Subscribe for 17¢ / day

John Polich Invitational

at Miles City

Note: Team scores not provided.

Girls

100 -- Shaina Healey, Billings Central, 13.02; Ashley Olson, Plentywood, 13.60; Taylor Snyder, Hardin, 13.61; Jaylen Henderson, Miles City, 13.83; Taylor Price, Broadus, 13.90; Drew Anne Gatlin, Broadus, 13.97.

200 -- Taylor Snyder, Hardin, 27.53; Paige Harris, Plentywood, 27.79; Ashley Olson, Plentywood, 28.29; Kanani Birdinground, Hardin, 28.76; Ali Silvernale, Glendive, 28.83; Taylor Price, Broadus, 28.95.

400 -- Sammy Elliott, Billings Central, 1:00.79; Paige Harris, Plentywood, 1:01.59; Paitton Herbst, Baker, 1:01.79; Ashley Olson, Plentywood, 1:02.59; Taylor Snyder, Hardin, 1:04.06; Mariah Whittman, Billings Central, 1:04.43.

800 -- Madi Tucker, Laurel, 2:32.60; Rio Frame, Glendive, 2:33.80; Savannah Leidholt, Miles City, 2:36.17; Tyana Ten Bear, Hardin, 2:44.71; Emma Knudson, Billings Central, 2:45.37; Trista Papka, Sidney, 2:45.84.

1,600 -- Rio Frame, Glendive, 5:34.18; Austyn Copp, Glendive, 5:42.16; Caitlin Lantis, Terry, 5:45.19; Emily Regan, Miles City, 5:45.73; Sarah Gibb, Billings Central, 5:48.13; Shae Wiggins, Laurel, 5:53.23.

3,200 -- Paitton Herbst, Baker, 11:48.01; Courtney Hallock, Laurel, 12:02.35; Morgan McDonnell, Billings Central, 12:34.95; Lexi Gradwohl, Laurel, 12:41.94; Alexa Horrell, Billings Central, 12:54.64; Sarah Gibb, Billings Central, 13:03.60.

100 hurdles -- Joire Chavez, Hardin, 16.67; Mikayla Jefferson, Hardin, 17.04; Lexi Prevost, Sidney, 17.21; Landa Uffelman, Hardin, 17.88; Janessa Haynie, Circle, 18.04; Halley Plourde, Billings Central, 18.21.

300 hurdles -- Lexi Prevost, Sidney, 48.01; Mikayla Jefferson, Hardin, 50.78; Alicia Richert, Billings Central, 52.15; Tatia Hollowell, Hysham, 52.18; Bailey Waldal, Beach (N.D.) 52.95; Drew Anne Gatlin, Broadus, 53.73.

400 relay -- Billings Central A (Shaina Healey-Sammy Elliott-Alicia Richert-Mariah Whittman) 51.51, Wibaux A 53.21, Hardin A 53.31, Laurel A 54.41, Sidney A 55.14, Miles City A 55.15.

800 relay -- Miles City A (Jaylen Henderson-Abbie Larson-Ashlie Larson-Halie Warren) 1:59.31; Billings Central A 2:01.38; Hardin A 2:01.58; Laurel A 2:02.48; Sidney B 2:02.71.

1,600 relay -- Hardin A (Joire Chavez-Mikayla Jefferson-Kanani Birdinground-Taylor Snyder) 4:19.85; Billings Central A 4:21.25; Laurel A 4:32.93; Sidney A 4:33.16; Miles City A 4:34.53; Terry A 4:35.80.

3,200 relay -- Billings Central A (Alexa Horrell-Morgan McDonnell-Shelby Gordon-Sammy Elliott) 10:38.67, Laurel A 10:50.72; Miles City A 11:27.22.

High jump -- Shaina Healey, Billings Central, 5-2 1/4; Kadie Heinle, Miles City, 5-2; Lindsay Wangerin, Plentywood, 4-10 1/2; Tatia Hollowell, Hysham, 4-10 1/2; Ashley Olson, Plentywood, 4-10 1/4; Halie Warren, Miles City, 4-10.

Pole vault -- Mikayla Minow, Sidney, 10-7; Jalyssa Gorder, Sidney, 9-9 1/2; Erin Harris, Sidney, 9-9 1/4; Aubrey Kessel, Sidney, 9-9; Lexi Prevost, Sidney, 9-3 1/4; Landa Uffelman, Hardin, 9-3.

Long jump -- Hannah Bakken, Wibaux, 15-10 1/2; Leslie Gappa, Laurel, 15-9 1/2; Halie Warren, Miles City, 15-4; Faith Vitt, Fairview, 15-2; Katrina Baumgartner, Laurel, 15-0; KayLee McFate, Laurel, 14-10 1/2.

Triple jump -- Leslie Gappa, Laurel, 33-4; Faith Vitt, Fairview, 33-2 1/2; Chelsea Leach, Wibaux, 32-2; Lindsay Stickel, Terry, 31-1; Fiona Mott, Miles City, 30-8 1/2; Skylar Stenson, Wibaux, 30-7 1/2.

Shot put -- Whitney Leuenberger, Sidney, 39-2; Keaunna Mason, hardin, 35-9 1/2; Bethany Rides Horse, Hardin, 34-7; Chantel Fulton, Beach (N.D.), 33-6; Halle Keltner, Terry, 32-10; Abbie Lohof, Laurel, 32-8.

Discus -- Whitney Leuenberger, Sidney, 138-4; Daryn Wolff, Sidney, 125-0; Lexi Budge, Laurel, 118-1; Bethany Rides Horse, Hardin, 107-10; Halle Keltner, Terry, 102-0; Amber Thoeny, Broadus, 97-2.

Javelin -- Leslie Gappa, Laurel, 137-10; Erin Harris, Sidney, 131-9; Bethany Rides Horse, Hardin, 128-1; KayLee McFate, Laurel, 120-9; Lindsay Wangerin, Plentywood, 112-8; Paitton Herbst, Baker, NA.

 Boys

100 -- Dylan Hanser, Billings Central, 11.59; Luke Daly, Billings Central, 11.66; Cody Vitt, Fairview, 11.69; Riley Nichols, Billings Central, 11.72; Graham Cobb, Billings Central, 11.89; Mitch Thompson, Laurel, 11.99.

200 -- Jon Nissen, Laurel, 23.50; Holden Ryan, Billings Central, 23.60; Luke Daly, Billings Central, 23.63; Seth Bayles, Broadus, 24.25; Timmy Regan, Miles City, 24.37; Danny Skoglund, Beach (N.D.) 24.40.

400 -- Luke Hill, Glendive, 51.0; Jon Nissen, Laurel, 52.20; Danny Skoglund, Beach (N.D.) 52.60; Brandon Kubitz, Laurel, 53.23; Austin Papka, Sidney, 53.57; Alex Fitzgerald, Billings Central, 53.80.

800 -- Layne Lantis, Terry, 2:05.03; Ty Mogan, Laurel, 2:06.79; Lane Stickel, Terry, 2:10.90; Caleb Ware, Hardin, 2:14.93; Braden Holzer, Glendive, 2:16.70; Layton Jackson, Laurel, 2:16.87.

1,600 -- Layne Lantis, Terry, 4:31.56; Ty Mogan, Laurel, 4:36.46; Hunter Weinreis, Beach (N.D.) 4:44.24; Delvin Walks, Hardin, 4:44.77; Matt Keltgen, Glendive, 4:45.15; Travis Koenig, Baker, 4:49.14.

3,200 -- Hunter Weinreis, Beach (N.D.) 10:13.64; Delvin Walks, Hardin, 10:19.68; Travis Koenig, Baker, 10:23.55; Levi Fox, Billings Central, 10:27.02; Matt Keltgen, Glendive, 10:35.60; Brandon Kanta, Laurel, 11:00.94.

110 hurdles -- Ryan Kasten, Circle, 15.75; Ben Herzog, Miles City, 15.78; Holden Ryan, BIllings Central, 16.42; Alec Haughain, Miles City, 16.52; Danny Skoglund, Beach (N.D.) 17.15; Thomas Fritz, Circle, 17.62.

300 hurdles -- George Smith, BIllings Central, 42.36; Ryan Kasten, Circle, 43.39; Alex Smith, Plentywood, 43.40; Alec Haughain, Miles City, 43.89; Caleb Benson, Sidney, 44.39; Logan Braddock, Terry, 44.52.

400 relay -- Billings Central A (Luke Daly-Holden Ryan-Riley Nichols-Dylan Hanser) 43.67; Laurel A 45.31; Billings Central B 45.57; Miles City A 45.77; Glendive A 45.94; Baker A 46.68.

800 relay -- Laurel A (Mitch Thompson-Jed Craig-Jon Nissen-Ty Mogan) 1:35.48; Billings Central A 1:36.35; Miles City A 1:38.28; Hardin A 1:43.50; Glendive A 1:47.16; Sidney B 1:48.18.

1,600 relay -- Billings Central A (George Smith-Austin VanDelinder-Connor Cerkovnik-Dylan Hanser) 3:33.19; Laurel A 3:35.55; Sidney A 3:40.69; Hardin A 3:49.37; Miles City A 3:50.27; Plentywood A 3:50.96.

3,200 relay -- Billings Central A (Michael Gulledge-Levi Fox-Hunter Harrison-Austin VanDelinder) 8:30.85; Laurel A 8:55.01; Glendive A 9:37.74; Miles City A 10:27.92.

 High jump -- Jacob Bakken, Wibaux, 6-1/2; Jordan Gray, Baker, 6-1/4; Brady Osksa, Plentywood, 6-1/4; Dylan Hanser, Billings Central, 6-0; James Vercella, Laurel, 5-10; Austin Papka, Sidney, 5-8.

Pole vault -- Jed Craig, Laurel, 13-0; Taylor Schwartz, Glendive, 12-6; Mitch Thompson, Laurel, 12-6; Treven Hembree, Laurel, 12-0; Dillon Silvernale, Glendive, 12-0; Alex Taylor, Fairview, 10-6.

Long jump -- Timmy Regan, Miles City, 20-6; Riley Nichols, Billings Central, 20-3 1/2; Jed Craig, Laurel, 19-11 1/2; Jacob Bakken, Wibaux, 19-6; Brady Osksa, Plentywood, 19-2 1/2; Caleb Benson, Sidney, 19-0.

Triple jump -- Riley Nichols, Billings Central, 41-4; Ryan Kasten, Circle, 39-6; Justin Brown, Sidney, 39-0; James Vercella, Laurel, 38-9; Danny Skoglund, Beach (N.D.) 38-8; Brett Banks, Laurel, 38-5.

 Shot put -- Kasey Stedman, Glendive, 50-2; Beau Peaslee, Miles City, 45-7; Garrett Flamming, BIllings Central, 45-5 1/2; Justin Harpster, Billings Central, 43-8; Jeff Fisher, Baker, 43-5; Jordan Walker, Baker, 43-3.

Discus -- Darin Scheetz, Baker, 148-8; Riley Metzenberg, Fairview, 143-2; Daulton King, Sidney, 136-6; Cord Murray, Miles City, 129-5; Jordan Walker, Baker, 128-6; Zach Emly, Glendive, 128-4.

Javelin -- Zach Cullen, Billings Central, 161-7; Ejay Stuen, Glendive, 157-8; Chi Emmons, Broadus, 154-11; Jordan Walker, Baker, 150-5; Chase Bertelsen, Wibaux, 145-4; Devin Chamberlin, Miles City, 144-4.

 

 

 

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0