Subscribe for 17¢ / day

Southern B

at Laurel

Boys

Team scores – Manhattan 96, Red Lodge 61, Colstrip 56, Big Timber 56, Townsend 53, Baker 46, Joliet 37, Columbus 26, Huntley Project 23, Broadus 17, Shepherd 15, Whitehall 10, Roundup 9, Forsyth 8, Boulder 8, Three Forks 6.

100 – Dustin Sobrero, Col, 11.02; Andy Nordstrom, RL, 11.30; Kenny hoeffner, Tow, 11.41; Cody Lawson, For, 11.45; Mason Melby, Baker, 11.63; Garrett Carlson, RL, 11.66; Turner Stone, Man, 11.75; Logan West, Bro, 11.81.

200 – Dustin Sobrero, Col, 22.62; Nathan Vanderby, Man, 22.75; Andy Nordstrom, RL, 22.81; Ethan Copier, Man, 23.35; Kenny Hoeffner, Tow, 23.52; Garrett Carlson, RL, 23.58; Zachary Iffland, She, 23.7; Mason Melby, Baker, 23.72.

400 – Nathan Vanderby, Man, 49.82; Monty Rowland, Cols, 51.88; Andy Nordstrom, RL, 52.28; Levi Harms, For, 52.70; Ethan Copier, Man, 52.99; Quinn Seitz, BT, 53.40; Jerrid Bergum, Jol, 53.57; Kenny Wilbur, Tow, 54.1.

800 – Darren Hecker, BT, 2:02.39; Kenny Wilbur, Tow, 2:02.49; Luke Colberg, TF, 2:06.73; Rodney Studiner, Cols, 2:08.6; Rahkei Eyer, Bou, 2:08.86; Renny Schultze, RL, 2:09.26; David Schachman, Man, 2:09.33; Adam Brehm, Jol, 2:09.67.

1600 – Darren Hecker, BT, 4:48.63; Travis Koenig, Baker, 4:49.64; Tyus Mendoza, Cols, 4:53.09; Tony Krogstad, Man, 4:57.39; Nathan Kirtley, Jol, 4:58.78; Carter Lynch, Bro, 5:03.52; David Schachman, Man, 5:05.57.

3200 – Darren Hecker, BT, 10:16.21; Tony Krogstad, Man, 10:17.98; Travis Koenig, Baker, 10:19; Tyus Mendoza, Cols, 10:31; AJ Eckmann, Bou, 10:35; Riley Lynn, Tow, 10:38; Carter Lynch, Bro, 10:39.0; Dustin Lanke, Bro, 10:47.0.

110 hurdles – Izaack Zier, Man, 15.11; Bryce Green, Tow, 15.64; Nathan Vanderby, Man, 16.13; Michael Jobman, HP, 16.38; Gabe McCauley, BT, 16.39; Quincy Wittman, HP, 16.40; Terryn Bermes, Jol, 16.51; Konner King, RL, 17.56.

300 hurdles – Izaack Zier, Man, 39.87; Bryce Green, Tow, 42.73; Gabe McCauley, BT, 43.44; Kris Schaff, Rou, 43.98; Tritan Aberle, Col, 44.32; Mack Coyne, BT, 44.87.

400 relay – Red Lodge, 44.3; Manhattan, 44.4; Townsend, 45.4; Baker, 45.79; Broadus, 45.92; Joliet, 46.78; Quincy Wittman, HP, 45.0; Lane France, Col, 45.1.

400 relay -- Red Loge 44.3, Manhattan 44.4, Townsend 45.4, Baker 45.79, Broadus 45.92, Joliet 45.78, Forsyth 47.09, Columbus 47.21.

1600 relay – Red Lodge, 3:34.28; Manhattan, 3:37.30; Townsend, 3:41.01; Big Timber, 3:41.16; Baker, 3:43.94; Joliet, 3:43.98; Colstrip, 3:44.7; Columbus, 3:49.3.

High Jump – Ty Bermes, Jol, 6-0; Jordan Gray, Baker, 5-10; Bode Harrison, RL, 5-10; Gabe McCauley, BT, 5-6; Quincy Wittman, HP, 5-6; Bredt Shanholtzer, Boul, 5-6; Cody Gray, Rou, 5-6; Shondel Connerton, Man, 5-6; Cody Gray, Rou, 5-6; Shondel Connerton, Man, 5-6.

Pole Vault – Quinn Entenmann, RL, 12-0; Garrett Frieling, HP, 11-6; Cody McCloud, Man, 11-6; Quincy Wittman, 11-0; Terryn Bermes, Jol, 10-6; Mason Melby, Baker, 10-6; Bredt Shanholtzer, Jef, 10-0; Lane Torgerson, Cols, 10-0.

Long Jump – Matt Dyson, Whi, 19-7; Kenny Hoeffner, Tow, 19-3 ¾; Noah Daniels, Col, 19-1 ½; Alec Nehring, Man, 19-1; Bode Harrison, RL, 19-1; Logan West, Bro, 18-11 ½; Gabe McCauley, BT, 18-11 ¼; Lucas Reif, She, 18-11 ¼.

Triple Jump – Brock Beede, Jol, 40-6; Lucas Reif, She, 40-3; Alec Nehring, Man, 40-2 ½; Quincy Wittman, HP, 39-7; Gabe McCauley, BT, 39-3 ½; Seth Barkley, Baker, 39-1; Jed Fike, Jef, 39-0; Bode Harrison, RL, 38-9.

Shot Put – Tucker Yates, Cols, 51-0; Lane Knows His Gun, Cols,49-7; Jordan Walker, Baker, 49-4; Andrew Alt, Rou, 48-1; Chase Brumfield, She, 47-5 ¼; Ty Bermes, Jol, 46-3 ¼; Jeff Fisher, Baker, 45-5 ¾; Alec Nehring, Man, 44-9 ½.

Discus – Tucker Yates, Cols, 160-1; Jeff Fisher, Baker, 145-10; Nels Flanagan, BT, 145-6; Chasse Brumfield, She, 144-2; Alec Nehring, Man, 140-8; Brady Ostermiller, She, 136-1; Austin Oldenburger, Man, 136-1; Chance Wessel, BT, 135-8.

Javelin – Ty Bermes, Jol, 191-3; Malachi Emmons, Bro, 158-8; David Williams, Bro, 154-4; RJ Hennelly, Cols, 152-3; Sam Fletcher, Tow, 151-5; Hunter Saltzman, Rou, 150-7; Tony Halverson, Rou, 145-5; Kenny Hoeffner, Tow, 147-1.

Girls

Team scores – Huntley Project 67, Colstrip 67, Manhattan 67, Red Lodge 57, Townsend 53, Big Timber 44, Forsyth 34, Boulder 32, Joliet 31, Baker 31, Shepherd 14, Roundup 14, Broadus 12, Columbus 4.

100 – Tru Roginske, Jol, 12.92; Tiffany Poore, RL, 12.99; Taylor Sarmiento, She, 13.10; Carly Rech, BT, 13.17; Mackenzie Mundaniohl, Bou, 13.29; Aubry Bair, Tow, 13.51; Allison Hert, Cols, 13.53; Taylor Price, Bro, 13.58.

200 – Carly Rech, BT, 26.50; Tiffany Poore, RL, 26.78; MacKenzie Mundaniohl, Bou, 27.27; Jessica Scarber, Bro, 27.52; Allison Hert, Cols, 27.59; LeeAnna Stowasser, Man, 27.61; Caitlin Hoeffner, Bro, 27.65; Janessa Williams, Jef, 28.09.

400 – Carly Rech, BT, BT, 1:00.96; Daniela Russell, RL, 1:02.09; Allison Hert, Cols, 1:02.96; Anna Losasso, Man, 1:03.43; Hayley Moen, BT, 1:03.55; Caitlin Hoeffner, Tow, 1:03.68; Shay Shelhamer, She, 1:03.78; Tiffany Poore, RL, 1:03.96.

800 – Chiara Warner, Tow, 2:14.28; Shay Shelamer, Shep, 2:29.11; Kile Denny, Cols, 2:30.40; Ellie Lossaso, Man, 2:31.23; Bailee Green, Rou, 2:34.38; Anna Losasso, Man, 2:36.95; Alyssa Riley, Bro, 2:37.24; Kendal Neumiller, Cols, 2:37.4.

1600 – Chiara Warner, Tow, 4:52.01; Paitton Herbst, Baker, 5:26.21; Bailee Green, Rou, 5:49.35; Ellie Lossaso, Man, 5:53.21; Taryn Olmstead, Cols, 5:58.09; Bailee Field, Tow, 6:01.23; Kendal Neumiller, Cols, 6:09.06; Katie Koenigshof, Jol, 6:18.3.

3200 – Chiara Warner, Tow, 11:11; Paitton Herbst, Baker, 12:13.69; Ellie Lossaso, Man, 12:13.92; Bailee Green, Rou, 12:!5; Bailee Field, Tow, 13:02; Taryn Olmstead, Cols, 13:09; Jordan Wyse, Man, 13:22.0; Katie Koenigshof, Jol, 13:24.0.

100 hurdles – Bailey Cranford, HP, 15.72; Aubry Bair, Tow, 16.34; Keelie Smith, Cols, 16.67; Hayley Moen, BT, 16.83; Hanna Kohley, RL, 17.13; Janessa Williams, Bou, 17.21; Emily Butts, Man, 17.24; Solenn Jacobsen, Baker, 17.25.

300 hurdles – Janessa Williams, BOu, 47.67; Bailey Cranford, HP, 47.72; Hanna Kohley, RL, 48.73; Hayley Moen, BT, 49.04; Aubry Bair, Tow, 51.18; Emily Butts, Man, 51.83; Kezia Jetmore, RL, 52.2; Heather Green, Bro, 52.56.

400 relay – Red Lodge, 52.27; Huntley Project 52.62; Broadus 53.05; Manhattan, 53.5; Big Timber 53.68; Colstrip 53.84; Jefferson 53.87; Baker 53.89.

1600 relay – Manhattan 4:21.12; Big Timber, 4:22.5; Townsend, 4:23.02; Red Lodge, 4:28.27; Boulder 4:30.10; Colstrip, 4:33.21; Roundup 4:36.52; Joliet 4:37.78.

High Jump – Jere Dennehy, Cols, 5-0; Maddy Klapmeier, For, 5-0; Rachael Buzanowski, HP, 4-10; Kyla Rouane, Col, 4-8; Nichole Luloff, Jol, 4-8; Kailynn Ray, Rou, 4-6; Brenna Hansen, Bro, 4-6; Heather Green, Tow, 4-6.

Pole Vault – Bailey Cranford, HP, 10-6; Carter Theade, RL, 10-0; Rachael Buzanowski, HP, 8-6; Sarah Strausser, Bou, 8-6; Kelsey Seleg, For, 8-6; Kyla Rouane, Col, 8-0; Laura Nearpass, RL, 7-6; Morgan Mavity, For, 7-0.

Long jump – Kelsey Bohl, HP, 16-1 ¼; Allie Cole, For, 16-0 ½; Jere Dennehy, Cols, 15-4; Solenn Jacobsen, Baker, 15-3 ½; Aubry Bair, Tow, 15-2 ½; Stephanie Kreamer, RL, 15-1; Keelie Smith, Cols, 15-1; Hannah Wheeler, BT, 15-0 ¼.

Triple Jump – Solenn Jacobsen, Baker, 34-10 ¾; Tru Roginske, Jol, 34-9 ¾; Maddy Klapmeier, For, 34-1 ½; Allie Cole, For, 33-2 ½; Stephanie Kreamer, RL, 31-9 ¾; Jere Dennehy, Cols, 31-7; MacKenzie Mundaniohl, Jef, 31-6; Rachael Buzanowski, HP, 31-5 ¾.

Shot Put – Mariah Harvey, Man, 37-0 ¾; Taylor Falcon, Cols, 36-5 ½; Becky Gerst, Bou, 35-1; Brooke Jones, Man, 34-8 ¼; Haley Schwend, Jol, 32-10 ½; Cassidy Martin, Rou, 31-10 ¼; Brandi Rust, Cols, 31-2 ½; Gabby Sullivan, RL, 31-0 ¾.

Discus – Brooke Jones, Man, 116-5 1/2; Mariah Harvey, Man, 109-9 1/2; Brandi Rust, Col, 109-6 ½; Taylor Falcon, Cols, 106-1; Kaylee Zard, For, 95-11; Chalon Bilbro, Cols, 95-10 ½; Chrystine Zuehlsdorff, Cols, 94-8 ½; Gabby Sullivan, RL, 92-5.

Javelin – Bailey Cranford, HP, 120-8; Haley Schwend, Jol, 112-3; Crystine Zuehsldorff, Cols, 109-8; Meranda Sargent, For, 107-5; Amber Thoeny, Bro, 103-8; Paitton Herbst, Baker, 102-6; Emily Vest, Rou, 101-6; Rachael Buzanowski, HP, 101-3.


Southern C

at Laurel

Boys

Team scores -- Terry 77, Broadview-Lavina 71, Wibaux 59, Jordan 54, Absarokee 45, Melstone 35, Harlowton 28, Park City 26, Reed Point-Rapelje 22, Ekalaka 19, Bridger 18, St. Labre 18, Roberts 15, Belfry 11, Ryegate 10, Fromberg 9, Plenty Coups 6, Custer 2.

100 -- Connor Murnion, Jor, 11.46; Kristian Whiteshield, StL, 11.74; Kelly Murnion, Jor, 11.84; Kyle Schwede, Eka, 11.93; Jacob Bakken, Wib, 12.07; Justice Marjamaa, BL, 12.09.

200 -- Connor Murnion, Jor, 22.92; Kelly Murnion, Jor, 23.58; Mark Papp, Mel, 23.61; Matthew Murnion, Har, 24.14; Jacob Bakken, Wib, 24.34; Wyatt Schroeder, Bri, 24.56.

400 -- Kristian Whiteshield, StL, 53.26; Michael Schwehr, BL, 53.84; Trevor Smith, Abs, 55.35; Cole Taber, Har, 55.36; Tyler Dravetsky, Bri, 56.01; Rick Hibbs, Rob, 56.15.

800 -- Layne Lantis, Ter, 2:03.31; Michael Schwehr, BL, 2:06.14; Lane Stickel, Ter, 2:10.61; Brayden Wacker, Mel, 2:11.0; Joe Koch, Har, 2:15.46; Austin Gehnert, RPR, 2:15.85.

1,600 -- Layne Lantis, Ter, 4:47.98; Brayden Wacker, Mel, 5:00.52; Dan Lavy, Bri, 5:02.84; Bryce Hugs, PlC, 5:03.71; Lane Stickel, Ter, 5:04.68; Michael Schwehr, BL, 5:05.7.

3,200 -- Layne Lantis, Ter, 9:46.88; Michael Schwehr, BL, 10:48.15; Dan Lavy, Bri, 10:50.0; Brayden Wacker, Mel, 10:56.0; Bryce Hugs, PlC, 11:04.0; Boyd Pletan, Har, 11:18.0.

110 hurdles -- Kyle Schwede, Eka, 17.03; Garth Webster, PC, 17.05; Jared Burreece, Har, 17.3; Logan Braddock, Ter, 18.92; Trent Goldsberry, Bri, 19.52; Levi Wilm, Fro, 20.85.

300 hurdles -- Garth Webster, PC, 42.75; Mark Papp, Mel, 43.82; Joseph Melton, Rob, 44.54; Kyle Schwede, Eka, 44.96; Logan Braddock, Ter, 45.14; Jared Burreece, Har, 45.16.

400 relay -- Broadview-Lavina 46.77, Jordan 46.91, Wibaux 47.35, Harlowton 47.59, Absarokee 47.84, Reed Point-Rapelje 47.94.

1,600 relay -- Jordan 3:40.68, Terry 3:45.7, Harlowton 3:46.12, Absarokee 3:47.54, Melstone 3:55.46, Bridger 3:55.78.

High jump -- Jacob Bakken, Wib, 6-0; Joseph Melton, Rob, 6-0; Seth Christiaens, BL, 5-8; Chris Moore, Bel, 5-6; Josh Stickel, Ter, 5-6; Mark Papp, Mel, 5-6.

Long jump -- Jacob Bakken, Wib, 19-2 ¼; Chris Moore, Bel, 19-2; Taylor Bienvenue, BL, 18-10 ½; Josh Stickel, Ter, 18-3; Kelly Murnion, Jor, 18-1.

Triple jump -- Josh Stickel, Ter, 40-6; Alex Arno, RPR, 38-1; Trevor Smith, Abs, 38-1; Taylor Bienvenue, BL, 38-0; Brayden Wacker, Mel, 37-3; Jared Smith, Abs, 36-10.

Discus -- Chase Bertelsen, Wib, 118-1; Dylan Lee, Fro, 117-7 ½; Tyler South, Abs, 113-0; Taylor Bienvenue, BL, 112-0; D.J. Hubbert, Ter, 109-7; Frank Callahan, Eka, 104-0.

Javelin -- Collin Brosz, Rye, 168-5; Parker Broyles, RPR, 152-4; Chase Bertelsen, Wib, 141-5; Alex Arno, RPR, 139-0; Dylan McClure, Cus, 132-9; Colton Tousignant, Wib, 131-6.

Shot put -- Chase Bertelsen, Wib, 41-2 ¾; Garth Webster, PC, 38-0 ½; D.J. Hubbert, Ter, 37-9 ¼; Seth Christiaens, BL, 36-0; Tanner Bakken, Wib, 35-10 ½; Scott Bymaster, BL, 35-0 ½.

Pole vault -- Jared Smith, Abs, 12-6; Christian Hanser, BL, 11-6; Elijah Barbour, Abs, 9-6; Kevin Finley, Abs, 8-6; Joel Nelson, BL, 7-6.

Girls

Team scores -- Harlowton 92, Terry 81, Broadview-Lavina 79, Wibaux 72, Park City 61, Jordan 26, Plevna 24, Roberts 23, Hysham 21, Reed Point-Rapelje 19, Bridger 12, Absarokee 9, St. Labre 3, Custer 2, Ryegate 2, Rosebud 1.

100 -- Brianna Gray, PC, 12.7; Abby Bymaster, BL, 13.53; Charelle Mickolio, Wib, 13.83; Hannah Bakken, Wib, 13.85; Marisa Sokoloski, Wib, 13.98; Chelsea Leach, Wib, 14.0.

200 -- Brianna Gray, PC, 26.55; Dusty Taber, Har, 27.98; Charelle Mickolio, Wib, 28.37; Abby Bymaster, BL, 28.41; Lindsay Stickel, Ter, 28.8; Hannah Bakken, Wib, 29.14.

400 -- Kinsey Schwers, Har, 1:01.45; Dusty Taber, Har, 1:03.89; Tatia Hollowell, Hys, 1:04.07; Lindsay Stickel, Ter, 1:04.67; Catrina Schuchard, Har, 1:05.11; Caty Morrison, Ter, 1:06.92.

800 -- Madison Schwehr, BL, 2:29.38; Olivia Fitzgerald, Jor, 2:39.44; Nicole Allerdings, Ple, 2:43.66; Rachel Hiner, Har, 2:45.28; Tianna Two Moons, StL, 2:45.39; Shavon Phipps, Jor, 2:46.44.

1,600 -- Madison Schwehr, BL, 5:50.4; Caitlin Lantis, Ter, 5:55.52; Nicole Allerdings, Ple, 6:04.89; Olivia Fitzgerald, Jor, 6:07.16; Rachel Hiner, Har, 6:08.26; Hayden Nelson, Rob,6:20.93.

3,200 -- Caitlin Lantis, Ter, 12:54.55; Rachel Hiner, Har, 12:59.0; Nicole Allerdings, Ple, 13:29.0; Hayden Nelson, Rob, 13:37.0; Lauren Millikan, Abs, 14:56.0; Rowena Fitzgerald, Jor, 15:36.0.

100 hurdles -- Miranda McNeil, PC, 17.8; Marisa Sokoloski, Wib, 18.47; Cheyenne Brimer, Abs, 20.32; Morgan Miller, Ple, 20,.64; Ana Cybulski, Cus, 21.7; Tianna Two Moons, StL, 22.42.

300 hurdles -- Brianna Gray, PC, 26.7; Kinsey Schwers, Har, 48.2; Tatia Hollowell, Hys, 52.15; Marisa Sokoloski, Wib, 54.37; Morgan Miller, Ple, 55.09; Madison Schwehr, BL, 56.99.

400 relay -- Wibaux 53.01, Harlowton 55.21, Bridger 55.38, Reed Point-Rapelje 56.47, Jordan 57.56, Hysham 57.71.

1,600 relay -- Harlowton 4:22.59, Terry 4:34.74, Roberts 4:37.54, Bridger 4:42.26, Hysham 4:51.7, Jordan 4:53.97.

High jump -- Kinsey Schwers, Har, 5-0; Caty Morrison, Ter, 4-8; Tatia Hollowell, Hys, 4-8; Lexi Begger, Wib, 4-4; Kacey Bertolino, Rob, 4-4, Layna Grue, Ter, 4-2.

Long jump -- Lindsay Stickel, Ter, 14-6 ½; Dusty Taber, Har, 14-6 ¼; Hannah Bakken, Wib, 14-5 ¾; Mikaela Marsh, RPR, 14-3 ½; Kerrigan Bemis, Bri, 13-11 ¾; Caty Morrison, Ter, 13-11 ¾.

Triple jump -- Chelsea Leach, Wib, 32-6 ½; Brenna Beckett, BL, 30-8 ½; Madison Schwehr, BL, 30-3 ½; Skylar Stenson, Wib, 30-2; Lindsay Stickel, Ter, 30-0 ¾.; Mikaela Marsh, RPR, 30-0.

Discus -- Mikaela Marsh, RPR, 116-10; Halle Keltner, Ter, 99-5; Kassidy Boe, BL, 96-6; Abby Bymaster, BL, 95-8; Maddy Billing, Jor, 95-2 ½; Miranda McNeil, PC, 91-4.

Javelin -- Miranda McNeil, PC, 112-6; Mariah Ray, PC, 109-3; Chelsea Leach, Wib, 101-8; Kassidy Boe, BL, 99-4; Charlie Saylor, Jor, 96-3; Kerriann Kraus, Ros, 93-7.

Shot put -- Abby Bymaster, BL, 39-2 ¼; Halle Keltner, Ter, 32-11 ¾; Kylie Mahana, Har, 32-11; Maddy Billing, Jor, 32-5 ¾; Olivia Grimes, PC, 30-4 ½; Olivia Fitzgerald, Jor, 30-1 ½.

Pole vault -- Caty Morrison, Ter, 8-0; Madison Schwehr, BL, 7-6; Kacey Bertolino, Rob, 7-6; Kelsey Pratt, Rob, 7-0; Cedar Bruner, Rye, 6-6; Heather Milton, Abs, 5-6.


Ralph Halverson Northern C

At Memorial Stadium

GIRLS

Team scores -- 1 Belt 84, 2 North Star 73.5, Chinook 56, Chester/Joplin-Inverness 43, Winnett-Grass Range 40.5, Geraldine 33, Cascade 30, Power 30, Hobson 25, Denton 20, Augusta 16, Fort Benton 13, Simms 11, Roy-Winifred 10, Big Sandy 10, Dutton-Brady 9, Moore/Judith Gap 6, Centerville 6, Stanford/Geyser 5, Valier 4, Great Falls Central 1, Highwood 1

100--1, Rettig, Tylynn, North Star, 13.17. 2, Siroky, Hayley, Roy-Winifred, 13.47.

3, Meissner, Ginny, Belt, 13.49. 4, Gerke, Kara, Belt, 13.54. 5, Carlon, Bettie, North Star, 13.64. 6, Justice, Rachel, GF Central, 13.65.

200--1, Gerke, Kara, Belt, 27.71. 2, Miller, Kennedy, Power, 27.74. 3, Rettig, Tylynn, North Star, 27.84. 4, Perry, Alex, Power, 28.02. 5, Habel, Shannon, Dutton, 28.18. 6, Muretta, Markie, Belt, 28.58.

400--1, Gerke, Kara, Belt, 1:01.62. 2, Perry, Alex, Power, 1:04.32. 3, Dembek, Martha, Winn-GR, 1:04.59. 4, Allen, Katy, Fort Benton, 1:04.62. 5, Siroky, Hayley, Roy-Winifred, 1:05.14. 6, Browning, Shelby, Winn-GR, 1:05.68.

800--1, Weber, Hannah, Chinook, 2:27.24. 2, Allen, Katy, Fort Benton, 2:29.48. 3, Ludvigson, Calise, Cascade, 2:30.70. 4, Goettemoeller, Shyla, Denton, 2:31.81. 5, Cummings, Kacie, Cascade, 2:33.57. 6, Fetterer, Katie, Belt, 2:41.35.

1600--1, Ludvigson, Calise, Cascade, 5:32.66. 2, McCafferty, Kelley, Belt, 5:39.41. 3, Goettemoeller, Shyla, Denton, 5:49.15. 4, Weber, Hannah, Chinook, 5:56.20. 5, Cummings, Kacie, Cascade, 5:58.04. 6, McCarthy, Cassidy, Fort Benton, 6:02.39.

3200--1, Goettemoeller, Shyla, Denton, 12:15.61. 2, McCafferty, Kelley, Belt, 12:24.49. 3, Lencioni, McKenzie, Centerville, 12:53.42. 4, Winder, Lauren, Belt, 13:03.81. 5, Gondeiro, Lea, Belt, 13:19.72. 6, Winder, Meaghan, Belt, 13:22.84.

100 Hurdles--1, Theel, Brittnee, CJI, 16.88. 2, Young, Britta, Augusta, 17.22. 3, Tyler, Leah, Moore-Gap, 17.57. 4, Drivdahl, Ember, Hobson, 17.69. 5, Spicher, Delainey, North Star, 18.07. 6, Bracha, Donna, Stanford/Gey, 18.31.

300 Hurdles--1, Theel, Brittnee, CJI, 48.95. 2, Dembek, Martha, Winn-GR, 49.58. 3, Drivdahl, Ember, Hobson, 49.79. 4, Stoltz, Mariah, Valier, 49.80. 5, Spicher, Delainey, North Star, 50.76. 6, Grove, Mikaela, Highwood, 50.94.

400 Relay--1, North Star, 51.33. 2, Belt 52.10. 3, Power, 52.74. 4, Chinook, 54.38. 5, Cascade 54.60. 6, Dutton-Brady, 54.91.

1600 Relay--1, Belt (Fetterer, Katie, McCafferty, Kelley, Muretta, Markie, Gerke, Kara), 4:21.44. 2, Big Sandy, 4:27.35. 3, North Star, 4:28.39. 4, Power, 4:28.90. 5, Chinook, 4:31.15. 6, Cascade 4:34.50.

High Jump--1, Hughes, Jaegen, Hobson, 4-10. 2, Graff, Katelyn, CJI, 4-10. 3, Fetterer, Katie, Belt, 4-08. 3, Drivdahl, Ember, Hobson, 4-08. 5, Gilman, Kaylie, Big Sandy, 4-08. 6, Muretta, Markie, Belt, 4-06. 6, Pederson, Rachel, Power, 4-06. 6, Dembek, Martha, Winn-GR, 4-06. 6, Dennis, Emily, Chinook, 4-06. 6, Reeve, Taylor, Dutton, 4-06.

Pole Vault--1, Rettig, Tylynn, North Star, 9-03. 2, Graff, Katelyn, CJI, 9-00. 3, Hopp-Juden, Tasha, Cascade, 8-06. 4, Bracha, Donna, Stanford/Gey, 8-06. 5, Miller, Shailyn, Power, 8-00. 5, Stahl, Jamie, Winn-GR, 8-00. 5, Yanny, Sierra, North Star, 8-00.

Long Jump--1, Dembek, Martha, Winn-GR, 16-01.25. 2, Browning, Shelby, Winn-GR, 15-11.75. 3, Theel, Brittnee, CJI, 15-10.50. 4, Carlon, Lisa, North Star, 15-08.75. 5, Carlon, Bettie, North Star, 15-05.75. 6, Meek, Hollee, Simms, 15-03.25.

Triple Jump--1, Carlon, Lisa, North Star, 34-05.50. 2, Carlon, Bettie, North Star, 34-05. 3, Browning, Shelby, Winn-GR, 34-02.50. 4, Dennis, Emily, Chinook, 33-08.50. 5, Young, Britta, Augusta, 32-09. 6, Theel, Brittnee, Cji, 32-09.

Shot Put--1, Rowland, Alexandra, Geraldine, 34-09. 2, Nelson, Britney, Chinook, 33-07. 3, Reeve, Taylor, Dutton, 33-02. 4, Farmer, Makhayla, Chinook, 32-07. 5, Schneider, Tavin, Chinook, 32-04. 6, Duvall, Korbin, Geraldine, 30-10.

Discus--1, Rowland, Alexandra, Geraldine, 118-07. 2, Nelson, Britney, Chinook, 102-10. 3, Patch, Kendall, Augusta, 96-01. 4, Farmer, Makhayla, Chinook, 94-05. 5, Schneider, Tavin, Chinook, 93-10. 6, Carpentar, Elsie, Cascade, 91-01.

Javelin--1, Meek, Hollee, Simms, 129-04. 2, Rowland, Alexandra, Geraldine, 126-01. 3, Fetterer, Katie, Belt, 112-07. 4, Duvall, Korbin, Geraldine, 109-01. 5, Farmer, Makhayla, Chinook, 100-01. 6, Nelson, Britney, Chinook, 99-09.

BOYS

Team scores -- Belt 90.5, Chinook 83, Dutton-Brady 75.5, Fort Benton 40, Stanford/Geyser 39, Centerville 34, North Star 25, Chester/Joplin-Inverness 24, Winnett-Grass Range 19, Cascade 16, Geraldine 14, Simms 13, Box Elder 13, Power 12, Big Sandy 10, Great Falls Central 10, Augusta 4, Moore/Judith Gap 4, Denton 1

100--1, Olsen, Thor, Stanford/Gey, 11.06. 2, Surber, Dylan, Chinook, 11.37. 3, McCafferty, Parker, Belt, 11.38. 4, Molyneaux, Zach, Chinook, 11.57. 5, Melton, Mark, Cascade, 11.81. 6, Bulik-Chism, Branden, Simms, 11.91.

200--1, McCafferty, Parker, Belt, 23.00. 2, Ereaux, Brandon, Fort Benton, 23.48. 3, Simenson, Ty, Chinook, 24.17. 4, Storle, Austin, Dutton, 24.32. 5, Ullery, Wyatt, Fort Benton, 24.43. 6, Stokes, Timothy, CJI, 24.91.

400--1, McCafferty, Parker, Belt, 50.95. 2, Storle, Austin, Dutton, 51.68. 3, Surber, Dylan, Chinook, 52.32. 4, Ereaux, Brandon, Fort Benton, 52.77. 5, ohnson, Tiegan, Dutton, 53.49. 6, Anderson, Carter, GF Central, 54.32.

800--1, McCafferty, Parker, Belt, 2:01.72. 2, Surber, Dylan, Chinook, 2:02.03. 3, Storle, Austin, Dutton, 2:03.85. 4, Ketchum, William, Box Elder, 2:06.40. 5, Crumley, Codee, Simms, 2:06.93. 6, Hicks, Dustin, Belt, 2:07.84.

1600--1, Duty, Trent, Dutton, 4:49.07. 2, Hicks, Dustin, Belt, 4:52.98. 3, Iverson, ake, Winn-GR, 4:55.64. 4, Crumley, Codee, Simms, 4:56.91. 5, Ketchum, William, Box Elder, 4:57.84. 6, Roth, Travis, Chinook, 4:59.06.

3200--1, Duty, Trent, Dutton, 10:16.91. 2, Iverson, ake, Winn-GR, 10:20.03. 3, Ketchum, William, Box Elder, 10:24.23. 4, Hicks, Dustin, Belt, 10:36.00. 5, Smith, Christian, Cascade, 10:40.50. 6, The Boy, Brandon, Box Elder, 10:40.58.

300 Hurdles--1, Pearsall, Deryk, Centerville, 41.91. 2, Brubaker, ohnny, Dutton, 42.25. 3, Qualls, Geoff, Chinook, 42.93. 4, Haugrose, Koltin, Belt, 43.27. 5, Hulme, Ben, Fort Benton, 43.55. 6, Sitzmann, Maxx, GF Central, 44.46.

400 Relay--1, Chinook, 44.85. 2, Stanford/Geyser, 46.02. 3, Belt 46.40. 4, Great Falls Central 46.78. 5, Dutton-Brady, 47.04. 6, Cascade 47.23.

1600 Relay--1, Fort Benton (Ullery, Wyatt, McCarthy, Riley, Hulme, Ben, Ereaux, Brandon), 3:38.03. 2, Dutton-Brady, 3:41.52. 3, Belt 3:42.41. 4, Stanford/Geyser, 3:46.03. 5, Chester/Joplin-Inverness, 3:47.86. 6, North Star, 3:50.07.

High Jump--1, Schroedel, Quin, Power, 5-10. 2, Qualls, Geoff, Chinook, 5-10. 3, Beaver, ace, Simms, 5-10. 4, Hertel, Max, Moore-Gap, 5-08. 5, Lee, Tarren, Power, 5-06. 5, Lackner, Trevor, Big Sandy, 5-06. 6, Godfrey, Bowden, Belt, 5-06. 6, Rossmiller, Chase, Dutton, 5-06.

Pole Vault--1, Woodland, Perry, Cascade, 12-00. 2, Spinler, Quinn, North Star, 11-06. 3, Kelly, Erik, CJI, 11-06. 4, Norskog, Chance, Stanford/Gey, 11-06. 5, Sluggett, Logan, Winn-GR, 11-00. 6, Keen, Casey, Cascade, 10-06.

Long Jump--1, Lencioni, Dylan, Centerville, 20-03. 2, Brubaker, ohnny, Dutton, 19-08.75. 3, Qualls, Geoff, Chinook, 19-07. 4, Anderson, Gus, Belt, 19-05.25. 5, Spicher, Cooper, North Star, 19-03.75. 6, Martin, Ty, Stanford/Gey, 19-03.50.

Triple Jump--1, Martin, Ty, Stanford/Gey, 41-07.50. 2, Spicher, Cooper, North Star, 40-10.50. 3, May, ustin, CJI, 40-03.50. 4, Brubaker, ohnny, Dutton, 39-00.50. 5, Sluggett, Logan, Winn-GR, 38-09.50. 6, Martin, Cedar, Winn-GR, 38-08.50.

Shot Put--1, Beck, Kaden, Big Sandy, 46-08.75. 2, McKinlay, Wyatt, Geraldine, 46-02.75. 3, Molyneaux, Zach, Chinook, 44-03.75. 4, Hulme, Sam, Fort Benton, 43-10. 5, Hasner, Braxton, Dutton, 43-03.50. 6, Oraw, Jordan, CJI, 41-08.25.

Discus--1, Molyneaux, Zach, Chinook, 142-11. 2, Ereaux, Brandon, Fort Benton, 129-05. 3, McKinlay, Wyatt, Geraldine, 129-01. 4, Thompson, Thane, Augusta, 123-04. 5, Hasner, Braxton, Dutton, 123-04. 6, Croff, Hunter, Belt, 119-04.

Javelin--1, Croff, Hunter, Belt, 159-00.50. 2, Lencioni, Dylan, Centerville, 156-04.50. 3, Pearsall, Deryk, Centerville, 149-04. 4, Molyneaux, Zach, Chinook, 146-10.50. 5, Vaskey, Bart, Stanford/Gey, 145-00. 6, Gremaux, Jacob, Denton, 143-08.50.

0
0
0
0
0