustee positions (2):

Audrey Lackman (incumbent), 141

Brent Icopini, 176

Susan Hert, 107

 

Valley County

 

Glasgow School District

General fund mill levy: $48,435.58

For, 361

Against, 248

 

Wheatland County

 

Harlowton School District

Elementary: $30,000

For, 225

Against, 56

High school general fund levy: $25,000

For, 231

Against, 60

Trustee (3 yr):

Jim Lane, 258

2 trustees (1-yr):

Daniel Barnhart, 81

Jodi Tierney, 113

Wayne Butts, 105

Wibaux County

Wibaux School District

Trustee (3-yr term):

Kory Scammon (incumbent), 46

Jodi Gainan George, 48

 

Yellowstone County

 

Broadview School District

Trustee:

Willis "Gene" Vandyke, 75

Lisa McFarland, 64

Elementary building reserve, $25,000 per year for five years:

For, 104

Against, 43

High school building reserve, $25,000 per year for five years:

For, 107

Against, 43

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Billings Gazette

Popular Stories

Deals & Offers

Featured Businesses