BOWLING

2002-04-27T23:00:00Z BOWLING The Billings Gazette
April 27, 2002 11:00 pm

ABC Tournament

at MetraPark Expo Center

Current top 10 division leaders with hometown and pinfalls:

TEAM

Regular

1, Brunoís Pizza No. 1, Lafayette, Ind., (David Hurtt, Gerry Ness, Michael McCormick, Steve Hartman, Terry Clayton), 3,473. 2, Bogartís No. 1, Apple Valley, Minn., 3,436. 3, Star Pro Shop No. 2, Addison, Ill., 3,398. 4, Brian Brazeau Pro Shop, Ocala, Fla., 3,382. 5, Linds Lakers No. 1, Minneapolis, 3,370. 6, Bowlers Edge Pro Shop, Neenah, Wis., 3354. 7, Lindís Classic, Milwaukee, 3,350. 8, Bogartís No. 2, Apple Valley, Minn., 3,327. 9, Montgomery Industries Inc., Braintree, Mass., 3,313. 10, Rob Baileyís Pro Shop No. 1, Sun Prairie, Wis., 3,298.

Classified (900 avg. or less)

1, Yee Invitational, San Francisco, (Carolyn Wing, Jeff Winter, Hugh Fontaine, Joe Hui, Dennis Yee), 2,952. 2, Pepsi, Hardin, Mont., 2,806. 3, T-R and The Tots, Jamestown, N.D., 2,802. 4, Wilderness Inn, Grangeville, Idaho, 2,793. 5, Zee Lanes No. 2, Frazee, Minn., 2,785. 6, Sysco, Billings, Mont., 2,783. 7, Holmquist Builders, Hamilton, Mont., 2,763. 8, K&K Motel, Enderlin, N.D., 2,749. 9, Falls City Lanes, Humboldt, Neb., 2,744. 10, Town & Country, Sterling, N.D., 2,742.

DOUBLES

Regular

1, Dino Castillo, Arlington, Texas/Greg Derrick, Euless, Texas, 1,488. 2, D.J. Archer/Mark Scroggins, Amarillo, Texas, 1,472. 3, Terry Clayton/David Hurtt, Lafayette, Ind., 1,471. 4, Brian Hock, Channahon, Ill./James Wagner, Joliet, Ill., 1,467. 5, Carl Heini, Cleveland Heights, Ohio /Albert Walko Jr., Wickliffe, Ohio, 1,465. 6, Cory Jackson, Rochester, N.Y./Angelo Delmonte Jr., Webster, N.Y., 1,463. 7, Sam Carter/Tom Bates, Ben Lomond, Calif., 1,440. 8, Dale Seath, Mankato, Minn./Pat Umphrey, Golden Valley, Minn, 1,424. 9, Ward Mocaby, Wichita, Kan./Phillip Kepner, McKinney, Texas, 1,422. 10, Tony Viecelli, Morenci, Ariz./Kenneth Hosp, Tucson, Ariz., 1,418.

Classified (360 avg. or less)

1, Dennis Yee, Pacifica, Calif./Joe Hui, San Francisco, Calif., 1,345. 2, Kathy Ruminski, Michigan City, Ind./Jason Ruminski, LaPorte, Ind., 1,253. 3, Russ Stevens/Rick Stevens, Clarion, Iowa, 1,232. 4, Robert Wantland, Plano, Ill./Brian Henrichs, Yorkville, Ill., 1,223. 5, Leroy Krien, Bismarck, N.D./Ron Bartz, Elgin, N.D., 1,215. 6, Ken Wylie/Allen Richard, Wolf Point, Mont., 1,207. 7, G.W. Holmes, Cabool, Mo./Harvey Carder, Harrison, Ark., 1,196. 8, (tie) Philip Remus/Dennis LaShaw, Couer díAlene, Idaho, and Virgil Kaiser, Meckling, S.D./Larry Wittmeier, Vermillion, S.D., 1,194. 10, David Williams, Bismarck, N.D./Clarence Moch, Napoleon, N.D., 1,192.

SINGLES

Regular

1, Mark Millsap, Portage, Ind., 823. 2, John Socha, New Berlin, Wis., 809. 3, Rick Miller, Lincoln, Neb., 796. 4, Darren King, Centreville, Mich., 793. 5, Michael Hoffman, Verona, Wis., 791. 6, Tony Zaccardo, Clifton Park, N.Y., 790. 7, (tie) Brian Thyes, Suring, Wis., and Leroy Hosgood, Bowie, Md., 788. 9, Larry Eide, Sioux Falls, S.D., 784. 10, Rick Goergen, Sanford, Mich., 782.

Classified (180 avg. or less)

1, Bob Winston, Lexington, N.C., 695. 2, Aaron Allenby, Ellensburg, Wash., 676. 3, Troy Ferguson, Minneapolis, 668. 4, Joe Lemmon, Milaca, Minn., 667. 5, Bill Cherry, Calhoun, Ga., 664. 6, Sam Taylor, Riverdale, Ga., 656. 7, Blain Schaff, Billings, Mont., 646. 8, Harold Schroeder, Gibbon, Minn., 643. 9, (tie) Chuck Dailey, Great Falls, Mont., and Jerry Koskinen, Winthrop Harbor, Ill., 640.

ALL-EVENTS

Regular

1, Stephen Hardy, Manchester, N.H., 2,279. 2, Bob Buckery, McAdoo, Pa., 2,241. 3, Carl Heinl, Cleveland Heights, Ohio, 2,222. 4, Greg Derrick, Euless, Texas, 2,200. 5, Samuel Lantto, Eden Prairie, Minn., 2,184. 6, Do Khoi, Menlo Park, Calif., 2,178. 7, Tim Paider, Weyauwega, Wis., 2,164. 8, Brian Thyes, Suring, Wis., 2,162. 9, Mark Burbrink, Fort Wayne, Ind., 2,160. 10, Joel Carlson, Sun Prairie, Wis., 2,154.

Classified (180 avg. or less)

1, Dennis Yee, Pacifica, Calif., 2,032. 2, Joe Lemmon, Milaca, Minn., 1,940. 3, Aaron Allenby, Ellensburg, Wash., 1,826. 4, Allen Richard, Wolf Point, Mont., 1,811. 5, Tim Wagner, Hardin, Mont., 1,776. 6, Wayne Brown, Eagle River, Alaska, 1,775. 7, Robert Juray, Frenchtown, N.J., 1,772. 8, Joe Knudson, Titonka, Iowa, 1,768. 9, Richard Zdziemborski, Gulfport, Miss., 1,764. 10, Gregory Kennedy, Trenton, Mich., 1,763.

TEAM ALL-EVENTS

1, Linds Lakers No.1, Minneapolis, (Sam Lantto, Gary Green, Charles Vashaw, Todd Savoy, John Eiss) 10,339. 2, Brian Brazeau Pro Shop, Ocala, Fla., 10,044. 3, Team Ebonite Dallas One, Dallas, 9,997. 4, Bogartís No. 1, Apple Valley, Minn., 9,967. 5, Brunoís Pizza No. 1, Lafayette, Ind., 9,962. 6, Salomon Smith Barney No. 1, Oregon, Wis., 9,914. 7, Team Ebonite Dallas Too, Euless, Texas, 9,857. 8, Rob Baileyís Pro Shop No. 1, Sun Prairie, Wis., 9,856. 9, Lindís Classic, Milwaukee, 9,853. 10, Chilton Billiard Supply, Wichita, Kan., 9,784.

YOUR SPORTS

Trap Shooting

Joe Henley Memorial

at Billings Trap Club

100 doubles targets

Class A ó Robert Kurtz, Cody, Wyo., 89.

Class B ó Ivan Stevens, Greybull, Wyo., 87.

Class C ó Jim Wilkins, Billings, 88.

100 16-yard targets

Class AA ó Ivan Stevens, Greybull, Wyo., 96.

Class A ó Tyler Wetsch, Forsyth, 97.

Class B ó Ken Schmitz, Utica, 99.

Class C ó Dan Williams, Wolf Point, 88.

100 handicap targets

19-21 yards ó Daniel Vogel, Ballantine, 82; Michael Harney, Lewistown, 82.

22-24 ó Jim Wilkins, Billings, 89.

25-27 ó Ken Schmitz, Utica, 85.

New shooter ó Keith Young, Columbus, 83.

Veteran ó Duane Smith, Lewistown 80.

Event continues Sunday, 10 a.m.

Basketball

6C Ken DeVries Memorial All-Star games

GIRLS

Light 65, Dark 49

Dark ó Erin Spaeth 22, Bryna Hart 4, Jayme Loughney 6, Malia Piccin 3, Megan Kidwell 12, Nikki Locke 2.

Light ó Charity Cabana 9, Teri Seymour 22, Megon Dykstra 12, Jaime Preuit 4, Hannah Koch 12, Jayme Martinell 6.

MVP ó Teri Seymour, Park City.

BOYS

Dark 68, Light 56

Light ó David Barker 8, Chris Ostrum 10, Mason Jablonski 5, Josh Risser 1, David Lenhardt 12, Luke Wright 16, Matt Payovich 4.

Dark ó Derek Roberts 12, Miguel Valdez 6, Mike Kaufman 9, Aron Lynch 2, Jeff Baker 4, Jim Barta 8, Jon Krum 6, Mathew Flat Lip 12, Tony Hernandez 9.

MVP ó Luke Wright,Roberts.

Volleyball

Billings Juniors

The Billings Junior Volleyball Club Girls U-16 team finished 3-1 in pool play and was eliminated in Gold Division championship bracket by East Casper Volleyball Club by the score of 25-15 and 27-25 Saturday in the Casper, Wyo., tournament.

Team roping

at Laurel Horse Palace

No. 5 ó Andre LaFrance-Mike Limberhand, 34.61, 124; Gary Dixon-Ben Williams, 40.46, 93; Norm Haaland-Mike Limberhand, 8.84 (1), 62; Norm Haaland-Ty Parker, 8.95 (1), 31.

No. 6 ó Andre LaFrance-Greg Three Irons, 24.82, 130; Rusty Marshall-Tom Schweigert, 27.21, 78; Gary Dixon-Tom Schweigert, 31.34, 52.

No. 8 ó Greg Jambor-Greg Three Irons, 22.16, 120; Brian Eskew-Bart Harris, 30.45, 72; Brian Eskew-Mike Limberhand, 46.24, 48.

No. 9 ó Dex Tank-Dennis Tryan, 24.69, 102; Dex Tank-Tom Schweigert, 30.12, 68.

Golf

Hole in one

Allan Hardtke aced the 156-yard No. 15 hole at Par 3 Friday. Witnesses: Joe DuRocher, Tom Harrison.

Briarwood

The pro-am that was postponed April 22 has been re-scheduled for May 10. All teams must call to re-schedule tee times. To enter a team, call 248-2702.

Bowling

Montana Young American Alliance

at Bozeman

Team

Division 1 ó 1, Air Serv, Hardin, 2667; 2, Butte Boys, Butte, 2586; 3, Strike Force, Billings, 2554.

Division 2 ó 1, Westside (8), Missoula, 2698; 2, Fredís Gang Too, Missoula, 2697; 3, DECA, Havre, 2696; 4, Pro Bowlers, Billings, 2683.

Division 3 ó 1, Wolf Point Guys, Wolf Point-Scobey, 2738; 2, Columbus (1), Columbus, 2700; 3, Treasure Lanes, Livingston, 2655; 4, CL O.K. Coach, Bozeman, 2650; 5, Shoreís Floral, Chinook, 2631; 6, Bowling Gods, Billings, 2628.

Division 4 ó 1, Special People, Helena, 2802; 2, SGL Pinhunters, Helena, 2756; 3, Bevís Boys, Kalispell, 2690; 4, Girl Wonders, Helena, 2680; 5, NAPA-B&L Mechanics, Chinook, 2678; 6, Broadus (1), Broadus, 2677.

Division 5 ó 1, May Be Trouble, Helena, 2660; 2, Hofeldt Feedlot, Chinook, 2634; 3, The Bozeman Bowl (7), Bozeman, 2631; 4, 4 Boys, Helena, 2617; 5, Wonder Girls, Helena, 2594; 6, The Bozeman Bowl (10), Bozeman, 2591.

Division 6 ó 1, State Farm Insurance, Chinook, 2716; 2, Alley Cats, Helena, 2706; 3, Panda Bears, Livingston, 2666.

Division 7 ó 1, Team Ropers, Helena, 1759; 2, CL Butterflies, Bozeman, 1740; 3, Scooby-Doos, Ennis, 1707.

Doubles

Division 1 ó 1, Mickey Doherty-Patrick Doherty, Butte, 1369; 2, Lee Edelen-Matt Hoagland, Butte, 1302; 3, Nicki Davis-Dustin Stockner, Missoula, 1287; 4, Brian Porter-Andrew Richards, Missoula, 1283; 5, Matt Turner-Chris Pritchert, Kalispell, 1253.

Division 2 ó 1, Brandon Komrosky-Jason Keeler, Havre, 1393; 2, Levi Hansen-Andrew Odenbach, Glendive, 1341; 3, Jessica Printz-Jenna Chambers, Livingston, 1318; 4, Eric Lipp-Doug Ireland, Havre, 1316; 5, Zane Ridings-Jenny Cameron, Columbia Falls, 1314; 6, Holly Vukasin-Heather Vukasin, Great Falls, 1297.

Division 3 ó 1, Chad Becker-Logan Hicks, Livingston, 1429; 2, Patrick Fouhy-Jonathan Jensen, Wolf Point-Scobey, 1406; 3, Donald LaPlante Jr.-Joshua Burlison, Glendive, 1391; 4, Avery Sindelar-Erik Holbeck, Missoula, 1372; 5, Lindsay Gerky-Kyle Surber, Havre, 1370; 6, Alyssa Kottwitz-Zach Wermers, Bozeman, 1352.

Division 4 ó 1, Nathan Lewis-Katie Johnson, Missoula, 1393; 2, Jake Corcoran-Zach Lukenbill, Helena, 1366; 3, Stephanie Godbey-Lindsey Buss, Missoula, 1361; 4, Jake Printz-Vance Chambers, Livingston, 1355; 5, Channing Olson-Shaun Peterson, Colstrip, 1348; 6 (tie), Tyler Reaves-Simon McFadden, Columbus, 1341; Justin Hofstad-Tyler Hofstad, Whitehall, 1341.

Division 5 ó 1, Garrett Krum-Ashley Smicja, Helena-Bozeman, 1405; 2, Staci Butcher-Merylee Ramberg, Chinook, 1398; 3 (tie), Stevie Cunningham-Jami Winegar, Helena, 1382; Aaron Peterson-Julian Butcher, Columbia Falls, 1382; 5, Chelsey Chase-Elise Hahn, Helena, 1367; 6, Quinn Collins-Sean Collins, Helena, 1364.

Division 6 ó 1, Kray Buer-Ryan Danelson, Wolf Point-Scobey, 1417; 2, Heather Novak, Krista Wall, Helena, 1415; 3, Justin Willems-Spencer Collins, Bozeman, 1389; 4, Brandon Jacobsen-Elizabeth Gall, Missoula, 1386; 5, Andrew Mack-Donald Kokkeler, Chinook, 1377; 6, Alex Duman-Katie Gorsich, Helena, 1369.

Division 7 ó 1, Matthew Skillman-Brodie Cornett, Ennis, 939; 2, Kooper Jones-Klancy Jones, Helena, 923; 3, Robin Murphy-Jill Murphy, Billings, 898; 4, Melodi Reisenauer-Reno Puccinelli, Butte, 891; 5, Brandi Berg-Jaylee Berg, Havre, 872.

Singles

Division 1 ó 1, Barry Hodges, Missoula, 730; 2, Brady Kirkeby, Helena, 677; 3, Deven Darson, Columbia Falls, 673; 4, Eric Lipp, Havre, 671; 5 (tie), Josh Martin, Billings, 668; Chad Wiberg, Billings, 668.

Division 2 ó 1, Derek Burch, Helena, 740; 2, David Lambers, Bozeman, 736; 3, Matt Tomich, Helena, 729; 4, Jason Smith, Columbia Falls, 722; 5, Mike Hogin, Bozeman, 703; 6, Marcia Stratton, Havre, 701.

Division 3 ó 1, Spencer Ivers, Havre, 750; 2, Zach Wermers, Bozeman, 738; 3, Logan Hicks, Livingston, 725; 4, Andy Freund, Bozeman, 724; 5, Jenny Ramsey, Columbia Falls, 722; 6, Patrick Fouhy, Scobey, 715.

Division 4 ó 1, Jacob Stahl, Anaconda, 785; 2, Ryan Carroll, Missoula, 760; 3, Mark Harschfeld, Helena, 751; 4, Jesse Smith, Helena, 740; 5, Kiel French, Bozeman, 738; 6, Jourdon Han, Rudyard, 733.

Division 5 ó 1, Colton Haffner, Butte, 735; 2, Sean Collins, Helena, 733; 3, Tyler Hofstad, Whitehall, 719; 4, Jordan Couch, Hardin, 718; 5, Natasha Hill, Arlee, 711; 6, Alisha Baker, Helena, 708.

Division 6 ó 1, Donald Kokkeler, Chinook, 711; 2, Rock Nelson, Livingston, 708; 3, Jackie Sutphin, Great Falls, 700; 4 (tie), Nick Amsk, Livingston, 695; Lettie Frederick, Helena, 695; 6, Brady Henderson, Scobey, 691.

Division 7 ó 1, Joel Shanks, Roundup, 505; 2, Kiley Miller, Butte, 496; 3, Tylynn England, Helena, 479; 4, Kendra Kingman, Bozeman, 476; 5, Ashley Merchant, Billings, 468; 6, Jesse Bos, Bozeman, 467.

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Billings Gazette

Popular Stories

Five on Five
Five Billings Gazette sports staffers offer their opinions on five sports topics.

Deals & Offers

Featured Businesses