Subscribe for 17¢ / day
406 Sports Logo Boxes

Editor's note: Box scores are published as we receive them. If you don't see yours here at the end of the night, please email it to us at jeff.welsch@406mtsports.com.

State A

Championship

Hardin 47, Billings Central 43

B. Central21 11 43 
Hardin12 15 14 47 

Billings Central: Chrishon Dixon 15, Isaac Meyer 4, Jae Hugs 7, Sam Gray 6, Joe Byorth 2, Liam Clancy 3, Seth Sasich 2, Cade Herriford 4.

Hardin: Trae Hugs 3, Codi Small 3, Cayden Redfield 8, David Evans 17, Famous Left Hand 11, Peyton Good Luck 3, Andrew House 2.

Third place

Hamilton 74, Browning 69

Hamilton16 20 15 23 74 
Browning19 2022 69 

Hamilton: Cam Rothie 7, Tyler Chouinard 4, Hunter Omlid 12, Tanner Goligoski 27, Carter Kearns 16, Carson Rostad 2, Bridger Bauder 6.

Browning: Nathaniel Stiffarm 12, Justin Burd 2, Tyree Whitcomb 26, Brandon Aimsback 11, CJ Smith 2, James Gilham 5, Ethan Running Crane 2, Deion Mad Plume 9.

Loser out

Hamilton 60, Lewistown 57

Lewistown2012 16 57 
Hamilton18 11 16 15 60 

Lewistown: Tanner Trafton 24, Jake Clinton 5, Wes Jameson 5, Jaden Graham 21, Landon Henderson 2.

Hamilton: Cam Rothie 13, Tyler Chouinard 2, Hunter Omlid 19, Tanner Goligoski 9, Carter Kearns 11, Bridger Bauder 6.

Loser out

Browning 69, Frenchtown 62

Frenchtown21 14 23 62
Browning10 14 2025 69 

Frenchtown: Ethan Pyron 7, Cade Baker 33, Zach Baker 5, Adam Botkin 6, Jared Cole 11.

Browning: Nathaniel Stiffarm 15, Derek Loring 2, Justin Burd 2, Tyree Whitcomb 14, Brandon Aimsback 8, James Gilham 9, Ethan Running Crane 10, Deion Mad Plume 7, Latrell Bull Child 2.

State C

Championship

Arlee 66, Manhattan Christian 58

M. Christian10 17 22 58
Arlee10 16 14 26 66 

Manhattan Christian: Matthew Amunrud 13, Parker Dyksterhouse 2, Caleb Bellach 27, Josiah Amunrud 7, Ryan Busch 4, Caden Hill 5.

Arlee: Will Mesteth 18, Philip Malatare 18, Lane Johnson 12, Greg Whitesell 4, Isaac Fisher 14.

Third place

Melstone 46, Scboey 39

Scobey11 10 39 
Melstone12 16 46 

Scobey: CJ Nelson 15, Riley Linder 9, Caden Handran 6, Dylan Meyers 2, Parker Cromwell 2, Martin Farver 5.

Melstone: Shayden Cooke 9, Brody Grebe 14, Isaiah Bouchard 5, Beni Jankovits 17, Noah Bouchard 1.

Loser out

Scobey 64, Fariview 59

Scobey23 15 22 64 
Fairview14 16 21 59 

Scobey: CJ Nelson 18, Riley Linder 10, Caden Handran 13, Dylan Meyers 2, Jeremy Handy 4, Austyn Fishell 4, Parker Cromwell 5, Brayden Cromwell 8.

Fairview: Cody Asbeck 17, Josh Herron 16, Carson Cayko 13, Alex Schriver 11, Luke Lebsock 2.

Loser out

Melstone 53, Park City 51

Melstone18 15 14 53 
Park City14 21 51 

Melstone: Shayden Cooke 6, Brody Grebe 21, Isaiah Bouchard 9, Beni Jankovits 6, Noah Boudard 6, Holden Roskelley 5.

Park City: Rylan Gauthier 9, Connor McNeil 12, Austin Popp 4, Talon Johnstone 18, Tristen Johnstone 2, Garrett McMillen 6.

Eastern AA Divisional

Championship

Great Falls CMR 63, Bozeman 53

Bozeman14 10 17 12 53 
Great Falls CMR12 18 14 19 63 

Bozeman: Robbie Simpson 12, Latrell McCutcheon 6, Ryan Lonergan 8, Mack Anderson 18, Tyler Dobie 9.

CMR: Jake Olsen 8, Garrison Rothwell 18, Sam Vining 15, Bryce Depping 5, Caleb Currington 6, Kaden Walsh 2, Tucker Greenwell 9.

Third place

Great Falls 53, Billings Senior 47

Senior13 16 11 47 
Great Falls13 17 12 1153 

Senior: Connor Kieckbusch 13, Mike Van Atta 4, Brooks Zimmer 7, Sam Evenson 17, Junior Bergen 4, Max Evenson 2. 

Great Falls: Hunter McKinney 6, Kendall Kynett 16, Blake Thelen 3, Kyle Torgerson 11, Kevin Boes 5, Riley Callery 4, Kyle Winkler 5, Keegan Bistodeau 3. 

Loser out

Great Falls 59, Billings West 44

Great Falls13 23 1859 
West15 15 10 44 

Great Falls: Hunter McKinney 17, Kendall Kynett 8, Blake Thelen 10, Kyle Torgerson 11, Kevin Boes 4, Riley Callery 1, Kyle Winkler 6, Keegan Bistodeau 2. 

West: Jesse Owens 16, Si Ryan 2, Carson Prokop 6, Cole DeVries 5, Austin Hanna 2.  

Loser out

Billings Senior 57, Billings Skyview 42

Skyview10 14 14 42 
Senior12 12 11 2257 

Skyview: Alex Schaaf 2, Tyler Kinghorn 14, Logan DeHaven 10, Zach Schacht 16.  

Senior: Braxton Haws 11, Ben LaBeau 15, Connor Kieckbusch 16, Brooks Zimmer 6, Sam Evenson 9. 

Western AA Divisional

Championship

Missoula Sentinel 59, Missoula Hellgate 56 (OT)

Hellgate14 11 15   8 56
Sentinel10 17 13   11 59 

Hellgate: Rollie Worster 25, Kade Lunday 9, Abe Johnson 6, Dylan Holst 5, Fischer Richardson 5, Bridger Deden 3, Ceaton Oliver 3.

Sentinel: Sam Beighle 21, Alex Germer 11, Brayden Danzinger 10, Trey Kolb 6, Scott Malikie 4, Nick Germer 3, Elias DeWaters 2, Brandon Morley 2.

Third place

Helena 42, Kalispell Glacier 38 (OT)

Helena11 7   11 42 
Glacier12   7 38 

Helena: Connor Murgel 13, Hayden Ferguson 9, Caleb Ferguson 7, Dawson Tedesco 5, Carson Woodland 3, Alex Johnson 3, Grady Koenig 2.

Glacier: Caden Harkins 9, Alex Whitman 9, Kody Jarvis 8, Nick Whitman 7, Collin Kazmier 4, Drew Engallent 1.

Loser out

Helena 33, Helena Capital 31

Capital11 931 
Helena10 1033 

Capital: Matt McGinley 3, Parker Johnston 2, Brady Martin 1, Cade Kidder 4, Michael Nettleton 5, Shane Haller 5, Trevor Swanson 11. 

Helena: Dawson Tedesco 3, Caleb Ferguson 3, Hayden Ferguson 5, Carson Woodland 2, Alex Johnson 3, Connor Murgel 17.

Loser out

Kalispell Glacier 63, Kalispell Flathead 60 (3OT)

Flathead16 12   7   7   6 60 
Glacier10 11 12   7   7   963 

Flathead: Stephen Bridges 3, Eric Seaman 20, Tyler Johnson 9, Sam Elliot 21, Anthony Jones 7.

Glacier: Caden Harkins 4, Collin Kazmier 19, Brec Rademacher 5, Kody Jarvis 6, Drew Engallent 14, Alex Whitman 7, Nick Whitman 8. 

Southern B Divisional

Championship

Three Forks 69, Lodge Grass 56

Lodge Grass10 12 22 12 56 
Three Forks13 15 21 20 69 

Lodge Grass: Hank Pretty On Top 9, Mylon Blacksmith 14, Colton Collins 2, Elijah Rogers 4, Ethan Dust 13, Rope Three Irons 8, Stoney Elk Shoulder 1, Josh Stewart 5.

Three Forks: Bryce Olson 10, Micaiah Hauser 25, Zach Pitcher 2, Michael Bloch 2, Daren Miller 2, Colter Miller 23, Corey Yecny 5.

Third place

Colstrip 52, Joliet 36

Joliet15 36 
Colstrip18 12 14 52 

Joliet: Brett Robinson 7, Taylor Rowlison 20, Rylan Olson 2, Reed Welch 3, Terik Fike 2, Walker Antila 2.

Colstrip: Kellen Bighead 6, Corbin Small Fisher 1, Payton Means 12, Joel McRae 9, Kobee BigBack 9, Isaiah Williams 11, Adrian Demontiney 4.

Loser out

Colstrip 59, Big Timber 50

Colstrip14 20 20 59 
Big Timber12 14 15 50 

Colstrip: Rivers Anderson 5, Kellen Bighead 2, Payton Means 12, Joel McRae 13, Kobee BigBack 4, Isaiah Williams 22, Adrian Demontiney 1.

Big Timber: Casey Gunlikson 10, Blake Finn 16, Kell Schwers 5, Hayden Mosness 6, Jacob Roberts 3, Shayden King 2, Ethan Bullock 8.

Loser out

Joliet 39, Roundup 38

Roundup13 38 
Joliet16 39 

Roundup: Jayce Griffith 7, Bret Bench 3, Kelson Eiselein 21, Tanner Rae 2, MaKale Kembel 3, Chris Bradley 2.

Joliet: Brett Robinson 7, Taylor Rowlison 15, Rylan Olson 7, Reed Welch 6, Terik Fike 4.

0
0
0
0
1