406 MT Sports

Boys

State Tournaments

State AA

at Four Seasons Arena, Great Falls

Thursday

Game 1: Billings Skyview 54, Missoula Sentinel 52

Game 2: Kalispell Glacier 56, Billings West 49

Game 3: Great Falls 57, Missoula Hellgate 45

Game 4: Bozeman 73, Kalispell Flathead 60

Friday

Game 5: Billings West 55, Missoula Sentinel 47, loser out

Game 6: Missoula Hellgate 52, Kalispell Flathead 51, loser out

Game 7: Kalispell Glacier 48, Billings Skyview 40

Game 8: Bozeman 54, Great Falls 52

Saturday

Game 9: Billings Skyview 69, Missoula Hellgate 45, loser out

Game 10: Great Falls 66, Billings West 52, loser out

Game 11: Billings Skyview 83, Great Falls 55, third place

Game 12: Kalispell Glacier 46, Bozeman 42, championship

State A

at Butte Civic Center, Butte

Thursday

Game 1: Dillon 60, Hardin 55

Game 2: Butte Central 48, Belgrade 38 

Game 3: Billings Central 57, Polson 37 

Game 4: Laurel 57, Hamilton 48

Friday

Game 5: Belgrade 68, Hardin 67, loser out

Game 6: Polson 51, Hamilton 45, loser out

Game 7: Dillon 53, Butte Central 39

Game 8: Billings Central 47, Laurel 43 

Saturday

Game 9: Polson 62, Butte Central 52, loser out

Game 10: Belgrade 57, Laurel 46, loser out

Game 11: Polson 54, Belgrade 47, third place

Game 12: Dillon 59, Billings Central 45, championship

State B

at Rimrock Auto Arena at MetraPark

Thursday

Game 1: Shelby 70, Lodge Grass 44

Game 2: Anaconda 68, Whitehall 55

Game 3: Malta 74, Lame Deer 69

Game 4: Missoula Loyola 79, Cut Bank 72

Friday

Game 5: Whitehall 71, Lodge Grass 56, loser out

Game 6: Lame Deer 68, Cut Bank 66, loser out

Game 7: Anaconda 68, Shelby 64 (ot)

Game 8: Malta 90, Missoula Loyola 88 (2 ot)

Saturday

Game 9: Shelby 76, Lame Deer 48, loser out

Game 10: Whitehall 62, Missoula Loyola 59, loser out 

Game 11: Shelby 52, Whitehall 42, third place

Game 12: Malta 54, Anaconda 51, championship  

State C

at MSU Brick Breeden Fieldhouse, Bozeman 

Thursday

Game 1: Arlee 93, Plenty Coups 87

Game 2: Hays-Lodgepole 62, Fairview 59

Game 3: Manhattan Christian 60, Bridger 42

Game 4: Scobey 73, Box Elder 61 (OT)

Friday

Game 5: Fairview 75, Plenty Coups 72, loser out

Game 6: Box Elder 62, Bridger 50, loser out

Game 7: Arlee 81, Hays-Lodgepole 71

Game 8: Manhattan Christian 74, Scobey 53

Saturday

Game 9: Hays-Lodgepole 69, Box Elder 60, loser out

Game 10: Scobey 57, Fairview 48, loser out

Game 11: Scobey 74, Hays-Lodgepole 72, third place

Game 12: Arlee 71, Manhattan Christian 67, championship

0
0
0
0
0