406 MT Sports

Eastern AA 

Friday and Saturday

at Great Falls

Full results

BOYS

Team scores: 1. Billings West 137.5; 2. Billings Senior 123.5; 3. Bozeman 92.5; 4. CMR 83; 5. GFH 42; 6. Butte 37; 6. Skyview 11.5.

100: 1, Damien Nelson, Charles M Ru, 10.87. 2, Keaton Anderson, Billings Sen, 11.25. 3, Kyle Patelis, Billings Wes, 11.28. 4, Gabriel Marten, Bozeman, 11.31. 5, Kaleb Hanson, Billings Wes, 11.57. 6, Eyezayah Boroughs, Billings Wes, 11.59. 6, Tyler Brown, Billings Sky, 11.59.

200: 1, Damien Nelson, Charles M Ru, 22.10. 2, David Estrada, Billings Sen, 22.60. 3, Gabriel Marten, Bozeman, 22.63. 4, Tyler Brown, Billings Sky, 23.25. 5, Evan Williams, Billings Sen, 23.33. 6, Milo Carpenter, Billings Wes, 23.34.

400: 1, Simon Petsch, Billings Wes, 48.92. 2, Dawson LaRance, Billings Sen, 49.76. 3, Micah Ans, Billings Sen, 50.69. 4, Milo Carpenter, Billings Wes, 51.39. 5, Korben Cossins, Bozeman, 51.42. 6, Brock Smith, Billings Wes, 51.55.

800: 1, Dawson LaRance, Billings Sen, 1:53.10R. 2, Riley Collins, Bozeman, 1:55.69. 3, Simon Petsch, Billings Wes, 1:55.80. 4, Braden Stremcha, Charles M Ru, 1:59.32. 5, Jake Vetter, Butte, 2:01.33. 6, Ethan Wilson, Billings Sen, 2:01.97.

1600: 1, Chase Equall, Bozeman, 4:20.28. 2, Cooper West, Charles M Ru, 4:25.63. 3, Teagan Olson, Great Falls, 4:26.56. 4, Riley Collins, Bozeman, 4:30.35. 5, Duncan Hamilton Jr, Bozeman, 4:31.36. 6, Peder Rickbeil, Billings Sen, 4:34.55.

3200: 1, Chase Equall, Bozeman, 9:16.59. 2, Cooper West, Charles M Ru, 9:29.09. 3, Teagan Olson, Great Falls, 9:46.13. 4, Braden Stremcha, Charles M Ru, 9:53.42. 5, Peder Rickbeil, Billings Sen, 9:56.71. 6, Gordon Gentry, Charles M Ru, 9:58.22.

110 Hurdles: 1, Gabe Sulser, Billings Sen, 14.69. 2, Bryce Gallagher, Butte, 15.45. 3, Kyle Patelis, Billings Wes, 15.47. 4, Colby Friede, Great Falls, 15.74. 5, Bryan Brensdal, Billings Sky, 15.98. 6, Jesse Hatler, Great Falls, 16.17.

300 Hurdles: 1, Tyler Gurchiek, Billings Wes, 39.59. 2, Gabe Sulser, Billings Sen, 40.46. 3, Peter Demars, Billings Wes, 40.56. 4, Jesse Hatler, Great Falls, 40.78. 5, Bryce Gallagher, Butte, 40.79. 6, Ryan Johnson, Great Falls, 41.46.

400 Relay: 1, Billings Senior, 42.46. 2, Billings West, 43.30. 3, Charles M Russell, 43.42. 4, Bozeman, 43.74. 5, Great Falls, 44.27. 6, Butte, 44.36.

1600 Relay: 1, Billings West, 3:21.79. 2, Billings Senior, 3:21.88. 3, Bozeman, 3:29.20. 4, Butte, 3:32.67. 5, Billings Skyview, 3:34.90. 6, Charles M Russell, 3:36.89.

High jump: 1, Tucker Greenwell, Charles M Ru, 6-06. 2, Keaton Anderson, Billings Sen, 6-01. 3, Blake Thelen, Great Falls, 5-11. 4, Brendan Howard, Great Falls, J5-11. 5, Julius Mims, Billings Sky, J5-11. 6, Scott Smith, Bozeman, 5-09.

Pole Vault: 1, Tyler Gurchiek, Billings Wes, 15-04R. 2, Ty Peterson, Butte, 14-00. 3, Vincent Davison, Bozeman, 13-06. 4, Dave Miller, Billings Sen, J13-06. 5, Jameson Slevin, Bozeman, 12-06. 5, Jace Almanza, Billings Sen, 12-06. 6, Nate Johnston, Billings Wes, J12-06.

Long Jump: 1, Bryce Gallagher, Butte, 21-01.25. 2, Logan Kleinhans, Bozeman, 21-00.25. 3, Xavier Pace, Charles M Ru, 20-09. 4, Winston Platt, Billings Wes, J20-09. 5, Lucas Harper, Billings Sen, 20-06.50. 6, Teddy Krogh, Billings Wes, 20-05.50.

Triple Jump: 1, Lance McCutcheon, Bozeman, 43-03.25. 2, Jesse Hatler, Great Falls, 42-03.50. 3, Tucker Greenwell, Charles M Ru, 41-08. 4, Xavier Pace, Charles M Ru, 40-04.25. 5, Lucas Harper, Billings Sen, 40-00. 6, Carter Garsjo, Billings Sen, 39-01.50.

Shot Put: 1, Bryson Deming, Billings Wes, 57-03.50. 2, Blade Miller, Billings Wes, 55-02.50. 3, Braydon Deming, Billings Wes, 54-04.50. 4, Ethan Saberhagen, Billings Sen, 47-06.75. 5, Emmit Bartsch, Billings Sen, 47-04.75. 6, Kaleb McNeil, Billings Sky, 46-01.

Discus: 1, Emmit Bartsch, Billings Sen, 163-09. 2, Braydon Deming, Billings Wes, 161-11. 3, Bryson Deming, Billings Wes, 157-05. 4, Blade Miller, Billings Wes, 151-03. 5, Cade Wessel, Bozeman, 150-01. 6, Garrison Poetzl, Billings Sen, 135-09.

Javelin: 1, Braydon Deming, Billings Wes, 182-07. 2, Cade Wessel, Bozeman, 169-11. 3, Andy Maehl, Billings Sen, 165-06. 4, Lane Jensen, Charles M Ru, 164-00. 5, Cole Walker, Butte, 162-10. 6, Alex Fraser, Charles M Ru, 159-05.

GIRLS

Team scores: 1. Bozeman 178; 2. Billings West 91; 3. Billings Senior 86; 4. CMR 66; 5. Butte 53; 6. GFH 42; 7. Skyview 11.

100: 1, Morgan Evans, Great Falls, 12.25. 2, Maddie Brockel, Billings Wes, 12.26. 3, Cali Modglin, Charles M Ru, 12.37. 4, Shae Helterbran, Billings Wes, 12.69. 5, Ellie Scherffius, Billings Wes, 12.91. 6, Alexandra Lynch, Bozeman, 12.93.

200: 1, Maddie Brockel, Billings Wes, 25.22. 2, Cali Modglin, Charles M Ru, 25.51. 3, Morgan Evans, Great Falls, 26.01. 4, Ellie Scherffius, Billings Wes, 26.29. 5, Shae Helterbran, Billings Wes, 26.38. 6, Mar Sorini, Butte, 26.46.

400: 1, Maddie Brockel, Billings Wes, 58.00. 2, Trisha Carlson, Charles M Ru, 59.40. 3, Tavy Findon, Billings Sen, 59.90. 4, Elsa Sveen, Bozeman, 1:00.10. 5, Jordan Gilcrist, Billings Sen, 1:00.40. 6, Brianna Hawthorne, Bozeman, 1:00.60. 6, Bridget Boyle, Bozeman, 1:00.60.

800: 1, Trisha Carlson, Charles M Ru, 2:16.10. 2, Bridget Boyle, Bozeman, 2:17.61. 3, Brianna Hawthorne, Bozeman, 2:18.96. 4, Elsa Sveen, Bozeman, 2:19.24. 5, Piper Meuwissen, Bozeman, 2:19.42. 6, Laura Zimmer, Billings Sen, 2:20.11.

1600: 1, Tiahna Vladic, Billings Sen, 5:00.23. 2, Camila Noe, Bozeman, 5:08.36. 3, Piper Meuwissen, Bozeman, 5:10.72. 4, Joby Rosenleaf, Butte, 5:12.00. 5, Jaylyn Hallgrimson, Billings Sen, 5:17.81. 6, Trisha Carlson, Charles M Ru, 5:18.03.

3200: 1, Camila Noe, Bozeman, 10:52.01. 2, Piper Meuwissen, Bozeman, 11:13.67. 3, Joby Rosenleaf, Butte, 11:20.94. 4, Alex Moore, Bozeman, 11:23.02. 5, Phoebe Jacques, Bozeman, 11:23.50. 6, Terra Trom, Bozeman, 11:37.37.

100 Hurdles: 1, Morgan Evans, Great Falls, 14.73. 2, Maysee Whitney, Billings Sen, 15.12. 3, Claire Griffin, Billings Sen, 16.05. 4, Kailee Stoppel, Billings Wes, 16.06. 5, Abby Dodge, Butte, 16.22. 6, Caitlin Carmody, Butte, 16.34.

300 Hurdles: 1, Morgan Evans, Great Falls, 44.57. 2, Tavy Findon, Billings Sen, 45.38. 3, Elsa Sveen, Bozeman, 47.51. 4, Mayjia Horst, Bozeman, 47.63. 5, Kailee Stoppel, Billings Wes, 48.36. 6, Jordan Gilcrist, Billings Sen, 48.84.

400 Relay: 1, Billings West, 48.66. 2, Billings Senior, 49.21. 3, Charles M Russell, 50.03. 4, Great Falls, 50.85. 5, Bozeman, 50.93. 6, Butte, 51.16.

1600 Relay: 1, Bozeman, 4:03.53. 2, Billings Senior, 4:04.80. 3, Billings West, 4:08.79. 4, Charles M Russell, 4:15.02. 5, Butte, 4:21.16. 6, Great Falls, 4:26.00.

High Jump: 1, Camille Landon, Bozeman, 5-07. 2, Delaney Bahn, Bozeman, 5-05. 3, Olivia Romei, Billings Sen, 5-03. 4, Aislinn Overby, Bozeman, J5-03. 5, Abby Dodge, Butte, 5-01. 6, Danielle Devlin, Great Falls, 4-11.

Pole Vault: 1, Katrina Terry, Billings Wes, 12-06R. 2, Shae Helterbran, Billings Wes, 11-00. 3, Mara Lynch, Bozeman, 10-06. 4, Maddy Gilsdorf, Billings Sen, 10-00. 5, Mariah Brelsford, Bozeman, J10-00. 6, Tendra Palin, Billings Wes, J10-00.

Long Jump: 1, Camille Landon, Bozeman, 16-11.75. 2, Abby Dodge, Butte, 16-05. 3, Delaney Bahn, Bozeman, 16-04.50. 4, Cali Modglin, Charles M Ru, 15-11.75. 5, Wynter Dooley, Billings Sen, 15-09. 6, Jedera Liddell, Billings Sky, J15-09.

Triple Jump: 1, Abby Dodge, Butte, 35-05.25. 2, Alexandra Lynch, Bozeman, 34-06. 3, Talina Anderson, Bozeman, 34-00. 4, Kennadi Bradshaw, Bozeman, 33-11.75. 5, Caitlin Carmody, Butte, 33-11. 6, Maggie Kleinhans, Bozeman, 33-00.

Shot Put: 1, Mariah May, Bozeman, 36-04.50. 2, Hailee Regan, Butte, 36-04. 3, Josey Earles, Butte, 35-04. 4, Lilia Renova, Billings Sen, 33-09. 5, Samantha Bonenberger, Billings Sen, 33-05.25. 6, Kaylee Beer, Charles M Ru, 33-05.

Discus: 1, LaKeema Williams, Billings Wes, 126-01. 2, Kaylee Beer, Charles M Ru, 121-11. 3, Gabriella Hagen, Charles M Ru, 110-10. 4, April Cross, Billings Sen, 109-06. 5, Korissa Harmon, Bozeman, 108-04. 6, Lilia Renova, Billings Sen, 107-08.

Javelin: 1, Celestia Hammond, Billings Sky, 138-07R. 2, Sarah Angwin, Bozeman, 136-09. 3, Hannah Wheeler, Bozeman, 121-07. 4, Kylee Gilcher, Charles M Ru, 120-05. 5, Kaitlyn Valentine, Billings Sen, 117-10. 6, Samantha Bonenberger, Billings Sen, 113-08.

Western AA 

Saturday

at Kalispell

Full results

BOYS

Team scores: Glacier 135, Flathead 118, Helena 108, Capital 69, Sentinel 46, Big Sky 34, Hellgate 17.

100: 1, Drew Turner, Glacier, 11.08. 2, Zander Mozer, Helena, 11.10. 3, Ethan Larson, Glacier, 11.18. 4, Xavier Melice, Capital, 11.32. 5, Hunter Dana, Flathead, 11.37. 6, Hudson Shermer, Sentinel, 11.39.

200: 1, Drew Turner, Glacier, 22.18. 2, Zander Mozer, Helena, 22.18. 3, Ethan Larson, Glacier, 22.68. 4, Xavier Melice, Capital, 22.80. 5, Hudson Shermer, Sentinel, 22.89. 6, Hunter Dutton, Big Sky, 23.07.

400: 1, Tyler Combs, Glacier, 50.20. 2, Micah Bucy, Flathead, 50.22. 3, Scout Willcut, Glacier, 50.92. 4, Dawson Rinehart, Flathead, 51.12. 5, Ray Trudeau, Helena, 51.80. 6, Tyler Puddy, Sentinel, 51.90.

800: 1, Iain Anderson, Helena, 1:54.80; 2, Jaden Anderson, Flathead, 1:56.51; 3, Elijah Boyd, Glacier, 1:59.50; 4, Tyler Combs, Glacier, 2:00.80; 5, Kyle Calles, Flathead, 2:00.99; 6, Will Dauenhauer, Hellgate, 2:01.21. 

1,600: 1, Ben Perrin, Flathead, 4:19.44. 2, Marshall Beatty, Sentinel, 4:20.02. 3, Jaden Anderson, Flathead, 4:20.82. 4, Iain Anderson, Helena, 4:23.69. 5, Morris Wecker, Hellgate, 4:23.75. 6, Isaac Schmidt, Hellgate, 4:25.39.

3,200: 1, Ben Perrin, Flathead, 9:17.88; 2, Marshall Beatty, Sentinel, 9:27.61; 3, Isaac Schmidt, Hellgate, 9:40.95; 4, Morris Wecker, Hellgate, 9:49.17; 5, Simon Hill, Glacier, 9:53.18; 6, Ian Curtis, Hellgate, 10:02.98.

110 hurdles: 1, Derrick Olsen, Helena, 14.34. 2, Aidan Fitzgerald, Helena, 14.71. 3, Dawson Rinehart, Flathead, 15.42. 4, Victor Pavsek, Capital, 15.44. 5, Chad Hemsley, Flathead, 15.78. 6, Brendan Thompson, Sentinel, 15.97. 

300 hurdles: 1, Chad Hemsley, Flathead, 39.55; 2, Derrick Olsen, Helena, 40.55; 3, Scout Willcut, Glacier, 41.06; 4, Zach Huth, Helena, 41.08; 5, Jakub Bunch, Big Sky, 41.15; 6, Dennis Krueger, Big Sky, 41.36.

400 relay: 1, Glacier (Scout Willcut, Ethan Larson, Jackson Pepe, Drew Turner), 42.26; 2, Helena, 42.59; 3, Sentinel, 43.21; 4, Big Sky, 43.82; 5, Helena Capital, 44.04; 6, Flathead, 44.16.

1,600 Relay: 1, Flathead ‘A’ (Micah Bucy, Jaden Anderson, Trae Vasquez, Dawson Rinehart), 3:23.72. 2, Helena ‘A’, 3:25.35. 3, Sentinel ‘A’, 3:32.49. 4, Capital ‘A’, 3:32.51. 5, Hellgate ‘A’, 3:36.02. 

Shot Put: 1, Justin Jenks, Helena Capital, 59-0.75; 2, Tadan Gilman, Glacier, 51-10; 3, Conor Quick, Helena Capital, 49-8.5; 4, Michael Lee, Flathead, 49-0.75; 5, Dan Stockton, Helena, 49-0.25; 6, Kory Broussard, Helena Capital, 46-2.5.

Javelin: 1, Tadan Gilman, Glacier, 181-0; 2, Bennett McChesney, Glacier, 178-5; 3, Evan Todd, Glacier, 170-11; 4, Rylan Ortt, Sentinel, 170-6; 5, Kory Broussard, Helena Capital, 161-3; 6, Seth Schneider, Helena Capital, 159-4.

High jump: 1, Trey Tintinger, Helena, 6-9; 2, Micah Bucy, Flathead, 6-7; 3, Hunter Nicholson, Glacier, 6-5; 4, Aidan Fitzgerald, Helena, 6-3; 5, Andy Thomas, Flathead, 6-3; 6, Pascual Gutierrez, Big Sky, 6-3.

Pole vault: 1, Ethan Mackay, Helena Capital, 13-6; 2, Jacob Hofer, Helena Capital, 13-0; 3, Caleb Ferguson, Helena, 13-0; 4, Rylan Wilcox, Big Sky, 13-0; 5, Jaden MacNeil, Flathead, 12-6; 6, Tehl King, Helena Captial, 12-0.

Long jump: 1, Hunter Nicholson, Glacier, 21-7.5; 2, Bobby Lowry, Flathead, 21-0.5; 3, Trae Vasquez, Flathead, 20-6.25; 4, Josh Malone, Big Sky, 20-3; 5, Andy Thomas, Flathead, 20-1.25; 6, Jason Shooshtari, Sentinel, 19-11.25.

Triple Jump: 1, Hunter Nicholson, Glacier, 44-5.25. 2, Josh Malone, Big Sky, 43-0. 3, Caleb Ferguson, Helena, 42-2.50. 4, Pascual Gutierrez, Big Sky, 41-11.25. 5, Kendall Johnson, Helena, 41-7. 6, Andy Thomas, Flathead, 41-3.50.

Discus: 1, Justin Jenks, Capital, 162-8. 2, Blake Linsted, Sentinel, 145-5. 3, Michael Lee, Flathead, 142-1. 4, Hunter Dutton, Big Sky, 140-7. 5, Kory Broussard, Capital, 140-3. 6, Tadan Gilman, Glacier, 139-9.

GIRLS

Team scores: Sentinel 171, Hellgate 92, Glacier 85, Helena 67, Capital 50, Big Sky 32, Flathead 30.

100: 1, Audrey Bloomquist, Capital, 12.81. 2, Joylynn Glidewell, Big Sky, 12.93. 3, Syd Steele, Sentinel, 13.03. 4, Emilie Maes, Helena, 13.04. 5, Allie Baldwin-Case, Sentinel, 13.09. 6, Hannah Santamaria, Big Sky, 13.13. 7, Jessica Barnhart, Flathead, 13.15. 8, Lauren Heggen, Sentinel, 13.32. 9, Sydnee Tjaden, Capital, 13.38. 10, Jenn Mickelson, Sentinel, 13.43.

200: 1, Syd Steele, Sentinel, 26.57. 2, Severine Armstrong, Hellgate, 26.69. 3, Sarah Kronner, Hellgate, 26.70. 4, Kennedy Kanter, Flathead, 26.95. 5, Audrey Bloomquist, Capital, 27.25. 6, Hannah Santamaria, Big Sky, 27.49.

400: 1, Madeline Hamilton, Sentinel, 58.94. 2, Abigail Harmon, Capital, 1:00.86. 3, Madi Provo, Hellgate, 1:01.37. 4, Tatum Russell, Flathead, 1:01.52. 5, Madelyn Mariegard, Helena, 1:02.03. 6, Payge Boyce, Flathead, 1:02.12.

800: 1, Annie Hill, Glacier, 2:08.69; 2, Madeline Hamilton, Sentinel, 2:16.28; 3, Bailey Smith, Glacier, 2:21.62; 4, Aine Lawlor, Helena, 2:25.46; 5, Madi Provo, Hellgate, 2:28.31; 6, Makenna Kauffman, 2:30.79.

1,600: 1, Madeline Hamilton, Sentinel, 5:05.96. 2, Ella Degrandpre, Hellgate, 5:08.56. 3, Ellee Becker, Hellgate, 5:16.75. 4, Molly MacDonald, Sentinel, 5:19.00. 5, Katie Munro, Hellgate, 5:19.62. 6, Makenna Edwards, Big Sky, 5:19.77. 

3,200: 1, Ella Degrandpre, Hellgate, 11:12.32; 2, Ellee Becker, Hellgate, 11:34.94; 3, Elise Sterns, Hellgate, 11:37.68; 4, Katie Munro, Hellgate, 11:37.88; 5, Makenna Edwards, Big Sky, 11:39.37; 6, Alyssa Plant, Helena, 11:49.04.

100 hurdles: 1, Elena Carter, Capital, 14.97. 2, Ashley McElmurry, Sentinel, 15.79. 3, Emily Pizzini, Helena, 16.06. 4, Kamden Hilborn, Helena, 16.41. 5, Brynn McChesney, Glacier, 16.44. 6, Melissa Moreni, Capital, 16.50. 

300 hurdles: 1, Syd Steele, Sentinel, 45.62; 2, Ahna Kreitinger, Glacier, 45.67; 3, Ashley McElmurry, Sentinel, 45.69; 4, Abigail Harmon, Helena Capital, 46.55; 5, Aubry, Grame, Glacier, 47.89; 6, Kelsey Gillespie, Flathead, 48.23.

400 relay: 1, Helena Capital (Sydnee Tjaden, Elena Carter, Abigail Harmon, Audrey Bloomquist), 49.22; 2, Sentinel, 49.93; 3, Big Sky, 50.00; 4, Glacier, 50.16; 5, Helena, 50.85; 6, Hellgate, 50.97.

1,600 relay: 1, Sentinel ‘A’ (Ashley McElmurry, Syd Steele, Molly MacDonald, Madeline Hamilton), 4:04.76. 2, Flathead ‘A’, 4:08.81. 3, Hellgate ‘A’, 4:11.94. 4, Capital ‘A’, 4:12.57. 5, Big Sky ‘A’, 4:12.82. 6, Helena ‘A’, 4:13.35. 

Shot put: 1, Nikki Krueger, Glacier, 41-0.75; 2, Emily Malone, Sentinel, 38-0.25; 3, Kindra Dunlap, Helena, 36-10; 4, Mya McNeely, Glacier, 36-3; 5, Megan Tolman, Helena, 36-1; 6, Brooke Kearns, Big Sky, 35-10.25.

Javelin: 1, Emily Malone, Sentinel, 134-9; 2, Kylie Frohlich, Sentinel, 131-3; 3, Lauren Jacobs, Glacier, 123-6; 4, McKenna Hulslander, Glacier, 122-3; 5, Sierrah Hardy, Hellgate, 121-11; 6, Kelli Cheff, Hellgate, 121-2.

Pole vault: 1, Kamden Hilborn, Helena, 11-0; 2, Kahsiah Benson, Helena, 10-0; 3, Keidon Reynolds, Sentinel, 10-0; 4, Mabel Gardner, Hellgate, 9-6; 5, Savannah Cheff, Flathead, 9-0; 6, Lindsey Roosa, Sentinel, 8-6.

Long jump: 1, Severine Armstrong, Hellgate, 17-2.5; 2, Lauren Heggen, Sentinel, 16-9; 3, Brynn McChesney, Glacier, 16-5; 4, Kamden Hilborn, Helena, 16-4.25; 5, Ashley McElmurry, Sentinel, 16-1; 6, Emily Pizzini, Helena, 16-1. 

High Jump: 1, Madde Boles, Flathead, 5-5. 2, Kaci Lloyd, Helena, 5-1. 2, Aubrie Rademacher, Glacier, 5-1. 4, Adrian Schnee, Glacier, J5-1. 5, Kaci Paffhausen, Hellgate, J5-1. 6, Taeylr Krantz, Helena, J5-1. 7, Bellicia Hawk, Sentinel, 4-11.

Triple Jump: 1, Lauren Heggen, Sentinel, 37-2.50. 2, Ashley McElmurry, Sentinel, 36-3. 3, Whitney Morrison, Big Sky, 36-0. 4, Seely Garrett, Helena, 35-6.25. 5, Abi Fiske, Glacier, 34-11.50. 6, McKinlee Mihelish, Capital, 34-10.75.

Discus: 1, Madi Arneson, Sentinel, 129-9. 2, Nikki Krueger, Glacier, 127-8. 3, Emily Malone, Sentinel, 127-5. 4, Brooke Kearns, Big Sky, 122-2. 5, Kylie Frohlich, Sentinel, 111-1. 6, Courtney Mitchell, Glacier, 108-3.

Eastern A

at Belgrade

Full results

BOYS

Team scores: Sidney, 120; Belgrade, 108; Laurel, 102; Miles City, 61; Lewistown, 54; Glendive, 36; Billings Central, 23; Hardin, 15; Livingston, 8. 

100: Keith Vanderlaan, MC, 11.12; Michael McGinnis, Sid, 11.21; Hayden Van Winkle, Bel, 11.36; Alec Lovegren, Sid, 11.46; Haiden Collins, Lew, 11.48; Isaiah Renner, Lau, 11.49. 

200: Keith Vanderlaan, MC, 22.53; Michael McGinnis, Sid, 22.57; Hayden Van Winkle, Bel, 22.85; Dawson McGlothlin, Sid, 22.93; Alec Lovegren, Sid, 22.93; Haiden Collins, Lew, 23.24. 

400: Jacob Grinwis, Bel, 50.23; Trace Jones, Sid, 50.45; Colin Marks, Liv, 51.42; Tristan Hilgard, Gle, 52.27; Erik Marquis, Lau, 52.55; Jared Steinbesser, Sid, 52.95.

800: Jacob Grinwis, Bel, 1:53.23; Tristan Hilgart, Gle, 1:56.19; Drake Henson, Lew, 1:57.03; David Prather, Har, 2:01.14; Ben Longbottom, Lau, 2:02.77; George Beddow, BC, 2:03.45. 

1600: Jacob Grinwis, Bel, 4:28.79; Levi Taylor, Lau, 4:31.83; Drake Henson, Lew, 4:32.27; Tristan Hilgart, Gle, 4:32.34; Virgil McCormick, Har, 4:42.67; Sawyer Degan, Bel, 4:44.05. 

3200: Levi Taylor, Lau, 9:59.46; Kai Krumwiede, Lew, 10:16.73; Sawyer Degan, Bel, 10:18.46; Noah Majerus, Lew, 10:22.55; Sam Fulbright, Lew, 10:23.28; Dane McCalia, BC, 10:32.04. 

110 hurdles: Haiden Collins, Lew, 15.31; Chris Abell, Lau, 15.67; Tyler Burk, MC, 15.78; Jared Craig, Lau, 15.98; Colt Spencer, Lau, 16.20; Garrison Hughes, Sid, 16.60.  

300 hurdles: Haiden Collins, Lew, 39.87; Tyler Burk, MC, 41.35; Garrison Hughes, Sid, 41.69; Malik Toure, Har, 42.43; Kaden Stradley, MC, 42.59; Caleb Petross, MC. 43.10. 

4x100 relay: Sidney, Trace Jones, Michael McGinnis, Alec Lovegren, Dawson McGlothlin, 42.79; Belgrade, 43.71; Billings Central, 44.13; Laurel, 44.20; Livingston, 45.21; Hardin, 46.36. 

4x400 relay: Belgrade, Aaron Brandhorst, Hayden Van Winkle, Trey Mounts, Jacob Grinwis, 3:28.39; Miles City, 3:29.74; Sidney, 3:29.79; Hardin, 3:31.48; Lewistown, 3:36.05; Billings Central, 3:39.73. 

High jump: Michael McGinnis, Sid, 6-04; Dawson Fowler, Bel, 6-02; Jess Bellows, MC, 6-0; Isaiah Renner, Lau, 5-10; Jaden Graham, Lew, 5-10; Kolter McLaughlin, Lau, 5-08. 

Long jump: Hayden Van Winkle, Bel, 20-11 1/2; Caleb Petross, MC, 20-02 1/2; Isaiah Renner, Lau, 20-01 3/4; Jared Craig, Lau, 20-0; Stuart Smith, Bel, 19-11 1/2; Devon Maurer, Bel, 19-02 1/2. 

Triple jump: Michael McGinnis, Sid, 43-09; Dawson Fowler, Bel, 42-03; Isaiah Renner, Lau, 41-11 1/2; Jared Craig, Lau, 40-03 1/4; Logan Peila, MC, 40-02 1/4; Jared Steinbesser, Sid, 39-09 3/4. 

Shot put: Carter Hughes, Sid, 52-03; Jayden Holley, Gle, 48-11; Kyler Rogers, Bel, 44-08; Sean Daniel Taylor, Gle, 42-06 1/2; Craig Sowers, Lau, 42-02; Mason Harrison, Lew, 41-09. 

Discus: Carter Hughes, Sid, 154-05 1/4; Ely Kraft, Lau, 139-09 3/4; Jayden Holley, Gle, 136-06; Craig Sowers, Lau, 136-05 3/4; William Blewett, Bel, 132-11 1/4; Kyler Rogers, Bel, 127-08 1/2. 

Javelin: Casey Cole, Lau, 184-10; Ben Voss, BC, 160-04 1/2; Tyler Gray, BC, 158-10; Logan Kennedy, Lau, 156; Tyler Clapp, Gle, 149; Zach Marsh, Bel, 148-11 1/2. 

Pole vault: Garrison Hughes, Sid, 15-09; Carver Thompson, Lau, 12-06; Wyatt Heringer, Sid, 12-06; Parker Dean, Sid, 12-06; Matt Penner, Bel, 12-06; Jared Craig, Lau, 12. 

GIRLS

Team results: Belgrade, 112; Laurel, 93; Glendive, 73; Miles City, 59; Lewistown, 54; Sidney, 47; Livingston, 37; Havre, 32; Hardin, 18; Browning, 2. 

100: Taylor Ludwig, Lau, 12.75; Kaitlyn Keithley, Sid, 13.17; Kendra Zander, Gle, 13.18; Parker Edwins, Bel, 13.25; Aspen Cotter, Lau, 13.44; Taylor Noble, Lau, 13.48. 

200: Taylor Ludwig, Lau, 26.00; Kendra Zander, Gle, 27.10; Myhia Metzenberg, MC, 27.21; Fallon Parker, Bel, 27.35; Katie Wirtzberger, Hav, 27.62; Parker Edwins, Bel, 27.73. 

400: Taylor Ludwig, Lau, 58.94; Pipi Eitel, Bel, 59.30; Kendra Zander, Gle, 1:00.72; Myhia Metzenberg, MC, 1:01.42; Katie Wirtzberger, Hav, 1:01.88; Fallon Parker, Bel, 1:02.63.

800: Pipi Eitel, Bel, 2:14.19; Heather Baker, MC, 2:20.84; Jessica Elmer, Lau, 2:21.32; Tessa Hill, Sid, 2:23.02; Emily Kuehn, Gle, 2:24.33; Madison Patrick, Liv, 2:26.35. 

1600: Pipi Eitel, Bel, 5:03.41; Morgan Vosler, MC, 5:19.50; Jessica Elmer, Lau, 5:19.88; Emily Kuehn, Gle, 5:24.14; Tessa Hill, Sid, 5:37.35; Journey Erickson, Har, 5:39.73.

3200: Morgan Vosler, MC, 12:06.15; Charlie Bellrock, Har, 12:18.73; Kendyl Pierson, Liv, 12:35.73; Journey Erickson, Har, 12:42.84; Kaylee Nystrom, Hav, 12:45.72; Emily Smith, Lew, 13:13.60. 

100 hurdles: Marissa James, Lew, 15.74; Jaley Wyse, Gle, 16.33; Alysa Henry, Bel, 16.43; Ireland Coyne, Hav, 17.00; Kendra Kauffman, Gle, 17.17; Ashley Brand, Lew, 17.42. 

300 hurdles: Jaley Wyse, Gle, 45.61; Pipi Eitel, Bel, 46.84; Fallon Parker, Bel, 47.98; Logan Huebsch, Hav, 48.73; Jerrica Martin, Liv, 49.24; Ireland Coyne, Hav, 49.66. 

4x100 relay: Belgrade, Savana Jensen, Parker Edwins, Kaylynn Linton, Alysa Henry, 50.76; Havre, 51.30; Sidney, 51.43; Laurel, 51.49; Glendive, 51.72; Lewistown, 51.98. 

4x400 relay: Laurel, Apsen Cotter, Samantha Spitzer, Paige O'Toole, Jessica Elmer, 4:06.90; Miles City, 4:12.04; Glendive, 4:16.11; Havre, 4:24.11; Sidney, 4:25.06; Hardin, 4:30.29. 

High jump: Karsen Murphy, Gle, 5-04; Marissa James, Lew, 5-04; Amber Maurer, Bel, 4-10; Tessa Lamb, Bel, 4-10; Savannah Toms, Gle, 4-08; Kendra Kaufman, Gle, 4-08; Abby Reitz, Sid, 4-08. 

Long jump: Alysa Henry, Bel, 16-09; Taylor Ludwig, Lau, 16-6 ¾; Ashley Brand, Lew, 15-05 ¼; Aubrey Meiwald, Har, 15 ½; Taylor Noble, Lau, 14-11; Mackenzie Rask, MC, 14-10 ½.

Triple jump: Alysa Henry, Bel, 33-05 1/2; Ashley Brand, Lew, 33-04; Karsen Murphy, Gle, 33-01 3/4; Taylor Christensen, Bel, 32-11; Samantha Spitzer, Lau, 32-07 3/4; Madi Maier, MC, 32-2. 

Shot put: Lauren Emter, Liv, 41-02 ½; Anna Zimmer, Lew, 37-05; Savanna Walker, MC, 35-08 ½; Olivia Kober, Sid, 32-03 ½; Tamika Guardipee, Bro, 32-01; Savannah Toms, Gle, 31-08.

Discus: Lauren Emter, Liv, 129-07 1/2; Paige O'Toole, Lau, 125-02 1/2; Savanna Walker, MC, 113-09 1/2; Kristen Nash, Hav, 105-10; Samantha Carter-Emter, Liv, 102-08; Nikol Greer, Lau, 94-06. 

Javelin: Paige O’Toole, Lau, 110-04; Sheanna Larson, Lew, 108-01; Jordan Baxter, Sid, 106-11 ½; Jessica LaFavre, Lau, 106-04; Susan Francis, Bel, 102 ½; Anna Zimmer, Lew, 97-04 ½.

Pole vault: Myka Steinbeisser, Sid, 11-03; Alysa Henry, Bel, 11; Alexi Speas, Liv, 10; Katie Berglund, Sid, 9; Bailey Collins, Lew, 9; Loni Waid, Hav, 8-06.

Western A Divisional

At Corvallis

Full Results

BOYS

Team scores: 1. Corvallis, 118; t-2. Dillon, 92; t-2. Columbia Falls, 92; 4. Frenchtown, 73; Whitefish, 48; 6. Polson, 45; 7. Hamilton, 32; 8. Butte Central, 19; 9. Stevensville, 8.

100: 1. Troy Andersen, Dil, 10.92; 2. Braxton Reiten, CF, 11.37; 3. Tyler Cote, WF, 11.42; 4. Tanner Wilson, Pol, 11.43; 5. Jackson Tully, Cor, 11.47; 6. Matthew Rensvold, Pol, 11.54.

200: 1. Troy Andersen, Dil, 22.34; 2. Matthew Rensvold, Pol, 23.17; 3. Tyler Cote, WF, 23.44; 4. Kaedan Clewien, CF, 23.62; 5. Cole Wohltman, Cor, 23.64; 6. Taner Wilson, Pol, 23.64.

400: 1, Jake Jessop, Cor, 50.70; 2, Matthew Rensvold, Pol, 50.80; 3, Dylan Cervelli, Dil, 51.02; 4, Bruce Thomas, Cor, 51.63; 5, Tyler Cote, WF, 51.93; 6, Sage Wanner, CF, 52.50.

800: 1. Frank Dean, Fre, 2:00.01; 2. Andrew Jessop, Cor, 2:00.11; 3. Brock Rugg, Fre, 2:01.33; 4. Dylan Cervelli, Dil, 2:02.51; 5. Jake Jessop, Cor, 2:03.48; 6. Anders Holmquist, Fre, 2:03.58.

1,600: 1, Sage Wanner, CF, 4:29.75; 2, Jaiden Rowe, Fren, 4:31.87; 3, Frank Dean, Fren, 4:34.18; 4, Brock Rugg, Fren, 4:35.51; 5, Carson Jessop, Cor, 4:35.98; 6, Quin Stewart, Pol, 4:35.99.

3200: 1. Sage Wanner, CF, 9:52.17; 2. Matt Wilson, Ham, 9:58.60; 3. Anders Watt, Cor, 10:02.70; 4. Jaiden Rowe, Fre, 10:02.85; 5. Grant Martin, Cor, 10:06.10; 6. Carson Jessop, Cor, 10:20.35.

110 hurdles: 1, Anders Westman, Dil, 15.20; 2, Jansen Anderson, Dil, 15.55; 3, Michael Hoerner, CF, 15.67; 4, Ridge Albright, Cor, 16.17; 5, Lee Walburn, WF, 16.24; 6, Connor Lanier, Pol, 16.37.

300 hurdles: 1. Danny DiGiallonardo, Pol, 41.24; 2. Ridge Albright, Cor, 42.19; 3. Anders Westman, BC, 42.31; 4. Lee Walburn, WF, 42.51; 5. Justus Peterson, BC, 42.89; 6. Chris Brownlee, Ste, 43.01.

4x100 relay: 1, Polson (Danny DiGiallonardo, Matthew Rensvold, Kyle Druyvestein, Tanner Wilson) 43.72; 2, Corvallis 44.40; 3, Columbia Falls 44.48; 4, Butte Central 45.08; 5, Frenchtown 45.32; 6, Stevensville 46.24.

4x400 relay: 1. Corvallis, (Cole Wohltman, Bruce Thomas, Ridge Albright, Jake Jessop), 3:29.54; 2. Whitefish, 3:30.38; 3. Dillon, 3:33.47; 4. Frenchtown, 3;34.86; 5. Butte Central, 3;36.03; 6. Polson, 3:36.45.

High jump: 1. Ridge Albright, Cor, J6-02; t-2. Michael Haverfield, Dil, J6-00; t-2. Jared Kingsbury, Ste, J6-00; t-2. Alex Barker, WF, J6-00; 5. Cordell McGinley, Dil, J6-00; 6. Jeff Stoker, Cor, J5-10.

Long jump: 1, Jacob Price, Fren, 21-9.25; 2, Gabe Hupp, Dil, 21-6.5; 3, Braxton Roth, Cor, 21-2.5; 4, Brandon Moore, Cor, 20-7; 5, Zach Ingram, Dil, 20-2.25; 6, Cutter Thatcher, BC, 20-0.

Triple jump: 1. Nate McGree, BC, 43-06.00; 2. Jacob Price, Fre, 43-00.00; 3. Braxton Roth, Cor, 42-04.25; 4. Brandon Moore, Cor, 41-04.00; 5. Ky Burch, Ham, 39-11.75; 6. Michael Hoerner, CF, 39-07.50.

Pole vault: 1, Ben Windauer, CF, 14-0; 2, Austin Green, CF, 13-7; 3, Zach Kasselder, WF, 12-6; 4, Sawyer Silliker, WF, J12-6; 5, Seth Gossett, CF, 12-0; 6, Colter Mason, Ham, J12-0.

Shot put: 1, Jesse Mecham, Fren, 50-8.5; 2, Garrett Brown, Cor, 49-7; 3, Logan Kolodejchuk, CF, 49-6.5; 4, Dillon Botner, WF, 46-10; 5, Troy Andersen, Dil, 46-8; 6, Jacob Campbell, Ham, 46-7.

Discus: 1. Jaylen Taggart, Ham, 159-08; 2. Patrick Griffin, Dil, 147-08; 3. Dillon Spear, Ham, 143-10; 4. Jacob Campbell, Ham, 137-06; 5. Archie Petritz, BC, 134-00; 6. Logan Kolodejchuk, CF, 132-09.

GIRLS

Team scores: 1. Corvallis, 110.50; 2. Hamilton, 87; 3. Dillon, 82; 4. Columbia Falls, 62; 5. Whitefish, 53.50; 6. Frenchtown, 41; 7. Stevensville, 33; 8. Polson, 30; 9. Butte Central, 28.

100: 1. Tylia DeJohn, Dil, 12.56; 2. Hayle Sundquist, Dil, 12.64; 3. Reilly Rostad, Ham, 12.86; 4. Lauren Schulz, WF, 12.88; 5. Penny Jessop, Cor, 13.08; 6. Lindsay McGree, BC, 13.28.

200: 1. Tylia DeJohn, Dil, 25.99; 2. Hayle Sundquist, Dil, 26.26; 3. Lauren Schulz, WF, 26.41; 4. Reilly Rostad, Ham, 26.77; 5. Shaeley Brown, Pol, 27.06; 6. Penny Jessop, Cor, 27.09.

400: 1, Lydia Kryshak, WF, 59.98; 2, Heidi Nisly, Cor, 1:00.25; 3, Emme Warnken, Cor, 1:00.76; 4, Lauren Schulz, WF, 1:01.12; 5, Josie Windauer, CF, 1:01.30; 6, Shaeley Brown, Pol, 1:01.90.

800: 1. Heidi Nisly, Cor, 2:20.85; 2. Bea Frissell, Pol, 2:21.35; 3. Lyric Devries, Ham, 2:21.70; 4. Emme Warnken, Cor, 2:23.39; 5. Bree Lewis, Cor, 2:26.76; 6. Ella Greenberg, WF, 2:27.09.

1,600: 1, Bea Frissell, Pol, 5:17.17; 2, Lyric Devries, Ham, 5:19.24; 3, Kimberly Peacock, CF, 5:22.80; 4, Ella Greenberg, CF, 5:22.80; 5, Sarah Passey, Ham, 5:29.22; 6, Molly Sitter, Pol, 5:29.27.

3200: 1. Kimberly Peacock, CF, 11:38.93; 2. Sarah Passey, Ham, 12:05.22; 3. Lilli Day, Cor, 12:15.30; 4. Molly Sitter, Pol, 12:17.30; 5. Ella Greenberg, WF, 12:26.51; 6. Hannah martin, Cor, 12:36.31.

100 hurdles: 1, Rachael McGree, BC, 15.60; 2, Kaitlyn Casazza, CF, 16.55; 3, Marueen Jessop, Cor, 17.15; 4, Kennedy Grove, WF, 17.28; 5, Whitney Billi, WF, 17.30; 6, Anna Cook, WF, 17.75.

300 hurdles: 1. Megan Pendergast, Ste, 47.88; 2. Kaitlyn Casazza, CF, 49.51; 3. Olivia Channer, Fre, 50.01; 4. Tynn Christiansen, Dil, 50.95; 5. Shayla Olson, Pol, 51.01; 6. Kylie Pease, Cor, 51.17.

4x100 relay: 1, Dillon (Kylie Christiansen, Hayle Sundquist, Brynley Fitzgerald, Tylia DeJohn) 50.13; 2, Corvallis 51.64; 3, Whitefish 51.66; 4, Hamilton 52.28; 5, Stevensville 52.34; 6, Polson 52.61.

4x400 relay: 1. Corvallis, (Penny Jessop, Bree Lewis, Emme Warnekn, Heidi Nisly), 4:09.23; 2. Columbia Falls, 4:11.81; 3. Whitefish, 4:12.00; 4. Frenchtown, 4:18.40; 5. Stevensville, 4:21.40; 6. Polson, 4:25.11.

High jump: 1. Emilie Hinrichs, Fre, J5-07; 2. Ashlee Searle, Ham, J5-03; 3. Kacia Guisinger, Ham, J5-02; t-4. Alice Wilde, WF, J5-00; t-4. Megan Pendergast, Ste, J5-00; t-6. Mary Royce, Cor, J4-10; t-6. Kate Doorn, WF, J4-10.

Long jump: 1, Reilly Rostad, Ham, 17-7.5; 2, Rachael McGree, BC, 17-2; 3, Kyndall Petersen, Dil, 16-6.5; 4, Mariah Hinson, Stev, 16-5.75; 5, Alivia Williams, Fren, 16-5; 6, Lindsay McGree, BC, 15-10.5.

Triple jump: 1. Reilly Rostad, Hamm, 35-06.75; 2. Rachael McGree, BC, 35-05.50; 3. Mariah Hinson, Ste, 34-10.00; 4. Ceara Chavez, Cor, 34-01.00; 5. Kyndall Petersen, Dil, 33-09.00; 6. Stella Bistodeau, CF, 32-07.00.

Pole vault: 1, Hennesy Meyer, Ham, 9-0; 2, Bridget Barta, CF, J9-0; t-3, Kyndall Petersen, Dil, J9-0; t-3, Christina Restani, Dil, J9-0; 5, Hailey Garrison, Dil, J9-0; 6, Ashlee Searle, Ham, 8-6.

Shot put: 1, Adeline Richardson, Fre, 39-9; 2, Emilie Hinrichs, Fren, 38-4.5; 3, Brooke Wiltbank, Cor, 36-1; 4, Brookelyn Palin, Cor, 35-10; 5, Calla Haldorson, Cor, 35-9; 6, Tallia Sova, CF, 34-6.

Javelin: 1, Kylie Christiansen, Dil, 131-8; 2, Angellica Street, CF, 128-9; 3, Mariah Hinson, Stev, 117-10; 4, Tayler Wright, Cor, 117-8; 5, Kiara Burlage, CF, 116-8; 6, Denali Smith, Cor, 109-4.

Discus: 1. Brookelyn Palin, Cor, 149-04; 2. Calla haldorson, Cor, 139-00; 3. Brooke Wiltbank, Cor, 131-02; 4. Kailan Rocheleau, ham, 118-05; 5. Kylie Christiansen, Dil, 117-07; 6. Adeline Richardson, Fre, 113-00.

Northern B Divisional

at Glasgow

BOYS

Team scores: Glasgow 137.5, Fairfield 128, Harlem 63, Cut Bank 58, Shelby 53.5, Wolf Point 50, Choteau 20, Conrad 8, Poplar 6, Malta 3.

100 meters: Seth Omsberg, CB, 11.24; Dawson Allen, Fai, 11.43; Benji Phillips, Gla, 11.52; Luke Batson, Fai, 11.55; Chandler Allen, Fai, 11.65; Damon, Har, 11.68.

200: Dawson Allen, Fai, 23.41; Benji Phillips, Gla, 23.50; Damon Adams, Har, 23.70; Chandler Allen, Fai, 24.10; Brett Glaser, Gla, 24.25; Tyler Fitzsimmons, Gla, 24.50.

400: Wade Luly, She, 50.84; Damon Adams, Har, 51.36; Owen Lepper, WP, 51.59; Benji Phillips, Gla, 51.71; Justen Henke, She, 52.26; Brett Glaser, Gla, 52.54.

800: Wade Luly, She, 2:02.66; Taggert Devaney, Har, 2:03.88; Cade Myrick, Gla, 2:04.69; Justen Henke, She, 2:04.98; Gabe Hallock, Gla, 2:06.13; Alec Boland, Gla, 2:08.50.

1,600: Gabe Hallock, Gla, 4:47.45; Ellis McKean, Gla, 4:50.46; Merlin McKean, Gla, 4:51.26; Mason Sellers, Cho, 4:54.18; Tucker Tustian, She, 4:55.41; Clay Paddock, Fai, 4:56.60.

3,200: Cole Giles, Fai, 10:24.31; Ellis McKean, Gla, 10:27.73; Merlin McKean, Gla, 10:31.73; Wilson Overby, Gla, 10:37.24; Gage Cummings, Cho, 10:50.94; Barrett Hansen, She, 11:46.49.

110 hurdles: Luke Breigenzer, Gla, 15.96; Dawson Allen, Fai, 16.21; Tyus Hammett, Har, 16.73; Colt Pederson, She, 16.86; Wyatt Brusven, She, 17.36; Kenny Boos, WP, 17.46.

300 hurdles: Dawson Allen, Fai, 40.81; Luke Breigenzer, Gla, 41.33; Taner Stone, Cho, 41,83; Colt Pederson, She, 42.48; Taggert Devaney, Har, 42.56; Jaxon Ray, CB, 43.43.

400 relay: Fairfield 45.29; Cut Bank 45.31; Wolf Point 45.81; Shelby 46.09; Harlem 46.79; Glasgow 47.04.

1,600 relay: Shelby 3:37.15; Wolf Point 3:38.77; Harlem 3:41.05; Cut Bank 3;44.34; Fairfield 3:45.44; Glasgow 3:48.01.

High jump: Seth Omsberg, CB, 6-6; Taner Stone, Cho, 6-2; Tyus Hammett, Har, 6-0; Keeley Bake, Fai, 5-10; Jayce Bishop, Mal, 5-8; Owen Lepper, WP, 5-8.

Pole vault: Quinn Whitmus, WP, 12-6; Brady Babb, WP, 11-6; Kyle Ross, Gla, 11-0; JR Seewald, CB, 11-0; Levi Gibson, Fai, 11-0; Matt Reyling, Gla, 10-6; Wyatt Brusven, She, 10-6.

Long jump: Seth Omsberg, CB, 21-3; Cantor Coverdell, Fai, 20-6; Benji Phillips, Gla, 20-1 3/4; Brett Glaser, Gla, 19-6 1/4; Owen Lepper, WP, 19-4 3/4; Marques White Horse, WP, 18-9 3/4.

Triple jump: Cantor Coverdell, Fai, 44-6; Brett Glaser, Gla, 41-10 1/2; Chandler Allen, Fai, 40-9 3/4; Trent Herbert, Gla, 39-8 1/4; Marques White Horse, WP, 39-6 1/2; Keeley Bake, Fai, 39-3 1/4.

Shot put: Reece Hutton, Har, 47-9 1/2; Hunter Mycke, Con, 44-7 1/4; Peter Hamilton Jr., CB, 44-5; Jeffrey Berger, Pop, 43-5; Wesley Weeks, WP, 42-7; Andres Lopez, Mal, 41-10 1/2.

Discus: Cantor Coverdell, Fai, 164-2; Reece Hutton, Har, 150-4; Chandler Allen, Fai, 134-1; Peter Hamilton Jr., CB, 131-8; Ty Nygard, WP, 121-5; Wesley Weeks, WP, 120-3.

Javelin: Benji Phillips, Gla, 192-8; Cantor Coverdell, Fai, 185-3; Cade Myrick, Gla, 157-11; Dawson Allen, Fai, 154-8; Jeffrey Berger, Pop, 145-4; Tyrell Sylvester, CB, 144-6.

GIRLS

Team scores: Glasgow 103.33, Fairfield 88, Choteau 82, Malta 75, Cut Bank 49.33, Shelby 42, Harlem 28, Poplar 22, Wolf Point 17.33, Conrad 12, Rocky Boy 8.

100: Payge Durocher, Cho, 13.07; Payton Durocher, Cho, 13.21; Shelby Schweigert, Fai, 13.31; Kamdyn Molenda, CB, 13.49; Paige Rasmussen, Cho, 13.72; Katelynn Larson, CB, 13.77.

200: Payton Durocher, Cho, 26.95; Shelby Schweigert,m Fai, 27.08; Payge Durocher, Cho, 27.36; Brenna Kurokawa, WP, 27.86; Emily Kolstad, Gla, 27.88; Katelynn Larson, CB, 28.10.

400: Payton Durocher, Cho, 1:00.31; Emily Kolstad, Gla, 1:00.36; Shelby Schweigert, Fai, 1:03.68; Brinlie Nielsen, Gla, 1:04.61; London Raemaker, CB, 1:05.30; Portia Taylor, CB, 1:06.10.

800: Emily Kolstad, Gla, 2:31.96; Brook Luly, She, 2:32.30; Brinlie Nielsen, Gla, 2:32.40; Tachante Cole, Mal, 2:38.99; Alexis McWilliams, Fai, 2:39.27; Carly Parsell, She, 2:40.34.

1,600: L'Tia Lawrence, Harlem, 5:36.43; Tachante Cole, Mal, 5:54.55; Alexis McWilliams, Fai, 6:10.30; Brooke Westby, Gla, 6:11.00; Abbi Fitzpatrick, CB, 6:11.40; Carly Parsell, She, 6:11.72.

3,200: L'Tia Lawrence, Har, 12:15.84; Andrea Hale, Pop, 13:27.55; Faith Sallee, Gla, 13:42.76; Brooke Westby, Gla, 13:48.65; Kaylee Appley, She, 13:52.14; Ali Cunningham, Gla, 14:26.56.

100 hurdles: Sophia Stiles, Mal, 16.12; Aria Johnson, Fai, 17.17; Paige Rasmussen, Cho, 17.37; Allix Goldhahn, Fai, 17.59; Allisa Buck, She, 17.60; Katelyn Edinger, CB, 18.11.

300 hurdles: Sophia Stiles, Mal, 48.24; Aria Johnson, Fai, 48.56; Allix Goldhahn, Fai, 50.88; Alaina Sallee, Gla, 52.06; Allisa Buck, She, 53.08; Kaylee King, Gla, 53.31.

400 relay: Choteau 50.53; Glasgow 52.38; Fairfield 52.73; Cut Bank 53.56; Wolf Point 53.61; Shelby 55.15.

1,600 relay: Cut Bank 4:21.46; Glasgow 4:22.46; Choteau 4:25.95; Shelby 4:32.69; Fairfield 4:35.54; Malta 4:36.79.

High jump: Sophia Stiles, Mal, 5-6; Abby Juve, WP, 4-10; Payge Durocher, Cho, 4-10; L'Tia Lawrence, Har, 4-8; Kaylee King, Gla, 4-6; Jillian O'Brien, Mal, 4-6.

Pole vault: Dakota Manecke, CB, 9-6; Olivia Stewart, She, 8-6; Andrea Russell, Con, 8-6; Katie Kaiser, Gla, 8-0; Abby Juve, WP, 8-0; Abbi Fitzpatrick, CB, 8-0.

Long jump: Sophia Stiles, Mal, 16-5 1/2; Allix Goldhahn, Fai, 15-8 1/2; Jordan Kulczyk, Gla, 15-5 3/4; Paige Rasmussen, Cho, 15-1; Brook Luly, She, 14-8; Brenna Kurokawa, WP, 14-4 3/4.

Triple jump: Sophia Stiles, Mal, 34-0 1/2; Allix Goldhahn, Fai, 32-2 3/4; Andrea Russell, Con, 31-10 3/4; Lori Dauwalder, Fai, 30-11 1/2; Brittany Brusven, She, 30-9 3/4; Alaina Sallee, Gla, 30-7 3/4.

Shot put: Leinie Hughes, Gla, 34-11; Sam Aklestad, She, 33-9; Keally Genia, Pop, 31-1; Haylee Johnson, Har, 31-1; Shay Garfield, Mal, 30-10 1/2; Gabriella Anato, CB, 29-11 1/2.

Discus: Gabriella Anato, CB, 106-9; Rochelle Pease, RB, 99-3; Eleena Sherman, Pop, 95-3; Regan Zerbe, Gla, 93-5; Leinie Hughes, Gla, 91-7; Shay Garfield, Mal, 91-2.

Javelin: Jordan Kulczyk, Gla, 115-6; Kyleigh Schipman, Mal, 111-3; Lori Dauwalder, Fai, 104-0; Katie Kostelnik, Cho, 103-7; Emily Hagadone, Pop, 102-7; Dakota Reel, She, 102-4.

 

0
0
0
0
0