Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Scoreboard: Eastern A football honors team

Scoreboard: Eastern A football honors team

  • Updated
{{featured_button_text}}

Eastern A

All-state selections: Eli Aby, Sr., Laurel; Jack Waddell, Sr., Laurel; Connor Ulschak, Sr., Laurel; Gabe Hernandez, Sr., Laurel; Shel Osborne, Jr., Laurel; James Ochs, Sr. Laurel; Colter Bales, Sr., Laurel; Landen Baxter, Sr., Laurel; JaQuawhann Booth, Sr., Billings Central; Camden Capser, Sr., Billings Central; Marcus Wittman, Sr., Billings Central; Derek Damjanovich, Sr., Billings Central; Thomas Hubbard, Sr., Billings Central; Nate Sasich, Sr., Billings Central; Brock Ping, Sr., Billings Central; Carson Hunter, Sr., Miles City; Jayden Venable, Sr., Miles City; Damian Leidholt, Sr., Miles City; Dalton Tvedt, Sr., Miles City; Jesse Chapweske, Sr., Miles City; Riley Waters, Sr., Sidney; Jaxson Franklin, Sr., Sidney; Brodey Skogen, Sr., Sidney; Max Eaton, Jr., Glendive; Landon Farrar, Sr., Lewistown; Keaton Potter, Sr., Lewistown; Kellen Detrick, Sr., Havre; Orion Thivierge, Jr., Havre; Jayden Tillman, Sr., Hardin.

Offense

First team

Linemen: Gabe Hernandez, Sr., Laurel; JaQuawhann Booth, Sr., Billings Central; Connor Ulschak, Sr., Laurel; Trey Schepens, Sr., Sidney; Jesse Chapweske, Sr., Miles City; Shel Osborne, Jr., Laurel; Max Eaton, Jr., Glendive.

Quarterback: Eli Aby, Sr., Laurel; Marcus Wittman, Sr., Billings Central; Carson Hunter, Sr., Miles City.

Wide receivers: Jack Waddell, Sr., Laurel; Jayden Venable, Sr., Miles City; Junior Brackenridge, Sr., Billings Central; Brodie Eckert, Sr., Glendive; Orion Thivierge, Jr., Havre.

Running backs: Brock Ping, Sr., Billings Central; Riley Waters, Sr., Sidney; Keaton Potter, Sr., Lewistown; Beau Dantic, Jr., Laurel.

Tight ends: Kellen Detrick, Sr., Havre; Ben Glasscock, Jr., Miles City.

Kicker: Camden Capser, Sr., Billings Central.

Second team

Linemen: Carson Lunak, Sr., Havre; Kane Ekle, Sr., Laurel; Landen Baxter, Sr., Laurel; Brodey Skogen, Sr., Sidney; Dante Pallone, Jr., Hardin; Casper Sackman, Jr., Glendive; Colin Gilpatrick, Sr. Lewistown; Alex Donnelly, So., Miles City; Dylan Morris, Jr., Lewistown.

Quarterback: Parker Buckley, Jr., Glendive.

Wide receivers: Jaxon Franklin, Sr., Sidney; Damian Leidholt, Sr., Miles City; Jayden Tillman, Sr., Hardin; Hunter Bear Cloud, Sr., Hardin; Isaiah Marquart, Sr., Lewistown; Emmett Renner, Jr., Laurel.

Running backs: James Ochs, Sr., Laurel; Derek Damjanovich, Sr., Billings Central; Tate Wieferich, Sr., Sidney; Dawson Rowsey, Jr., Glendive.

Tight ends: Ryan McGinnis, Jr., Sidney; Tristan Redfield, Jr., Hardin.

Kicker: Tyler Emineth, Sr., Laurel.

Honorable mention

Linemen: Ethan Carison, Sr., Havre; Carson Old Bull, Jr., Hardin; Seth Benge, So., Billings Central.

Wide receivers: Paul Little Light, Sr., Hardin; Dalton Poleski, Jr., Miles City; Riley Basta, Jr., Glendive.

Defense

First team

Linemen: JaQuawhann Booth, Sr., Billings Central; Landen Baxter, Sr., Laurel; Brodey Skogen, Sr., Sidney; Brady Walker, Sr., Lewistown.

Ends: Kellen Detrick, Sr., Havre; Colter Bales, Sr., Laurel; Nate Sasich, Sr., Billings Central.

Outside linebackers: Riley Waters, Sr., Sidney; Michael Hayden, Sr., Billings Central; Dalton Tvedt, Sr., Miles City; Damian Leidholt, Jr., Miles City.

Inside linebackers: Derek Damjanovich, Sr., Billings Central; James Ochs, Sr., Laurel; Landon Farrar, Sr., Lewistown; Orion Thivierge, Jr., Havre; Shel Osborne, Jr., Laurel.

Safeties: Eli Aby, Sr., Laurel; Thomas Hubbard, Sr., Billings Central; Jack Waddell, Sr., Laurel; Jayden Tillman, Sr., Hardin; Aiden Graves, Jr., Sidney.

Cornerbacks: Jayden Venable, Sr., Miles City; Jaxson Franklin, Sr., Sidney; Kyson Moran, Jr., Laurel; Emmet Renner, Jr., Laurel.

Second team

Linemen: Gabe Hernandez, Sr., Laurel; Ethan Carlson, Sr., Havre; Carson Lunak, Sr., Havre; Justin Morris, Sr., Miles City; Dante Pallone, Jr., Hardin.

Ends: Ben Glasscock, Jr., Miles City.

Outside linebackers: Keaton Potter, Sr., Lewistown; Jaxon Wittmayer, Sr., Laurel; Beau Dantic, Jr., Laurel; Xander Red Star, Jr., Hardin; Clay Oven, So., Billings Central.

Inside linebackers: Aidan Franklin, Sr., Glendive; Riley Jackson, Sr., Sidney; Jace Guptill, Sr., Hardin; Cameron Brackenridge, So., Billings Central.

Safeties: Brenan Hager, Sr., Miles City; Brodie Eckert, Sr., Glendive; Kent Swisse, Sr., Hardin; Seth Norslien, Sr., Lewistown; Kade Boyd, So., Billings Central.

Cornerbacks: Marcus Wittman, Sr., Billings Central; Brock Nystrom, Sr., Havre; Hunter Bear Cloud, Sr., Hardin; Riley Basta, Jr., Glendive

Honorable mention

Ends: Colin Gilpatrick, Jr., Lewistown; Grady Nelson, Jr., Sidney.

Outside linebackers: Jentz Scarpholt, Sr., Glendive; Boston Peters, Sr., Sidney.

Safeties: Aidan Kline, Jr., Miles City; Ashton Grover, Jr., Lewistown.

Cornerbacks: Danny Anderson, Sr., Miles City; Jordan Darby, Sr., Sidney; Basil Crisafulli, Sr., Glendive.

0
0
0
1
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular