PRCA NILE

at Billings

Friday performance

Bareback: Tristan Hansen, Dillon, 79; JR Vezain, Cowley, Wyo., 77.5; Jesse Nelson, Jerome, Idaho, 77; Shawn Perkins, Roberts, 75; Brandley Peabody, Pompeys Pillar, 69. No score: Colt Hokana, Columbia, S.D.; Luke Wozney, Powell, Wyo.; Dylan Wahlert, Casper, Wyo.; Brock Wahlert, Laramie, Wyo.; Cavan Wrzesinski, Boulder.

Steer wrestling: Riley Krassin, Lander, Wyo., 5.3; Tee Burress, Piedmont, S.D., 5.6; J.D. Draper, Oakley, Kan., 10.9; Ross Mosher, Augusta, 11.3; Billy Boldon, Oglala, S.D., 13.6. No time: Denver Roy, Dalmead, AB; Tristan Hall, Dunn Center, N.D.; Kyle Callaway, Blue Creek; Shawn Hanley, Bridger.

Team roping: Kyle Callaway, Blue Creek-Clay Johnson, Rozet, Wyo., 5.2; Delon Parker, Worden-Ryan Zurcher, Powell, Wyo., 5.5; Clayton Miller, Billings-Kyle DeSaveur, Roberts, 19.9. No time: Jack Graham, Lakeview, Ore.-Matt Williams, Rexburg, Idaho; Travis Winters, Joliet-Ross Wagner, Park City; Paul Beckett, Laramie, Wyo.-Chad Wahlert, Kersey, Colo.; Kellan Johnson, Casper, Wyo.-Matt

Kasner, Cody, Neb.; Josh Boka, Dillon-Parker Murnion, Bowman, N.D.; Quincy Rasmussen, Choteau-Ty Lidstrom, Fairfield; Jace Bishop, Malta-Chris Barthelmess, Malta.

  Saddle bronc: Leon Fountain, Socorro, N.M., 81.5; Lane Cust, Bonnyville, AB, 80; Josh Harden, Big Valley, AB, 78; Call Marr, Twin Butte, AB, 75; Dawon Hay, Wildwood, AB, 74; Tyler Turco, Franktown, Colo., 73. No score: Jake Foster, Meadow, S.D.; Justin Berg, Camrose, AB; Kolby Wanchuk, Sherwood Park, AB; Kendall Green, Cohagen; Garrett Buckley, Craig, Colo.;  Alan Gobert, Browning; Ricky Warren, Hudsons Hope, BC. 

Tie-down roping: Donnie Benson, Dillon, 10.3; Jack Graham, Lakeview, Ore., 16.9; Ryan Hamilton, Manhattan, 21.5; Todd Flinn, Newman Grove, Neb., 24.4; Trevor Sunvison, Livingston, 26.2. No time: Cole Robinson, Moorcroft, Wyo.; J.D. Draper, Oakley, Kan.; Brandt Ross, Sheridan, Wyo.

Barrel racing: Kelsie Miller, Riley, Ore., 14.64; Melissa Thiessen, Stettler, AB, 14.67; Leah Crockett, Addy, Wash., 14.78; Bailee Murnion, Bowman, N.D., 14.99; Chris Gibson, Windsor, Colo., 15.2; Keira Simonson, Loring, 15.22; Kiana Simonson, Loring, 15.37; Jessica DeSaveur, Joliet, 19.9; Lynn Kohr, Gillette, Wyo. , 20.51.

Bull riding: No score: Coleman Entze, Golden Valley, N.D.; Casey White, Weiser, Idaho; Tyler Bingham, Honeyville, Utah; Parker Breding, Edgar; Brady Portenier, Caldwell, Idaho; Cody Hudson, Camas, Wash.; Clay Applegate, Deer Lodge; Chase Dougherty, Canby, Ore.; Keenan Kvamme, Carrington,N.D.; Ruger Piva, Challis, Idaho; Stage Kimzey, Strong City, Okla. 

Saturday performance, 7 p.m.

Subject to change

Bareback: Troy Vaira, Richey; Tucker Zingg, Glendive; Kenny Haworth, Orofino, Idaho; Clint Laye, Pocatello, Idaho; Clint Griffis, Bridger; Tyler Scales, Severance, Colo.; Jordan Pelton, Halliday, N.D.; Clay Stone, Blackfoot, Idaho; Logan Patterson, Kim, Colo.; Trenten Montero, Winnemucca, Nev.; Buck Lunak, Cut Bank.

Steer wrestling: Jake Stocking, Salina, Utah; Dan Yates, Red Lodge; Luke Gee, Stanford; John Gee, Stanford; Caden Camp, Belgrade; Bode Scott, Pryor; Josh Boka, Dillon; Leighton Hotchkiss, Ballantine; Shawn Downing, Saco; Olin Hannum, Malad, Idaho.

Team roping: Jade Stoddard, Sugar City, Idaho-Ike Folsom, Dillon; Caden Camp, Belgrade-Shane Bessette, Great Falls; Dustin Bird, Cut Bank-Sid Sporer, Cody, Wyo.; Clayton Van Aken, Descanso, Calif.-Cullen Taller, Fort Collins, Colo.; T.J. Watts, Eads, Colo.-Cole Cooper, Sheridan, Wyo.; Brady Tryan, Huntley-John Robertson, Polson; Max Kuttler, Dillon-Brandon Bates, Romoland, Calif.; Daniel Vanek, Silesia-Lane Krutzfeldt, Powderville; Cooper White, Hershey, Neb.-Coley Nicholls, Kinnear, Wyo.; Jason Carlson, Two Dot-Zachary Schweigert, Livingston.

Saddle bronc: Dougie Hall, Browning; Whit Peterson, Torrington, Wyo.; J.W. Meiers, Mills, Wyo.; Wyatt Hurst, Brockway; Joe Harper, Paradise Valley, Nev.; Chase Brooks, Deer Lodge; Josh Davison, Miles City; Travis Nelson, Broadus; Colton Miller, Lance Creek, Wyo.; Taygen Schuelke, Newell, S.D.; Troy Crowser, Whitewood, S.D.; Tate Thybo, Belle Fourche, S.D.; Gerald Eash, Trego; LeRoy Eash, Fortine; Jesse Kruse, Great Falls.

Tie-down roping: Jesse Medearis, Missoula; Kevin Peterson, Bozeman; Ty Hedrick, Jackson; Jade Gardner, Winnett; Bode Scott, Pryor; Jack Tyner, Laramie, Wyo.; Joe James, Rawlins, Wyo.; Keaton Newman, Herriman, Utah; Bo Pickett, Caldwell, Idaho; Nate Howell, Circle.

Barrel racing: Moreena Blackmore, Cardston, AB; Britta Thiel, Belle Fourche, S.D.; Kristi Steffes, Vale, S.D.; Jackie Schau, Almont, N.D.; Coralee Neer, Williston, N.D.; Carrie Murnion, Jordan; Kaylee Gallino, Wasta, S.D.; Rhonda Nevala, Great Falls; Taylour Russell, Conrad; Erin King, Sun City, Calif.

Bull riding: Rylan Wright, Heber City, Utah; Kyler Oliver, Roy, Utah; Hawk Whitt, Thermopolis, Wyo.; Gerald Eash, Trego; Steve Woolsey, Payson, Utah; Riker Carter, Stone, Idaho; Garrett Smith, Rexburg, Idaho; Luke Gee, Stanford; Jacob Smith, LaSalle, Colo.; Brandon Olson, Franktown, Colo.; Beau Nordahl, Bozeman; Devon Mitchell, Shepherd.

0
0
0
0
0