Subscribe for 33¢ / day
406 Sports Logo Boxes

Editor's note: Box scores are published as we receive them. If you don't see yours here at the end of the night, please email it to us at jeff.welsch@406mtsports.com.

State A

Semifinal

Hardin 47, Lewistown 32

Hardin10 13 13 11 47 
Lewistown11 32 

Hardin: Trae Hugs 6, Codi Small 5, Cayden Redfield 9, David Evans 11, Famous Left Hand 9, Peyton Good Luck 3, Malik Tour'e 2, Andrew House 2.

Lewistown: Tanner Trafton 8, Jake Clinton 6, Wes Jameson 7, Cody Henderson 4, Jaden Graham 7.

Semifinal

Billings Central 66, Browning 51

Browning14 10 19 51 
Billings Central11 21 18 16 66 

Browning: Nathaniel Stiffarm 15, Derek Loring 2, Tyree Whitcomb 9, Brandon Aimsback 8, James Gilham 6, Ethan Running Crane 3, Deion Mad Plume 5, Latrell Bull Child 3.

Billings Central: Chrishon Dixon 22, Isaac Meyer 1, Jae Hugs 6, Sam Gray 12, Joe Byorth 5, Liam Clancy 4, Seth Sasich 8, Cade Herriford 8.

Loser out

Frenchtown 53, Butte Central 40

Frenchtown18714 14 53 
Butte Central981211 40

Frenchtown: Ethan Pyron 8, Cade Baker 11, Zach Baker 16, Adam Botkin 6, Hank Rugg 5, Jared Cole 5, Dawson Lieshman 2.

Butte Central: Jared Simkins 3, Luke Heaphy 5, Dylan Sestrich 5, Cade Holter 10, Aaron Richards 2, Matt Simkins 7, Braden Harrington 8.

Loser out

Hamilton 66, Belgrade 63

Hamilton131711 25 66 
Belgrade1613 1519 63

Hamilton: Cam Rothie 17, Tyler Chouinard 3, Hunter Omlid 12, Tanner Goligoski 12, Carter Kearns 18, Carson Rostad 2, Bridger Bauder 2.

Belgrade: Dawson Fowler 28, Easton Page 7, Noel Reynolds 12, Matt Walker 2, Austin Edwards 9, Jake Klonsinski 3, Spencer Gordon 2.

State C

Semifinal

Arlee 76, Scobey 71

Scobey22 17 26 71 
Arlee15 18 22 21 76 

Scobey: CJ Nelson 22, Riley Linder 14, Caden Handran 9, Dylan Myers 5, Jeremy Handy 12, Parker Cromwell 7, Martin Farver 2.

Arlee: Will Mesteth 18, Philip Malatare 28, Lane Johnson 11, Greg Whitesell 14, Isaac Fisher 1, Darshen Bolin 2, Lane Schall 2.

Manhattan Christian 74, Park City 50

Park City14 20 50 
M. Christian11 19 28 16 74 

Park City: Rylan Gauthier 13, Connor McNeil 9, Talon Johnstone 9, Tristen Johnstone 2, Steh Popp 3, Tucker Johnstone 2, Caleb Van Doren 10, Austin Dennis 2.

Manhattan Christian: Matthew Amunrud 7, Parker Dyksterhouse 2, Caleb Bellach 35, Ryan Busch 6, Sam Leep 10, Caden Hill 10, Jacob Bos 1, Matt Kenney 2, Tyler Kamps 1.

Loser out

Melstone 37, Belt 20

Belt5520 
Melstone1137 

Belt: Keagan Stroop 5, Brendan Wing 3, Robbie Gliko 2, Hunter Vogl 5, Kaimen Evans 5.

Melstone: Shayden Cooke 8, Brody Grebe 15, Thomas DeJaegher 4, Isaiah Bouchard 3, Beni Jankovits 5, Carson Hein 2.

Loser out

Fairview 61, Heart Butte 47

Heart Butte111313 10 47 
Fairview810 30 23 61 

Heart Butte: Blayne DeRouche 5, Shylon Spoonhunter 11, Riley Spoonhunter 12, Charlie Tailfeathers 4, Wendell Main III 6, Anthony Aimsback 2, Cody Aimsback 5, Isaiah ArrowTopKnot 2.

Fairview: Cody Asbeck 11, Josh Herron 13, Carson Cayko 18, Alex Schriver 11, Paul Hardy 2, Braiden Taylor 6.

Eastern AA Divisional

Billings Skyview 55, Butte 44

Butte11 11 16 44 
Skyview10 18 19 55 

Butte: Kash Kelly 5, Tommy Mellet 3, Clay Ferguson 9, Kale McCarthy 3, Trevyn Roth 15, Lathan Ricketts 6, Billy Kelly 3.

Billings Skyview: Trey Berry 7, Tyler Kinghorn 18, Logan DeHaven 5, Alex Fox 2, Jaxson Noseep 3, Zach Schacht 20.

Great Falls CMR 58, Billings Senior 47

Senior15 12 13 47 
Great Falls CMR22 18 10 58 

Billings Senior: Braxton Haws 22, Ben LaBeau 3, Connor Kieckbusch 12, Slade Cobb 2, Brooks Zimmer 2, Christian Cotharn 2, Sam Evenson 4.

Great Falls CMR: Jake Wilkins 2, Jake Olsen 9, Garrison Rothwell 14, Sam Vining 12, Bryce Depping 10, Caleb Currington 8, Ky'Myie Crawley 1, Russell Gagne 2.

Bozeman 47, Great Falls 44

Bozeman12 14 12 47 
Great Falls20 13 44 

Bozeman: Ryan Simpson 8, Robbie Simpson 15, Latrell McCutcheon 3, Ryan Lonergan 8, Mack Anderson 11, Payton Price 2.

Great Falls: Hunter McKinney 3, Kendall Kynett 13, Blake Thelen 4, Kyle Torgerson 9, Kevin Boes 9, Riley Callery 1, Keegan Bistodeau 5.

Western AA Divisional

Kalispell Flathead 64, Missoula Big Sky 44

Big Sky13 19 44 
Flathead15 21 17 11 64 

Big Sky: Camdyn LaRance 9, David Gibson 5, McKee Muralt 2, Jordan Casselman 2, Andrew Gardenier 4, Mason Van Vallis 4, Levi Janacaro 1, Everett Fred 6, Brady Tabish 11.

Flathead: Logan Siblerud 3, Stephen Bridges 8, Blake Counts 1, Clayton Jaques 3, Brett Thompson 3, Seth Moon 4, Eric Seaman 8, Tyler Johnson 11, Sam Elliott 11, Anthony Jones 2, Cade Gagnon 2, Dawson Smith 8.

Southern B Divisional

Semifinal

Three Forks 54, Roundup 46

Three Forks15 13 12 14 54 
Roundup12 12 13 10 46 

Three Forks: Micaiah Hauser 13, Payden Lynn 14, Daren Miller 7, Colter Miller 12, Corey Yecny 8.

Roundup: Cash Cota 10, Jayce Griffith 13, Kelson Eiselein 11, Tanner Rae 12.

Semifinal

Lodge Grass 70, Big Timber 63

Big Timber14 14 10 25 63 
Lodge Grass14 22 17 17 70 

Big Timber: Casey Gunlikson 3, Blake Finn 13, Kell Schwers 19, Hayden Mosness 12, Jacob Roberts 10, Ethan Bullock 6.

Lodge Grass: Robert Pretty On Top 6, Hank Pretty On Top 8, Colton Collins 2, Mylon Blacksmith 2, Elijah Rogers 19, Ethan Dust 20, Josh Stewart 13.

Lower out

Colstrip 76, Manhattan 50

Manhattan415 10 21 50 
Colstrip1222 14 28 76 

Manhattan: Nathan VanDyke 13, Jacob Dyk 9, Garrett Duncan 15, Cal Holgate 3, Noah Robidou 3, Michael Nehring 7.

Colstrip: Caleb Wheatley 6, Rivers Anderson 5, Kellen Bighead 7, Payton Means 8, Joel McRae 6, Kobee BigBack 11, Isaiah Williams 29, Adrian Demontiney 4.

Loser out

Joliet 82, St. Labre 69

Joliet191919 25 82 
St. Labre1418 16 21 69 

Joliet: Taylor Rowlison 46, Rylan Olson 23, Reed Welch 2, Terik Fike 2.

St. Labre: Bernardine Fisher 7, Micah Frasier 9, Ezra Bearcrane 12, Camron Spotted Elk 12, DeAndre Blacksmith 6, Keyshawn Rogers 6, Tommy Pretty Paint 2.

0
0
0
0
0