Achievers

In the schools

Noah Woodring, a junior student in Russell Walks graphic design class at the Billings Career Center, won the recent “What Makes You Proud to be in Billings” mural competition.

Big Sky Economic Development’s Better Off in Billings brand, in partnership with the Downtown Billings Alliance, the Pub Station and RotarAction, hosted the spring mural competition with the Billings Career Center.

Woodring’s winning design will be painted onto the Pub Station and the student was awarded $500.

Kirksey E. Cunningham, a West High graduate, was recently awarded a National Merit University of Montana Scholarship.

Zach Mangels, a Skyview High student, was awarded second place at the circuit level of the 2019 Ninth Circuit Civics Contest. The theme of the contest was, “The 4th Amendment in the 21st Century—What is an 'Unreasonable Search and Seizure' in the Digital Age?” Students in grades 9-12 in public, private and parochial schools and home-schooled students of equivalent grade status were challenged to write an essay or produce a short video on the topic. All of the 15 federal courts in the Ninth Circuit (Alaska, Arizona, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Washington, the U.S. Territory of Guam and the Commonwealth of the Northern Mariana Islands) held local contests with winners going on to compete in the circuit-wide competition. In all, 45 essays and 26 videos were selected for final consideration by the Ninth Circuit Courts and Community Committee, which will select the winners. At the circuit level, prizes of $2,000, $1,000 and $500 were awarded to first-, second- and third-place winners.

Hera Wiegand, a 2016 graduate of Skyview and a junior at Montana State University, was recently awarded a Research Education for Undergraduates Fellowship for astrophysics at Brigham Young University. Wiegand, an astrophysics major, will conduct observational research in celestial objects.

Malia Ebel, of Billings, was recently named to the spring honors list at Concordia University in Seward, Nebraska. The top 25 percent of all undergraduate students who complete at least 12 credit hours on the traditional A-F grading scale qualify for the university’s honors list.

Elizabeth Dobson, of Billings, was recently named to the spring dean's list at Cazenovia College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Amanda Peterson, of Billings, was recently named to the spring dean's list at Augustana University in Sioux Falls, South Dakota. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Colton Whitney, of Joliet, was awarded a Northwest Farm Credit Services scholarship in the amount of $2,500.

Kaitlin Sullivan, of Billings, was recently named to the spring dean’s list at University of Wisconsin-Whitewater. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.4.

L. Andrew Sterup, of Billings, recently graduated from Colby College in Waterville, Maine, with a bachelor’s degree. Sterup, who attended Central High, majored in government and history.

Jacob Scott, of Billings, recently graduated from Azusa Pacific University with a bachelor’s degree.

Elizabeth Dobson, of Billings, graduated summa cum laude with a bachelor’s degree in communication studies from Cazenovia College.

Shandray Hern, of Billings, and Alexis Lewis, of Laurel, were named to the dean’s list Northern State University in Aberdeen, S.D., as part-time students earning grade point averages of 4.0.

Katherine Kilzer, of Billings, recently graduated from the University of Iowa.

Michael Boller, Billings, was recently named to the president's honor roll at Bismarck State College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Thomas Kuntz, of Red Lodge, was recently named to the dean's list at Stonehill College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Mason O'Donnell, of Laurel, was named to the academic dean’s list Northwestern College in Orange City, Iowa. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Listed below, by hometown, are area students recently named to the spring dean’s list at the University of Montana Western. To qualify, students must be enrolled full-time or for 12 semester credits and carry a minimum grade point average 3.33. An asterisk (*) after a name indicates a student received dean’s list high honors for earning a 4.0 grade point average.

Billings:

Katie Bumgarner*, Scottie Crigler, Brittany Dupea, Cade Field*, Alex Fox, Jeffrey Krissek, McKayla Maciel, Conner Smyle

Boyd:

Kenyon Hatten

Broadview:

Chloe Hanser

Laurel:

Mckenzie Klunder, Megan Mosby*, Karen Ray, Angela Wheeler

Red Lodge:

Callie Wollenburg

Roundup:

Sarah Bruner*, Mckenna Sealey

Shepherd:

Caitlyn Moran, Katlyn Skauge*

Listed below, by hometown are area students recently named to the spring 2019 dean’s list at Carroll College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Billings: Mikayla Bloyder, Kelly Brotzel, Ashley Davis, Margaret Day, Alexis Egan, Kaitlin Goldthwaite, Katie Grenier, Parker Gunderson, Josh Kraft, Sarah Lauver, Rachel Quade, Reece Quade, Mikaela Robinson, Hope Welhaven

Absarokee: Colleen Culbertson

Joliet: Madeline Spickard

Molt: Evan Barthel

Roberts: Jessica Allsup

Roundup: Hailey Kellum

Listed below, by hometown, are area students recently named to the spring dean’s list at the University of Mary in Bismarck, North Dakota.

Billings: Mark Bjelland, Caylin Cathey, Jason Kleinschmidt, Rebekah Mack, Shayden Todhunter, Mckenzie Wandler

Park City: Theresa George, Gretchen Henke, Monica Henke, Rachel Henke

To qualify, undergraduate students must earn a 3.5 or better grade point average while carrying at least 12 credit hours. Students enrolled in University of Mary’s Worldwide program must earn a 3.5 or better grade point average while at a full-time adult learner status.

Listed below are area students recently named to the spring president’s list at Miles Community College.

For earning a grade point average of 4.0:

Samantha Bonenberger, Kelly Brookshire, Lesley Buck Elk and Michael Teeling, all of Billings; Uluwehi Brooks, of Columbus.

For earning a 3.75-3.99 GPA:

Jantzen Carlson, Dante Downing, Matisen Hjelvik and Gordon Schmidt, all of Billings; Leah Aigner, of Shepherd; Bobbi Kipf, Tracy Patrick and Kirsti Walker.

For earning a 3.50-3.74 GPA:

Jessica Brakke, Kade Hickey and Ricardo Lupiano, all of Billings; Briley Cook, of Shepherd; Rylan Gauthier, of Park City; and Carson Hoke, of Laurel.

Montana State University Billings recently named students to its spring undergraduate honor roll.

The following students, listed by hometown, earned a 4.0 grade point average:

Billings:

Kari Adams, Judith Aragon, Hayley Arneson, Patricia Bangert, Mikaela Besel, John Bolin, Peter Borberg, Cyrine Boumediene, Nicholas Brown, Shane Brown, Elizabeth Bruhaug, Joshua Brun, Aaron Burt, Kyla Chamberlain, Sharon Clarke, Currey Colter, Andrew Copeland, Jessalyn Dalbey, Kinsley Dean, Lucas Deisz, Madalyn Deleon, Leah Dugas, Brett Edelman, Kevin Famighetti, Lana Farr, Elizabeth Fisher, Liam Flanagan, Marisa Getchell, Jacob Gibbs, Kallie Giese, Caitlyn Graves, Ashlie Grinsteiner, Jay Hanewald, Hannah Harsha, Ian Hayward, Mohammadreza Heidari, Kascade Helm, Sheri Herman, Sakari Hetmer, Alysa Horn, Malia Howell, Johnna Jablonski, Todd Jennings, Caleb Johnson, Greg Junghans, Alexus Ketterling, Madelyn King, Stephanie Kirkpatrick, Lucille Kramer, Molly Kramer, Kieran Kurth, Myra Kuykendall, Misty Larsen, Connor Lebsock, Julia Lober, Casey Longfellow, Kyle Madill, Hallie Maisch, Tessa Miller, Brooke Moncada, Alexandra Murray, Shane Nichols, Kaj Nicholson, Sydney Norwood, Thomas ODonnell, Brady Ostermiller, Jeremy Ostermiller, Evan Parker, Marya Pennington, Kathryn Potter, Meghan Powell, Crystal Prolo, Christopher Rapich, Abbee Richards, Chelsea Saunders, Russell Schiller, Rory Schillo, Daniel Schneider, Ashley Scott, Angel Shandy, Kaelen Shay, Jessica Shepp, Taylor Slabaugh, Anjali Smith, Ryan Smith, Rylee Sowerwine, Joshua Stanley, Erin Steiner, Andrew Stene, Addie Sternad, Konnor Stiles, Jessica Sullivan, Bailee Sveinson, Jerimiah Tretin, James Unzaga, Bradley Vladic, Lydia Vorisek, Luke Walker, Derk Walter, Devin Williams, Liliana Williams, Michelle Williams, Kyle Yoder, Jessi Zuroff

Bridger: David McGee, Shaniah Schwend, Cody Walters

Broadview: Brenna Beckett

Columbus: Logan Smith

Hardin: Alexandria Bush, Justin Kaldahl

Huntley: Bryce Peterson, Jamie Puckett, Anna Seymanski

Joliet: Cailen Herriford, Sari Robertus, Jessa Ruggles

Laurel: Shayla Deming, Claudia Hamilton, David Henning, Sierra Laughridge, Abbigail Lohof, Kayla Pearson, Douglas Raymond, James Reuss, Madison Schumacher, Sarah Tomljenovich, Lauryn Weidler

Lavina: Carly Schaff

Park City: Brittany Frank, Sarah Lees

Red Lodge: Allison Hudak, April Lubbers

Roberts: Kandiss Dowdell

Roundup: Kaitlin Angel

The following students, listed by hometown, earned a 3.5-3.99 GPA:

Billings: Ciara Abstetar, Seth Allard, Isabel Alles, Nicholas Allison, Brydan Anderson, Kayla Anderson , Samantha Arave, Gabriella Aschim, Robert Ashmore, Zachary Augustine, Leslie Barrett, Brienna Barron, Alicia Bear, Sarah Beatty, Brenda Benjamin, Shawna Benner, Ivy Bird, Brittany Bloom, Alexandra Bloyder, Dylan Bodvig, Gordon Boese, Lauryn Boos, Sarah Boucher, Jordan Bourassa, Jake Brainard, Kourtney Brown, Abigail Bryan, Alec Buffington, Michael Bullard, Taylor Burris, Tylar Bushfield, Joseph Carlson, Harper Carr, Maycee Carter, Jennifer Caruso, Skyler Chartier, Ryan Cohenour, Alyssa Cole, Kendra Cox, Rebecca Crabtree, Pamela Craig, Robin Cunningham, Marie Custer, Kaysi Dahl, Garrett Damm, Addyson Daubert, Hailey Dean, Hayley Desin, Jennifer Dietz, Michael Doerzbacher, Naomi Doney, Brynne Dotson, Seanan Dowling, Jennifer Downing, Crystal Dye, Mason Elkin, Wesley Ewing, Jamie Fangsrud, Nicole Farnsworth, Chloe Fields, Madison Fievet, Brittanee Fisher, Joseph Frankforter, Peter Franqui, Aaron French, Keleena Frickel, Alicia Frischmann, Ashlee Fritzler, Jalen Garcia, Shalese Gentry, Joseph Giacomini, Ashley Gilman, Kelsey Glasgow, Augustus Goldberg, Caleb Goll, Allee Gottula, Brianna Gray, Danielle Greeno, Ashley Guthridge, Kirby Haggerty, Isabelle Hahn, Jerramie Haire, Josie Hamilton, Ashlyn Hardy, Emerald Hart, Vernon Hawley, Mariah Hay, Taylor Heady, Asha Heggen, Alex Hilario, Caitlin Hill, Morgan Hofmann, Jordan Holm, Dustin Hostetler, Benjamin Houser, Kelton Houston, David Hunt, Alexandra Hutchins, Brittney Hutchinson, Richard Ingram-Hegenbart, Katrina Jandro, Dylan Johnson, Tayler Johnson, Angela Jones, Jaci Juarez, Sarah Keating, Drew Keierleber, Jarren Keller, Wade Kerner, Katelynn Killham, Brandon Kuehn, Taylor Kuntz, Taylor Kurkoski, Michael Largo, Sean Larsen, David Larson, Patrick Lawler, Katherina Lehman, Jeanann Lemelin, Emilio Lopez, Paige Lueck, Sarah Lyda, Jennifer Mack, Maimaitiyiti Maierdan, Kendra Manygoats, Trinity Marcher, Kristin Marshall, Levi Mattson, Elizabeth MayCarolyn Mayer, Jeannine Mazel, Kelcey McCarvel, Brent McDermid, Jacob McGovern, Benjamin McMaster, Jacob Meeker, Anna Messmer, Morgan Miller, Rachel Miller, Tanner Miller, Nora Minch, Grace Mock, Steven Moewes, Cierra Moody, Monica Moss, Thorvald Murphy, McKenna Myers, Nay Naing, Lilly Nault, Kent Nelson, Hannah Nessan, Della Nidiffer, Chelsea Niebeling, Ellise Nienaber, Keslie Oaks, Justine O'Donnell, Erin O'Leary, Michael O'Neil, Trevor Osborne, Taylor Ostwald, Joel Overholt, Tierney Pekovich, Hayden Peters, Kennedy Pierce, Jordan Piper, Michelle Polak, Terri Porta, Brandon Ranney, Ashley Ray, Amber Reger, Lilia Renova, Kylie Rickard, Deisza Riojas Hidalgo, Aleah Robinson, Sean Rowen, Olivia Ruesch, Sophia Salisbury, Nathan Salois, Brody Schillo, Zachery Schmidt, Malia Schoenenberger, Paytn Schulz, Margaret Schwarz, Violet Scott, Scott Secord, William Segerstrom, Isaac Seward, Stephanie Shanley, Ethan Sharp, Aaron Shea, Maxwell Sheehan, Alyssa Shreeve, Jaylea Siroky, Casey Skinner, Russell Somes, Alexandra Song, Asher Sotelo, Sydney Soueidi, Troy Spang, Dante Sparks, Jordan Spitzer, Nicole Stamp, Amanda Stene, Danette Stephan, Shannon Stopp, Logan Straus, Katlyn Stringari, Stephen Stringari, Angela Stuart, Isaac Stuart, Kaylynn Syrenne, Michaela Talksabout, Joshua Tarango, Madalyn Terwilliger, Gary Thibault, Alicia Thomason, Drew Thompson, Taylor Tilzey, Emily Toennis, Jenny Toews, Leanne Tombrink, Alexa Torbert, Danielle Turner, Kyla Turner, James Tyler, Saige Vacca, Kiahna Vennes-Rubin, Erin Vincent, Hannah Vincent, Kamyshia Wade, Jalen Wagner, David Walters, Kylie Walters, Elizabeth Wang, Thomas Webb, Kala Weber, Calista Whirley, Rylie Wiebe, Emily Wilkinson, Evan Williams, Katie Williams, Ellen Wolf, Kaitlin Wolff, Curran Woods, Violet Wright, Grace Wroot, Madison Youlden, Eric Young, Alice Zeeb, April Zimmerman

Absarokee: Kelly Carter-Flynn, Elizabeth Evans

Bridger: Zach Campbell, Willow Peterson, Jennifer Winchell

Broadview: Rusty Butler, Kylie Schott

Columbus: Padon Little, Madison Morgan, Trey Ostrum, Matthew Palmer, Heather Richardson, Caleb Roberts, Genevieve Rodriguez, Zachary Sutton, Sarah Wilson, Amanda Zajanc

Fromberg: Donovan Turley

Hardin: Brittany Laci, Morgan Luther, Abigail Schaffer, AliceAnn Sloan

Huntley: Rebecka Bolerjack, Rachel Pekah

Joliet: Kyle Deines, Danielle Dewell, Emily Jones, Savannah Whitney

Laurel: Haley Barthuly, Kelsey Beck, Kailee Bermes, Jasmine Boe, Samantha Cole, Korrin Dietz, Hissaki Flores, Garett Frank, Rachael Hahn, Kelsey Hodges, Paige Hodges, Madison LeBrun, Caleb Music, Karrah Peterson, Dustin Riveland, Tanner Scheeler, Theodore Schmidt, Nancy Snow, Lisa Tanskanen, Courtney Vagner

Lavina: Jaycie Boe

Molt: Joshua Cederberg

Park City: Sabra Coles, Hailee Gregerson, Mary McConnell, Robert Nardella, Leo Steiner

Red Lodge: Darcy Hadley, Carrie Smith

Roberts: Alydia LaRowe, Rosemary Pennington, Kelsey Pratt, Brittany Prinkki

Roundup: Patrick Krebs, Cory Rutan, Justin Ruth, Jamie Stahl

Shepherd: Frederick Baker, Nathan Bolt, Daniel Borsum, Sean Owens, Micah Reimann, Lindsey Stanina, Dillon Steiger

Worden: Ashton Albrecht, Chad Geck, Alan Noonkester, Tylee Oxendahl

To see a complete list of MSUB students named to the spring 2019 undergraduate honor roll, go to msubillings.edu.

Listed below, by hometown, are area students who recently graduated from Montana State University with an undergraduate degree.

Students with two asterisks after their name (**) graduated with highest honors. To graduate with highest honors, undergraduate students must have a minimum grade point average of 3.7.

Undergraduate students graduating with honors have a single asterisk (*) after their name. To qualify for graduation with honors, students must possess a cumulative grade point average of 3.25 to 3.69.

Billings: Kasey Anderson, Dakota Arthun, Eric Ashmore*, Marisa Barthuly**, Tabitha Bellows**, Ryan Benge, Karl Benjamin, Jonathan Biegel, Tyler Boehm, Blake Brenteson, Jackson Brew, Andrew Brosten*, Christian Butler**, Danielle Campanella, Benjamin Carroll**, Alexis Clark**, Delaney Clement*, Taylor Coghlan*, Benjamin Collins*, Julia Connelley*, Adam Copeland**, Emily Copeland*, Spencer Cornish*, Kristen-Holly Coult*, Tianna Cronk**, Joseph Donovan, Justin Dreessen**, Brett Dvorak, Tanner Edward**, Mckinzie Emmett*, Mark Fisher*, Victoria Fowler**, Ashlee Frank**, Mckenzie Frisk*, Isaac Fritz, Maria Fritz, Connor Gaughan**, Haley Gellner**, Jana Gemmill**, Matias Gerbasi*, Hunter Gerth, Leigh Gipe, Joseph Grewell, Thomas Gutierrez, Mikaela Harbach**, Sean Harris, Kaely Helmbrecht, Mikayla Hirschkorn, Cody Hopkins, Connor Hosier, Cody Hubman, Madalin Jacobs, Andrew Johnson**, Austrin Johnson, Brayden Johnson, John Kent, Angela Kersten*, Kristina Kilts, Kylen Laber, Dylan Ladd**, Eric Lambert, Jamison Lee, Jane Lee**, Brianna Lindgren**, Jacob Linnell, Gena Lustig**, Jessica Marosok*, Brandon May, Mitchell Meyer**, Jennifer Morse, Christa Mortimer, Carrie Murnion**, Marissa Navejar, Pierce Oja**, Jenna Olds, Alexis Ostwalt**, Matthew Overfelt*, Anna Paine**, Delisha Patel, Alex Picicci, Jazzlyn Pulley, Levi Rak*, Kolby Reed**, Taylor Rittenhouse, Morgan Shackelford**, Heidi Sielbach**, Chloe Silvernagel**, Mykenzie Skinner*, CassieSmith, Haley Smith*, Kaitlyn Smith, Pamela Smith, Sarah Smith, Thea Smith*, MacKenzie Stone*, Brayden Stowe*, Tara Sundsted**, Eli Sutherland*, Ryan Sylvester*, Whitney Tanis**, Hannah Thatcher, Nathanial Tranel**, Jessica Vance*, Abigail Vanderkolk*, Cara Vihinen*, Rachel Walker**, Anna Weber, Tanner White**, Konner Wiechman, Christopher Wight, Bailey Williams*, Tyeffa Williams, Witni Wilson**, William Woolston, Ragan Yetley*

Bridger: Jimmy Kelsey*, Alysia Sweet*

Columbus: Daniel Wiggs

Fromberg: Miles Guenthner**

Hardin: Jason Cummins, Leidy Hooker, Trisheena Kills Pretty Enemy, Sarah Murdock, Tiffani Schubert

Huntley: Garrett Frieling, Morgan Jones**

Laurel: Cade Bowman*, LaTisha Demarais, Madison Fichtner*, Treven Hembree, Kayla OToole**, Alexandra Vogele, Samantha Weishoff*

Lavina: Madison Schwehr

Park City: Mackenzie Bernhardt*, Sander Story**

Pryor: Bianka Rock Above

Red Lodge: Laura Nearpass*

Roundup: Shelby Atchison**Ryegate: Hailey Zinne**Seeley Lake: Cole Jungers, Norman Sisco

Shepherd: Erika Murray**

Worden: Trent Johnson

Listed below, by hometown, are area students recently named to the dean’s list at Montana State University-Northern. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.25.

Billings:

Madalyn R. Combs, Taylor D. Corbett, Seth A. Hawkins, Sidney Kiefer, Brassar T. McCabe, Andrea M. Pollak, Alyssia L. Rigney, Ryan B. Roche, Brennon J. Veis, Dylan R. Veis, Ryan E. Williams

Columbus: Jace M. Aumueller

Forsyth: Caleb H. Knoche, Logan Z. Martens, Brandon S. Weber, Matthew R. Weber

Fromberg: Justin S. King

Joliet: Trey A. Oswald

Laurel: Jessica Condon, Shay E. Osborne

Roberts: Jonathan Erickson

Listed below, by hometown, are area students were recently named to the president’s and vice president’s honor rolls at Sheridan College.

Named to the president’s honor roll for earning a 4.0 grade point average are:

Billings: Bailey Hassler, Brianna Sanford, McKenna Smyle

Joliet: Skylar Foos

Named to the vice president’s honor roll for earning a 3.5-3.99 grade point average are:

Billings: Danielle Bedwell, Foster Brown, Kayla Fischer, Kiara Myron

Fishtail: Chase Ostrum

Organizations

Montana State University Billings celebrated its first-ever Golden Graduates Alumni Program at the school’s 2019 commencement on May 4. The celebration honors alumni who have graduated 50 or more years ago by bringing them back to campus and participating in events throughout commencement weekend. The Golden Graduates met Chancellor Edelman, toured campus and donned golden regalia as they received diploma plaques during the commencement ceremony.

The 2019 Golden Graduates are:

Ed Butcher, Winifred, Class of 1966; Pat Boyer, Bozeman, Class of 1967 and 1975; Virginia (Reiner Tooke) Herrick, Billings, Class of 1969; Wanda (Sebek) Grinde, Billings, Class of 1966 and 1971; Shirley (Stinebaugh) Gruber, Santa Maria, Calif., Class of 1939; Donald James, Billings, Class of 1968 and 1976; Karyl (Keup) Beattie, Helena, Class of 1967; Joyce Ley, Portland, Ore., Class of 1966 and 1977; Herbert Mangis, Billings, Class of 1958; Lloyd Mickelson, Billings, Class of 1963; Robert Piccolo, Clancy, Class of 1969; Steven Scanlin, Boise, Idaho, Class of 1969; Jill (Conwell) Shea, Tacoma, Wash., Class of 1967; Kristeen Keup, Billings, Class of 1968; Linda (Messick) Williamson, Mountain Home, Ark., Class of 1968; Clark Swan, Billings, Carol (Whitmer) Bull, Billings, Class of 1966; Norma (Alstad) Scheidecker, Billings, Class of 1965; Sharon (Daniels) Ille, Billings, Class of 1965 and 1974.

For more information, go to msubfoundation.com/alumni.

Achievers

In the schools

Valerie Wilson, of Billings, received the Roger Betsworth Outstanding Senior in Religion Award at Simpson College's recent honors convocation ceremony. Two criteria are used to award the honor: excellence as an undergraduate in the discipline, as measured by grade point average and class performance, and a strong commitment and dedication to the discipline, as measured by performance both in class and outside of class. Additionally, Wilson also recently participated in the annual Simpson College Research and Creativity Symposium, a multi-disciplinary event that showcases outstanding student work through the presentation of papers, performances, posters and panel discussions.

Dickinson State University recently named area students to its spring president’s and dean’s lists. Brittney Grove, of Billings, was recently named to the president's list at Dickinson State University. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.9. Blade Miller and Tobin O'Brien, both of Billings; Taylor Ludwig, of Laurel; and Keera Stookey, of Huntley, were named to the dean’s list for earning a grade point average of at least 3.5.

Margaret Klein, of Billings, recently graduated from Grove City College with a bachelor’s degree in middle level math/English. Additionally, Klein was named to the dean's list with high distinction for the spring 2019 semester for earning a grade point average of at least 3.85. Klein is a 2015 graduate of home school.

Megan G. Brown and Benjamin J. Tallman, both of Billings, were named to the spring dean’s list at North Dakota State University. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Listed below, by hometown, are area students recently named to the spring dean’s list at Rocky Mountain College. To qualify, students must earn a grade point average of 3.6. An asterisk (*) denotes a student who earned high honors by earning a 4.0 GPA.

Billings:

Kiersten Ard*, Madison Arnold, Tressa Beauprez, George Beddow*, Bobbi Bjordahl*, Calvin Bjorgum, Katherine Blackford, Vanessa Bonner, Samantha Causey, Alec Clinger*, Casey Cole*, Hailey Copinga*, Lauren Cornwall, Ryan Cornwall, Derek Crew*, Britani Deming, Nathan Dick, Amy Dixon, Tyler Faw*, Hayden Flohr*, Ryan Fuss*, Alyssa Greer, Mikkel Grossman, Briana Guse*, Richard Hibbs*, Alexis Hodik, Mayalee Hogan, Gideon Hudson, Justyn Juhl, Kylee Kesler, Tyra Klein*, Megan Lee*, Talya McCallum, Sydney Meyer*, Naomi Nation*, Chad Nebel*, Tendra Palin, Brandi Pereau, Annika Peterson*, Saydee Preston, Jordan Price, Ryann Reeves, Steven Reger*, Bailey Rheaume*, Madison Rose*, Mikaela Rykowski*, Tabitha Sand*, Shelby Schuchard, Lane Severson, Cassidy Shaver*, Katelyn Stuber, Colton Torgrimson*, Johanna Trout*, Jordyn Wagner*, Peter Wall*, Rayson Warren*, Eric Wendt*, Brianna West, Maia Wetzel, Faith Williams*, Quincee Wilmot, Mariah Wittman, Allie Wolverton

Bridger

Tristan Brandt, Lily Kraft, Annie Cooke*

Broadview

Terran Brown*

Columbus

Briana Haskins, Charles Miller, Courtney Martinez*

Forsyth

Ruby Kallenbach*, Addison Valdez*

Laurel

Sabrina Bodden, Courtney Hallock*, Ashtyn Hoppel, Morgan O'Neil*, Seth Shifley, Kenya Straley, Lindsay Tebay, Miranda Wallace

Lavina

Katherine Browning*

Molt

Taylor Bienvenue*

Park City

Rayna Laakso*

Red Lodge

Natalie Hilderman*, Cooper Mann, Daniella Russell*

Roundup

Cislee Barth*, Carrie Cota*, Brayden Crowley*, Kelson Eiselein*, Alexandra Rangitsch, Sidney Sipe, Cameron Wollman

Shepherd

Seth Stovall

West High recently announced senior scholarships. Below is a list of students who received scholarships, the school the student plans to attend, and awards the student received.

Sylvia Ambuehl: Montana State University Bozeman; Premier Scholarship

Kendall Barrie: Covenant College; Maclellan Scholarship, Brent Bloom Music Scholarship, Rotary Scholarship, Outstanding Senior English Award

Hayden Bentzel: Pacific Lutheran University; West High Mathematics Student of the Year

Karter Bernhardt: Davidson Honors College-University of Montana; MUS Scholarship, U of M Presidential Leadership Scholarship, 2018 Big Sky State Games Character Counts Scholarship, Simply Amazing Teen Scholarship

Madison Blatter: University of South Carolina; Chapter CC, P.E.O. Absarokee/Columbus STAR Scholarship

Evan Chambers: Montana State Bozeman; Montana Premier Scholarship

Alexis Cooper: Montana State University Billings; Forseth Drama Scholarship

Jack Davies: Notre Dame; Burger King Scholars, Dewey J. Hansen Scholarship Award

Madeline Dawson: Pacific Lutheran University; Pacific Lutheran University-Academic Scholarship

Peter Demars: Brigham Young University (BYU); National Merit Scholarship, West High Outstanding Senior Spanish Student

Shea Dolan: Davidson Honors College-University of Montana; MUS Scholarship, U of M Presidential Leadership Scholarship, 2018 Big Sky State Games Character Counts Scholarship, YWCA Salute to Students Scholarship, 2019 Elks Memorial Fund Scholarship, Todd Teegarden Memorial Scholarship

Melissa Dugger: Carroll College; Carroll College Women's Soccer Scholarship All Saints Award

Christian Dunlap: University of Colorado Boulder; CU Boulder Chancellor's Achievement Scholarship

Lily Duray: University of Montana; MUS Scholarship, Dean's Leadership, MT Academic Achievement, National Business Honors Society

Hulan Edward: Oberlin College; BEA Karen Cox Scholarship, Freeman Kellen Evangel University Freshman Distinction Award

Colby Frewin: Brigham Young University; Half Tuition Scholarship BYU

Lily Goettel: Whitworth University; Jazz Scholarship, Wind Symphony Scholarship, University Scholarship, Visit Scholarship

Dawson Gray: Montana State University (Bozeman); MUS Scholarship, BEA Karen Cox Scholarship

Harmony Green: Arizona State University; ASU's New American Scholarship and Financial Assistance Program, National Business Honors Society

Jacob Halligan: Montana State University; MSU 4 yr. Air Force ROTC College Scholarship

Kendal Hatler: Montana State University; Jack & Isabel Haynes Scholarship

Alexa Heffel: Montana State University Billings; Yellowjacket Scholarship, Haynes Scholarship, Excellence Scholarship

Jessica Hink: Montana State University; Premiere Scholarship, MUS Scholarship, National Business Honors Society

Gavin Hofferber: MSUB; West High Health Enhancement Senior Award "Gym Rat"

Benjamin Hogan: University of St. Thomas; GHR Fellows Scholarship, National Business Honors Society

Tally Humphrey: Montana State University; Premier Scholarship, MUS Honor Scholarship

Allison Johnson: Rice University; Zonta's Young Women in Public Affairs Award

Madison Johnson: Montana State University; Premier Scholarship

Ruth Johnson: University of Montana; MUS Scholarship, U.S. Figure Skating Gold Level Graduating, Seniors Award, MT Academic Achievement, Davidson Honors College-Dean's Leadership Program, John Olson Memorial Scholarship, Peter & Zellah Yegen Scholarship

Skyler Kallevig: West High Long Live the Library Leadership Award

Mackade Klatte: Montana State University; Premier Scholarship, Thomas McGirl Masonic Educational Scholarship

Kinzee Koch: Dawson Community College; Dawson Community College Volleyball Scholarship, Softball Scholarship

Jonathan Krivec: Montana State University; National Business Honors Society

Skylar Larson: Montana State University; Premier Scholarship MUS Scholarship, Billings Junior Women's Club Scholarship

Reese Lausen: The University of Mary; MUS Scholarship waived to attend University of Mary

David Lee: Montana State University; MUS Honor Scholarship

Peyton Lipp: Carroll College; Presidential Scholarship, Betty Nesbit Memorial Scholarship, Billings Golden K Kiwanis, John Olson Memorial Scholarship, Jennifer Kelsey Keys Memorial Scholarship

Mylee Lorenz: Montana State University; Jennifer Keys Halsey Memorial Scholarship

Eliana Lowe: University of Montana; MUS Honor Scholarship

Kaleb Martin: Northwest College; Western Undergraduate Exchange

Avery McLane: Brigham Young University; West High French Club Scholarship

Madyson Mrachek: Chapman University; Provost Scholar

Lilly Murphy: Montana State University; MUS Scholarship

Cade Nelson: Southern Virginia University; Marroitt Scholarship

Aidan Potter: University of Montana; MT Academic Achievement Scholarship

Grace Price: Montana State University Bozeman; MUS Scholarship

Jace Rhodes: University of Wyoming; Western Undergraduate Exchange, Blewett Wrestling Scholarship

Kierra Rogers: West High Outstanding FCS Senior

Peyton Romero: MSUB; Haynes Endowed Scholarship, Hafner Endowed Scholarship, Eastern MT Yellowjacket Scholarship, Excellence Scholarship.

Jackson Royer: University of Pudget Sound; West High Outstanding Art Student Award 2018-2019

Kylee Rux: Montana State University; MUS Scholarship

Dawson Seibold: Montana State University; Yellowstone County 4-H Foundation Scholarship, West High Excellence in Technology

Weston Sharpe: Rocky Mountain College; Billings Job Service Employment Committee Scholarship, Elks Most Valuable Student, MT TRiO Achievement Award

Carter Slade: Montana State University; West High Technology Education-Craftsmanship Award

Paige Smith: Montana State University; Premiere Scholarship

Abbigail Sparks: Montana State University; Presidential Scholarship, MUS Scholarship, National Business Honors Society

Hannah Stief: Montana State University; West High Outstanding FCS Senior

Andrew Sullivan: Rose-Hulman Institute Of Technology; Merit Scholarship, Endowed Scholarship, Grant Award Elks Memorial Fund Scholarship, Yellowstone Valley Electric Coop Ray Michaels Scholarship

Sean Toohill: Cal Poly; American Legion Scholarship

Andrew Townsend: BYU; West High Science Dept. Award, National Business Honors Society

Kelli Tyner: Flathead Valley Community College; Billings Job Service Employment Committee Scholarship

Nichole Unsworth: Rocky Mountain College; Presidential Scholarship

Alexander Vaughn: Dordt College; Heritage 21 Grant, Century Need Scholarship, DC Collegiate Scholarship, Achieving Excellence Grant, Baseball Scholarship

Isabelle Wagler: Columbia University; Breakfast Exchange Club Youth, P.E.O. STAR Scholarship, Burger King Scholars

Charles Weber: University of Montana; MUS Honor Scholarship

Kenya Wilburn-Tebo: Rocky Mountain College; Dean's Scholarship

Amaya Winkler: Carroll College; Presidential Scholarship, Women's Soccer Scholarship

Sarah Wiseman: Montana Tech; Marie Moebus Presidential Scholarship, Ronald and Jesse Little Endowed Scholarship, Dave Rawden Memorial Scholarship, Sibanye-Stillwater Mining Dependent Scholarship, MBPA Gary Gerhardt Memorial Scholarship, Marie Moebus Gold Waiver, Chancellor's Application of Excellence Scholarship, National Business Honors Society

Alexis Zarbock: Montana State University Billings; West High Business Dept. Outstanding Student, National Business Honors Society

Ryan Zoanni: University of Montana; Uri Barnea Music Scholarship

Montana State University recently named students to its undergraduate honor rolls for spring semester 2019. To be eligible, students must be enrolled in 12 college-level credits. There are two MSU honor roll lists: the president's list and the dean's List.

Students with a 4.0 grade point average were named to the president's list. An asterisk (*) follows their names below.

Students earning grade point averages of at least 3.5 were named to the dean’s list.

Listed by hometown, area students named to the honor roll lists are:

Billings: Brenden Acheson, McKenna Adolph, Hannah Anderson*, Kasey Anderson*, Gregory Andriolo, Shayna Armer, Isaiah Arnold, Eric Ashmore, Brynlee Baker*, Edward Baker, Marisa Barthuly*, Brody Baumberger, Jacob Bell*, Tabitha Bellows, Katerina Binau*, Brianna Blake, Allison Bofto*, Nicolena Boucher*, Logan Bouley, Blake Brenteson, Madisen Brockel, Ethan Brown, Kyle Brownell, Kevin Bruhaug, Blackshear Bryan, Jena Bullis*, Christian Butler, Chandler Callicott, Morgan Carlstrom*, Benjamin Carroll*, Cade Cerkovnik*, Alliya Champlin, Alexis Clark, Delaney Clement*, Samuel Cline, McKayla Connors, Ingrid Constanzo*, Holly Cooper*, Adam Copeland, Emily Copeland, Luke Cormier, Spencer Cornish, Megan Cornwall, Morgan Craig*, Terah Cronk, Tianna Cronk*, April Cross, Wesley Currence, Tia Curtiss, Bryce Davis*, Jacob Demaray*, Trevor Dillon, Makayla Dominguez*, Justin Dreessen*, Elisabeth Dunn, Marissa Dutton*, Timothy Dutton, Kyle Eaton, Kristi Eby, Tanner Edward, Madison Eiler, McKenzie Elkins, Alixandra Elliott*, John Elliott, Parker Elliott, Mckinzie Emmett, Kolter Estill*, Shania Fagan*, Clancee Ferrin*, Tiffani Finley, Mark Fisher, Tyler Fleury, Paul Foster, Ashlee Frank*, Jakob Frank, Alyssa Gallegos*, Connor Gaughan, Haley Gellner*, Jana Gemmill*, Madison Gilsdorf, Allison Grant*, Camryn Gunderson, Cory Guzman, Trey Hale, Mikaela Harbach, Emily Harris, Wilson Harris*, Ashley Hassler*, Duncan Hauck, Sydney Hawbaker, Rachel Hawsey, Matthew Hayden, Ian Hecker, Allie Helmer*, McKenna Hillier, Elijah Himes, Michelle Hoff, John Holbrook, Micah Holt-Seavy, Ali Horine*, Landon Horst*, Nicole Hritsco, Victoria Huck*, Matthew Hunter*, Grace Iverson, Kelsey Johanson*, Andrew Johnson, Cassidy Johnson*, Grace Johnson*, John Jones*, Kelsey Jones, Brianna Kanta, Jessica Keller*, Mackenzie Ketchum, Hammad Khan, Isbah Khan*, Hanna King, Ethan Kirby, Sarah Klein, Cody Knote, Bowen Kosovich, Kelsey Kraft, Colin Kruger, Mandee Kuske*, Benjamin LaBeau, Peyton LaBeau, Dylan Ladd, Lauren Lane, Amanda Larson*, Boaz Laverman, Jamison Lee, Jane Lee*, Joshua Lefevre, Riley Legare, Gillian Levy, Dylan Lilyquist, Brianna Lindgren, Richard Lindholm, Morgan Link, Beau Linnell, Jacob Linnell, Mariah Linse, Theresa Lode, Kallie Lusk*, Gena Lustig*, Alexander Machado*, Jordan Machado*, Nicholas Mack, Halle Maddock, Andrew Maehl, Megan Malmstrom*, KaeLee Massey, Daniel McGee, Kortney McNeil*, Janie McRae, Nico Micheletti, Matthew Miller, Ryan Miller*, Abbey Mohr*, Georgeline Morsette, Carrie Murnion*, Sydney Murnion*, Landon Murray*, Kai Nelson, Sydney Nelson, Annie Nessan, Grace Newbury, Matthew Nitschke*, Amber Noseep, Cara ODonnell*, Payton Osen*, Cody Ostwald, Alexis Ostwalt, Matthew Overfelt*, Anna Paine*, Aimee Parker*, Canon Parker, Reese Pearsall, Donald Peretti, Margaret Peterson, Robert Peterson, Matalin Pirtz, Shaylin Pohle, Alexey Polyanskiy, Whitney Pomroy, Sarah Powers*, Zachary Proue*, Brin Purdy, Marias Quammen, Levi Rak*, Madison Randak, Sophia Randak*, Andrew Rath, Emily Rath, Kolby Reed*, Theresa Rehbein*, Anne Richards, Ashlee Richards*, Ty Rider, Cassie Roach, Shelbi Robinson, Logan Rodacker*, Nathan Rodacker, Gracyn Ross, Janisse Ruis, Jennifer Ruiz, Caleb Rux, Ethan Saberhagen, Morgan Sanchez*, Dylan Sandbak*, Jessica Sapone*, Avery Satchell, Mary Satrom, Tanner Scheetz, Angela Scheneman, Audrey Schied, Katherine Schoolitz, Megan Schwarzkoph, Brooke Scott, Christina Selensky, Lynnette Seng*, Anabelle Seybert*, Isabella Sheehan, Lin Shi, Madeline Sholar, Heidi Sielbach*, Jordan Silbernagel*, Frankie Sindelar, Hannah Skidmore*, Mykenzie Skinner, Haley Smith, Alison Snyder, Sara Snyder, Ally Stallman, Kayla Stanek*, Michael Stanton, Kevin Stevenson, Allicia Stoltz*, Alicia Stovall*, Laura Strobel*, Rebecca Strobel, Maria Strutzel, Tara Sundsted, Haydn Swarm*, Ryan Sylvester, Jacob Tabor, Whitney Tanis*, Zachary Taylor, Keri-Anne Telford*, John Thompson*, Matthew Thurston*, Selena Tidswell, Emma Tolzien*, Gabriel Tranel, Nathanial Tranel, Nicholas Tranel, Maclean Turner, Erika Ullman, Derek Vickery, Cara Vihinen, Hannah Vogel, Eliana Wagner, Kassie Wagner, Colton Wald, Rachel Walker*, Victoria Wallace-Arnold*, Madison Walter*, Kathryn Waples*, Madison Warneke*, Addison Wartnow*, Sadie Watson*, Anna Weiss, Victoria Wessel, Kayla Wheeler, Tanner White, Whitney Wichman*, Hera Wiegand, Claire Wilkins*, Matthew Wilson*, Witni Wilson*, Lauren Winder, Joshua Wruck, Erin Wunker, Xingzi Xu*, Nicholas Yalon, Hunter Young

Absarokee: Emmaline LaMoure*

Bridger: Jimmy Kelsey, Evan Koch, Madeline Scianna*, Sylvia Scianna

Broadview: Scott Bymaster

Columbus: Amy Ahlin*, Rebecca Eckberg, Connor Jacobs, Braden Marjerison*, Allison Onoszko*, Megan Perry*, Raeli Williams

Fromberg: Miles Guenthner

Hardin: Andrea Crane, Josephine Hammond, Emily Harmer, Kennan Hooker, Leidy Hooker*, Jeremiah Jabs

Huntley: Olivia Bechtold, Anna Charlton*, Morgan Jones, Lane Sumner

Joliet: Dawson Bancroft, Yasmine Jarecke*, Tanner Lee, Seth Robertus, Truanne Roginske, Nicole Stevenson*

Laurel: Austin Amestoy*, Cade Bowman, Kyle Cannon, Andrew Day*, Zachary Debar, LaTisha Demarais*, Cameron Demars, Danae Filpula Ankney, Nicole Korte, Rachel Kostelecky*, Mollie Lehenbauer, Mason Luce, Caila Macomber, Braden McIlvain, Tyler Mogan, Zachary Negrette, Caitlyn Novak, Daniel Novasio, Paige O'Toole*, Kayla OToole*, Catherine Philhower*, Aspen Robertus, Garret Schneider, Keira Stringer*, Samantha Weishoff

Lavina: James Jensen

Park City: Mackenzie Bernhardt, Heidi Froelich, Darien McCarthy, Ana Brit Story, Sander Story, MacKinzie Verke

Red Lodge: Mason Daily, Samantha Dehio, Matthew Haman, Laura Nearpass, Katherine Nell, Alex Thuesen

Roberts: Kacey Bertolino, Kala Bertolino

Roundup: Cash Cota*, Faith Nichols, Saydee Wolff

Shepherd: Tyler McKittrick, Kohltrane Michels, Erika Murray*, Chloe Peila

Worden: Kyla Deutsch*, Quincy Wittman

To view a complete list of MSU spring honor roll students, go to montana.edu.

Northwest College recently named students to its 2019 spring semester honor rolls.

To be named to the president’s honor roll, students must complete at least 12 semester hours of college-level coursework with a 4.0 grade point average.

Students qualifying for the vice president’s honor roll completed the same level course work with a minimum grade point average of 3.5.

For the dean’s honor roll, students must have earned a minimum of six credit hours in college-level coursework with at least a 3.5 semester grade point average.

Listed below, by hometown, are area students named to the honor rolls.

President’s honor roll:

Bridger: Katelin Aisenbrey

Hardin: Benjamin Schneider

Vice president’s honor roll:

Billings: Amanda Avery, DeeAnne Bilderback, Courtnie Brown, Jaydn Engelhardt, Alexander Hunnes

Bridger: Emily Schrock

Columbus: Megan Rouane

Laurel: Garret Gardner, Madeline Pollock, Brett Robertus

Red Lodge: Lindsey Olsen

Dean’s honor roll:

Bridger: Sonia Murray

Joliet: Lee Campbell

Red Lodge: Charleen Austin, Colton Nelson

Shaina Klamert, an honors sophomore at Joliet High, was selected as a delegate to the Congress of Future Medical Leaders, taking place at the Tsongas Center at the University of Massachusetts in Lowell, June 23-25.

During the congress, Klamert will join students from across the country to hear Nobel Laureates and National Medal of Science Winners talk about leading medical research, be given advice from Ivy League and top medical school deans on what to expect in medical school, witness stories told by patients who are living medical miracles, be inspired by fellow teen medical science prodigies and learn about cutting-edge advances and the future in medicine and medical technology.

Klamert's nomination letter was signed by Dr. Mario Capecchi, winner of the Nobel Prize in Medicine and science director at the National Academy of Future Physicians and Medical Scientists, to represent Montana based on her academic achievement, leadership potential and determination to serve humanity in the field of medicine.

After the congress, students are provided help with a path, plan and mentoring to help them reach their goals.

For more information, go to futuredocs.com.

Abbigail Sparks, a West High graduate, is among the 23 high school graduates from across the nation who received the 2019 Montana State University presidential scholarship, MSU’s most prestigious scholarship.

The scholarship is awarded based on scholastic achievement, demonstrated leadership and exemplary public service. Recipients receive an annual stipend plus a tuition waiver. The scholarship is for four years if the students maintain a superior academic standing at MSU.

Sparks was a student of the West High School Platinum Program and plans to major in biology. An AP scholar, Sparks is also a recipient of the Montana University System Honor Scholarship. She participated in Business Professionals of America, National Honor Society and National Business Honors Society. She founded her school's Happiness Committee, a group devoted to making the school a more positive and encouraging place for all students. Sparks has participated in community theater and teaches theater camps during the summer.

For more information, including a complete list of the 2019 presidential scholarship awardees, go to montana.edu.

Kirksey E. Cunningham, a West High graduate, was recently awarded a National Merit University of Montana Scholarship.

Zach Mangels, a Skyview High student, was awarded second place at the circuit level of the 2019 Ninth Circuit Civics Contest. The theme of the contest was, “The 4th Amendment in the 21st Century—What is an 'Unreasonable Search and Seizure' in the Digital Age?” Students in grades 9-12 in public, private and parochial schools and home-schooled students of equivalent grade status were challenged to write an essay or produce a short video on the topic. All of the 15 federal courts in the Ninth Circuit (Alaska, Arizona, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Washington, the U.S. Territory of Guam and the Commonwealth of the Northern Mariana Islands) held local contests with winners going on to compete in the circuit-wide competition. In all, 45 essays and 26 videos were selected for final consideration by the Ninth Circuit Courts and Community Committee, which will select the winners. At the circuit level, prizes of $2,000, $1,000 and $500 were awarded to first-, second- and third-place winners.

Hera Wiegand, a 2016 graduate of Skyview and a junior at Montana State University, was recently awarded a Research Education for Undergraduates Fellowship for astrophysics at Brigham Young University. Wiegand, an astrophysics major, will conduct observational research in celestial objects.

Malia Ebel, of Billings, was recently named to the spring honors list at Concordia University in Seward, Nebraska. The top 25 percent of all undergraduate students who complete at least 12 credit hours on the traditional A-F grading scale qualify for the university’s honors list.

Elizabeth Dobson, of Billings, was recently named to the spring dean's list at Cazenovia College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Amanda Peterson, of Billings, was recently named to the spring dean's list at Augustana University in Sioux Falls, South Dakota. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Colton Whitney, of Joliet, was awarded a Northwest Farm Credit Services scholarship in the amount of $2,500.

Listed below, by hometown, are area students recently named to the spring dean’s list at the University of Montana Western. To qualify, students must be enrolled full-time or for 12 semester credits and carry a minimum grade point average 3.33. An asterisk (*) after a name indicates a student received dean’s list high honors for earning a 4.0 grade point average.

Billings:

Katie Bumgarner*, Scottie Crigler, Brittany Dupea, Cade Field*, Alex Fox, Jeffrey Krissek, McKayla Maciel, Conner Smyle

Boyd:

Kenyon Hatten

Broadview:

Chloe Hanser

Laurel:

Mckenzie Klunder, Megan Mosby*, Karen Ray, Angela Wheeler

Red Lodge:

Callie Wollenburg

Roundup:

Sarah Bruner*, Mckenna Sealey

Shepherd:

Caitlyn Moran, Katlyn Skauge*

Listed below, by hometown are area students recently named to the fall 2018 dean’s list at Carroll College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Billings: Mikayla Bloyder, Kelly Brotzel, Ashley Davis, Margaret Day, Alexis Egan, Kaitlin Goldthwaite, Katie Grenier, Parker Gunderson, Josh Kraft, Sarah Lauver, Rachel Quade, Reece Quade, Mikaela Robinson, Hope Welhaven

Absarokee: Colleen Culbertson

Joliet: Madeline Spickard

Molt: Evan Barthel

Roberts: Jessica Allsup

Roundup: Hailey Kellum

Listed below, by hometown, are area students recently named to the spring dean’s list at the University of Mary in Bismarck, North Dakota.

Billings: Mark Bjelland, Caylin Cathey, Jason Kleinschmidt, Rebekah Mack, Shayden Todhunter, Mckenzie Wandler

Park City: Theresa George, Gretchen Henke, Monica Henke, Rachel Henke

To qualify, undergraduate students must earn a 3.5 or better grade point average while carrying at least 12 credit hours. Students enrolled in University of Mary’s Worldwide program must earn a 3.5 or better grade point average while at a full-time adult learner status.

Organizations

Montana State University Billings celebrated its first-ever Golden Graduates Alumni Program at the school’s 2019 commencement on May 4. The celebration honors alumni who have graduated 50 or more years ago by bringing them back to campus and participating in events throughout commencement weekend. The Golden Graduates met Chancellor Edelman, toured campus and donned golden regalia as they received diploma plaques during the commencement ceremony.

The 2019 Golden Graduates are:

Ed Butcher, Winifred, Class of 1966; Pat Boyer, Bozeman, Class of 1967 and 1975; Virginia (Reiner Tooke) Herrick, Billings, Class of 1969; Wanda (Sebek) Grinde, Billings, Class of 1966 and 1971; Shirley (Stinebaugh) Gruber, Santa Maria, Calif., Class of 1939; Donald James, Billings, Class of 1968 and 1976; Karyl (Keup) Beattie, Helena, Class of 1967; Joyce Ley, Portland, Ore., Class of 1966 and 1977; Herbert Mangis, Billings, Class of 1958; Lloyd Mickelson, Billings, Class of 1963; Robert Piccolo, Clancy, Class of 1969; Steven Scanlin, Boise, Idaho, Class of 1969; Jill (Conwell) Shea, Tacoma, Wash., Class of 1967; Kristeen Keup, Billings, Class of 1968; Linda (Messick) Williamson, Mountain Home, Ark., Class of 1968; Clark Swan, Billings, Carol (Whitmer) Bull, Billings, Class of 1966; Norma (Alstad) Scheidecker, Billings, Class of 1965; Sharon (Daniels) Ille, Billings, Class of 1965 and 1974.

For more information, go to msubfoundation.com/alumni.

Achievers

In the schools

Listed below are Senior High students and academic awards/scholarships they received.

Jace Almanza: President's Education Award-Gold, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month Award, Montana University System Honor Scholarship, 2018-2019 Hispanic Scholar Award

Tyson Archer: Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

MaKenna Atkinson: President's Education Award-Silver

Valana Austin: President's Education Award-Gold

Maria Del Valle Ayuso: 2018-2019 Outstanding Exchange Student Award

Madison Bach: President's Education Award-Gold

Nakola Bad Bear: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Rotary Student of the Month Award, Midland Roundtable Athlete of the Year

Zoe Ballard: President's Education Award-Gold

Cloie Banderob: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

Shalynn Barrington-Miller: Rocky Mountain College Deans Scholarship

Allanna Baze: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, MSUB Stillwater Mining Co Opportunity Endowed

Brookelyn Bell: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship , MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver BSHS Faculty/Staff Scholarship

Clara Bentler: President's Education Award-Silver, Peter and Zellah Yegen Scholarship, University of Montana-Montana Academic Achievement Scholarship University of Montana Music Talent Scholarship, Senior High Student Council-SBO-Service Award

Nikayla Beyers: Rocky Mountain College Founders Scholarship, President's Education Award-Gold

Karsen Binstock: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Rotary Student of the Month Award, Semper Fidelis Band Award

Emma Black: President's Education Award-Silver, Senior High Student Council-SBO-Service Award

MacKenzi Blomquist: President's Education Award-Silver

Marissa Borden: President's Education Award-Silver

Kyla Borg: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Andrew Bough: Youth Leadership Billings Participant Award

Eric Breum: Montana University System Honor Scholarship, Young Arts Merit Award for Voice, President's Education Award-Gold, 2019 Presidential Scholars Program Award

Maisee Brown: Montana State University Premier Scholarship Montana University System Honor Scholarship President's Education Award-Gold Cook Memorial Scholarship

Brayden Cady: Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month Bruce Olson Scholarship

Harper Carr: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship MSUB Billings Retiree Endowed Scholarship President's Education Award-Silver

Emerald Carrier: President's Education Award-Silver

Athea Chambers: President's Education Award-Silver

Ian Charles: President's Education Award-Silver Montana TriO Achievement Scholarship University of Montana Academic Achievement Scholarship University of Montana-Music Talent Scholarship Billings Masonic Center Charitable Fund Scholarship

Mariah Christofferson: President's Education Award-Silver

Kaitlyn Church: President's Education Award-Silver

Tyren Cleasby: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship President's Education Award-Silver

Morgan Colbrese: President's Education Award-Silver

Haley Collier: President's Education Award-Silver

Kayanna Conroy: President's Education Award-Silver

Isabella Contreraz: Billings Downtown Rotary Student of the Month

Emily Cook: President's Education Award-Gold

Rylie Croaker: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month Award Attendance Award

Zachery Davidson: President's Education Award-Silver

Peyton Daubert: Billings Downtown Rotary Student of the Month

Gabriella DeAnda Pease: President's Education Award-Silver

Nicole Deichl: President's Education Award-Gold

Randee DeLapp: President's Education Award-Silver

Molly Deppmeier: President's Education Award-Silver

Anna DiLorenzo: President's Education Award-Silver

Jesse Dimich-Louvet: Youth Leadership Billings Participant Award

Star Dolan: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Thomas Doyle: President's Education Award-Silver Reed Family Student Scholarship Rina B. Moog Scholarship ACE Award Scholarship

Hayden Ealy: President's Education Award-Gold

Olivia Easton: President's Education Award-Silver

Elijah Erekson: President's Education Award-Gold Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month Award Montana Council of Teachers of Mathematics Competition Award 2018-2019 Hispanic Scholar Award Bronc Booster Community Scholarship

Max Evenson: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Rotary Student of the Month

Tavy Findon: President's Education Award-Silver Billings Downtown Rotary Student of the Month Midland Roundtable Athlete of the Year Carroll College Women's Track Grant Carroll College All Saints Award

Marko Foster: Western Washington University Admissions Foundation WWU Western Achievement Award President's Education Award-Silver

Rian France: President's Education Award-Silver

Kendall Frank: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship President's Education Award-Silver

Anna-Lena Freese: President's Education Award-Silver

Hayden Gall: President's Education Award-Silver Montana State University Premier Scholarship

Kimberly Galland: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Hannah Garcia: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship President's Education Award-Silver

Ashley Garcia: President's Education Award-Silver

Cole Goodale: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship President's Education Award-Silver

Jane Goodridge: President's Education Award-Gold

Lauren Gordon: President's Education Award-Silver

Theresa Goudy: President's Education Award-Gold Midland Empire Chapter of Credit Unions Columbia College Chicago Dean's Scholarship Columbia College Chicago Faculty Recognition Scholarship Columbia College Chicago Scholar Award Jiffy Lube "What Drives You?" Scholarship

Theresa Goudy: Montana State Elks Association Scholarship Elks USA-Most Valuable Student Scholarship AFS Scholarship Bronc Booster Community Scholarship

Jonathan Gratwohl: President's Education Award-Silver

Brooke Gutierrez: President's Education Award-Silver

Ian Habener: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Jacob Hageman: Rocky Mountain College Presidential Scholarship President's Education Award-Silver

Megan Hager: President's Education Award-Silver

Connor Hall: President's Education Award-Silver

Jaden Hallgrimson: President's Education Award-Silver

Jaylyn Hallgrimson: President's Education Award-Silver

Abigail Hammang: President's Education Award-Silver

Carter Hanson: Montana Council of Teachers of Mathematics Competition Award

Keyara Hargrove: Rocky Mountain College Deans Scholarship

Savannah Harley: President's Education Award-Gold Rocky Mountain College Founders Scholarship

Kendall Heflin: President's Education Award-Silver

Gunner Hegg: President's Education Award-Silver Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

Sophia Heilman: Illinois Wesleyan University Alumni Scholarship Illinois Wesleyan University IWU Bridge Grant Illinois Wesleyan University IWU Residential Grant

Makayla Heiser: Gonzaga University Achievement Scholarship President's Education Award-Silver Bronc Booster Community Scholarship Senior High Student Council-SBO-Service Award

Jaeger Held: President's Education Award-Gold, National Honor Society Scholarship, Melissa Hart Weaver Inspirational Scholarship, Margaret Rigby Class of 1956 Memorial Scholarship, 2019-2020 Gettysburg College Grant, 2019-2020 Gettysburg College Presidential Scholarship, 2019-2020 Federal Pell Grant, 2019 Sons of Union Veterans of the Civil War Scholarship, 2019 Billings Education Assoc Karen Cox Scholarship, 2018 John Louk Memorial Scholarship, 2018 Dave Walter National History Day Travel Scholarship, Bronc Booster Community Scholarship, 2019 Montana Academic State Championship Scholarship, 2018 Montana Academic State Championship Scholarship, 2019 Ahlgren Memorial Scholarship, 2017 Civil War Trust National Essay Contest Scholarship, 2019 President's Volunteer Service Award-Gold, 2018 & 2019 Montana State Academic All-Star Team, 2018 & 2019 1st in Montana, Varsity US History Bee National Qualifying Exam Award, 2018 Outstanding Student Award, National History Academy, 2018 Outstanding Citizen Award, Montana American Legion Boys State

Rikki Held: President's Education Award-Gold, Bronc Booster Community Scholarship

Jalin Henrickson: President's Education Award-Silver

Taylor Herman: President's Education Award-Silver

Ethan Heyneman: President's Education Award-Silver

Grace Hodges: SCAD Academic Honors Scholarship, SCAD Achievement Honors Scholarship, Phillips 66 Dependent Scholarship, President's Education Award-Gold

Fletcher Honea: Western Washington University President's Scholarship, Western Washington University Award for Excellence, President's Education Award-Gold

Conrad Hope: Billings Downtown Rotary Student of the Month

Connor Hunter: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Blayne Jette: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Rotary Student of the Month

Caitlin Jimenez: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Avery Johnson: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver, Lisa Marie Kimmell Memorial Scholarship

Braydee Kaercher: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Taylor Kapfer: Youth Leadership Billings Participant Award

Molly Kappel: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Gold

Katherine Kautzman: Loyola Marymount University Arrupe Scholarship, President's Education Award-Silver

Jensen Keller: Youth Leadership Billings Participant Award

Kyla Kelly: Rocky Mountain College Deans Scholarship

Shelby Kiekover: Montana University System Honor Scholarship, President's Education Award-Gold, Reed Family Student Scholarship BSHS Faculty/Staff Scholarship, Bronc Booster Community Scholarship

Laurel Kilgore: President's Education Award-Silver

Colton Kirwin: Independent Order of Odd Fellows Scholarship

Kade Kittelson: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship

Kearra Korb: President's Education Award-Silver

Kodchapun Korsuwannawong: 2018-2019 Outstanding Exchange Student

Anika Kotter: President's Education Award-Gold Bronc Booster Community Scholarship

Aisley Kraske: Youth Leadership Billings Participant Award

Kirsten Kraske: President's Education Award-Silver Bronc Booster Community Scholarship

Parker Kraske: Youth Leadership Billings Participant Award

Keilee Kriskovich: President's Education Award-Gold

Kira Kristjanson: President's Education Award-Silver

Cameron Larimer: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Chelan Laverdure: President's Education Award-Gold, Arizona Excellence Tuition Scholarship-University of Arizona

David Lockrem: Montana University System Honor Scholarship, President's Education Award-Gold

Marileigh Lyngby: President's Education Award-Silver

Kathleen Maehl: President's Education Award-Silver

Blake Martin: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, Billings Downtown Rotary Student of the Month

Madison Martinez: President's Education Award-Silver, Senior Editor Award for Leadership in Yearbook

Laila Mascarena: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Sarah Maynard: Montana Youth Soccer Scholarship, Montana State University, President's Education Award-Silver, Bronc Booster Community Scholarship

Killian Mayo: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Brianne McCauley: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

LeAnn McFarlen: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Arciela Meza: President's Education Award-Silver

Mikayla Model: President's Education Award-Silver

Kaelea Moore: President's Education Award-Silver

Lily Morris: President's Education Award-Gold

Elley Munson: President's Education Award-Gold, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

Trevor Murphy: President's Education Award-Silver, Carroll College All Saints Scholarship, BPS Education Foundation's Bonnie Slough Student Scholarship, Bonnie Slough Student Scholarship

Tasha Nave: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Addie Nielsen: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Rotary Student of the Month

Bryanna O'Donnell: President's Education Award-Silver

Lillian O'Leary: President's Education Award-Silver

Natalie Olson: American Lutheran Church Marc Priest Memorial Scholarship

Ameris Okragly: President's Education Award-Silver

Ellie Ostermiller: President's Education Award-Gold, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month, Midland Roundtable Athlete of the Year

Sidney Overby: University of Portland's Arthur Schulte Scholarship, President's Education Award-Silver

Emma Pachl: Youth Leadership Billings Participant Award

Reagan Paris: Youth Leadership Billings Participant Award

Robert Parker: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Year

Sarah Parker: President's Education Award-Silver

SaeJah Peak: President's Education Award-Gold

Jahzriel Peak: President's Education Award-Silver

Matthew Plasterer: Billings Downtown Rotary Student of the Month

Samuel Randak: Montana University System Honor Scholarship President's Education Award-Gold

Sarah Restad: MCTM Math Contest Scholarship, President's Education Award-Gold, MCTM Math Contest Regional Female Scholarship Winner

Laython Riley: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship

Emily Robinson: President's Education Award-Silver

Destiny Rodenberger: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship

Julien Rollins: President's Education Award-Gold

Benjamin Saberhagen: President's Education Award-Gold, National Merit Scholarship Program Award

Garidy Sanders: Montana State University, President's Education Award-Silver

Parker Sappington: President's Education Award-Silver, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

Skylar Sattin: Rocky Mountain College Presidential Scholarship

Jade Schafer: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Cleo Schied: Youth Leadership Billings Participant Award

Katelyn Schneider: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, MSUB Charles Beardsley Undergrad Endowed Music, MSUB American Indian Teacher Ed Endowed, MSUB Music Department Scholarship, MSUB Music Scholarship, Margaret Rigby Class of 1956 Memorial Scholarship, President's Education Award-Gold Rina B. Moog Scholarship, Frank Family Scholarship

Danyel Schnetter: President's Education Award-Silver

Cade Schulze: Sheridan College Music Studies Scholarship, President's Education Award-Silver, Jane Ridley Maxon Music Scholarship

Josiah Shaw: President's Education Award-Gold

Victoria Shay: President's Education Award-Gold

Grace Sheldon: President's Education Award-Silver

Audrey Skidmore: President's Education Award-Silver

Hayden Slade: President's Education Award-Silver

Austin Smith: Rocky Mountain College Presidential Scholarship, President's Education Award-Silver

Hailey Smith: President's Education Award-Gold

Dayton Smith: President's Education Award-Silver

Owen Smith: Youth Leadership Billings Participant Award

Rayna Smith: President's Education Award-Silver

Amber Stapleton: President's Education Award-Gold

Blair Stapleton: President's Education Award-Gold

John Stears: President's Education Award-Gold

Alexandria Steffan: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship

Lindsey Stewart: President's Education Award-Gold

Jessica Sullivan: President's Education Award-Silver

Ewan Sulser: Youth Leadership Billings Participant Award

Irvin Sutherland: Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

Mary Thompson: President's Education Award-Silver

Colleen Trapp: President's Education Award-Silver

Brayden Tresch: President's Education Award-Gold

James Turner: President's Education Award-Silver

Payton Turner: President's Education Award-Silver

Kolten Unrein: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver, BSHS Bronc Booster Community Scholarship, Bronc Booster Community Scholarship

Justen Unrein: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver, Bob "Zup" Zupan Memorial Scholarship

Elena Vandersloot: Youth Leadership Billings Participant Award

Piper Vant: Yellowstone County 4-H Foundation

Cassidy Venner: Youth Leadership Billings Participant Award

Tiahna Vladic: President's Education Award-Silver, Phyl Miller Female Athlete of the Year Award, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month, Midland Roundtable Athlete of the Year

McKenna Volbrecht: MSUB Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, President's Education Award-Silver

Calista Weatherby: President's Education Award-Silver

Alyssa West: President's Education Award-Silver, University of Montana-Montana Academic Achievement Scholarship, BSHS Charitable Fund Scholarship, GFWC Billings Junior Woman's Club, GFWC Billings Jr Woman's Club Scholarship

Magnolia West: Senior High Student Council-SBO-Service Award

Malcolm Wildenberg: Luther College President's Scholarship, Luther College All-State Music Scholarship, President's Education Award-Gold

Telisha Williams: President's Education Award-Silver

Ethan Wilson: President's Education Award-Gold, Rocky Mountain College Founders Scholarship

Johanna Winter: 2018-2019 Outstanding Exchange Student

Mackenzie Winters: President's Education Award-Gold, Billings Downtown Rotary Student of the Month, Rotary Club of Billings #999 Scholarship

Madison Winters: President's Education Award-Gold, Billings Downtown Exchange Club Youth of the Month

Noah Woodring: Youth Leadership Billings Participant Award

Ethan Wynia: Montana Council of Teachers of Mathematics Competition Award

Kendra Wynia: President's Education Award-Gold

Hayden Yarbrough: President's Education Award-Silver

Dalton Zent: President's Education Award-Gold, Billings Downtown Rotary Student of the Month

Laura Zimmer: Youth Leadership Billings Participant Award, AFS-USA Global Prep Program Award

Achievers

In the service

U.S. Air Force Airman Bailey G. Life recently graduated from basic military training at Joint Base San Antonio-Lackland in San Antonio. Life is the son of Jeanna S. Life, of Moorhead, Minnesota, and Michael T. Life of Billings.

In the schools

Madison Blatter, a senior at West High, was recently awarded the P.E.O. STAR Scholarship for the 2019-2020 academic year. Blatter was recommended for the scholarship by Chapter CC of Absarokee/Columbus. She plans to attend The University of South Carolina to pursue studies in the medical field.

The P.E.O. STAR Scholarship is a $2,500 scholarship based on excellence in leadership, extracurricular activities, community service, academics and potential for future success. The program is open to young women who are citizens or legal permanent residents of the United States or Canada and who are graduating high school seniors at the time of application. A student must be recommended by a P.E.O. Chapter.

P.E.O. is an international philanthropic and educational organization which promotes increased educational opportunities for women.

Luke Cathey, of Billings, was recently named to the University of Jamestown's spring 2019 dean's list for maintaining a semester grade point average of at least 3.5.

Listed below, by hometown, are area students who were candidates for graduation from Carroll College for 2019. Indicated on this list are the students’ names, hometowns, majors and honors or distinctions earned. To be eligible for graduation honors, a Carroll student must complete 60 hours of coursework at Carroll and graduate with a minimum cumulative grade point average of 3.5. The three levels of honors are cum laude (3.5-3.69), magna cum laude (3.7-3.89) and summa cum laude (3.9-4.0).

Billings:

Parker MacLean Bernhardt, finance/accounting; Mikayla Brooke Bloyder, elementary education, magna cum laude; Kelly Marie Brotzel, psychology; Ashley Catherine Davis, anthrozoology; Margaret Anne Day, nursing; Sarah Grace Lauver, elementary education, summa cum laude; Reece Quade, nursing; Mikaela James Robinson, health sciences/public health, cum laude

Hardin:

Kyron Torske Jeno (degree to be awarded December 2019), multidisciplinary major: history, political science, and global leadership

Joliet:

Madeline Spickard, nursing, cum laude

Roundup:

Hailey Marie Kellum, political science, magna cum laude

Olivia DeMontigny, of Billings, was recently named to the spring dean's list at Chadron State College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 4.0.

Brandon Wetsch, of Laurel, was recently named to the spring dean's list at Chadron State College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Eric Simonton, of Billings, was recently named to the winter dean’s list at Sherman College of Chiropractic. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Listed below, by hometown, are area students recently named to the spring 2019 dean’s list or the president’s 4.0 list at the University of Montana. To qualify for the dean’s list, students must earn a grade point average of at least 3.5 but less than 4.0. An asterisk (*) next to a name indicates the student was named to the president’s list by earning a 4.0 GPA.

Billings:

Jory Abelman, Broquel Albertson*, Elizabeth Alexander*, Zachary Allen, Venton Arce, Allyssa Baxter, John Bazant, Alexis Beagle*, Jared Benge, Jessica Berry*, Joshua Blakley*, Brooklyn Bower, Brady Brown, Patrick Bush, Erika Byrne, Emily Carroll, Henry Charpentier*, Marley Clark, Peyton Croaker*, Kirksey Cunningham*, Sarah D'Alton*, Julia Dahle, Christopher Dillon*, Rachel Dugas, Carissa Dunne*, Kylie Durand, Tayler Eubank*, Bailey Fox*, Shea Gerard, Jared Gibbs, Makenzy Gilsdorf, Mary Glueckert, Kayla Graf*, Ashlyn Halsten, Carrera Harmon, Veronica Hecker, Alexandra Honaker, Britney Huggard, Bailey Kufeld, Lynzee Lee, Morgan Legare*, Kale Lemelin, Marcos Lopez*, Keegan Lundman, Kayla Lux, Leah Lynch, Cassandra Maisel, Cooper Malin, JoAnn Martin, Seamus McCulloch*, Claire McKenzie, Emma McMullen, Arielle Milburn, Valeria Miranda, Bryan Mitchell, Hailey Monaco, Miranda Nelson*, Paighton Noel*, Abigail Nordstrom, Kathryn Pannell*, Sarah Popp, Anna Potter*, Hailey Powell, Molly Putnam*, Jacey Reiter, Samuel Rich*, David Rider*, Dawn Ripplinger*, Jan Roddy, Darren Sandau, Baylee Schreder, Elizabeth Sheedy*, Christian Smith, Rebecca Smith*, Alli Soelter, Bryn Sokoloski, Joshua Sones, Kian Speck, Kinsey Sternad, Gabriel Sulser, Olivia Swant-Johnson, Samantha Tandy, Katherine Tilton, Cassidy Vandervoort, Katie Vulk, Megan Wall, Mariah Welch, Ashley Wickens, Austin Wolf*, Toria Woodin, Claire Woody

Absarokee:

Jesse Harvkey*, Brooke Kern*

Columbus:

Kathryn Jones, Ryan Koski

Forsyth:

Cade Johnstone, Paul Johnstone, Aeriel Martens

Hardin:

Ashley Watson

Huntley:

Jasmine Dierenfield, Tessa Hultgren

Joliet:

Taylor Garst

Laurel:

Dante Filpula Ankney, Courtney Kubitz, Ira Li*, Cooper Love, Michael McCollum, Marley Merchen, Cassandra Sissel*, Riley Sletten*, Savannah Sletten*, Joel Thayer, Nicholas Verlanic

Red lodge:

Kerry Dopler, Isaac Larowe, Sabrina Mann, Blake Nix

Roberts:

Maelyn Kisthard, Elsie Wipplinger

Roundup:

Morgan Eliasson*, Madison Larson, Daniel Lurie

Shepherd:

Colton Kloppel*, Shelby Skauge*

Worden:

Brittany Blair, Patrick Flanagan

The Montana University System recently offered local students a Montana University System Honor Scholarship. The MUS Honor Scholarship is a renewable scholarship offered by the Montana Board of Regents that waives undergraduate tuition for up to eight semesters at any campus of the Montana University System or Dawson, Flathead Valley or Miles community colleges. The scholarship’s average value is $20,000. It is considered the most prestigious scholarship offered centrally by the Montana University System.

Students offered the scholarship must be graduates of an accredited Montana high school with a minimum grade point average of 3.4 at the end of their seventh semester in high school, take either the ACT or SAT standardized test, meet college core requirements and attend an eligible Montana campus.

A total of 230 scholarships were offered statewide. Area students offered the Montana University System Honor Scholarship are:

Hayden Behm, Sarah Kincy, Tyler Price, Seth Sasich and Claire Wagner, all Central High students; Jace Almanza, Eric Breum, Maisee Brown, Nicole Deichl, Theresa Goudy, Shelby Kiekover, David Lockrem and Samuel Randak, all Senior High students; Gregory Hill and Mark Poore, both Skyview High students; Kendall Barrie, Karter Bernhardt, Shea Dolan, Lily Duray, Dawson Gray, Jessica Hink, Tally Humphrey, Ruth Johnson, Skylar Larson, David Lee, Eliana Lowe, Lilly Murphy, Gracie Price, Billings Kylee Rux, Abbigail Sparks, Andrew Sullivan and Charles Weber, all West High students; Maddison Stephens, Hardin High student; Kyle Schaff, Huntley Project High student; Shay Robertus, Joliet High student; August Crowl and Gabriel Hill, both Laurel High students; Jerrica Bursik and Justin Bursik, both Park City High students; Boone Schmaltz, Roberts High student; and Nicklas Kiekover, Shepherd High student.

To view a complete list of students offered the scholarship, go to mus.edu/prepare/pay/scholarships/mus_honor_scholarship.asp.

Two local students were awarded a “What Drives You?” scholarship by Billings Jiffy Lube owners.

Theresa Goudy, Senior High student, is the overall scholarship recipient and will receive a $2,000 scholarship.

Laura Keenan, a Skyview High student, is the runner-up and will be awarded $1,000.

For more information, go to billings.jiffylube.com.

Jalen Hall, of Billings, was recently named to the spring dean's list at Missouri Valley College. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.3.

Skyview High recently announced student scholarships and awards. Below is a list of the students and the scholarships and awards they received.

Shelby Anderson: Haley Hutzenbiler Scholarship, Rocky Mountain College Merit Scholarship

Kendall Ard: President's Education Awards Program, Rocky Mountain College Merit Scholarship

Gavin Ard: Prince Inc. Education Program Scholarship

Dustin Baewer: President's Education Awards Program, North Dakota University Tuition Waiver

Sarah Bartholomew: Rocky Mountain College Merit Scholarship

Bethany Boese: President's Education Awards Program, University of Texas Academic Excellence Scholarship, University of Texas Tuition Waiver

Ashlyn Braun: President's Education Awards Program, Marcus Daly Gold Tuition Waiver Scholarship, Billings Downtown Rotary Club-Student of the Year Scholarship, Chancellor Application of Excellence

Cody Brunner: President's Education Awards Program, Athletic Scholarship-Men's Golf Team-Jamestown University, Distinguished Wilson Scholarship-Jamestown University, Alumni Referral Award-Jamestown University

Hailey Carlson: GFWC Billings Junior Woman's Club. President's Education Awards Program, Katherine Morningstar Traditional Scholarship, Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, Student Council Scholarship

Isabelle Carroll: Yellowstone Valley Electric Co-op Luck of the Draw, President's Education Awards Program, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, Charles Beardsley Undergraduate Endowed Scholarship

Lauren Christianson: President's Education Awards Program

Shane Comin: President's Education Awards Program, Daughters of American Revolution

Micah Donald: President's Education Awards Program

Madison Ecker: President's Education Awards Program

Jessica Ellis: President's Education Awards Program

Jenny English: Peter & Zellah Yegen Award, President's Education Awards Program

Emily Erger: National Honor Society Scholarship

Sarah Fairfull: TRIO Gear-up Scholarship

Kennedi Ferdig: President's Education Awards Program

Tony Garza: TRIO Gear-up Scholarship

Caleb Gilliam: President's Education Awards Program, U.S. Coast Guard Academy

Tyler Gilman: National Guard

Benjamin Griffin: President's Education Awards Program

Kade Haidle: National Guard

Conner Haman: President's Education Awards Program

Zachariah Hammler: Rocky Mountain College Merit Scholarship

Raegan Harper: President's Education Awards Program, Youth Serve Montana-Governer's office of Community Service, P.E.O. Star Scholarship, YWCA McCann Salute to Student Scholarship, Student Council Scholarship

Kyra Hart: President's Education Awards Program, MSU Bozeman Premier Scholarship

Gregory Hill: President's Education Awards Program, Montana University System Honor Scholarship, Ballard Petroleum Holdings Scholarship

Delaney Hinman: President's Education Awards Program

Hannah Hirschi: President's Education Awards Program, Big Sky State Games Character Counts, Black Hills State University Triathlon Award, Student Council Scholarship

Owen Howard: President's Education Awards Program, Montana University System Honor Scholarship

Kaylee Kannegiesser: President's Education Awards Program, Student Council Scholarship

Ashley Keenan: MSU Bozeman Premier Scholarship, Max Matovick Brooke Memorial Scholarship

Laura Keenan: Jiffy Lube-What Drives You Scholarship

Nathan Kocab: National Guard

Rylee Kremer: TRIO Gear-up Scholarship

Jacob Logan: President's Education Awards Program, Music Talent Scholarship (Bassoon)-University of Montana, Music Talent Scholarship (Voice)-University of Montana, Grizzly Marching Band-University of Montana, MT Academic Achievement Award-University of Montana, Steve & Lorraine Marsh Music Scholarship-Education Foundation

Jaeli Lokken: MSU Extension Office-Yellowstone County 4-H

Cole Lotton: Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, Elks Most Valuable Student Scholarship, President's Education Awards Program

Maddison Lueck: President's Education Awards Program

Madison Lundvall: Billings Heights Exchange Club-Haagensen Scholarship

Kayla Mader: Rocky Mountain College Merit Scholarship

Hailey Mahoney: President's Education Awards Program

Benjamin Marchant: President's Education Awards Program

Carson Megerth: President's Education Awards Program

Madison Miller: 2019 Horatio Alger Scholarship Award

Kaylin Millsap: Governers Office-Youth Serve Montana

Parker Moore: President's Education Awards Program, MSU Bozeman Premier Scholarship, National Honor Society Scholarship

Aliya Morrow: Women's Western Golf Foundation Scholarship, Courage Scholarship, Women's Golf Scholarship-University of Providence

Adam Nedens: President's Education Awards Program

Heidi Nelson: Augustana University Scholarship, Alumni Legacy Award-Augustana University

Kennon Nichols: President's Education Awards Program

Seth Norby: President's Education Awards Program, Montana Academic State Championship Scholarship Award, MSU Bozeman Premier Scholarship

Natasha Oftedal: President's Education Awards Program, MSUB Bridging the Gap Scholarship, Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship, Billings Clinic Foundation Health Career Scholarship

Johannah Orendorff: President's Education Awards Program

Carson Partridge: President's Education Awards Program

Annie Pearson: MSU Extension Office-Yellowstone County 4-H

Mark Poore: Montana University System Honor Scholarship, Prudential Spirit of Community Awards-Presidents Volunteer Service Award, President's Education Awards Program, MT Tech License Plate Scholarship-MT Tech

Hailey Reich: TRIO Gear-up Scholarship

Trenay Rinebarger: President's Education Awards Program, MSU Bozeman Premier Scholarship, St. Vincent Community Healthcare Alumni Scholarship

Alex Schaaf: President's Education Awards Program

Emily Shroyer: President's Education Awards Program

Shelby Smith: Billings Heights Exchange Club-Haagensen Scholarship, TRIO Gear-up Scholarship, TRIO OCHE Scholarship

Marcus Solberg: President's Education Awards Program

Julia Sparr: President's Education Awards Program, National Honor Society Scholarship

Ashe Sperry: President's Education Awards Program

Monroe Spoja: President's Education Awards Program

Gunnar Stephan: President's Education Awards Program

Charles Sullivan: President's Education Awards Program

Joel Thompson: MSU Bozeman Premier Scholarship

Jordan Thronson: President's Education Awards Program, Billings Federal Credit Union Scholarship Award, National Honor Society Scholarship, MSU Bozeman Premier Scholarship

Dakota Tindall: President's Education Awards Program, TRIO Gear-up Scholarship

Jerico Waller: President's Education Awards Program

Tate Walter: MSU Bozeman Premier Scholarship

Erin Watson: President's Education Awards Program, Northwest University Provost Scholarship, Northwest University Music Scholarship

Alyssa Wellard: President's Education Awards Program, National Honor Society Scholarship

Tess Wilson: Billings Heights Exchange Club-Student of the Year

Tess Wilson: President's Education Awards Program

Jillian Winnick: President's Education Awards Program, Helena Mineral Society Annual Scholarship, Marcus Daly Silver Tuition Waiver Scholarship

William Wood: President's Education Awards Program

Kathryn Yenish: President's Education Awards Program, University of Hawaii-Manoa Academic Merit Scholarship

Jessica Young: Billings Heights Exchange Club-ACE Award, Eastern Montana Yellowjacket Scholarship, MSUB Yellowjacket Excellence Scholarship

Skylar Zimmerman: TRIO Gear-up Scholarship

The following students recently received Standout Student Awards from Arts Without Boundaries:

  • Ragan Cosgrove, an orchestra student at West High
  • Rylie Croaker, a choir student at Senior High
  • Nichole Davies, a band and choir student at Skyview High
  • Jacob Logan, a band, choir and orchestra student at Skyview High

The awards are given in recognition of students who excel in visual and performing arts, through individual achievement, community involvement, leadership and participation in the arts community of Billings. Awardees are nominated by teachers.

Achievers

In the schools

Listed below, by school, are students who recently received Standout Student Awards from Arts Without Boundaries.

At Central High:

  • Joseph LaVe, art student
  • Matthew Needham, orchestra student

At Senior High:

  • Malcolm Wildenberg, orchestra student

At Skyview High:

  • Madison Ecker, choir student
  • Tess Wilson, band and orchestra student

At West High:

  • Jessica Hink, orchestra student
  • Dustin Sanders, choir student
  • Alyson Youlden choir student

The awards are given in recognition of students who excel in visual and performing arts, through individual achievement, community involvement, leadership and participation in the arts community of Billings. Awardees are nominated by teachers.

Caden Moore, a junior at West High, was recently selected to play violin in the 2019 Red Lodge Music Festival Honor String Ensemble, June 1-9. Moore is a violin student of Stephan Payne.

Area students recently graduated from Northern State University in Aberdeen, South Dakota, include Shandray L. Hern (cum laude), of Billings and Alexis Lewis, of Laurel.

Sarah Bonner, of Billings, was recently named to the winter dean’s list at Eastern Oregon University in La Grange. To qualify, students must earn a minimum grade point average of 3.5.

Desiree Ketterling, of Laurel, recently graduated with an undergraduate degree from Chadron State College.

Organizations

Community members Shelia Wilson and Corrina Gilbertson were recently awarded with Book of Golden Deeds Awards by the Breakfast Exchange Club of Billings.

The Book of Golden Deeds recognizes outstanding men and women who give many hours of their time and talents, demonstrate an excellent track record of volunteer service and accomplishments, and rarely receive public recognition for their service to others. The club names names honorees based on nominations sent in by its membership and from the community.

Wilson, nominated by Stacy Dreesen, has been the Decorating Committee chair for the Festival of Trees for several years. The event is a major fundraiser for The Family Tree Center. Wilson and her committee volunteer hundreds of hours each year. She coordinated The Family Tree Center’s United Way Day of Caring projects for many years. Additionally, Sheila marks out the blue ribbon design each year for the Pinwheels for Prevention displays at MetraPark and Yellowstone County Courthouse each year.

Gilbertson, nominated by Jasmine Dalrymple, has been a volunteer advocate at CASA of Yellowstone County for two years. She has undergone additional training to serve as a peer coordinator, to support other advocates. Through her work with CASA, Gilbertson advocates for abused and neglected children in the foster care system. Serving daily on their behalf, Gilbertson dedicates more than 30 hours per month to her advocacy. She has recorded more than 140 hours of volunteer time at CASA. Additionally, Gilbertson volunteers at the YWCA as a SANE volunteer, supporting sexual assault victims.

The Breakfast Exchange Club is one of 630 clubs with 18,000 members in the United States and Puerto Rico. The local group meets at 7 a.m. on Fridays in the Yellowstone Room at MetraPark.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News