Scoreboard: Wyoming prep football honors teams

2012-11-20T15:30:00Z Scoreboard: Wyoming prep football honors teams The Billings Gazette
November 20, 2012 3:30 pm

4A

All-state

First team

Offense -- Joe Ash, TE, Cheyenne East, Sr.; Dillon Shellenberger, TE, Casper Natrona, Sr.; Greg Ashley, WR, Cheyenne Central, Sr.; Austin Ducello, WR, Casper Natrona, Sr.; Cameron Johnson, WR, Cheyenne East, Jr.; Dani Fischer, WR, Gillette, Sr.; Cody Kelley, WR, Gillette, Jr.; Colter Bentley, OL, Casper Natrona, Sr.; Collin Eisenman, OL, Sheridan, Sr.; Justin Berkey, OL, Gillette, Sr.; Taven Bryan, OL, Casper Natrona, Jr.; T.J. Stark, OL, Cheyenne East, Sr.; Connor True, OL, Casper Natrona, Jr.; Alex Pietrzak, OL, Casper Kelly Walsh, Jr.; Dylan Haddix, OL, Sr.; Mitch Godwin, OL, Sheridan, Sr; Brecken Biggs, QB, Casper Natrona, Austin Fort, QB, Gillette, Jr.; Josh Flanigan, RB/P, Casper Natrona, Sr.; Taylor Bigelow, RB, Gillette, Sr.; Nate Kane, RB, Sheridan, Sr.; John Fabrizius, RB, Casper Kelly Walsh, Sr. Offensive player of the year: Brecken Biggs, QB, Casper Natrona.

Defense -- Greg Lensert, DL, Casper Natrona, Sr.; Austen Motily, DE, Cheyenne East, Sr.; Seth Edeen, DE, Cheyenne Central, Sr.; Justinh Berkey, DE, Gillette, Sr.; Colter Bentley, DL, Casper Natrona, SR.; Adam Britton, DL, Casper Natrona, Sr.; Zach Tolzien, DL, Gillette, Sr.; Eric Williams, DL, Cheyenne East, Jr.; Cody Delk, DL, Sheridan, Jr.; Dan Reese, LB, Casper Natrona, Sr.; Collin Eisenman, LB, Sheridan, Sr.; Joe Ash, LB, Cheyenne East, Jr.; Tom Myler, LB, Casper Natrona, Sr.; Wyatt Day, LB, Evanston, Sr.; Billy Williams, LB, Gillette, Jr.; Brecken Biggs, DB, Casper Natrona, Sr.; Dani Fischer, DB, Gillette, Sr.; Greg Ashley, DB, Cheyenne Central, Sr.; Hayes Stone, DB, Cheyenne East, Sr.; Isaac Cooper, DB, Casper Natrona, SR.; Josh Flanigan, DB, Casper Natrona, Sr.; Tanner McQuillan, KR, Rock Springs, Sr.; Logan Wilson, K, Casper Natrona, Soph. Defensive player of the year: Dan Reese, LB, Casper Natrona, Sr.


 

3A

All-state -- Ross Sloss, Sr., Lander; Jason Hanson, Sr., Lander; Wyatt Hopkins, Sr., Rawlins; Nick Prusia, Sr.; Torrington; T.J. Galey, Sr., Riverton; Xavier Webb, Sr., Riverton; Dawson Steeds, Sr., Riverton; Lane Savage, Sr., Riverton; Kade Salisbury, Sr., Riverton; Carter Myers, Soph., Cody; David Lee, Jr., Cody; Ryan Neiters, Jr., Cody; Brandon Hinze, Jr., Cody; Andrew Linsenmann, Sr., Jackson; Ryan Brough, Sr., Star Valley; Marshall Watkins, Sr., Star Valley; Jordan Semadeni, Sr., Star Valley; Derek Wolfley, Sr., Star Valley; Kohl Battelson, Sr., Star Valley; Trace Haderlie, Jr., Star Valley; Sam Gertsch, Jr., Star Valley; Duane Schwahn, Sr., Powell; Vince Sleep, Sr., Powell; Hayden Cragoe, Jr., Powell; Cory Heny, Jr., Powell; Tony Lujan, Jr., Powell; Garrett Lynch, Jr., Powell; Riley Stringer, Soph., Powell; Tyler Patterson, Sr., Powell; Jacob McGarvin, Sr., Worland; Tyler Rogers, Sr., Buffalo; Aaron Fenner, Sr., Buffalo; Ty Etchemendy, Sr., Douglas; C.J. Allen, Sr., Douglas; Blaine Christensen, Sr., Green River; Zach Huber, Sr., Green River; Dan Probst, Sr., Green River; Caman Mitchell, Sr., Green River.


 

2A

All-state -- Connor McCafferty, Jr., Big Horn; Will O’Dell, Sr., Big Horn; Lucas Wollenmann, Sr., Big Horn; Scott Passini, Sr., Big Horn; Matthew Wigglesworth,Sr., Big Horn; Merritt Crabtree, Jr., Newcastle; Ty Borgialli, Sr., Newcastle; J.T. Harper, Sr., Newcastle; Billie Gordon, Sr., Newcastle; D.C. Hall, Sr., Glenrock; J.D. Pittsley, Sr., Glenrock; Devon Parkinson, Jr., Glenrock; Brendan Ruwart, Sr., Wheatland; Critter Ruwart, Jr., Wheatland; Jace Loyd, Jr., Wheatland; Travis Romsa, Jr., Burns; Taylor Tresch, Sr., Wright; Tanner Allison, Sr., Moorcroft; Bransen Bradshaw, Sr., Lyman; Cisco Taylor, Sr., Lyman; Dustin Rollins, Sr., Lyman; Nic Reis, Sr., Lyman; Bobby Wingeleth, Sr., Lyman; Kyle Stokes, Sr., Lyman; Dalton Schofield, Sr., Lyman; Nathan Grant, Sr., Lovell; Cody Savage, Sr., Lovell; Dylan Hultgren, Sr., Lovell; Ryan Clark, Sr., Lovell; Dino Collins, Sr., Lovell; Tanner Rohrer, Sr., Lovell; Austin Houskeeper, Soph., Mountain View; Cade Covington, Soph., Mountain View; Trystin Walker, Jr., Mountain View; Matt Archibald, Sr., Kemmerer; Garrett Julian, Jr., Kemmerer; Sidney Chaulk, Sr., Kemmerer; Ryan Reed, Sr., Pinedale; Christian Syverson, Sr., Thermopolis; Calder Forcella, Soph., Greybull; Luke Barron, Sr., Big Piney. Offensive player of the year: Dino Collins, Lovell; Defensive player of the year: Dustin Rollins, Lyman; Coach of the year: Dale Anderson, Lyman.


 

1A

All-state – Matt VandeBossche, Jr., Lusk; Grady Penfield, Sr.; Lusk; Derrick VandeBossche, Soph., Lusk; Colter Larson, Sr., Lusk; Zane Hladky, Soph., Lusk; Hunter Dockery, Jr., Lusk; Zach Eisenbarth, Sr., Southeast; Wyatt Somsen, Jr., Southeast; John Lessard, Sr., Southeast; Garrett Bartel, Southeast; Colton Stees, Jr., Southeast; Travis Jinks, Jr., Southeast; Josh Kirschhefer, Southeast; Cory Butts, Sr., Upton Sundance; Trent Bush, Sr., Upton Sundance; Jett Materi, Soph., Upton Sundance; Lane Hageman, Jr., Lingle Ft. Laramie; Wyatt Hageman, Jr., Lingle Ft. Laramie; Lane Nusbaum, Sr., Pine Bluffs; Kevin Keim, Soph., Normative Services; Ben Mancuso, Sr., Burlington; Daniel Davidson, Sr., Burlington; Ben Nicholson, Sr., Burlington; Preston Wardell, Jr., Burlington; Brigham Teichert, Sr., Cokeville; Colter Linford, Sr., Cokeville; Nathan Teichert, Sr., Cokeville; Cody Nate, Jr., Cokeville; Jonathan Fiscus, Jr., Cokeville; Braxton Delgado, Jr., Cokeville; Josh Thoren, Sr., Shoshoni; Dillon Gies, Sr., Shoshoni; Mason Steffen, Jr., Shoshoni; Micha Mills, Sr., Shoshoni; Jake Jones, Sr., Rocky Mountain; Joey Jewell, Jr., Rocky Mountain; Ward Gordon, Sr., Wind River; Waddie Love, Sr., Saratoga; Tucker McKim, Soph., Riverside. Offensive player of the year: Ben Mancuso, Burlington; Defensive player of the year: Brigham Tiechert, Cokeville; Coach of the year: Mark Bullington, Southeast.


 

1A 6-Man

All-state -- Sterling Baker, Jr., Dubois; Jesse Hawk, Sr., Dubois; Cody Flynn, Sr., Dubois; Kyle Tea, Sr., Dubois; Austin Tharp, Jr., Dubois; Nathan Moore, Sr., Dubois; John Bartlett, Sr., Dubois; Story Penning, Jr., Hulett; Kellen Wilson, Sr., Hulett; James Caro, Sr., Kaycee; Garrett Kremers, Sr., Kaycee; Seth Bennett, Jr., Meeteetsee; Clayton Webster, Sr., Meeteetse; Frisco Erdahl, Sr., Ten Sleep; Rylie Richardson, Sr., H.E.M.; Manuel Quinteros, Sr., LSR; Conner Lee, Sr., LSR; Cole Gourlay, Sr., LSR; Tucker Even, Jr., Midwest; Cam Ray, Jr., Midwest. Offensive player of the year: Sterling Baker, Dubois; Defensive player of the year: Jesse Hawk, Dubois; Coach of the year: David Trembly, Dubois.

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow GazPrepSports

Get unlimited sports news 99¢

Deals & Offers

Featured Businesses