Scoreboard: Prep football

2013-06-10T20:00:00Z 2013-06-15T15:45:04Z Scoreboard: Prep football The Billings Gazette
June 10, 2013 8:00 pm

20th Annual

Knights of Columbus Badlands Bowl

at Connors Stadium, Miles City

June 15

Montana roster

Offense

Quarterbacks — Dawson Reardon, Helena; Quinn McQueary, Manhattan.

Running backs — Zach Bunney, Butte; Nolan Saraceni, Billings Senior; Gunnar Brekke, Helena Capital.

Wide receivers — Jacob Stanton, Billings Central; Austin Carver, Dillon; Josh Janssen, Missoula Sentinel; Kyle Griffith, Kalispell; Bryce Armstrong, Butte.

Centers — Drew Schleeman, Butte; Cody Walk, Billings Skyview.

Offensive line — Riley Sampson, Polson; Dylan Mahoney, Great Falls Russell; Melvin Ware, Hardin; Caleb Gillis, Dillon; Nick Butorovich, Butte.

Tight ends — Josh Horner, Great Falls Russell.

Defense

Defensive ends/line — Devin Jeffries, Kalispell Glacier; Anthony Moritz, Butte; Avery Baldry, Billings Central; Nate Bradley, Billings West; Levi Dawes, Helena Capital.

Linebackers — Dylan Hanser, Billings Central; Tucker Schye, Malta; Mac Bignell, Drummond; Riley Martello, Bozeman; Jason Baker, Billings West; Colton Welhaven, Billings Central.

Defensive backs — Tucker Meyer, Fairfield; Cody Vitt, Fairview; Adam Kay, Superior; Reid Siderius, Kalispell Glacier; Rial Gunlikson, Kalispell Glacier.

Alternates — Sean Sullivan, Red Lodge; Cole Baker, Missoula Big Sky; Christian Parr, Forsyth; Matt Fuhrman, Billings Skyview; Bryce Herman, Laurel; Connor Cerkovnik, Billings Central; B.J. Briggs, Colstrip; Drew Singer, Miles City; Andrew Alt, Roundup; Jim Topp, Sidney; Devin Beggar, Miles City; Nathan Vanderby, Manhattan; Thurman Holdsclaw, Havre; C.J. Holland, Helena; Stewart Harris, Billings West; Sam Van Beek, Belgrade; Josy Orrino, Anaconda; Garrett Flaming, Billings Central; Nico Graham, Missoula Big Sky; Blake Schwagler, Forsyth; Jace Taylor, Fairview.

Coaching staff — Arie Grey, head coach (Butte). Assistants: Bryan Arntson (Butte), Jim Stanton (Billings Central), Scott King (Malta), Dale McQueary (Manhattan) and Allan Labbe (Superior).

North Dakota roster

Offense

Quarterbacks — Ben Joliffe, Bismarck; Trevor Zacher, Beulah; P.J. Peterson, Larimore.

Running backs — Seth Ewoniuk, Belfield; Brennan Fetch, Bismarck; Preston Lehmann, West Fargo; Riley Plant, Bismarck; Zach Reich, Fargo South; Abramah Roehrich, Stanley; Tyler Sadowsky, Mandan; P.J. Peterson, Larimore; Layne Johs, Bismarck.

Wide receivers — Dan Arnold, Fargo Shanley; Nick Goulet, Bismarck; Jeff Illes, Wyndmere; Dustin Iverson, Grant Co. Christian Lunde, Grafton-St. Thomas; Josh Seibel, Bismarck; Brady Zittleman, Mandan.

Offensive line — Trevor Anderson, Griggs-Barnes Co.; Zachary Drevlow, North Sargent; Josh Berg, Fargo Shanley; Ethan Feil, Divide Co.; Christian May, Fargo South; Brock Pittsley, Killdeer; Cordell Schroeder, Carrington; Jamie Thorson, Bismarck.

Tight ends — Logan Shockman, LaMoure; Justin Thorson, Bismarck; Jeff Illes, Wyndmere; Dustin Iverson, Grant Co.; P.J. Peterson, Larimore.

Defense

Defensive ends/line — Trevor Anderson, Griggs-Barnes Co.; Ethan Feil, Divide Co.; Jeff Illies, Wyndmere; Dustin Iverson, Grant Co.; Jesse Kubik, Dickinson Trinity; Preston Lehmann, West Fargo; Christian May, Fargo South; Zachary Peterson, Grafton-St. Thomas; P.J. Peterson, Larimore; Brock Pittsley, Killdeer; Cordell Schroeder, Carrington; Logan Shockman, LaMoure; Jamie Thorson, Bismarck.

Linebackers — Dan Arnold, Fargo Shanley; Stetson Carr, Hazen; Brennan Fetch, Bismarck; Dustin Iverson, Grant Co.; Drew Johnson West Fargo; P.J. Peterson, Larimore; Riley Plant, Bismarck; Abraham Roehrich, Stanley; Tyler Sadowsky, Mandan; Justin Thorson, Bismarck; Austin Wicklund, Fargo South.

Defensive backs — Lee Braunagel, Bismarck; Nick Goulet, Bismarck; Christian Lunde, Grafton-St. Thomas; Zach Reich, Fargo South; Abraham Roehrich, Stanley; Trevor Zacher, Beulah.

Alternates — Dalton Njos, Berthold; Logan Gunderson, Berthold; Cody Nelson, Beulah; Brett Adam, Bismarck; Tysen Rosenau, Carrington; Spencer Robbins, Cavalier; Dillon Pierce, Bismarck; Jacob Loraas, Bismarck; Chase Johnson, Devils Lake; Nathan Mertens, Devils Lake; Trevor Raymjond, Fargo; Konner Chinn, Grassy Butte; Austin Winnegge, Langdon; Nathan Mangin,Lisbon; Nathan Schmidt, St. Anthony; Tanner Gust, Minot; Ricardo Gamon, Oakes; Chad Jelinek, Pisek; Cole Rehousky, Park River; Paul Koppinger, Richardton; Kyle Loucik, Rugby; Joe Laskey, Fargo; Kale Enget, Stanley; Holden Hartley, Minot; Tayler Wallstrum, Minot; Isiah Binstock, Dickinson; Ben Gordon, Dickinson; Nathan Rauhauser, Turtle Lake; Tayler Lentz, Valley City; Taylor Barstad, Velva; Brody Martz, West Fargo; Caleb Mattila, West Fargo; Shelby Schulz, West Fargo; Paul Michaelson, Williston; Markus Noeske, Williston; Luis Vazquez, Wyndmere.

Coaching staff — Mark Gibson, head coach (Bismarck). Assistants: Tom Maus (Grafton), Matt Weidler (Velva), Scott Thorson (Towner-Granville-Upham), Dale Colby (Bismarck), Chris Clements (Bismarck).

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow GazPrepSports

Get unlimited sports news 99¢

Featured Businesses