Fairfield Duals

Huntley Project 66, Anaconda 6

205: Blaine Buchanan, HP, p. Connor Sampson, 1:25; 285: Journey Grimsrud, HP, p. Tanner McLean, :53; 103: Clayton Donally, HP, p. Tjo Friss, :56; 113: Double forfeit; 120: Jaxen Dean, HP, won by forfeit; 126: Ashton Christman, HP, p. Wyatt Theard, 3:25; 132: Dan Byrne, A, p. Trystan Koch, 1:17; 138: Cade Budell, HP, p. Shawn kline, :50; 145: Sam Schmidt, HP, p. Dylan Skocilich, 1:54; 152: Matthew Middleton, HP, won by forfeit; 160: Henry Koch, HP, won by forfeit; 170: Garrett Smith, HP, p. Gradey Snow, 1:32; 182: Wyatt Selman, HP, p. Jake Whaley, 1:02. 

Huntley Project 59, Fairfield 16

182: Wyatt Selman, HP, t.f. Kolter Bouma, 5:38; 205: Blaine Buchanan, HP, p. Seth Johnson, :25; 285: Journey Grimsrud, HP, p. Troy Thomas, 1:02; 103: Clayton Donally, HP, won by forfeit; 113: Dylan Riphenburg, Fair, won by forfeit; 120: Jaxen Dean, HP, p. Jack Knight, :17; 126: Ashton Christman, HP, p. Clay Paddock, 3:11; 132: Trystan Koch, HP, won by forfeit; 138: Malaki Hvamstad, F, m.d. Cade Budell, 12-0; 145: Sam Schmidt, HP, p. Cole Staigmiller, 1:49; 152: Matthew Middleton, HP, won by forfeit; 160: Dillon Anderson, F, p. Henry Koch, 5:13; 170: Garrett Smith, HP, won by forfeit.

Huntley Project 36, Eureka 33

170: Garrett Smith, HP, won by forfeit; 182: Wyatt Selman, HP, won by forfeit; 205: Blaine Buchanan, HP, p. Simon Granberg, :33; 285: Sam Johnson, E, p. Journey Grimsrud, 1:41; 103: Clayton Donally, HP, won by forfeit; 113: Gunnar Smith, E, won by forfeit; 120: Nathan Schmidt, E, p. Jaxen Dean, 2:34; 126: Ashton Christman, HP, d. Kyle Durden, 10-6; 132: Hank Dunn, E, p. Trystan Koch, :26; 138: Chance Muller, E, d. Cade Budell, 5-3; 145: Sam Schmidt, HP, d. Isaac Petz, 5-1; 152: Matthew Middleton, HP, p. Nate Cargaill, 3:07; 160: Johnathan Schmidt, E, p. Henry Koch, 1:24. 

Class A Duals

at Lewistown

Round One

Hardin 61, Dillon 9

103 B Black Eagle Hardin won by forfeit; 113 K Pretty Weasel Hardin major dec over F Wagner Dillon 12-2; 120 P Pryor Hardin won by forfeit; 126 Q Watson won by forfeit; 132 H Popetsaitke Hardin won by forfeit; 138 R Anderson Hardin won by forfeit; 145 P Gibson Dillon pinned J Mehling Hardin :32; 152B Roan Hardin pinned C Hoffman Dillon :49; 160 B Tezak Dillon dec over C Schwend Hardin 10-7; 170 T Greenfield Hardin dec over A Norris Dillon 9-4; 182 J Zier Hardin pinned P Christan Dillon :47; 205 W Caprata Hardin pinned P Hales Dillon 1:19; 285 J Murdock Hardin pinned A Weary Dillon :26.

Havre 59, Billings Central 11

103 M Chagnon Havre won by forfeit; 113 C Pleninger Havre won by forfeit; 120 R Stewart Havre tech fall over A Derbyshire BC 15-0; 126 Q Reno Havre pinned A Foster BC 1:13; 132 L Paulson Havre pinned E Boyce BC 1:30; 138 J Morgan BC won by forfeit; 145 M Wilkie Havre pinned U May BC :49; 152 C Harris Havre pinned P Saliaris BC 1:00; 160 M Dionne Havre pinned R Gunderson BC 2:36; 170 J Schroeder Havre won by forfeit; 182 T Cooper BC pinned B Staddel Havre 1:00; 205 T Schaub Havre won by forfeit; 285 A Ratliff Havre won by forfeit.

Ronan 53, Hamilton 21

103 T Bartel Ronan pinned L Bratsch Ham :36; 113 T McAllisen Ronan pinned L E Cramer Ham :52; 120 S Staff Ronan won by forfeit; 126 O Brown Ronan won by forfeit; 132 K Reum Ronan won by forfeit; 138 H Peterson Ronan pinned T Lewis Ham 1:17; 145 B Williams Ham pinned E Dolence Ronan 3:21; 152 S Cheff Ronan tech fall over D Moore Ham 18-3; 160 D Copebuel Ham dec over D Bishop Ronan 13-6; 170 H Anderson Ham pinned J LittleBoy Ronan 4:40; 182 J Mays Ronan pinned K Wanner Ham :50; 205 K Anderson Ham pinned W Pablo Ronan 3:09; 285 S Mocabee Ronan pinned C Whyte Ham 3:26.

Frenchtown 64, Whitefish 10

103 E Warner Frenchtown pinned N Sproul Whitefish :56; 113 W Dyer Frenchtown tech fall over D Kellogg Whitefish 17-2; 120 J Bibler Frenchtown pinned N Buckley Whitefish 1:28; 126 B Marcure Frenchtown pinned L Olel Whitefish :23; 132 O Indreland Frenchtown won by forfeit; 138 C Nuckolls Frenchtown pinned M Grimes Whitefish 1:38; 145 R Gurr Frenchtown tech fall over J Eisonberth Whitefish 17-1; 152 R Bertelson Whitefish major dec over B King Frenchtown 12-1; 160 C Shipe Frenchtown pinned C Ross Whitefish 3:30; 170 A Pace Whitefish pinned M Stevens Frenchtown 5:16; 182 T Jones Frenchtown won by forfeit; 205 F Nendic Frenchtown won by forfeit; 285 J Mecham Frenchtown pinned K Wold Whitefish 5:57.

Livingston 32, Browning 30

103 A Flammond Browning won by forfeit;  113 D Nelson Park won by forfeit; 120 A Rogge Park tech fall over A Wells Browning 18-1; 126 B Running Crane Browning won by forfeit; 132 T Cambell Browning won by forfeit; 138 E Baier Park won by forfeit; 145 V Howieson Park won by forfeit; 152 Double forfeit; 160 C BullCalf Browning won by forfeit; 170 E Augare Browing pinned J Lembcke Park :53; 182 T Laverty Park dec R Long Time Sleeping Browning 16-10; 205 S Gibson Park pinned J Boggs Browning 5:35; 285 Double forfeit.

Round 2

Columbia Falls 42, Laurel 18

103 L Nunberg Laurel won by forfeit; 113 I Lee Laurel dec G Salminen CF 6-3; 120 A Nelson CF pinned B Foos Laurel :38; 126 K Campbell Laurel dec A Role CF 7-6; 132 B Thomas CF pinned J Molnar Laurel 5:50; 138 T Emineth CF pinned E Simde 5:28; 145 N Hader CF major dec K Johnson Laurel 14-3; 152 M Fend Laurel pinned I Balla CF 1:36; 160 B Stone CF won by forfeit; 170 B Windauer CF major dec C Younger Laurel 14-0; 182 C McPhee CF won by forfeit; 205 J Freeman CF pinned BJ Hatcher Laurel 2:50; 285 K KOski CF pinned G Hernandez Laurel 1:59

Miles City 36, Libby 28

103 Double forfeit; 113 B Doolin Libby pinned B Scheeler MC 1:03; 120 D Leidholt MC pinned D Yeadon Libby 1:48; 126 M Sams Libby major dec B Haper MC 15-7; 132 C Crace Libby pinned J Dalton MC 1:32; 138 T Thompson Libby pinned K Campbell MC 1:23; 145 N McAuby MC pinned J Offenbeches Libby :36; 152 K Speelmon MC dec D Young Libby 11-10; 160 T Carvey Libby won by forfeit; 170 T Carvey MC won by forfeit; 182 C Derenberger Libby pinned G Vanorder MC 1:19; 205 T Harms Libby pinned E Borden Laurel :51; 285 A Swift Libby pinned C Sweedmon MC 1:49.

Lewistown 53, Corvallis 21

103 W Mager Fergus won by forfeit; 113 C Birdwell Fergus tech fall over J Wissenbach Corvallis 22-7; 120 T Mannin Fergus pinned J Schmitt Corvalis 2:28; 126 C Birdwell Fergus pinned B Opat Corvallis 5:45; 132 T Davis Corvallis pinned D Gatz Fergus :43; 138 R Weidow Corvallis Dec T Nave Fergus 8-3; 145 D Otto Fergus pinned A Christenson Fergus :41; 152 C Farrar Fergus pinned D Schmitt Corvallis 1:52; 160 D Gasevoda Corvallis pinned G Gilpatrick Fergus 5:23; 170 Alex Wickens Fergus won by forfeit; 182 W Blythe Fergus won by forfeit; 205 B Boyce Fergus pinned H Wise Corvallis :27; 285 T Ewalt Corvallis won by forfeit.

Glendive 39, Belgrade 36

103 M Foley Belgrade won by forfeit; 113 Z Putnevn Belgrade won by forfeit; 120 N Rowe Belgrade won by forfeit; 126 J Rockwell Belgrade pinned G Comstock Glendive 1:21; 132 J Mears Belgrade pinned M Whitmer Glendive :30; 138 G Meyer Belgrade pinned C Beidel Glendive 3:29; 145 B Stortz Glendive pinned M Kai Belgrade :25; 152 T Craig Glendive pinned C Rockwell Belgrade 1:04; 160 T Clapp Glendive pinned S Despain Belgrade 1:23; 170 C Doclkter Glendive dec K Aiker Belgrade 7-6; 182 N Crisafull Glendive pinned G Kewish Belgrade :16; 205 K Basta Glendive pinned J Roethle Belgrade :26; 285 MFulton Glendive pinne E Ruiz Belgrade 1:01.

Round 3

Billings Central 44, Dillon 36 

103 Double forfeit; 113 F Wagner Dillon won by forfeit; 120 A Derbyshire BC; 126 A Foster BC won by forfeit; 132 S Comstock BC won by forfeit; 138 E Boyce BC won by forfeit; 145 J Morgan BC tech fall P Gibson Dillon 16-0; 152 C Hoffman Dillon pinned U May BC 2:20; 160 B Tezak Dillon pinned P Saliaris BC 3:21; 170 R Gunderson BC dec A Norris Dillon 8-1; 182 T Cooper BC pinned P Christain Dillon 1:29; 205 P Hales Dillon won by forfeit; 285 A Weary Dillon won by forfeit.

Hardin 55, Hamilton 12

103 B Blackeagle Hardin pinned L Bratsch Hamilton :37; 113 K Pretty Weasel Hardin pinned E Cramer Hamilton :52; 120 P Pryor Hardin won by forfeit; 126 Q Watson Hardin won by forfeit; 132 H Poptsaitke Hardin won by forfeit; 138 B Williams Hardin pinned R Anderson Ham 1:55; 145 D Moore Hardin pinned J Mehlong Ham 1:12; 152 B Roan Ham pinned D Copleand Hardin 1:10; 160 T Greenfield Hardin won by forfeit; 170 C Schwend Hardin tech fall H Anderson Ham 16-1; 182 J Zier Hardin pinned K Wanner Ham :33; 205 W Caprata Hardin dec K Anderson Ham 6-2; 285 J Murdock Hardin dec C Whyte Ham 3-2.

Havre 44, Ronan 24

103 M Chagonon Havre pinned T MAllister Ronan 3:45; 113 C Pleninger Hav won by forfeit; 120 S Stagg Ronan dec R Stewart Havre 3-1; 126 W Brown Ronan dec Q Reno Hav 5-2; 132 K Reuim Ron won by forfeit; 138 L Paulson Hav won by forfeit; 145 M Wilkie Hav tech fall H Peterson Ron 16-0; 152 C Harris Hav pinned S Cheff Ron 2:46; 160 M Dionne Hav pinned D Bishop Ron 2:46; 170 J Schroeder Hav dec H Cheff Ron 7-2; 182 J Mays Ron pinned B Stadel Hav 4:30; 205 T Schaub Hav pinned W Pablo Ron 1:46; 285 A Ratliff Hav pinned S Mocabee Ron 2:48.

Browning 36, Whitefish 32 

103 A Flamond Brown pinned N Sproul Whit 1:22; 113 D Kellog Whitefish won by forfeit; 120 N Buckley Whitefish tech fall A Wells Brown 16-1; 126 B Running Crane Brown pinned L Orel WF 1:29; 132 Double forfeit; 138 T Cambell Brown pinned M Grimes WF 1:00; 145 J Eisenbarth WF won by forfeit; 152 R Bertlesen WF won by forfeit; 160 C Ross WF dec C BullCalf Brown 11-9; 170 E Augare Brown pinned A Pace WF 1:03; 182 R Long Time Sleeping Brown won by forfeit; 205 J Boggs Brown won by forfeit; 285 K Wold WF won by forfeit

Sidney 49, Frenchtown 18

103 K Cline Sidney dec E Warner FT 4-2; 113 W Dyer FT tech fall J Barby Sidney 15-3; 120 J Biler FT major dec K Graves Sidney 8-0; 126 C Dean Sidney pinned B Marcure FT 2:43; 132 E Van Buren Sidney pinned O Indreland FT 3:00; 138 R Gurr FT dec J Winter Sidney 5-0; 145 J Johnson Sidney major dec B King FT 8-0; 152 R Waters Sid pinned C Wyant FT 2:57; 160 J Jones Sid pinned C Shape Ft 4:50; 170 T Dean Sid won by forfeit; 182 T Jones FT pinned R Wyman Sid 5:07; 205 S Thompson Sid pinned C Miller FT 2:47; 285 R Holzer Sid pinned J Meachem FT 1:15.

Round 4

Stevensville 54, Butte Central 6

103 Double forfeit; 113 K Robbins Stevi pinned R Russell BC 1:01; 120 D Steele Stevi won by forfeit; 126 T Merting Stevi won by forfeit; 132 Double forfeit; 138 C Stillwagon BC dec T Riel Stevi 6-2; 145 K Pancake Stevi won by forfeit; 152 J Tipps Stevi won by forfeit; 160 I Maxfield Stevi won by forfeit; 170 H Riley Stevi won by forfeit; 182 Double forfeit; 205 A Van Ostrand Stevi won by forfeit; 285 T Woods Stevi won by forfeit.

Laurel 39, Miles City 36

103 L Nunberg Lau won by forfeit; 113 B Scheeler MC pinned I Lee Laurel 1:59; 120 D Ledholt MC pinned B Foor Laurel 3:09; 126 K Campbell Laurel pinned B Hager MC 1:01; 132 J Molnar Laurel pinned J Dalton 3:08; 138 K Campbell MC pinned T Emometi Laurel 5:37; 145 K Johnson Laurel pinned N McAvoy MC 3:57; 152 M Feud Laurel pinned K Speelman MC :52; 160 D Maurer Laurel won by forfeit; 170 C Younger Laurel dec T McAvoy MC 15-9; 182 C Derenburger MC won by forfeit; 205 T Harms MC pinned BJ Hatcher Laurel 3:01; 285 A Swift MC pinned G Herrandez Laurel 1:16.

Lewistown 39, Columbia Falls 31

103 Wyatt Mager Fer won by forfeit; 113 C Birdwell Fer pinned G Sauminson CF 1:30; 120 A Nelson CF pinned T Mannin Fer 4:46; 126 C Birdwell Fer pinned A Role CF 2:52; 132 B Thomas CF pinned D Gatz Fer 1:13; 138 K Potter Fer pinned E Sampi CF 3:45; 145 D Otto Fer dec N Hadar CF 12-6; 152 C Farrar Fer pinned I Baua CF 1:48; 160 B Stone CF major dec L Farrar Fer 20-6; 170 A Wickens Fer pinned B Windauer CF overtime; 182 C McPhee dec W Blythe Fer 4-3; 205 T Freeman CF pinned B Boyce Fer 1:39; 285 T Gladwell CF won by forfeit.

Polson 48, Belgrade 27

103 M Cowell Polson pinned M Foley Bel 2:50; 113 RJ Pierre Polson pinned Z Putan Bel :24; 120 M Quinones Polson pinned N Rowe Bel :19; 126 J Rockwell Bel pinned K Baker Polson 1:34; 132 J Mears Bel dec B Wenzel Polson 7-3; 138 J Farrier Pol pinned G Meger Bel 1:28; 145 C Brown Pol pinned M Kae Bel 1:05; 152 D Adler Pol pinned C Rockwell Bel :29; 160 S Despain Bel pinned C Pierre Pol 1:17; 170 H Fritch Pol pinned K Aiken Bel 1:01; 182 N Humphrey Pol pinned G Kewish Bel 1:40; 205 J Koeinle Bel won by forfeit; 285 E Ruiz Pol won by forfeit

Libby 38, Corvallis 27

103 Double forfeit; 113 B Doolin Lib tech fall J Wissenbach Cor 17-2; 120 J Schmitt Cor pinned Z Morison Lib 2:48; 126 B Opet Cor pinned X Spady Lib 2:48; 132 T Thompson Lib dec T Davis Cor 4-3; 138 B Weidow Cor dec C Crace Lib 7-5; 145 J Offenbecher Lib pinned A Christensen Cor 1:09; 152 D Schmitt Cor pinned D Young Lib :45; 160 t Carvex Libb pinned D Gasvoda Cor :51; 170 T Wood Libb won by forfeit; 182 G Vanarden Lib won by forfeit; 205 H Wise Cor pinned E Borden Lib 3:35; 285 C Sweedman Lib pinned T Ewalt Cor 2:42

Round 5

Frenchtown 60, Livingston 15

103 E Warner FT won by forfeit; 113 W Dyer FT pinned D Nelson Park :24; 120 J Bibler FT pinned A Rogge Park :46; 126 B Mercure FT won by forfeit; 132 O Indreland FT won by forfeit; 138 R Gurr FT pinned E Baier Park :56; 145 V Howieson Park pinned B King FT 5:00; 152 C Wyant FT won by forfeit; 160 C Shupe FT won by forfeit; 170 M Stevens FT pinned J Lembcke Park :22; 182 S Gibson Park dec T Jones FT 8-0; 205 T Laverty Park tech fall C Miller FT 15-0; 285 J Mechon FT won by forfeit.

Havre 66, Dillon 9

103 M Chagon Hav won by forfeit; 113 C Plenginger Hav won by forfeit; 120 R Stewart Hav won by forfeit; 126 Q Reno Hav won by forfeit; 132 L Paulson Hav won by forfeit; 138 Double forfeit; 145 M Wilke Hav pinned P Gibson Dil 2:43; 152 C Harris Have pinned C Hoffmaun Dil 1:32; 160 B Tezak Dill dec M Dionne Hav 5-4; 170 J Schroeder Hav tech fall A Norris; 182 B Steddel Hav dec P Christian Dil 8-7; 205 T Schaub Hav pinned P Hales Dil 2:33; 285 A Ratliff Hav pinned A Weary Dil :33.

Hamilton 39, Billings Central 36

103 L Bratsch Ham won by forfeit; 113 E Cramer Ham won by forfeit; 120 A Derbyshire BC won by forfeit; 126 A Foster BC won by forfeit; 132 S Comstock BC won by forfeit; 138 J Morgan BC pinned B Williams Ham overtime; 145 U May BC pinned D Moave Ham 2:33; 152 D Copeland Ham pinned G Burke BC :59; 160 P Saliaris BC won by forfeit; 170 H Anderson Ham pinned R Gunderson BC 4:42; 182 T Cooper BC pinned K Wanner Ham 1:51; 205 K Anderson Ham won by forfeit; 285 R Buchannen Ham won by forfeit.

Sidney 63, Whitefish 6

103 K Cline Sid pinned N Sproul WF 1:08; 113 J Darby Sid major dec D Kellogg WF 10-2; 120 K Graves Sid pinned N Buckley WF 2:33; 126 C Dean Sid pinned L Orel WF 1:26; 132 Double forfeit; 138 W Vanburen Sid pinned M Grimes WF 1:27; 145 J Eisenbarth WF won by forfeit; 152 R Waters Sid tech fall R Bertelsen WF 15-0; 160 J Jones Sid pinned C Ross WF 1:38; 170 T Dean Sid pinned A Pace WF :35; 182 R Wyman Sid won by forfeit; 205 S Thogerson Sid won by forfeit; 285 R Horner Sid pinne K Wold WF 1:59.

Ronan 42, Hardin 28

103 T Bartel Ron pinned B Black Eagle Har 1:45; 113 T McAllister Ron pinned K Pretty Weasel Har 1:13; 120 SStagg Ron pinned P Pryor Har 1:20; 126 O Brown Ron pinned Q Watson Har :38; 132 K Ruin Ron pinned H Popetsaitkec Har :50; 145 E Dolence Ron pinned J Mehling Har :49; 152 B Roan Har pinned S Cheff Ron 1:43; 160 C Schwendo Har dec H Cheff Ron 3-0; 170 T Greenfield Har pinned D Bishop Ron :22; 182 J Zier Har dec J Mas Ron 10-2; 205 W Caprata Har pinnec W Pablo Ron 2:14; 285 J Murdock Har dec S Mocabee Ron 3-0.

Round 6

Glendive 60; Butte Central 6

103 R Russell BC won by forfeit; 113 Double forfeit; 120 Double forfeit; 126 G Comstock Glen won by forfeit; 132 M Whitmer Glen won by forfeit; 138 C Reider Glen pinned C Stillwagon BC 4:56; 145 B Stortz Glen won by forfeit; 152 T Craig Glen won by forfeit; 160 T Clapp Glen won by forfeit; 170 C Dockter Glen won by forfeit; 182 N Crisofulli Glen won by forfeit; 205 K Basta Glen won by forfeit; 285 M Fulton Glen won by forfeit.

Columbia Falls 43, Corvallis 24

103 Double forfeit; 113 J Wissenbach Cor pinned G Salminsn CF :37; 120 J Schmitt Cor pinned A Nelson CF 5:22; 126 B Opat Cor pinned J Hienz CF 1:54; 132 B Thomas CF dec T Davis CF 8-4; 138 E Semrf CF major dec R Weidwo Cor 16-7; 145 N Hader CF pinned A Christensen Cor :44; 152 D Schmitt Cor pinned I Balla CF :25; 160 B Stone CF pinned D Gasovoda Cor :28; 170 B Windauer CF won by forfeit; 182 F Billsbourgh CF won by forfeit; 205 J Freeman CF won by forfeit; 285 T Gladave CF pinned T Ewalt Cor :46.

Polson 56, Stevensville 18

103 M Cowell Pol won by forfeit; 113 RJ Pierre Pol major dec K Roberts Stevi 12-2; 120 M Quinones Pol pinned D Steele Stevi 4:50; 126 K Baker Pol pinned T Mertins Stevi :41; 132 B Wazel Pol won by forfeit; 138 J Farrier Pol pinned T Riel Stevi :51; 145 C Brown Pol major dec KPancake Stevi 9-0; 152 P Alder Pol pinned J Tipps Stevi 1:35; 160 I Maxfield Stevi pinned C Pierce Pol 1:52; 170 H Iritsch Pol pinned H Riley Stevi :56; 182 N Humphrey Pol won by forfeit; 205 A VanOstrand Stevi won by forfeit; 285 T Woods Stevi won by forfeit.

Lewistown, 48 Miles City 26

103 W Mager Fer won by forfeit; 113 C Birdwell Fer pinned B Scheeler MC 5:05; 120 D Leidholt MC tech fall T Mannin Fer 17-2; 126 C Birdwell Fer pinned B Hager MC 2:36; 132 J Dalton MC pinned D Gatz Fer 1:17; 138 K Campbell MC dec T Nave Fer 8-6; 145 D Otto Fer pinned N McAvoy MC 5:03; 152 C Farrar Fer pinned K Speelman MC 3:28; 160 L Farrar Fer won by forfeit; 170 T McAvoy MC pinned G Gilpatrick Fer 1:05; 182 W Blythe Fer pinned C Derenheser MC :38; 205 B Boyce Fer pinned T Harms MC 1:22; 285 A Swift MC won by forfeit

Libby 40, Laurel 33

103 L Nunberg Lau won by forfeit; 113 B Doolin Lib pinned I Lee Lau 1:21; 120 Z Morrison Lib pinned B Foos Lau 1:16; 126 K Campbell Lau pinned M SaM Lib 2:27; 132 c Crace Lib pinned J Molnar Lau 5:09; 138 T Thompson Lib major dec T Emineth Lau 15-6; 145 K Johnson Lau pinned J Offenbecker Lib 2:39; 152 M Mend Laur tech fall D Young Lib 18-2; 160 T Carvey Lib pinned D Mcurer Lau :43; 170 C Younger Lau major dec T Wood Lib 9-0; 182 G VanOrdon Lib won by forfeit; 205 BJ Hatcher Lau pinned E Bordon Lib :41; 285 C Sweedman Lib pinned G Hernandez Lau 5:05

Round 7

Hamilton 54, Dillon 36

103 L Brusch Ham won by forfeit; 113 F Wagner Dill pinned E Cramer Ham 2:32; 120 Double forfeit; 126 M Golden Ham won by forfeit; 132 Double forfeit; 138 B Williams Ham won by forfeit; 145 D Moore Ham pinned P Gibson Dil 3;23; 152 C Hoffman Dil pinned D Copland Ham 3:14; 160 B Tezak Dil won by forfeit; 170 H Anderson Ham pinned A Norris Dil 1:13; 182 P Christian Ham pinned K Wanner Dil 3:34; 205 K Anderson Ham pinned P Hales Dil 1:58; 285 C Whyte Ham pinned A Weary Dil :42.

Ronan 60, Billings Central 15

103 T Bartel Ron won by forfeit; 113 T McAllister Ron won by forfeit; 120 Z Walchuk Ron pinned A Derbyshire BC 2:41; 126 O Brown Ron pinned A Foster BC :39; 132 J Comstock BC dec K Reum Ron 8-6; 138 J Morgan BC won by forfeit; 145 E Dolence Ron pinned U May BC 3:27; 152 S Cheff Ron pinned P Saliaris BC :44; 160 R Gunderson BC pinned H Cheff Ron 4:37; 170 J Littleboy Ron won by forfeit; 182 J Mays Ron pinned T Cooper BC 1:45; 205 W Pablo Ron won by forfeit; 285 S Macobee Ron won by forfeit.

Whitefish 49, Livingston 19

103 N Sproul WF won by forfeit; 113 D Kellogg WF pinned D Nelson Park :31; 120 N Buckley WF major dec A Rogge Park 11-1; 126 L Orel WF won by forfeit; 132 Double forfeit; 138 M Grimes WF dec E Baier Park 6-5; 145 V Howirson Park dec J Eisenberth  WF 12-5; 152 R Bertlsen WF won by forfeit; 160 C Ross WF won by forfeit; 170 A Pace WF pinned J Lembcke Park :55; 182 S Gibson Park won by forfeit; 205 T Laverty Park won by forfeit; 285 K Wold WF won by forfeit.

Havre 55, Hardin 18

103 M Chagon Hav pinned B Black Eagle Har :41; 113 C Pribyl Hav pinned K Pretty Wensel Har 3:10; 120 R Stewart Hav pinned P Pryor Har :46; 126 Q Reno Have pinned Q Watson Har 1:07; 132 L Paulson Have pinned H Popetscatker Har 1:35; 138 R Anderson Har won by forfeit; 145 M Wilkie Hav pinned J Mehling Har 1:33; 152 B Ruan Har pinned C Harris Hav 2:48; 160 M Dionne Hav pinned C Schwand Har 1:36; 170 J Schroeder Hav dec T Greenfield Har 14-5; 182 J Zier Har pinned B Stadel Hav 1:56; 205 T Schaub Hav pinned JW Caprata Har 5:40; 285 A Rattlif Hav dec J Murdock Har 11-6.

 Sidney 52, Browning 6

103 A Cline Sid pinned A Flammond Brow 3:26; 113 J Darby Sid won by forfeit; 120 K Graves Sid dec A Wells Brown 14-5; 126 C Dean Sid pinned B Running Crane Brown 1:32; 132 W Vanburen Sid pinned T Cambell Brown 3:43; 138 Double forfeit; 145 Double forfeit; 152 R Waters Sid won by forfeit; 160 J Jones Sid pinned C Bullcalf Brown 3:33; 170 E Augare Brown dec T Dean Sid 6-5; 182 R Longtime Sleeping Brown dec R Wyman 8-5; 205 S Thogerson Sid pinned J Boggs Brown 1:32; 285 R Horner Sid won by forfeit.

Round 8

Polson 54, Glendive 24

103 M Cowell Pol won by forfeit; 113 RJ Pierre Pol won by forfeit; 120 N Quinoes Pol won by forfeit; 126 K Baker Pol pinned G Comstock Gle 1:37; 132 B Wenzel Pol pinned M whitmer Glen 1:05; 138 J Farrier Pol pinned C Reidel Glen; 145 C Brown Pol dec B Stortz Glen 5-3; 152 Padler Pol pinned T Craig Glen 1:51; 160 T Clapp Glen pinned C Pierre Pol 2:17; 170 H Fritz Pol tech fall C Dockter Glen 17-2; 182 N Crisafulli Glen pinned N Humphrey Pol 3:46; 205 K Basta Glen won by forfeit; 285 M Fulton Glen won by forfeit.

Miles City 36, Corvallis 30

103 Double forfeit; 113 B Scheeler Cor dec J Wissenbach MC 7-4; 120 D Liedhalt MC pinned J Schmitt Cor 1:47; 126 B Opat Cor pinned B Hager MC 3:42; 132 T Davis Cor Pinned J Dalton MC 1:12; 138 K Campbell MC de R Weidow Cor 10-9; 145 A Christensen Cor pinned N McAvoy MC 2:56; 152 D Schmitt Cor pinned K Speelmon MC 2:56; 160 D Gasvoda Cor won by forfeit; 170 T McAvoy MC won by forfeit; 182 C Deneburger MC won by forfeit; 205 T Harms MC pinned H Wise Cor :49; 285 A Swift MC pinned T Ewalt Cor 3:59

Lewistown 53, Laurel 18

103 W Mager Fer pinned L Nunberg Lau 1:00; 113 C Birdwell Fer tech fall I Lee Lau 24-8; 120 T Mannin Fer pinned B Foos Lau :52; 126 C Birdwell Fer dec K Campbell Lau 9-2; 132 J Molnar Lau pinned D Gatz Fer 1:58; 138 K Potter Fer pinned T Emineth Lau :36; 145 D Otto Fer pinned K Johnson Lau :45; 152 M Fend Lau pinned C Farrar Fer 2:11; 160 L Farrar Fer pinned D Maurer Lar 1:38; 170 C Younger Lau pinned G Gilpatrick Fer 1:59; 182 A Wickens Fer won by forfeit; 205 W Blythe Fer dec BJ Hatcher Lau 2-0; 285 B Boyce Fer pinned G Hernandez Lau 3:17.

Stevensville 36, Belgrade 36

103 Z Putman Bel won by forfeit; 113 K Robbins Stevi pinned M Foleg Belg 2:56; 120 D Steele Stevi pinned N Rowe Belg :18; 126 J Rockwell Belg pinned T Mertius Stevi :44; 132 J Mears Belg won by forfeit; 138 T Riel Stevi ded M Kai Belg 9-4; 145 K Pancake Stevi tech fall G Mayer Bel 17-1; 152 J Tipps Stevi pinned C Rockwell Bel :41; 160 S Despain Bel pinned H Riley Stevi; 170 K Aiher Bel pinned I MacField Stevi :21; 182 C Siphichis Stevi won by forfeit; 205 A VanOstrand Stevi pinned G Kewish Bel :38; 285 T Woods Stevi pinned E Ruiz Bel 1:00.

Columbia Falls 48, Libby 22

103 Double forfeit; 113 B Doolin Lib pinned G Salminen CF :34; 120 D Yeadon Lib dec A Nelson CF 11-5; 126 A Role CF pinned Z Morrison Lib 5:26; 132 T Thompson Lib dec B Thomas CF 11-5; 138 E Sempf CF dec C Crace Lib 7-3; 145 N Hader CF pinned J Offenbecker Lib :53; 152 J Dobson CF dec D Young Lib 15-8; 160 T Carvey Lib major dec B Stone CF 12-0; 170 B Windauer CF pinned T Wood Lib 2:42; 182 C McPriee CF pinned E Borden Lib :23; 205 T Freeman CF won by forfeit; 285 T Gladave CF pinned C Sweedman Lib 3:49.

Round 9

Ronan 60, Dillon 14

103 Trevor Bartel Ron won by forfeit; 113 T McAllister Ron pinned F Wagner Dil :31; 120 Z Walchuk Ron won by forfeit; 126 O Brown Ron won by forfeit; 132 K Reum Ron won by forfeit; 138 H Peterson Ron won by forfeit; 145 E Dolence Ron pinned P Gibson Dil 1:44; 152C Hoffman Dil pinned S Cheff Ron 3:36; 160 B Tezak Dil pinned D Bishop Ron 3:30; 170 A Norris Dil dec J Little Boy Ron 8-2; 182 J Mays Ron pinned Christain Dil :52; 205 W Pablo Ron pinned P Hales Dil 2:54; 285 S Macabeo Ron pinned A Wesley Dil :16.

Frenchtown 72, Browning 6

103 E Warner Fre pinned A Flamond Brown 3:36; 113 W Dyer FT won by forfeit; 120 J Bibler FT pinned A Wells Brown :36; 126 B Marcure FT pinned B Running Crane Brown :14; 132 O Indrdrew FT Pinned T Cambell Brown 1:38; 138 R Gurr FT won by forfeit; 145 B King FT won by forfeit; 152 C Wyant FT won by forfeit; 160 C Shupe FT pinned R Running Crane Brown 3:17; 170 E Augare Browning pinned M Stevens FT; 182 T Jones FT pinned R Long Time Sleeping Brown; 205 C Miller FT pinned J Boggs Brown; 285 J Mecham FT won by forfeit.

Havre 64, Hamilton 0

103 M Chagonon Hav pinned L Bratsch Ham; 113 C Pleninger Hav pinned E Cramer Ham :40; 120 R Stewart Hav won by forfeit; 126 Q Reno Hav won by forfeit; 132 double forfeit; 138 L Paulson Hav dec B Williams Ham 9-6; 145 M Wilkie Hav pinned D Moet Ham :15; 152 C Harris Hav pinned D Copeland Ham 1:44; 160 M Dionne Hav won by forfeit; 170 J Schroeder Hav dec H Anderson Ham 7-6; 182 B Stadel Have de K Wanner Ham 11-1; 205 T Schaub Hav pinned K Anderson Ham 3:59; 285 A Ratliff Hav pinned C Whyte Ham 1:37.

Hardin 46, Billings Central 30

103 B Black Eagle Har won by forfeit; 113 K Pretty Weasel Har won by forfeit; 120 A Derbyshire BC pinned P Pryor Har 1:34; 126 A Foster BC pinned Q Watson Har 1:57; 132 H Popesaitker Har dec S Comstock BC 17-4; 138 J Morgan BC pinned R Anderson Har 1:35; 145 U May BC pinned J Mehling Har 1:21; 152 B Rean Har pinned P Saliaris BC :56; 160 C Schwend Har pinned R Gunderson BC 1:53; 170 T Greenfield Har won by forfeit; 182 J Zier Har pinned T Coopers BC 1:42; 205 W Capata Har won by forfeit; 285 J Murdock Har won by forfeit.

0
0
0
0
2