Scoreboard: BSSG Track and field

2014-07-20T19:44:00Z 2014-07-20T19:57:03Z Scoreboard: BSSG Track and field The Billings Gazette
July 20, 2014 7:44 pm

(From Billings unless noted)

Men

16-18

5,000 Meters (Heat 1) -- Dan Lavy, Bridger, 18:39.2.

Shot put -- Zayne Babbitt, Clinton, 56-1; Michael Bailey, Casper, Wyo., 46-6; Weston Wagner, Columbus, 39-3.

Long jump -- Luke Harper, Dillon, 18-5½; Jed Fike, Big Timber, 18-1; Weston Northrop, Missoula, 21-6¼.

Javelin -- Lane Herbert, Glasgow, 177-0; Brady Coffman, Bozeman, 160-3; Tanner Beld 150-7.

300 hurdles -- Cleet Wrzesinski, Ennis, 41.70; Garrick Tolman, Otto, 48.13.

200 -- Stephen Not Afraid, Crow Agency, 23.50; Connor Matthews, Helena, 23:55; Kyler Flock, Greybull, Wyo., 23.87.

Discus -- Michael Bailey, Casper, Wyo., 127-7; Weston Wagner, Columbus, 127-1; Joradn Marsh, Rapelje, 116-0.

800 -- Dan Lavy, Bridger, 2:16.1; Joseph Dawes, Hardin, 2:18.1.

100 -- Bill Yeager, Twin Bridges, 11.60; Stephen Not Afraid, Crow Agency, 11.62; Kyler Flock, Greybull, WYo., 11.84.

High jump -- Aaron Campbell, Sheridan, Wyo., 6-2; Trey Haidle 6-0; Keven Kailey, Bozeman, 5-8.

400 -- Connor Matthews, Helena, 51.90; Cleet Wrzesinski, Ennis, 53.71; Aaron Campbell, Sheridan, Wyo., 54.78.

Triple jump -- Tre’von Strong 42.5; Trey Haidle 41-8¼; Jed Fike, Big Timber, 41-3½.

1,500 -- Dan Lavy, Bridger, 5:02.48; Isaiah Girard, Dillon, 5:22.98.

Hammer throw -- Michael Bailey 121-3.

Pole vault -- Butch Andersen, Bozeman, 14-0; Sam Roddewig, Helena, 12-0; Jed Fike, Big Timber, 10-6.

19-29

5,000 Meters (Heat 1) -- Jammon Rodrigues 16:05.20, Taylor Canfield 16:20.40.

5,000 Meters (Heat 2) -- Douglas Eby, White Sulphur Springs, 21:04.60.

Long jump -- Weston Northrop, Missoula, 21-6¼; Dylan Reynolds, Florence, 20-6½; Bobby Smollack, Missoula, Bronze, 20-6½.

Shot put -- Michael Quesenberry, Molt, 44-11.

Javelin -- Kevin Kumlien 171-5; Rick Lindholm 158-5; Jesse Hawk, Otto, Wyo., 121-0.

300 hurdles -- Lewis Polkow 39.40; Dylan Reynolds, Florence, 40.20; Bobby Smollack, Missoula, 41:35.

200 -- Lewis Polkow 24.00; Mitch Thompson, Laurel, 24:10; Caleb Mills 24.72.

Discus -- Michael Quesenberry, Molt, 123-0; Quinton Holmlund, Laurel, 108-0.

100 -- Lewis Polkow 11.60; Caleb Mills 12.25.

High jump -- Dondald Hamm, Great Falls, 6-0; Tate Haidle 5-2.

400 -- Lewis Polkow 54.80; Caleb Mills 59.53.

Triple jump -- Weston Northrop, Missoula, 43-1; Blue Hayler, Missoula, 40-7; Zachary Girard, Dillon, 38-9½.

1,500 -- Douglas Eby, White Sulphur Springs, 5:36.68.

Hammer throw -- Zachary Sharp 162-3.

Pole vault -- Easton Padden, Laurel, 16-3; Ly Thanl 14-9; Sancho Ridesatthedoor, Helena, 13-0.

30-34

Long jump -- Trabias Smith, Laurel, 19-9¾.

Shot put -- Chris Bourn 31-8.

Javelin -- Dany Coryell, Roundup, 183-8.

200 -- Trabias Smith, Laurel, 24.40; Brady Norland 25.25.

High jump -- James Dvorak 3-10.

100 -- Trabias Smith, Laurel, 11.80; Brady Norland 12.41.

Discus -- Chris Bourn 92-0.

Triple jump -- Trobias Smith, Laurel, 37-5; James Dvorak 26-8.

Anything Goes relay -- Trabias Smith, Laurel/Goyo Hernandez/Jovani Hernandez/Mia Cruz 58.86.

35-39

Long jump -- Lorenzo Snyder 17-4.

100 -- Lorenzo Snyder, 12.37.

40-44

5,000 Meters (Heat 2) -- Will Jefferies, Belgrade, 20:50.20.

Shot put -- Chad Lindsay, Lovell, Wyo., 50-5; Jerry Fink 32-7.

Long jump -- Daniel Kosel, Roberts, 12-11.

Discus -- Chad Lindsay, Lovell, Wyo., 123-0.

60 -- Daniel Kosel, Roberts, 9.40.

45-49

Long jump -- Kam Wrigg, Helena, 18-11.

High jump -- Kam Wrigg, Helena, 5-4.

Pole vault -- Blair Patton, Choteau, 11-2.

50-54

5,000 Meters (Heat 2) -- Michael Real, Whitehall, 22:25.10.

Long jump -- Scott Williams, Lame Deer, 17-0½.

Shot put -- Alan Cress, Great Falls, 50-54; Lyle Seavy 33-0.

Javelin -- Alan Cress, Great Falls, 115-11.

200 -- John Pearson 29.10; Michael Real, Whitehall, 33.10.

800 -- Hale Harris, Fort Smith, 2:40.4; Michael Real, Whitehall, 3:06.1; David Sauceda, Powell, Wyo., 3:16.2.

100 -- Scott Williams, Lame Deer, 12.60; John Pearson 13.50; Michael Real, Whitehall, 16.18.

Discus -- Alan Cress, Great Falls, 145-11; Lyle Seavy 93-6.

400 -- John Pearson 1:01.28; Michael Real, Whitehall, 1:20.00.

Pole vault -- Dallas Cranford, Worden, 10-6.

Hammer throw -- Alan Cress, Great falls, 138-6.

55-59

5,000 Meters (Heat 2) -- Bryan Eder, Williston, N.D., 27.10.70.

5,000 Meters walk -- Jonathan Matthews, Helelna, 25:45.70.

200 -- Alan Kliewer, Lustre, 34.53; Jay Lansing 34.85; Brent Brooks 36.60.

High jump -- Jim Johnson, Livingston, 4-8.

800 -- Alan Kliewer, Lustre, 3:02.6; Brad Coutant 3:08.5; Brent Brooks 4:08.5.

100 -- Jay Lansing 15.66.

400 -- Alan Kliewer, Lustre, 1:20.60; Bryan Eder, Williston, N.D., 1:30.93; Brent Brooks 1:35.19.

60 -- Brent Brooks 10.22.

1,500 -- Alan Kliewer, Lustre, 6:17.78; Brad Coutant 6:23.13.

60-64

5,000 Meters (Heat 2) -- Micah Snodgrass, Joliet, 27:09.40.

5,000 Meters walk -- Steve Harper, Helena, 28:39.30; Micah Snodgrass, Joliet, 43:26.80.

Shot put -- Jack Way, Idaho Falls, Idaho, 34-8; James Brogan, Wilsall, 28-10; Ray Southworth, Havre, 27-3.

Javelin -- Darrel Holmes, Bozeman, 133-3; Jack Way, Idaho Falls, Idaho, 117-2; David Kumline, Bozeman, 87-9.

Long jump -- Micah Snodgrass, Joliet, 7-11½.

200 -- Ray Southworth, Havre, 35.20; Micah Snodgrass, Joliet, 38.53.

800 -- Micah Snodgrass, Joliet, 3:56.6.

High jump -- Darrel Holmes, Bozeman, 5-0; Jack Way, Idaho Falls, 60-64.

100 -- Micah Snodgrass, Joliet, 20.91.

Discus -- Jack Way, Idaho Falls, Idaho, 113-8; James Brogan, Wilsall, 102-4; Micah Snodgrass, Joliet, 53-0.

400 -- Ray Southworth, Havre, 1:18.19; Micah Snodgrass, Joliet, 1:40.0; Steve Harper, Helena, 1:56.82.

60 -- Micah Snodgrass, Joliet, 11.50.

1,500 -- Ray Southworth, Have, 6:28.14; Micah Snodrass, Joliet, 8:22.65.

Hammer throw -- James Brogan, Wilsall, 100-0.

65-69

5,000 Meters walk -- William Butler, Basin, Wyo., 44:49.70; Carl McCoun 46:25.40.

Shot put -- Terry Kerr, Laurel, 29-5.

Javelin -- Terry Kerr, Laurel, 79-0; William Butler, Basin, Wyo., 44-8.

Discus -- Terry Kerr, Laurel, 78-7.

Long jump -- Carl McCoun 7-10½; William Butler, Basin, Wyo., 5-1¼.

800 -- David Stauffer, Red Lodge, 2:41.9; Mark Majerus, Bridger, 2:46.7; Havrey Brown 2:55.0

High jump -- William Butler, Basin, Wyo., 2-10.

400 -- Mark Majerus, Bridger, 1:08.3; Harvey Brown 1:13.03.

60 -- Carl McCoun 12.22; William Butler, Basin, Wyo., 23.56.

Hammer throw -- Bob Sager, Wilsall, 110-0.

70-74

5,000 Meters walk -- David Sauceda, Powell, Wyo., 37:19.50.

200 -- Larry Williams, St. Croix, S.C., 38.20.

800 -- Larry Williams, St. Croix, S.C., 5:01.1.

100 -- Larry Williams, St. Croix, S.C., 56.94.

75-79

5,000 Meters walk -- Walter Egged, Hardin, 39:59.1.

Shot put -- Roger Mack, Melstone, 31-1½.

200 -- Roger Mack, Melstone, 40:31.

Discus -- Art Reno 65-3.

100 -- Roger Mack, Melstone, 18.30.

60 -- Roger Mack, Melstone, 11.60.

400 -- Walter Egged, Hardin, 2:02.60.

80-84

100 -- Al Vietz, Livingston, 26.43.

200 -- Al Vietz, Livingston, 52.57.

60 -- Al Vietz, Livingston, 17.44.

400 -- Al Vietz, Livingston, 2:04.56.

Women

16-18

5,000 Meters (Heat 1) -- Amanda Nelson 18:46.7.

Discus -- Madison Cicierski 123-8; Mariah Harvey, Manhattan, 120-6; Emily Kananen, Helena, 100-3.

Long jump -- Katie Campbell, Sheridan Wyo., 14-10½; Kacey Bertolino, Roberts, 14-1; Amy Link 13-9.

300 hurdles -- Desiree Baker 51.10; Zariah Tolman, Otto, Wyo., 51.60; Brittney Marosok 52:35.

Pole vault -- Rachael Buzanowski, Pompeys Pillar, 10-0; Mikayla Bloyder 10-0; Harmonie Hampton, Sidney, 9-6.

200 -- Brooke Endy 26.60; Paige Phillips, Twin Bridges, 29.30; Mikayla Jefferson, Crow Agency, 29:97.

Javelin -- Hailey Poole, Colstrip, 120-4; Mariah Ray, Park City, 104-6; Kaitlyn Gordon 95-3.

High jump -- Delilah Koch 5-2; Amy Link 4-8; Zariah Tolman, Otto, Wyo., 4-6.

Shot put -- Halie Kananen, Helena, 39-0½; Mariah Harvey, Manhattan, 36-8¾; Madison Cicierski 34-2.

800 -- Zola Bell 2:44.7.

100 -- Brooke Endy 12.90; Whitney McGree, Butte, 13.20; Tiara Show, Browning, 13.82.

400 -- Paige Phillips, Twin Bridges, 1:09.30.

Triple jump -- Katie Campbell, Sheridan, Wyo., 32-6; Kacey Bertolino, Roberts, 31-11; Amy Link 30-2¾.

1,500 -- Zola Bell 6:12.98.

Anything Goes relay -- Lindsay McGree/Rachael McGree/Whitney McGree/Rileigh McGree, Butte, 59.60.

19-29

5,000 Meters (Heat 2) -- Anita Rawlinson, Red Lodge, 24:44.40.

Long jump -- Leslie Gappa, Park City, 15-3¾; Lauren Murphy, Missoula, 14-11.

Discus -- Jessica Sharbono 169-4; Lily Apedaile 97-9.

Pole vault -- Jalyssa Gorder, Sidney, 9-0; Rachel Pannabecker, Choteau, 8-0.’

Javelin -- Leslie Gappa, Park City, 125-7; Steph Lindholm 104-0.

Shot put -- Lily APedaile 35-5.

400 -- Steph Lindholm 1:07.31.

Triple jump -- Lauren Murphy, Missoula, 31-10¼.

30-34

Discus -- Jennifer Allen, Manhattan, 116-1; Shario Marshall, Laurel, 103-9.

Shot put -- Jennifer Allen, Manhattan, 39-11; Shario Marshall, Laurel, 38-6¾.

Hammer throw -- Jennifer Allen, Manhattan, 150-6.

35-39

Long jump -- Crystal Dvorak 10-1.

High jump -- Crystal Dvorak 3-6.

100 -- Crystal Dvorak 18.80.

Shot put -- Erin Stevens 35-11.

400 -- Crystal Dvorak 1:49.25.

45-49

60 -- April Baumgartner, Buffalo, Wyo., 10.40.

50-54

5,000 Meters walk -- Beck Jean Wagner, Columbus, 35:52.

Discus -- Lisa Reimer, Luarel, 82-7.

Shot put -- Lisa Reimer, Laurel, 29-9½.

400 -- Robin Hanel 1:42.0.

1,500 -- Robin Hanel 7:38.49.

55-59

Long jump -- Diana Butler, Basin, Wyo., 7-11.

High jump -- Lynne Erickson 3-6; Diana Butler, Basin, Wyo., 3-4.

Javelin -- Diana Butler, Basin, Wyo., 47-5.

100 -- Diana Butler, Basin, Wyo., 20.70.

400 -- Vicki Hughes 1:32.75.

Triple jump -- Lynne Erickson 23-2¾.

60 -- Diana Butler, Basin, Wyo., 12.22.

1,500 -- Vicki Hughes 7:09.46.

60-64

Discus -- Marion Berg, Hot Springs, S.D., 53-11.

Javelin -- Marion Berg, Hot Springs, S.D., 42-6.

Shot put -- Marion Berg, Hot Springs, S.D., 22-0.

Hammer throw -- Marion Berg, Hot Springs, S.D., 71-7.

65-69

100 -- Ekkie Wedul 21.72.

200 -- Ekkie Wedul 46.22.

400 -- Ekkie Wedul 1:54.62.

60 -- Ekkie Wedul 13.30.

70-74

5,000 Meters walk -- Janice Soft 35:53.50.

1,500 -- Janice Soft 8:37.24.

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Billings Gazette

Popular Stories

Get weekly ads via e-mail

Deals & Offers

Featured Businesses