Scoreboard: Pro rodeo

2014-07-27T21:20:00Z Scoreboard: Pro rodeo The Billings Gazette
July 27, 2014 9:20 pm

PRO RODEO

Cheyenne Frontier Days Champions

All-Around — Trell Etbauer, Goodwell, Okla., $12,053 won in steer wrestling and tie-down roping.

Steer roping — Jarrett Blessing, Paradise, Texas, 58.9 seconds, $14,731.

Bareback — Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 257 points, $12,122.

Tie-down roping — Trevor Brazile, Decatur, Texas, 37.1 seconds, $22,573.

Team roping — Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 27.7 seconds and $17,302 each.

Saddle bronc — Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 248 points $12,026.

Steer wrestling — K.C. Jones, Decatur, Texas, 30.2 seconds $13,210.

Barrel racing — Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 53.23 seconds, $18,088

Bull riding — Austin Meier, Kinta, Okla., 254 points, $12,178

Cheyenne Frontier Days

Bareback — (final round winners) 1, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 91, $1,650. 2, Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah, 88, $1,250. 3, (tie) Caleb Bennett, Morgan, Utah, and R.C. Landingham, Pendleton, Ore., 86 and $750 each. 5, (tie) Steven Dent, Mullen, Neb., and Bobby Mote, Culver, Ore., 84, $300. (overall winners) 1.Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 257 points, $8,415. 2, R.C. Landingham, Pendleton, Ore., 253, $6,452. 3, Bobby Mote, Culver, Ore., 252, $4,769. 4, (tie) Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah; Steven Peebles, Redmond, Ore.; and Ty Breuer, Mandan, N.D., 249, $2,151. 7, Caleb Bennett, Morgan, Utah, 248, $1,122. 8, (tie) Steven Dent, Mullen, Neb., and Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 246, $421.

Steer roping — (final round winners) 1, Jess Tierney, Hermosa, S.D., 19.2, $1,682. 2, Jarrett Blessing, Paradise, Texas, 19.6, $1,392. 3, Quinten Taylor, Kaycee, Wyo., 20.2, $1,102. 4, Randy Mekelburg, Yuma, Colo., 23.6, $812. (Overall winners) 1, Jarrett Blessing, Paradise, Texas, 58.9 seconds, $8,444. 2, (tie) Jess Tierney, Hermosa, S.D., and Randy Mekelburg, Yuma, Colo., 61.2 and $6,792 each. 4, Quinten Taylor, Kaycee, Wyo., 67.1, $5,140. (on two) 5, Cody Lee, Gatesville, Texas, 37.8, $4,038. 6, Chet Herron, Pawhuska, Okla., 38.9, $2,937. 7, Jason Evans, Huntsville, Texas, 40.6, $1,836. 8, Casey Tillard, Douglas, Wyo., 41.2, $734.

Tie-down roping — (final round winners) 1, Jake Pratt, Ellensburg, Wash., 11.1, $2,496. 2, Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho, 11.5, $2,170. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 12.4, $1,519. 4, Marcos Costa, Childress, Texas, 13.0, $1,519. 5, Adam Gray, Seymour, Texas, 13.3, $1,194. 6, Clay McCuistion, Sanger, Texas, 18.0, $868. (overall winners) 1, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 37.1, $10,918. 2, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 39.1, $9,494. 3, Adam Gray, Seymour, Texas, 40.2, $8,070. 4, Jake Pratt, Ellensburg, Wash., 41.9, $6,646. 5, Marcos Costa, Childress, Texas, 43.5, $5,222. 6, Clay McCuistion, Sanger, Texas, 46.1, $3,798. (on two) 7, Ryan Watkins, Bluff Dale, Texas, 25.6, $2,373. 8, Reese Riemer, Stinnett, Texas, 27.2, $949.

Saddle bronc — (final round winners) 1, Doug Aldridge, Carthage, Mo., 87, $1,650. 2, (tie) Taos Muncy, Corona, N.M., and Cort Scheer, Elsmere, Neb., 85 and $1,075 each. 4, Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 83, $600. 5, Spencer Wright, Milford, Utah, 81, $350. 6, (tie) Heith Allan DeMoss, Heflin, La., and Hardy Braden, Welch, Okla., 80, $125. (overall winners) 1, Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 248 points, $7092. 2, (tie) Doug Aldridge, Carthage, Mo., and Hardy Braden, Welch, Welch, Okla., 245, $4728. 4, (tie) Cort Scheer, Elsmere, Neb., and Heith Allan DeMoss, Heflin, La., 244, $2,128. 6, Taos Muncy, Corona, N.M., 243, $1,182. 7, Spencer Wright, Milford, Utah, 240, $946. 8, Cody Wright, Milford, Utah, 237, $709.

Team roping — (final round winners) 1, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 9.7, $1,650 each. 2, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 9.9, $1,435. 3, (tie) J.D. Yates and Trey Yates, Pueblo, Colo., and Britt Williams, Hammond, Mont., and Bobby Harris, Gillette, Wyo., 10.1, $1,112 each. 5, Preston Billadeau, Parshall, N.D. and Jesse Fredrickson, Upham, N.D., 10.5, $789. 6, Payden Emmett, Ponca, Ark., and Chad Mathes, Lawson, Mo., 11.9, $574. 7, Kelsey Parchman, Cuberland City, Tenn., and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 15.4, $359. (overall winners) 1, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 27.7 seconds, $9,391 each. 2, Britt Williams, Hammond, Mont., and Bobby Harris, Gillette, Wyo., 28.7, $8,166. 3, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 29.7, $6,941. 4, J.D. Yates and Trey Yates, Pueblo, Colo., 29.8, $5,716. 5, Preston Billadeau, Parshall, N.D. and Jesse Fredrickson, Upham, N.D., 30.0, $4,491. 6, Payden Emmett, Ponca, Ark., and Chad Mathes, Lawson, Mo., 33.0, $3,267. 7, Kelsey Parchman, Cuberland City, Tenn., and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 34.9, 2,042. (on two) 8, Tanner Baldwin, Vail, Ariz., and Brandon Bates, San Angelo, Texas, 19.0, $817.

Steer wrestling — (final round winners) 1, Sean Mulligan, Coleman, Okla., 9.1, $2,093. 2, Stockton Graves, Alva, Okla., 10.9, $1,820. 3, Dru Melvin, Hebron, Neb., 11.1, $1,547. 4, Gary Gilbert, New Underwood, S.D., 11.7, $1,274. 5, Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 11.9, $1,001. 6, Casey Martin, Sulphur, La., 12.5. 7, Nick Guy, Sparta, Wis., 12.6, $455. 8, K.C. Jones, Decatur, Texas, 12.9, $182. (overall winners) 1, K.C. Jones, Decatur, Texas, 30.2 seconds, $9,874. 2, Dru Melvin, Hebron, Neb., 30.5, $8,586. 3, Stockton Graves, Alva, Okla., 30.8, $7,298. 4, Sean Mulligan, Coleman, Okla., 31.5, $6,011. 5, Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 32.6, $4,723. 6, Gary Gilbert, New Underwood, S.D., 32.9, $3,435. 7, Nick Guy, Sparta, Wis., 33.5, $2,147. 8, Casey Martin, Sulphur, La., 34.3, $859.

Barrel racing — (final round winners) 1, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 17.67, $4,385. 2, Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 17.71, $3,289. 3, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.81, $2,193. 4, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 17.82, $1,096. (overall winners) 1, Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 53.23 seconds, $8,880. 2, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 53.27, $7,611. 3, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 53.43, $6,343. 4, Laura Lambert, Wiggins, Colo., 53.62, $5,497. 5, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 53.67, $4,228. 6, Mary Walker, Ennis, Texas, 53.74, $3,383. 7, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 53.79, $2,537. 8, Samantha Lyne, Cotulla, Texas, 53.82, $1,691. 9, Randi Timmons, Elizabeth, Colo., 53.85, $1,269. 10, Jill Welsh, Parker, Ariz., 53.92, $846.

Bull riding — (final round winners) 1, J.W. Harris, Mullin, Texas, 91, $1,650. 2, (tie) Jordan Wacey Spears , Redding, Calif., and Tyler Smith, Fruita, Colo., 89 and $1,075 each. 4, (tie) Bobby Welsh, Gillette, Wyo., and Austin Meier, Kinta, Okla., 87, $475. 6, Sage Steele Kimzey, Strong City, Okla., 86, $250. (overall winners) 1, Austin Meier, Kinta Okla., 254 points, $8,494. 2, (tie) J.W. Harris Mullin, Texas, and Tyler Smith, Fruita, Colo., 252 and $5,663 each. 4, Sage Steele, Kimzey, Strong City, Okla., 247, $3,114. 5, Jordan Wacey Spears, Redding, Calif., 246, $1,982. 6, Ty Wallace, Collbran, Colo., 232, $1,416. 7, Tye Chandler, Celina, Texs, 227, $1,133. (on two) 8, Bobby Welsh, Gillette, Wyo., 175, $849.

Copyright 2014 The Billings Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Billings Gazette

Popular Stories

Get weekly ads via e-mail

Deals & Offers

Featured Businesses