{{featured_button_text}}

Elite Track and Field Lists

These lists are event leaders from Montana high schools from around the state from times that were compiled from the results and the deep lists that were entered into the montanatrack.com website. The all-class state records are in parentheses. If there are any time corrections or missing meets on the website’s results page, please feel free to tweet the site’s Twitter (@Montana_Track) or email at jeff_hedstrom07@hotmail.com.

April 20, 2019

BOYS

100 meters (10.50): Jaden Foster, Missoula Sentinel 10.94; Connor Ryan, Billings West 10.96; Casey Gunlikson, Big Timber 11.02; Chance Sheldon-Allen, Kalispell Flathead 11.12; Jace Klucewich, Frenchtown 11.13; Bret Morris, Helena Capital 11.15; Joe Olson, Bozeman 11.16; Brock Ping, Billings Senior 11.19; Keith Vanderlaan, Miles City 11.21; Eyezayah Boroughs, Billings West 11.22.

AA-Foster, Missoula Sentinel; A-Klucewich, Frenchtown; B-Gunlikson, Big Timber; C-Logan Robinson, Seeley-Swan (11.29).

200 meters (21.06): Chance Sheldon-Allen, Kalispell Flathead 22.32; Jaden Foster, Missoula Sentinel 22.34; Jace Klucewich, Frenchtown 22.60; Tommy Mellott, Butte 22.61; Casey Gunlikson, Big Timber 22.69; Logan Robinson, Seeley-Swan 22.73; Austin Hernandez, Huntley Project 22.73; Connor Ryan, Billings West 22.76; Drew Morgan, Columbia Falls 22.80; Eyezayah Boroughs, Biilings West 22.84.

AA-Sheldon-Allen, Kalispell Flathead; A-Klucewich, Frenchtown; B-Gunlikson, Big Timber; C-Robinson, Seeley-Swan.

400 meters (47.52): Hunter Leighty, Troy 50.50; Hunter Shelmerdine, Seeley-Swan 50.52; Mitchell Burns, Huntley Project 50.53; Trevin Gradney, Billings West 51.01; Kameron Rauser, Townsend 51.15; Jay Beagle, Libby 51.36; Sean Hegstad, Kalispell Glacier 51.62; Martin Farver, Scobey 51.72; Drew Deck, Kalispell Glacier 51.73; Bryce Nelson, Great Falls CMR 51.75.

AA-Gradney, Billings West; A-Beagle, Libby; B-Leighty, Troy; C-Shelmerdine, Seeley-Swan.

800 meters (1:50.22): Levi Taylor, Laurel 1:59.53; Tyler Schmautz, Frenchtown 2:01.10; Kyle Calles, Kalispell Flathead 2:01.38; Zak Meeker, Manhattan 2:01.75; Ben Perrin, Kalispell Flathead 2:01.76; Finn Bentler, Billings Senior 2:01.83; Griffin May, Bozeman 2:01.93; Jonathan Wheeler, Bozeman 2:01.98.

AA-Calles, Kalispell Flathead; A-Taylor, Laurel; B-Meeker, Manhattan; C-Seth Prevost, Richey-Lambert (2:06.63).

1600 meters (4:12.06): Levi Taylor, Laurel 4:21.25; Ben Perrin, Kalispell Flathead 4:30.60; Owen Smith, Billings Senior 4:31.46; Griffin May, Bozeman 4:32.03; Tyler Schmautz, Frenchtown 4:32.10; Ian Curtis, Missoula Hellgate 4:32.57; Gordon Gentry, Great Falls CMR 4:33.51; Finn Bentler, Billings Senior 4:33.76; Xander Danenhauer, Bozeman 4:34.98; Alexander Koehn, Billings West 4:35.32.

AA-B. Perrin, Kalispell Flathead; A-Taylor, Laurel; B-Meeker, Manhattan (4:40.51); C-Wills Degrandpre, Charlo (4:44.37).

3200 meters (9:04.35): Levi Taylor, Laurel 9:20.54** (9:46.45); Ben Perrin, Kalispell Flathead 9:36.58; Ian Curtis, Missoula Hellgate 9:52.03; Gordon Gentry, Great Falls CMR 9:53.12; Owen Smith, Billings Senior 9:55.55; Caleb Hornung, Billings West 9:59.96; Lucas Horejsi, Missoula Hellgate 10:00.31; Alexander Koehn, Billings West 10:01.28.

AA-B. Perrin, Kalispell Flathead; A-Taylor, Laurel; B-Ellis McKean, Glasgow (10:16.07); C-Riley Schott, Manhattan Christian (10:03.35).

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana.

110 hurdles (14.21): Bradley Graves, Huntley Project 14.77; Caden Olsen, Billings Skyview 15.00; Kameron Rauser, Townsend 15.24; Chris Abell, Laurel 15.25; Dylan Parks, Darby 15.33; Joe Olson, Bozeman 15.40; Peter Demars, Billings West 15.43; Lee Walburn, Whitefish 15.44; Jaromy Coomes, Billings West 15.50; Chris Hust Sr., Huntley Project 15.50.

AA-Olsen, Billings Skyview; A-Abell, Laurel; B-Graves, Huntley Project; C-Parks, Darby.

300 hurdles (37.66): Camas Rinehart, Kalispell Flathead 39.42; Drew Deck, Kalispell Glacier 39.53; Peter Demars, Billings West 40.07 Lee Walburn, Whitefish 40.20; Casey Gunlikson, Big Timber 40.52; Jacob Jessen, Winnett-Grass Range 40.82; Bradley Graves, Huntley Project 40.85; Chris Hust Sr., Huntley Project 41.04*; Benjamin Tuinstra, Valley Christian 41.21.

AA-Rinehart, Kalispell Flathead; A-Walburn, Whitefish; B-Gunlikson, Big Timber; C-Jessen, Winnett-Grass Range.

* - converted hand times (added .24).

400-meter relay (41.48): Billings West 43.16; Huntley Project 43.81; Bozeman 43.82; Kalispell Glacier 43.84; Helena Capital 43.90; Frenchtown 43.97; Kalispell Flathead 43.99; Columbia Falls 44.12; Butte 44.18; Helena 44.43.

AA-Billings West; A-Frenchtown; B-Huntley Project; C-Seeley-Swan (45.49).

1600-meter relay (3:18.01): Billings West 3:26.61; Seeley-Swan 3:27.59; Butte 3:30.54 ; Frenchtown 3:31.01; Hardin 3:31.46; Livingston 3:32.05; Townsend 3:32.69; Billings Senior 3:32.86.

AA-Billings West; A-Frenctown; B-Townsend; C-Seeley-Swan.

Long Jump (23-8): Brody Grebe, Melstone 22-0 ¼; Alfred Peterson, Dillon 21-10; Casey Cayer, Richey-Lambert 21-7 ½; Drew Deck, Kalispell Glacier 21-6 ¾; Gabe Longin, Great Falls 21-6; Tommy Mellott, Butte 21-4; Ry Olson, Joliet 21-3; Cutter Thatcher, Biilings Central 21-3; Dayron Johnson, Miles City 21-2 ½; Elias Dewaters, Missoula Sentinel 21-0.

AA-Deck, Kalispell Glacier; A-Peterson, Dillon; B-Olson, Joliet; C-Grebe, Melstone.

Triple Jump (48-9 ½): Steven Ray, Miles City 44-0 ½;Elias Dewaters, Missoula Sentinel 43-10; Zach Russell, Red Lodge 43-4 ¼; Levi Brubaker, Noxon 43-3 ½; Zane Johnson, Dillon 42-11 ¾; Brody Grebe, Melstone 42-8 ½; Connor Chalmers, Missoula Sentinel 42-5; Morgan Harmon, Billings Senior 42-3 ½; Cody Gairrett, Billings Senior 42-2 ½; Casey Cayer, Richey-Lambert 42-0 ¼.

AA-Dewaters, Missoula Sentinel; A-Ray, Miles City; B-Russell, Red Lodge; C-Brubaker, Noxon.

High Jump (7-1): Trey Tintinger, Helena 6-11** (6-6); Julius Mims, Billings Senior 6-10; Avery Stiles, Jefferson 6-8; Noah Bouchard, Huntley Project 6-5 ¼; Greydon Nicholson, Deer Lodge 6-4; Michael Haverfield, Dillon 6-4.

AA-Tintinger, Helena; A-Haverfield, Dillon; B-Stiles, Jefferson; C-Seth Popp, Park City (6-3).

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana.

Pole Vault (16-4): Jon Tripp, Billings West 14-7; Christian Dean, Sidney 14-6; Wyatt Heringer, Sidney 14-0; Jameson Slevin, Bozeman 14-0; Tucker Samano, Billings Senior 14-0; 10 athletes tied at 13-00.

AA-Tripp, Billings West; A-Dean, Sidney; B-Levi Gibson, Fairfield & Chris Kistler, Huntley Project (13-0); C-Josh Herron, Fairview (13-0).

Shot Put (68-0 ½): Carter Hughes, Sidney 52-11 ½; Garrett Brown, Corvallis 55-0; Jacob Campbell, Hamilton 53-0 ½; Jaden Bienvenue, Billings West 51-9 ½; Marcus Wehr, Billings Central 50-9 ½; Mavrick McKinlay, Geraldine 49-6 ½; Brandon Spencer, Missoula Sentinel 49-2; Reed Cooley, Glendive 48-10; Hunter Clark, Great Falls CMR 48-6 ½; Mason Harrison, Lewistown 48-6.

AA-Bienvenue, Billings West; A-Hughes, Sidney; B-Coen Guisti, Jefferson (46-11 ¼); C-McKinlay, Geraldine.

Discus (193-7): Carter Hughes, Sidney 166-9; Carter Slade, Billings West 160-2; Brandon Spencer, Missoula Sentinel 158-5; Ely Kraft, Laurel 154-8; Jacob Campbell, Hamilton 154-6.

AA-Slade, Billings West; A-Hughes, Sidney; B-Isaiah Bouchard, Huntley Project (143-6); C-Ezra Bolles, Augusta (139-5).

Javelin (213-4*): Rylan Ortt, Missoula Sentinel 200-10; Michael Graves, Hamilton 189-2; Evan Todd, Kalispell Glacier 187-4; Cooper Hoffman, Dillon 181-11; Drew Morgan, Columbia Falls 178-5; Logan Riddle, Missoula Hellgate 176-1; Everett Fred, Missoula Big Sky 174-10; Steve Smathers, Twin Bridges 174-2.

AA-Ortt, Missoula Sentinel; A-Graves, Hamilton; B-Payden Lynn, Three Forks (169-8); C-Smathers, Twin Bridges.

* Set with new IAAF javelin. Old javelin record is 249-7.

GIRLS

100 meters (12.19): Delaney Bahn, Bozeman 12.47; Tylia DeJohn, Dillon 12.49; Willa Albrecht, Billings West 12.62 ; Audrey Bloomquist, Helena Capital 12.62; Wrenzi Wrzesinski, Baker 12.68; Kaitlyn Keithley, Sidney 12.77; Maddie Albrecht, Billings West 12.79; Kamdyn Molenda, Cut Bank 12.90; Emilie Maes, Helena 12.96; Jessalyn Chvilicek, Havre 12.97.

AA-Bahn, Bozeman; A-DeJohn, Dillon; B-Wrzesinski, Baker; C-Megan Molyneaux, Chinook (13.00).

200 meters (24.4): Willa Albrecht, Billings West 25.78; Maddie Albrecht, Billings West 25.80; Delaney Bahn, Bozeman 25.94; Tylia DeJohn, Dillon 26.00; Wrenzi Wrzesinski, Baker 26.42; Sabryn Knight, Missoula Big Sky 26.70; Audrey Bloomquist, Helena Capital 26.76; Hadlea Fred, Missoula Big Sky 26.79; Lauren Schulz, Whitefish 26.83; Emily Ratz, Missoula Hellgate 26.89.

AA-W. Albrecht, Billings West; A-DeJohn, Dillon; B-Wrzesinski, Baker; C-Megan Molyneaux, Chinook (27.15).

400 meters (54.62): Odessa Zentz, Helena 58.47; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range 1:00.21; Josie Windauer, Columbia Falls 1:00.22; Faith Rebich, Frenchtown 1:00.74; Maliea Owens, Billings Skyview 1:00.91; Tavy Findon, Billings Senior 1:00.98; Madi Provo, Missoula Hellgate 1:01.15.

AA-Zentz, Helena; A-Windauer, Columbia Falls; B-Katie Whitehurst, Whitehall (1:02.01); C-Delaney, Winnett-Grass Range.

800 meters (2:05.65): Terra Trom, Bozeman 2:15.99; Odessa Zentz, Helena 2:18.17; Tiahna Vladic, Billings Senior 2:20.15; Bridget Boyle, Bozeman 2:20.67** (2:24.45); Madison Edwards, Missoula Big Sky 2:22.55; Laura Zimmer, Billings Senior 2:22.59; Tori Noland-Gillespie, Kalispell Flathead 2:23.83; Madi Provo, Missoula Hellgate 2:24.01; Brooke Stayner, Missoula Sentinel 2:24.83; Alex Moore, Bozeman 2:24.83.

AA-Trom, Bozeman; A-Natalie Yocum, Frenchtown (2:25.81); B-Whitney Hanson, Colstrip (2:27.67); C-Delaney, Winnett-Grass Range (2:26.90).

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana

1600 meters (4:43.51): Tiahna Vladic, Billings Senior 5:11.42; Ember Stratton, Missoula Hellgate 5:11.48; Terra Trom, Bozeman 5:12.58; Katie Munro, Missoula Hellgate 5:15.02** (5:28.62); Bea Frissell, Polson 5:16.45; Elise Stearns, Missoula Hellgate 5:19.82; Alex Moore, Bozeman 5:20.05; Elena Vandersloot, Billings Senior 5:22.57; Kylie Hartnett, Helena 5:22.91; Kynsie Schmidt, Great Falls CMR 5:23.85.

AA-Vladic, Billings Senior; A-Frissell, Polson; B-Hanson, Whitney Colstrip (5:29.45); C-Gracee Lekvold, Scobey (5:38.32).

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana.

3200 meters (10:23.31): Terra Trom, Bozeman 10:47.92**; Alex Moore, Bozeman 10:49.68** (11:21.21); Ember Stratton, Missoula Hellgate 10:50.12** (10:57.58); Natalie McCormick, Bozeman 11:00.33**; Tiahna Vladic, Billings Senior 11:11.53; Bea Frissell, Polson 11:24.59; Brynnli Poulsen, Hamilton 11:39.81; Elena Vandersloot, Billings Senior 11:45.13; Kylie Hartnett, Helena 11:45.80; Emberlyn Hoffman-Gaschk, Billings Skyview 11:47.36.

AA-Trom, Bozeman; A-Frissell, Polson; B-L'Tia Lawrence, Harlem (11:53.76); C-Averi Parker, West Yellowstone (12:16.92).

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana.

100 hurdles (14.11): Melissa Moreni, Helena Capital 15.41; Wrenzi Wrzesinski, Baker 15.47; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 15.62; Faith Brennan, Kalispell Glacier 15.78; Delaney Bahn, Bozeman 15.81; Lauren Heggen, Missoula Sentinel 16.07**; Kaia Schreder, Billings West 16.18; Gianna Migliaccio, Billings Skyview 16.23; Terra Bertsch, Seeley-Swan 16.39; Brooke Stayner, Billings West 16.42.

AA-Moreni, Helena Capital; A-Ashley Brand, Lewistown (16.73); B-Wrzesinski, Baker; C-Bertsch, Seeley-Swan.

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana

300 hurdles (42.87): Wrenzi Wrzesinski, Baker 46.88; Aubry Grame, Kalispell Glacier 46.97; Gianna Migliaccio, Billings Skyview 47.38; Mayjia Horst, Bozeman 47.57; Casey Ehmann, Darby 47.60; Kamryn Scully, Deer Lodge 47.75; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 47.98; Skyleigh Thompson, Kalispell Flathead 48.20; Jenna Rust, Westby-Grenora 48.22; Gracie Bradley, Colstrip 48.24*.

AA-Grame, Kalispell Glacier; A-Kailee McCready, Crovallis (49.13); B-Wrzesinski, Baker; C-Ehmann, Darby.

* - converted hand times (added .24).

400-meter relay (47.56): Helena Capital 48.99; Billings West 49.70; Missoula Big Sky 50.54; Helena 50.78; Havre 50.83; Kalispell Flathead 51.09; Dillon 51.26; Kalispell Glacier 51.35; Butte 51.36; Billings Skyview 51.40.

AA-Helena Capital; A-Havre; B-Colstrip (52.31); C-Charlo (53.12).

1600-meter relay (3:52.46): Bozeman 4:06.69; Missoula Big Sky 4:08.61; Billings West 4:09.90; Billings Senior 4:10.38; Butte 4:11.96; Corvallis 4:13.99; Havre 4:15.01; Missoula Hellgate 4:15.27; Kalispell Glacier 4:17.31; Huntley Project 4:17.34; Columbia Falls 4:18.23; Helena 4:18.23.

AA-Bozeman; A-Corvallis; B-Huntley Project; C-Seeley-Swan (4:19.87).

Long Jump (18-11 ¾): Delaney Bahn, Bozeman 19-11 ¼; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 18-11; Lauren Heggen, Missoula Sentinel 17-11 ¾**; Brooke Berry, Billings Skyview 17-5; Thais Boava, Lone Peak 17-5; Ashton Lewis, Stevensville 17-5; Tatum Hull, Chester-Jopin-Inverness 17-3; Faith Brennan, Kalispell Glacier 17-0; Taylor Brisendine, Kalispell Galcier 16-11 ¾; Macee Murphy, Huntley Project 16-11 ¼.

AA-Bahn, Bozeman; A-Lewis, Stevensville; B-Murphy, Huntley Project; C-Boava, Lone Peak.

** mark made at Arcadia Invitational in California.

Triple Jump (39-7): Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 39-9 ¾; Lauren Heggen, Missoula Sentinel 38-7 ¾**; Faith Brennan, Kalispell Glacier 37-5; Dezi Chamberlin, Miles City 37-0 ½; Whitney Morrison, Missoula Big Sky 36-11 ½; Audrey Bloomquist, Helena Capital 36-6; Macee Murphy, Huntley Project 35-8 ½; Elizabeth Heuiser, Helena 35-3; Jourdain Klein, Ennis 35-2; Ginny Kerr, Helena 35-1 ¼.

AA-McElmurry, Missoula Sentinel; A-Chamberlin, Miles City; B-Murphy, Huntley Project; C-Klein, Ennis.

** mark made at Arcadia Invitational in California

High Jump (5-9 ½): Delaney Bahn, Bozeman 5-7; Karsen Murphy, Glendive 5-5; Madison Boles, Kalispell Flathead 5-5; Jourdain Klein, Ennis 5-4; Hannah Schonhoff, Bozeman 5-4.

AA-Bahn, Bozeman; A-Murphy, Glendive; B-Kallie Zinne, Joliet (5-0); C-Klein, Ennis.

Pole Vault (13-0): Katie Berglund, Sidney 11-6; Isabella Reed, Missoula Big Sky 11-6; Kendall Stark, Billings West 11-0; Summer Unger, Helena 10-7; Emma Zimmerman, Billings West 10-6; Maisee Brown, Billings Senior 10-6.

AA-Reed, Missoula Big Sky; A-Berglund, Sidney; B-Dakota Manecke, Cut Bank (9-9); C-Terra Bertsch, Seeley-Swan (10-0).

Shot Put (47-6): Anna Zimmer, Lewistown 40-7 ½; Kylie Zimmer, Lewistown 40-1 ¼; Breanna Johns, Great Falls CMR 38-11; Mya Mcneely, Kalipsell Glacier 38-6; Jamie Whitedirt, Colstrip 38-4; Kayla Martin, Kalispell Flathead 37-9 ½; LaKeema Williams, Billings West 37-9; McKenzie Plummer, Helena 37-6; Carsyn Campbell, Billings West 37-4; Katelyn Dickemore, Hamilton 37-3 ½.

AA-Johns, Great Falls CMR; A-A. Zimmer, Lewistown; B-Whitedirt, Colstrip; C-Peyton Lammerding, Arlee (36-8 ½).

Discus (157-0): Calla Haldorson, Corvallis 142-8; Klaire Kovatch, Seeley-Swan 136-11; Emily Poole, Huntley Project 131-5; LaKeema Williams, Billings West 129-5; Katelyn Dickemore, Hamilton 124-6; Rochelle Pease, Rocky Boy 124-4 ½; Kylie Zimmer, Lewistown 123-9; Audrey Skidmore, Billings Senior 120-8; Jamie Whitedirt, Colstrip 119-3; Anna Zimmer, Lewistown 118-0.

AA-Williams, Billings West; A-Haldorson, Corvallis; B-Poole, Huntley Project; C-Kovatch, Seeley-Swan.

Javelin (152-8*): Angellica Street, Columbia Falls 149-4; Emily Poole, Huntley Project 146-6; Tynn Christiansen, Dillon 130-5; Piper Pfister, Missoula Hellgate 125-6; Kortney Nelson, Scobey 124-11; Katie Dixon, Kalispell Glacier 122-1; Ryann Moline, Circle 120-9; Whitney Morrison, Missoula Big Sky 120-7; Karlee Frost, Eureka 120-2; Kenzie Williams, Kalisepell Glacier 119-7.

AA-Pfister, Missoula Hellgate; A-Street, Columbia Falls; B-Poole, Huntley Project; C-Nelson, Scobey.

* Set with new IAAF javelin. Old javelin record is 172-0.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0