Subscribe for 17¢ / day

District 7B

Saturday

at Eureka

Girls

Team scores — Plains 195, Bigfork 131, Eureka 94, Thomson Falls 88, Troy 5.

Note: New meet records were set in the pole vault, 100 hurdles, 300 hurdles and 1,600.

100 — 1, Nicole Rehbein, Pla , 12.95. 2, Steve Johnson, Eur, 13.53. 3, Jenna Komac, Eur, 13.70. 4, Shannon Dimond, Pla , 13.79. 5, Brianna Lindgren, Eur, 14.66. 6, Hadassah Miller, Troy, 14.67.

200 — 1, Hailey Phillips, Pla , 26.12. 2, Hope Reid, TF, 27.09. 3, Nicole Rehbein, Pla , 27.16. 4, Shannon Dimond, Pla , 28.09. 5, Lexi Pluid, Eur, 28.90. 6, Vika Szvesan, TF, 33.11.

400 — 1, Hailey Phillips, Pla , 1:00.41. 2, Makena Morley, Bfk, 1:03.18. 3, Nicole Rehbein, Pla, 1:05.09. 4, Angela Padden, TF, 1:06.22. 5, Mattison McAnally, Bfk, 1:06.67. 6, Corle Morefield, Pla , 1:10.25.

800 — 1, Morley, Makena, Bfk, 2:27.72. 2, Demi Horton, Pla , 2:43.04. 3, Felicia Earhart, Pla , 2:43.63. 4, Kimberly Earhart, Pla , 2:45.22. 5, Jenna Komac, Eur, 2:47.94. 6, Alex Bartmess, Eur, 2:47.96.

1,600 — 1, Makena Morley, Bfk, 5:05.00. 2, Kimberly Earhart, Pla , 5:41.67. 3, Demi Horton, Pla , 5:43.15. 4, Alex Bartmess, Eur, 5:46.34. 5, Felicia Earhart, Pla , 5:53.34. 6, Aicia Curran, TF, 6:16.51.

3,200 — 1, Makena Morley, Bfk, 11:24.03. 2, Felicia Earhart, Pla , 13:27.89. 3, Alex Bartmess, Eur, 13:28.75. 4, Demi Horton, Pla , 13:46.44.

100 hurdles — 1, Hope Reid, TF, 15.20. 2, Hailey Phillips, Pla , 16.19. 3, Stevi Johnson, Eur, 16.27. 4, Mattison McAnally, Bfk, 16.88. 5, Marissa Hiza, Bfk, 17.09. 6, Ashley Holmes, Pla , J17.21.

300 hurdles — 1, Hailey Phillips, Pla , 46.22. 2, Hope Reid, TF, 47.64. 3, Mattison McAnally, Bfk, 48.94. 4, Lexi Pluid, Eur, 50.94. 5, Shey Hannum, TF, 51.45. 6, Megan Pancoast, Bfk, 52.88.

400 relay — 1, Plains (Shannon Dimond, Nicole Rehbein, Katla Holmes, Corle Morefield), 54.03. 2, Bigfork, 55.53. 3, Eureka, 1:00.75. 4, Troy, 1:03.26.

1,600 relay — 1, Plains (Nicole Rehbein, Shannon Dimond, Demi Horton, Felicia Earhart), 4:28.59. 2, Bigfork, 4:29.86. 3, Eureka, 5:04.34.

High jump — 1, Hope Reid, TF, 5-0. 2, Shey Hannum, TF, 5-0. 3, Marissa Hiza, Bfk, 4-8. 4, Courtney George, Bfk, 4-4. 5,Riley Coleman, Bfk, 4-4.

Pole vault — 1, Hope Reid, TF, 11-0. 2, Caitie Larson, Eur, 9-0. 3, Brianna Lindgren, Eur, 8-0. 4, Megan Pancoast, Bfk, 7-6. 4, Ellessa Henion, Bfk, 7-6. 6, Angela Padden, TF, 7-6.

Long jump — 1, Hailey Phillips, Pla, 15-11.25. 2, Ellessa Henion, Bfk, 14-11. 3, Courtney George, Bfk, 13-8.75. 4, Carley VonHeeder, Pla , 13-7. 5, Rachel Pacella, Eur, 13-4.5. 6, Shannon Dimond, Pla , 13-1.5.

Triple jump — 1, Ellessa Henion, Bfk, 32-10. 2, Shey Hannum, TF, 30-9.5. 3, Corle Morefield, Pla , 29-10.5. 4, Carley VonHeeder, Pla , 29-3. 5, Angela Padden, TF, 28-2.75. 6, Rachel Pacella, Eur, 28-2.5.

Shot put — 1, Emily Billow, Eur, 35-8.5. 2, Tessa Robertson, Bfk, 33-9.5. 3, Leah Thompson, Pla, 32-9.5. 4, Kayla Holmes, Pla, 31-1. 5, Allison Vaught, TF, 28-6.5. 6, Logan Beckman, TF, 28-5.

Discus — 1, Emily Billow, Eurk, 112-9. 2, Tessa Robertson, Bfk, 108-9.5; 3, Kayla Holmes, Pla, 97-6.25. 4, Miranda Campbell, Bfk, 93-8. 5, Ashley Holmes, Pla, 93-05. 6, Allison Vaught, TF, 89-11.

Javelin — 1, Carley VonHeeder, Pla, 107-3. 2, Allison Vaught, TF, 104-11. 3, Ashley Holmes, Pla , 98-4. 4, Katy Gondeiro, Eur, 94-11. 5, Shasta Wilson, TF, 94-00. 6, Logan Beckman, TF, 92-1.

Boys

Team scores — Thompson Falls 162, Bigfork 156, Eureka 96, Troy 75, Plains 34.

100 — 1, Austin Gordon, Bfk, 11.31. 2, Sean Opland, Troy, 11.50. 3, Dylan Vaught, TF, 11.63. 3, Zach Dolezal, Troy, 11.63. 5, Christian Langston, Eur, 11.75. 6, Chris Landon, Bfk, 11.84.

200 — 1, Sean Opland, Troy, 22.94. 2, Cameron Nissen, Bfk, 23.08. 3, Jesse Mueller, Bfk, 23.25. 4, Dylan Vaught, TF, 23.50. 5, Tanner Blankers, Eur, 23.63. 6, Michael Miller, Troy, 23.66.

400 — 1, Preston Schubert, TF, 52.20. 2, Tanner Blankers, Eur, 53.31. 3, Trais Hoisington, TF, 53.47. 4, Boyd Rieke, Bfk, 53.90. 5, Luke Haggarty, Troy, 54.89. 6, Josh Sandry, Bfk, 55.65.

800 — 1, Chance Kittle, Bfk, 2:12.30. 2, Tyler Riffle, TF, 2:12.84. 3, Vinny Quirk, Bfk, 2:16.56. 4, Carson Cantrell, Bfk, 2:16.74. 5, Dalton Nelson, TF, 2:21.08. 6, Logan Morley, Bfk, 2:21.72.

1,600 — 1, Logan Morley, Bfk, 4:49.88. 2, Chance Kittle, Bfk, 4:50.83. 3, Tanner Laws, TF, 4:52.00. 4, Russell Kujala, Pla , 4:54.00. 5, Logan Naegeli, TF, 4:54.45. 6, Mark Hamm, TF, 4:58.98.

3,200 —1, Logan Morley, Bfk, 11:09.22. 2, Logan Naegeli, TF, 11:16.00. 3, Tanner Laws, TF, 11:18.00. 4, Mark Hamm, TF, 11:25.29. 5, Chance Kittle, Bfk, 11:36.84. 6, Russell Kujala, Pla, 11:47.10.

100 hurdles — 1, Preston Schubert, TF, 15.48. 2, Dominique Holt, TF, 15.66. 3, Brandon Conard, Eur, 15.95. 4, Christian Langston, Eur, 17.30. 5, Josh Wulfekuhle, TF, 18.49. 6, Shogo Tomomuta, Bfk, 18.61.

300 hurdles — 1, Preston Schubert, TF, 40.03. 2, Dominique Holt, TF, 41.72. 3, Christian Langston, Eur, 45.28. 4, Carson Cantrell, Bfk, 45.39. 5, Brandon Conard, Eur, 47.84. 6, Josh Wulfekuhle, TF, 48.44.

400 relay — 1, Bigfork (Jesse Mueller, Chris Landon, Cameron Nissen, Austin Gordon), 45.05. 2, Troy, 45.97. 3, Eureka, 46.68. 4, Thompson Falls, 47.20.

1,600 relay — 1, Bigfork (Boyd Rieke, Chance Kittle, Colton Woll, Josh Sandry), 3:43.28. 2, Troy, 3:47.27. 3, Thompson Falls, 3:49.11. 4, Eureka, 4:03.38. 5 Plains, 9:13.67.

High jump — 1, Preston Schubert, Preston, TF, 6-2. 2, Nathan Olds, Troy, 6-0. 3, Dominique Holt, TF, 6-0. 4, Cameron Nissen, Bfk, 6-0. 5, Josh Sandry, Josh, 6-0. 6, Sean Opland, Troy, 6-0.

Pole vault — 1, Preston Schubert, TF, 13-0. 2, Dominique Holt, Dominique, TF, 13-0. 3, Carson Cantrell, Bfk, 11-6. 4, Cole Jankovsky, Eur, 11-6. 5, Tristan Lihme, Eur, 11-0. 6, Mason Haidle, Eur, 10-6.

Long jump — 1, Tanner Blankers, Eur, 20-3.25. 2, Sean Opland, Troy, 20-1. 3, Cameron Nissen, Bfk, 20-0. 4, Scott Pate, Troy, 19-6.25. 5, Gabe Hickman, Troy, 19-3.25. 6, Dylan Vaught, TF, 18-9.5.

Triple jump — 1, Cameron Nissen, Bfk, 41-4.5. 2, Khaz Yanak, Eur, 40-1. 3, Scott Pate, Troy, 39-1.75. 4, Nathan Olds, Troy, 39-.75. 5, Tanner Blankers, Eur, 38-11.5. 6, Dylan Vaught, TF, 38-5.75.

Shot put — 1, Ben Gorham, Pla , 45-7.5. 2, Braxton Eubanks, TF, 45-3. 3, Richard Roo, Eur, 43-4.5. 4, Tyler Iverson, Bfk, 42-5. 5, Braden Thier Eur, 41-1. 6, Nolan Hofstee, Eur, 40-7.50.

Discus — 1, Richard Roo, Eur, 142-5. 2, Tyler Iverson, Bfk, 141-6. 3, Ben Gorham, Pla, 137-7. 4, Dominique Holt, Dominique, TF, 133-7. 5, Wyatt Winebrenner, Pla, 133-6. 6, Zach Dolezal, Zach, Troy, 127-8.

Javelin — 1, Tanner Blankers, Eur, 147-9. 2, Wyatt Winebrenner, Pla, 142-8. 3, Josh Sandry, Bfk, 142-6. 4, Colt Shaw, TF, 142-1. 5, Gabe Hickman, Troy, 136-10. 6, Ben Gorham, Pla , 133-1.


District 13C

Friday and Saturday

at Missoula County Stadium

Boys

Team scores — Darby 162, Seeley-Swan 111, Victor 102, Drummond 81, Alberton 44, Philipsburg 19, Lincoln 5, Valley Christian 2.

100 — 1, Keir Sanzano, Alb, 11.71; 2, Tylen Tial, SS, 11.78; 3, Storm Wanstrath, 11.97; 4, Christian Cahoon, SS, 12.00; 5, Dylan Knox, Dar, 12.06; 6, Danny Mannix, Dru, 12.08.

200 — 1, Storm Wanstrath, Dar, 24.00; 2, Christian Cahoon, SS, 24.03; 3, Tylen Dial, SS, 24.04; 4, Tyler Morris, Dar, 24.21; 5, Danny Mannix, Dru, 24.66; 6, Colton Johnston, Dar, 24.81.

400 — 1, Christian Cahoon, SS, 53.69; 2, Skyler Lee, SS, 53.96; 3, Cole Henrekin, SS, 54.32; 4, Tyler Morris, Dar, 54.63; 5, Danny Mannix, Dru, 54.74; 6, Cougan Kidd, Dar, 55.45.

800 — 1, Garrett McCormack, Dar, 2:04.56; 2, Tyler Morris, Dar, 2:06.94; 3, Skyler Lee, SS, 2:07.02; 4, Joseph Parke, Dru, 2:09.28; 5, Christian Kiemele, VC, 2:12.25; 6, Justin Cahoon, SS, 2:13.29.

1,600 — 1, Garrett McCormack, Dar, 5:00.91; 2, Dawson Jakober, Dar, 5:08.48; 3, Wyatt Doyle, Dar, 5:12.98; 4, Jacob Morse, SS, 5:24.43; 5, Bridger Deschamps, Pbg, 5:28.53; 6, Tony Bergerson, Dru, 5:30.91.

3,200 — 1, Garrett McCormack, Dar, 11:43.63; 2, Dawson Jakober, Dar, 11:54.86; 3, Justin Cahoon, SS, 11:55.22; 4, Gregory Schindler, Dru, 12:15.37; 5, Kolton Benish, Vic, 12:16.46; 6; Gus Batchelder, SS, 12:17.18.

110 hurdles — 1, John Parcell, SS, 16.68; 2, Matt Robbins, Dar, 17.28; 3, Nate Bishop, Vic, 17.88; 4, Blake Bowen, Vic, 18.37; 5, Bryce Krout, Vic, 18.65.

300 hurdles — 1, Dylan Knox, Dar, 41.75; 2, Keir Sanzano, Alb, 42.02; 3, Nate Bishop, Vic, 42.45; 4, Matt Robbins, Dar, 42.77; 5, Kyle Ball, Vic, 42.84; 6, John Parcell, SS, 43.59.

400 relay – 1, Darby (Dylan Knox, Colton Johnston, Tyler Morris, Storm Wanstrath) 45.18; 2, Seeley-Swan 45.49; 3, Victor 49.33; 4, Philipsburg 49.61; 5, Lincoln 49.92; 6, Drummond 50.78.

1,600 relay — 1, Seeley-Swan (Christian Cahoon, Skyler Lee, Cole Henrekin, Tylen Dial) 3:34.17; 2, Darby 3:38.12; 3, Drummond 3:52.34; 4, Philipsburg 3:53.85; 5, Lincoln 3:55.35; 6, Victor 4:01.84.

Discus — 1, Andrew Lommen, Alb, 143-11; 2, Colton Johnston, Dar, 130-0; 3, Wyatt Lyons, Vic, 127-6; 4, Maclane Bignell, Dru, 122-11; 5, Keir Sanzano, Alb, 120-3; 6, Cougan Kidd, Dar, 107-9.

Javelin — 1, Kyle Ball, Vic, 170-3; 2, Cougan Kidd, Dar, 152-6; 3, Storm Wanstrath, Dar, 142-11; 4, Zac Agee, Vic, 142-7; 5, John Parcell, SS, 141-5; 6, Troy Housel, Pbg, 136-8.

Shot put — 1, Maclane Bignell, Dru, 43-11; 2, Keir Sanzano, Alb, 43-9 ½; 3, Andrew Lommen, Alb, 43-0; 4, Wyatt Lyons, Vic, 41-11; 5, Alex Allen, Dru, 40-5 ½; 6, Storm Wanstrath, Dar, 38-7 ½.

High jump — 1, Danny Mannix, Dru, 5-10; 2, Chase Comings, Pbg, 5-8; 3, Maclane Bignell, Dru, 5-6; 4, Kyle Ball, Vic, 5-6; 5, Cougan Kidd, Dar, 5-4; 6, Tony Bergerson, Dru, 5-4.

Long jump — 1, Kyle Ball, Vic, 20-11; 2, Zac Agee, Vic, 19-2; 3, Nate Bishop, Vic, 19-0; 4, Maclane Bignell, Dru, 18-4 ½; 5, Bryce Gill, Dru, 18-3 ½; 6, Cullen White, Lin, 17-3.

Triple jump — 1, Kyle Ball, Vic, 43-4 ¾; 2, Dylan Knox, Dar, 39-2 ¾; 3, Maclane Bignell, Dru, 38-5 ¼; 4, Nate Bishop, Vic, 38-4 ½; 5, Danny Mannix, Dru, 38- ½; 6, Zac Agee, Vic, 36-10 ¾.

Pole vault — 1, Bryce Gill, Dru, 12-0; 2, John Parcell, SS, 11-6; 3, Bryce Krout, Vic, 11-0; 4, Cole Henrekin, SS, 10-6; 5, Tony Bergerson, Dru, 10-6; 6, Joseph Parke, Dru, 10-0.

Girls

Team scores — Seeley-Swan 171, Drummond 107, Darby 96, Philipsburg 42, Victor 42, Alberton 22, Valley Christian 18, Lincoln 15.

100 — 1, Anna Pence, Pbg, 13.16; 2, Sarai McCollaum, Dar, 13.23; 3, Keely Ehmann, Dar, 13.42; 4, KeAnna Conley, SS, 13.54; 5, Breanna Pocha, Dru, 13.62; 6, Shailyn Scheffer, Vic, 13.76.

200 — 1, Keely Ehman, Dar, 27.08; 2, KeAnna Conley, SS, 27.56; 3, Anna Pence, Pbg, 27.62; 4, Mckenna Sweet, VC, 28.32; 5, Breanna Pocha, Dru, 28.35; 6, Shailyn Scheffer, Vic, 28.74.

400 — 1, Keely Ehmann, Dar, 61.00; 2, Mckenna Sweet, VC, 61.40; 3, KeAnna Conley, SS, 61.94; 4, Alexys Bryant, Dru, 65.52; 5, Ciera Wingo, Pbg, 66.94; 6, Stephanie Robbins, SS, 67.34.

800 — 1, Alexys Bryant, Dru, 2:29.23; 2, Marge Henrekin, SS, 2:31.18; 3, Mckenna Sweet, VC, 2:33.91; 4, Lily Lang, Dar, 2:35.83; 5, Maria Waldbillig, Pbg, 2:39.86; 6, Melanie Parke, Dru, 2:45.98.

1,600 — 1, Marge Henrekin, SS, 5:36.46; 2, Alexys Bryant, Dru, 5:43.96; 3, Lily Lang, Dar, 5:47.13; 4, Marie Waldbillig, Pbg, 5:50.09; 5, Melanie Parke, Dru, 6:28.82; 6, Sidny Johnson, SS, 6:36.99.

3,200 — 1, Lily Lang, Dar, 12:49.93; 2, Marge Henrekin, SS, 12:56.43; 3, Marie Waldbillig, Pbg, 13:00.56; 4, Alexys Bryant, Dru, 13:06.62; 5, Melanie Parrke, Dru, 14:35.91; 6, Madison Richards, Vic, 14:40.93.

100 hurdles — 1, Paige Holmes, SS, 17.72; 2, Kelsey Linford, SS, 18.20; 3, Sarai McCollaum, Dar, 18.60; 4, Hailey Towe, SS, 19.31; 5, Melanie Parke, Dru, 19.84; 6, Tasheena Wolf Chief, Lin, 20.60.

300 hurdles — 1, Paige Holmes, SS, 47.11; 2, Sarai McCollaum, Dar, 49.09; 3, Tasheena Wolf Chief, Lin, 53.54; 4, Melanie Parke, Dru, 56.06.

400 relay — 1, Seeley-Swan (Hailey Haines, Kelsey Linford, Paige Holmes, KeAnna Conley) 52.72; 2, Darby 53.73; 3, Drummond 58.92; 4, Victor 64.18.

1,600 relay — 1, Seeley-Swan (Paige Holmes, Stephanie Robbins, Holly Beary, KeAnna Conley) 4:11.18 (meet record: old record 4:11.35, Seeley-Swan, 1993); 2, Darby 4:27.98; 3, Philipsburg 4:33.59; 4, Drummond 4:58.16; 5, Victor 6:08.60.

Discus — 1, Delani Hanley, Alb, 113-6; 2, Olivia Kennedy, SS, 109-2; 3, Jessica Campbell, Dar, 108-6; 4, Frankie Bignell, Dru, 91-2; 5, Desiree Charlton, Vic, 90-6; 6, Shelby Holmes, SS, 90-5.

Javelin — 1, Ryan Vicek, Alb, 110-2; 2, Kelsey Linford, SS, 107-8; 3, Ashley Mannix, Dru, 105-8; 4, Makaela Wight, Dru, 100-0; 5, Frankie Bignell, Dru, 95-9; 6, Shelby Holmes, SS, 95-1.

Shot put — 1, Frankie Bignell, Dru, 34-8; 2, Olivia Kennedy, SS, 34-4 ½; 3, Abby Erickson, Lin, 31-4 ½; 4, Ciera Wingo, Pbg, 30-8 ½; 5, Carlyjean Conley, Vic, 29-3 ½; 6, Delani Hanley, Alb, 28-8 ½.

High jump — 1, Holly Beary, SS, 4-11; 2, Amber Ivey, Vic, 4-6; 3 (tie), Katy Brittle, Vic, and Jessica Campbell, Dar, 4-6; 5, Maggie Althaus, Pbg, 4-6; 6, Breanna Pocha, Dru, 4-4.

Long jump — 1, Breanna Pocha, Dru, 15-5 ½; 2, Shailyn Scheffer, Vic, 15-5; 3, Kelsey Linford, SS, 14-5 ½; 4, Hailey Towe, SS, 14-4; 5, Alexys Bryant, Dru, 14-3 ½; 6, Tori Johnston, Dar, 14-2 ¼.

Triple jump — 1, Paige Holmes, SS, 32-6 ½, 2, Shailyn Scheffer, Vic, 30-11 ¼; 3, Kelsey Linford, SS, 30-11 ¼; 4, Hailey Towe, SS, 30-3 ¾; 5, Cailey Denboer, Lin, 30-3 ¾; 6, Ryan Vicek, Alb, 30-0.

Pole vault — 1, Adair Dunham, Dru, 8-6; 2 (tie), Sabrina Shows, Dru, and Shelby Holmes, SS, 7-0.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0