Scoreboard: Girls basketball divisional tournament pairings

2014-02-25T14:03:00Z 2014-03-02T21:31:26Z Scoreboard: Girls basketball divisional tournament pairings The Billings Gazette
February 25, 2014 2:03 pm

Eastern A at Billings (Metra)

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Sidney 70, Hardin 39, first round

Miles City 53, Glendive 36, first round

Friday

Laurel 59, Sidney 40, semifinal

Miles City 61, Billings Central 54, semifinal

Saturday

Sidney 52, Glendive 28, loser-out

Billings Central 59, Hardin 53, loser-out

Billings Central 44, Sidney 38, consolation

Laurel 60, Miles City 52, championship


Central A at Belgrade

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Belgrade 47, Livingston 38, first round

Friday

Browning 44, Lewistown 29, semifinal

Havre 56, Belgrade 33, semifinal

Saturday

Lewistown 44, Livingston 37, loser-out

Belgrade 50, Lewistown 42, consolation

Havre 51, Browning 30, championship

Monday at Great Falls

7 p.m. -- Belgrade vs. Browning, challenge


Southwest A at Butte (MAC)

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Butte Central 43, Stevensville 24, first round

Anaconda 50, Corvallis 43, first round

Friday

Hamilton 50, Butte Central 49, semifinal

Anaconda 46, Dillon 43, semifinal

Saturday

Butte Central 45, Corvallis 41, loser-out

Dillon 40, Stevensville 18, loser-out

Dillon 47, Butte Central 35, consolation

Hamilton 59, Anaconda 45, championship


Northwest A at Kalispell Glacier

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Polson 48, Whitefish 34, first round

Friday -- POSTPONED TO SATURDAY

Columbia Falls 60, Polson 18, semifinal

Frenchtown 49, Libby 26, semifinal

Sunday

Libby 43, Whitefish 22, loser-out

Polson 35, Libby 32, consolation

Columbia Falls 53, Frenchtown 47, championship

Monday

Polson vs. Frenchtown, challenge


Western B at Hamilton

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Bigfork 51, Ronan 37, first round

Missoula Loyola 55, Thompson Falls 46, first round

Deer Lodge 61, Eureka 34, first round

Plains 57, Florence 47, first round

Friday

Ronan 56, Thompson Falls 45, loser-out

Florence 59, Eureka 40, loser-out

Missoula Loyola 55, Bigfork 42, semifinal

Deer Lodge 43, Plains 32, semifinal

Saturday

Bigfork 51, Florence 41, loser-out

Plains 56, Ronan 39, loser-out

Bigfork 48, Plains 35, consolation

Deer Lodge 51, Missoula Loyola 37, championship


Eastern C at Wolf Point

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Westby-Grenora 72, Dodson 64, first round

Saco-Whitewater 52, Circle 34, first round

Hinsdale 33, Culbertson 31, first round

Fairview 45, Scobey-Opheim 39, first round

Friday

Circle 49, Dodson 39, loser-out

Scobey-Opheim 65, Culbertson 44, loser-out

Saco-Whitewater 51, Westby-Grenora 41, semifinal

Hinsdale 45, Fairview 30, semifinal

Saturday

Westby-Grenora 55, Scobey-Opheim 41, loser-out

Fairview 44, Circle 27, loser-out

Westby-Grenora 47, Fairview 34, consolation

Hinsdale 42, Saco-Whitewater 40, championship


Northern C at Great Falls

(2 teams advance)

Bracket

Thursday

Winnett-Grass Range 45, North Star 19, first round

Simms-Augusta 48, Fort Benton 34, first round

Belt 53, Dutton-Brady 21, first round

Chinook 46, Denton-Geyser-Stanford 36, first round

Friday

North Star 51, Fort Benton 40, loser-out

Denton-Geyser-Stanford 38, Dutton-Brady 32, loser-out

Winnett-Grass Range 48, Simms-Augusta 30, semifinal

Belt 44, Chinook 30, semifinal

Saturday

Simms-Augusta 49, Denton-Geyser-Stanford 30, loser-out

Chinook 46, North Star 27, loser-out

Simms-Augusta 46, Chinook 34, consolation

Belt 53, Winnett-Grass Range 40, championship


Western C at Butte (Civic Center)

(2 teams advance)

Bracket

Wednesday

Twin Bridges 44, Charlo 24, play-in

Harrison-Willow Creek 35, Drummond 33, first round

Shields Valley 72, Arlee 45, first round

Thursday

Drummond 43, Charlo 31, loser-out

Twin Bridges 44, Seeley-Swan 39, first round

Gardiner 38, St. Regis 34 first round

Friday

Drummond 64, Arlee 58, 2OT, loser-out

Seeley-Swan 48, St. Regis 24, loser-out

Gardiner 49, Twin Bridges 45, semifinal

Shields Valley 57, Harrison-Willow Creek 39, semifinal

Saturday

Twin Bridges 45, Drummond 34, loser-out

Harrison-Willow Creek 33, Seeley-Swan 29, loser-out

Twin Bridges 53, Harrison-Willow Creek 44, consolation

Shields Valley 56, Gardiner 44, championship

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow GazPrepSports

Get weekly ads via e-mail

Deals & Offers

Featured Businesses