Try 1 month for $5

Mountain West Classic

at Missoula

Boys

Team scores: Lewis and Clark 85, Central Valley 112, Bozeman 127, University 218, Gonzaga Prep 232, Kalispell Glacier 262, Rogers (Spokane) 270, Joel Ferris 283, Missoula Hellgate 328, Billings West 358, Billings Senior 373, Helena 402, Missoula Sentinel 403, Great Falls Russell 525, Columbia Falls 579, Helena Capital 581, Mt. Spokane 593, Lewistown 606, Laurel 634, Manhattan Christian 641, Cheney 644, Hardin 649, Great Falls 668, Billings Skyview 676, Kalisepll Flathead 678, Frenchtown 688, West Valley (Spokane) 705, Thunder Ridge 733, Omak 792, Corvallis 862, Soda Springs 864, Manhattan 872, Eureka 894, Hamilton 926, East Valley (Spokane) 940, Whitefish 985, Polson 987, Belgrade 1041, Post Falls 1096, Missoula Big Sky 1098, Deer Park 1098, Ronan 119, Moscow 1135, Butte 1139, Townsend 1168, Havre 1228, Livingston 1373, Teton 1394, Billings Central 1425, Red Lodge 1,431, Lakeland 1,434, Powell County 1,527, Browning 1,542, Poplar 1,560, Stevensville 1,692, Lodge Grass 1,732, Three Forks 1,776, Cut Bank 1,832, Colstrip 1,872, Whitehall 1,874, Libby 1,877, Arlee 1,979.

Top 30: Ben Perrin, Fla, 15:38.50; Wil Smith, L-C, 15:47.39; Stetson Moss, TR, 15:53.42; Ryan Kline, CV, 15:56.79; Levi Taylor, Lau, 16:04.45; Evan Peters, CV, 16:11.73; Jacob Easton, Uni, 16:12.66; Issak Chol, Rog, 16:14.17; SImon Hill, Gla, 16:15.96; Brett Bergler, L-C, 16:17.41; Patrick Korus, L-C, 16:24.55; Aren Alexander-Battee, Gla, 16:25.37; Gordon Gentry, CMR, 16:27.07; Bas Holland, Che, 16:27.40; Sam Fulbright, Lew, 16:28.08; Lukas Brown, Mt. S; 16:30.92; Jonas Bears, GP, 16:32.23; Xander Danenhauer, Boz, 16:33.89; Caleb Hornung, West, 16:35.86; Patrick North, L-C, 16:37.36; Kolby Green, WB, 16:39.55; Dax Summers, Hellgate, 16:40.63; Griffin May, Boz, 16:43.07; Sam Anderson, GP, 16:44.66; Will Miller, JF, 16:44.81; Joseph Nicholls, CV, 16:45.21; Renn Meuwissen, Boz, 16:46.62; Drew Roberts, Uni, 16:46.96; Brooks Peters, Boz, 16:48.02; Jonatahn Wheeler, Boz, 16:49.58.

Girls

Team scores: Missoula Hellgate 50, Bozeman 54, Billings Senior 108, Post Falls 291, Kalispell Flathead 308, Helena 328, Hardin 335, Soda Springs 360, Central Valley 426, Joel Ferris 433, Manhattan 456, Thunder Ridge 458, Gonzaga Prep 459, Billings West 464, Missoula Sentinel 481, Helena Capital 497, Whitefish 514, Billings Skyview 537, Corvallis 560, Mead 568, Kalispell Glacier 590, West Valley (Spokane) 629, Deer Park 652, Polson 708, Great Falls CMR 709, Laurel 714, Frenchown 718, Missoula Big Sky 727, Butte 744, Colstrip 762, West Yellowstone 840, Columbia Falls 870, Moscow 877, Hamilton 882, Three Forks 927, Cheney 931, Dillon 938, Red Lodge 947, Townsend 948, Great Falls 952, Belgrade 1,008; Havre 1,026; Lodge Grass 1,059; Eureka 1,082; Lakeland 1,169; Teton 1,326; Unviersity 1,327; Poplar 1,342; Browning 1,374; Lewistown 1,382; Cut Bank 1,550; Billings Central 1,594.

Top 30: Tiahna Vladic, Senior, 17:48.74; Ember Stratton, Hellgate, 18:16.49; Terra Trom, Boz, 18:30.00; Elise Stearns, Hellgate, 18:40.32; Beatrix Frissell, Pol, 18:40.37; Alex Moore, Boz, 18:51.48; Ella Degrandpre, Hellgate, 18:51.54; Kylie Hartnett, Helena, 18:54.92; Sydney Shanahan, PF, 18:59.33; Elena Vandersloot, Senior, 19:03.49; Emberlyn Hoffman-Gaschk, Skyview, 19:04.34; Hailey Thueson, TR, 19:04.37; Natalie McCormick, Boz, 19:04.83; Ellie Hull, Boz, 19:19.81; Abby Kendrick, Hellgate, 19:20.08; Jessica Moss, TR, 19:25.30; Jade Hallgrimson, Senior, 19:26.35; Riley Moore, Boz, 19:30.11; Jaylyn Hallgrimson, Senior, 19:30.84; Freya Jones, Big Sky, 19:30.93; Tori Noland-Gillespie, Flathead, 19:39.12; Katie Munro, Hellgate, 19:39.87; Samantha Wood, PF, 19:42.51; Madeline Swanberg, Hellgate, 19:43.20; Libby Nedens, Har, 19:45.93; Brynnli Poulsen, Ham, 19:48.83; Brooke Stayner, Sentinel, 19:50.63; Grace Gilbreth, Boz, 19:52.48; Whitney Hanson, Col, 19:57.51; Mackenzie Dean, CMR, 20:01.43.

Scottie Invitational

at Glasgow

Girls

Team scores: Williston, N.D., 37, Glasgow 41, Glendive 112, Miles City 116, Sidney 156, Malta 173.

Top 10: Eleni Lovgren, Williston, 19:16; Trysta Stingley, Riverton, Wyo., 19:26; Iris McKean, Glasgow, 20:24; Ava Marburger, Williston, 20:49; Emily Kolstad, Glasgow, 21:20; Ali Cunningham, Glasgow, 21:38; Izzy Siegle, Glendive, 21:49; Jentry Dutton, Miles City, 21:53; Marenn Larsen, Williston, 21:57; Lauren Padden, Glasgow, 21:58.

Boys

Team scores: Glasgow 35, Miles City 57, Richey-Lambert 89, Glendive 95, Harlem 149, Sidney 172, Wolf Point 173.

Top 10: Samuel Smith, Richey-Lambert, 16:30; Wilson Overby, Glasgow, 16:35; Ike Braaten, Glasgow, 16:40; Alex Mitchell, Miles City, 17:01; Brad Cichosz, Harlem, 17:17; Ellis McKean, Glasgow, 17:24; Chase Brown, Richey-Lambert, 17:31; Chase Drange, Miles City, 17:32; Merlin McKean, Glasgow, 17:33; Daniel Cruz, Williston-Trinity, N.D., 17:55.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0