PRCA Sandpoint, Idaho

All-around cowboy --  Jason Minor, 1,314, tie-down roping and team roping.

Bareback -- Jessy Davis, 83, 1,480; Kyle Bounds, 80, 1,121; Austin Foss, 79, 807; Heath Ford, 78, 538; Cavan Wrzesinski, 77, 314; Chase Erickson, 76, 224.

Steer wrestling -- Matthew Mousseau, 4.0, 1,077; Justin Resseman, 4.3, 891; Mike McGinn and Josh Boka, 5.3, 613; Colin Wolfe, 5.9, 334; Dalton Massey, 6.3, 186.

Team roping -- Delon Parker/Kory Mytty, 5.0, 1,227; Guy Gregg/Shane Crossley and Jack Fischer/Brent Falon, 6.5, 909; Jason Carlson/Sam Levine, 7.0, 592; Kass Kayser/Jason Minor, 7.5, 381; Casey Tew/Matt Robertson, 10.6, 212.

Saddle bronc -- Max Filippini, 83, 1,740; Justin Berg and Ad Bugenig, 81, 1,134; Jake Watson, 80, 633; Brad Rudolf and Chase Brooks, 79, 316.

Tie-down roping -- Jason Minor, 10.0, 934; Kevin Peterson, 11.3, 773;  Shane Erickson, 11.5, 612; Will Powell, 13.4, 451; Aaron Marts, 15.5, 290; Taylor Santos, 19.8, 161.

Barrel racing -- Callahan Crossley, 17.83, 904; Ashley Sudan, 17.97, 775; Lindsay Kruse, 18.02, 646; Shane Falon, 18.04, 560; Whitney Levine, 18.12, 431; Britni Carlson, 18.19, 344; Kaela Murphy, 18.22, 258; Lori Stahl, Alexandra Bliss and Jade Crossley, 18.32, 129.

Bull riding -- Beau Hill, 73, 1,480; Brady Portenier, 68, 1,121; no other qualified rides.


PRCA Sioux Falls, S.D.

Bareback -- Dustin Luper, 75, 632; Blake Smith, 71, 474; Jake Smith, 60, 316; Kyle Johnson, 59, 158.

Steer wrestling -- Dillon Evenson, 4.7, 1,034; Gabe Taylor, 5.8, 776; Kyle Whitaker, 6.1, 517; Wade Taylor, 6.3, 259.

Team roping -- Layne Carson/Tim Franzen, 5.3, 1,063; Ryan Von Ahn/J.W. Beck, 5.5, 880; J.B. Lord/Levi Lord, 5.6, 697; Bart Ness/Lamuel Yazzie, 5.9, 513; Jason Thorstenson/Paul Tierney, 6.3, 330; Wyatt Treeby/Paul Griemsman, 8.3, 183.

Saddle bronc -- JJ Elshere, 84, 857; Ryan Elshere, 80, 643; Kaden Deal, 77, 429; Cole Elshere, 75, 214.

Tie-down roping -- Jon Peek, 8.1, 1,034; Clint Kindred and Joe Schmidt, 8.3, 646; Blake Ash, 8.4, 259.

Barrel racing -- Tisa Peek, 14.46, 707; Jana Griemsman, 14.6, 615; Lisa Lockhart and Jaime Newcomer, 14.61, 476; Robin Beck, 14.7, 338; Wanda Brown, 14.73, 246; Brenda Hughes, 14.75, 154; Fonda Galbreath, 14.79, 61.

Bull riding -- Tate Thybo, 80, 812; Kritter Lamb, 79, 609; Tyson Donovan, 75, 406; Ryan Knutson, 71, 203.


PRCA Aberdeen, S.D.

Bareback -- First round: Blake Smith, 75, 248; Thomas Kronberg, 69, 149; no other qualified rides. Second round: Blake Smith, 84, 248; Thomas Kronberg, 53, 149; Marty Werner, 52, 99. Average: Blake Smith, 159, 248; Thomas Kronberg, 122, 149; Marty Werner, 52, 99.

Steer wrestling -- Kyle Whitaker, 4.3, 1,147; Taz Olson, 5.0, 860; JJ Hunt, 5.2, 573; Forest Sainsbury and Wade Steffen, 5.6, 143.

Team roping -- Ryan Von Ahn/J.W. Beck, 5.0, 1,145; Levi Hapney/Clint Cobb, 5.3, 948; Chance Oftedahl/Lucas Falconer, 6.3, 750; Will George/Troy Hermelbracht, Reece Weber/Slade Thorpe and Clint Gorrell/Michael McPherson, 6.5, 368.

Saddle bronc -- Jeremy Meeks, 81, 842; Logan Allen, Jade Blackwell and Chuck Schmidt, 78, 421.

Tie-down roping -- Jon Peek, Trey Young and Joe Schmidt, 7.9, 790;  Cole Hatzenbuehler, 8.0, 263.

Barrel racing -- Calyssa Thomas, 14.18, 906; Tisa Peek, 14.38, 777;  Rachel Tiedeman, 14.49, 647; Bobbie Miller, 14.5, 561; Britta O'Keeffe, 14.53, 431; Kristi Steffes, 14.56, 345; Hallie Fulton, 14.63, 259; Heidi Schmidt, 14.64, 173; Kennedi Kautzman, 14.65, 129; Billie Miller and Mackenzie Weber, 14.71, 43.

Bull riding -- Garrett Vig, 82, 887; David Feickert, 80, 667; Taryl Smith, Weston Hartman and Abe Dillman, 78, 222.


PRCA Yellowstone River Roundup

at Billings

Thursday, 7 p.m.

entries subject to change

Bareback -- Chase Redfield, Opheim; Wyatt Denny, Minden, Nev.; Kenny Haworth, Orofino, Idaho; Ty Breuer, Mandan, N.D.; Casey Breuer, Mandan, N.D.; Tanner Aus, Granite Falls, Minn.; Josi Young, Buhl, Idaho; Matt Bright, Fort Worth, Texas; Austin Foss, Terrebonne, Ore.; R.C. Landingham, Pendleton, Ore.; Tyler Nelson, Victor, Idaho; David Peebles, Redmond, Ore.

Steer wrestling -- Wyatt Smith, Rexburg, Idaho; Garrett Smith, Rexburg, Idaho; Stan Branco, Chowchilla, Calif.; Ty Erickson, Helena; Clayton Hass, Terrell, Texas; Sean Santucci, Prineville, Ore.; Dru Melvin, Hebron, Neb.; Jon Ragatz, Beetown, Wis.; Sean Mulligan, Coleman, Okla.; Ryan Bothum, Caddo, Okla.; Calvin Urbanek, Davis, Okla.; K.C. Jones, Decatur, Texas.

Steer roping -- Determined by first two rounds.

Saddle bronc -- Heith DeMoss, Heflin, La.; Bradley Harter, Loranger, La.; Sam Spreadborough, Snyder, Texas; Dalton Davis, Holcomb, Kan.; Cody Wright, Milford, Utah; Rusty Wright, Milford, Utah; Spencer Wright, Milford, Utah; Brady Nicholes, Hoytsville, Utah; Jake Watson, Hudsons Hope, BC; Clay Elliott, Nanton, AB; Chad Ferley, Oelrichs, S.D.; Bryce Miller, Nelson, Neb.

Team roping -- Levi Simpson, Ponoka, AB-Jeremy Buhler, Abbotsford, BC; Chase Mitchell, Shepherd-Brandt Ross, Sheridan, Wyo.; Jason Carlson, Two Dot-Sam Levine, Wolf Creek; Tom Richards, Humboldt, Ariz.-Cesa de la Cruz, Marana, Ariz.; Tyler Wade, Terrell, Texas-Kinney Harrell, Marshall, Texas; Jesse Stipes, Salina, Okla.-Billie Jack Saebens, Nowata, Okla.; Cale Markham, Vinita, Okla.-Buddy Hawkins II, Columbus, Kan.; JoJo LeMond, Andrews, Texas-Dakota Kirchenschlager, Morgan Mill, Texas; Grady Branden, Barrhead, AB-Kyle Lucas, Carstairs, AB; Casey Adams, Ault, Colo.-George Raftopoulos, Craig, Colo.

Tie-down roping -- Brandt Ross, Sheridan, Wyo.; Chase Mitchell, Shepherd; Sam Levine, Wolf Creek; J.D. Harrell, Roy; Kevin Peterson, Gallatin Gateway; Dane Kissack, Spearfish, S.D.; E.J. Panetta, Sheridan, Wyo.; Kyle Lucas, Carstairs, AB; Mike Johnson, Henryetta, Okla.; Kody Lahaye, Wilsall.

Barrel racing -- Shelby Hermann, Stephenville, Texas; Christine Laughlin, Pueblo, Colo.; Sherrylynn Johnson, Henryetta, Okla.; Sidney Forrest, Lipan, Texas; Cassidy Kruse, Gillette, Wyo.; Michele McLeod, Whitesboro, Texas; Ivy Conrado, Hudson, Colo.; Calyssa Thomas, Harrold, S.D.; Heather Knerr, Grass Range; Chloe Hoovestal, Helena; Katelyn McLeod, Whitesboro, Texas; Whitney Levine, Wolf Creek.

Bull riding -- Corey Maier, Timber Lake, S.D.; John Jacobs, Little Eagle, S.D.; Cain Smith, Pendleton, Ore.; Clay Applegate, Deer Lodge; Patrick Geipel, Westcliffe, Colo.; Tyler Willis, Wheatland, Wyo.; Jeff Askey, Martin, Tenn.; Caleb Sanderson, Hallettsville, Texas; Casey Huckabee, Grand Saline, Texas; McKennon Wimberly, Cool, Texas; Garrett Smith, Rexburg, Idaho; Dalton Brooks, Anaconda; A.J. Crasco, Malta; Cameron Overcast, Chinook.

0
0
0
0
0