Try 1 month for $5

District 4C meet

at Baker

Boys

Team scores -- Terry 144, Wibaux 105, Jordan 95, Melstone 60, Ekalaka 47, St. Labre 23, Hysham 6, Plevna 2, Rosebud 1, Northern Cheyenne 0.

100 -- Connor Murnion, Jor, 11.74; Kelly Murnion, Jor, 12.11; Kyle Schwede, Eka, 12.12; Kris Whiteshield, StL, 12.21; Jacob Bakken, Wib, 12.25; Kyle Lassie, Ter, 12.31.

200 -- Connor Murnion, Jor, 24.14; Kelly Murnion, Jor, 24.33; Kyle Schwede, Eka, 24.79; Mark Papp, Mel, 24.83; Jacob Bakken, Wib, 25.05; Tanner Bakken, Wib, 25.62.

400 -- Kristian Whiteshield, StL, 54.81; Josh Stickel, Ter, 57.88; Derek Sinks, Jor, 58.26; Jordan Kirby, Mel, 59.3; Matthew Kolb, Hys, 1:01.3; Barrett Adler, Ros, 1:02.98.

800 -- Layne Lantis, Ter, 2:08.29; Lane Stickel, Ter, 2:12.0; Brayden Wacker, Mel, 2:15.23; Riley Smith, Wib, 2:27.74; Ty Stanton, Jor, 2:31.47; Robert Speelman, StL, 2:34.2.

1,600 -- Layne Lantis, Ter, 4:44.42; Lane Stickel, Ter, 5:06.81; Brayden Wacker, Mel, 5:10.73; Sam Cook, Eka, 5:15.85; Riley Smith, Wib, 5:53.86; Stew Cook, Eka, 5:55.38.

3,200 -- Layne Lantis, Ter, 10:10.32; Brayden Wacker, Mel, 11:01.22; Lane Stickel, Ter, 11:02.09; Sam Cook, Eka, 11:38.43; Dylan Sander, Ple, 13:24.65.

110 hurdles -- Kyle Schwede, Eka, 17.84; Logan Braddock, Ter, 19.13; Travis Hofer, Mel, 21.67.

300 hurdles -- Kyle Schwede, Eka, 42.83; Mark Papp, Mel, 42.84; Logan Braddock, Ter, 44.8; Matthew Kolb, Hys, 50.93; Riley Smith, Wib, 53.62; Travis Hofer, Mel, 56.08.

400 relay -- Jordan 47.19, Wibaux 47.91, Terry 52.4.

1,600 relay -- Jordan 3:47.63, Terry 3:55.6, Melstone 4:12.28.

High jump -- Jacob Bakken, Wib, 5-10; Josh Stickel, Ter, 5-4; Kris Whiteshield, StL, 5-4; Connor Murnion, Jor, 5-2; Mark Papp, Mel, 5-2.

Long jump -- Kelly Murnion, Jor, 19-3 ¾; Jacob Bakken, Wib, 18-5 ½; Sam Maetzold, Jor, 18-3; Josh Stickel, Ter, 18-1; Ty Stanton, Jor, 17-6 ¾; Kyle Lassle, Ter, 17-6 ½.

Triple jump -- Josh Stickel, Ter, 39-4 ¼; Brayden Wacker, Mel, 37-3 ¼; Tyrell Phipps, Jor, 35-3; Lane Stickel, Ter, 35-0 ½; Buck Colin, Eka, 32-10 ¼.

Discus -- Chase Bertelsen, Wib, 116-3; D.J. Hubbert, Ter, 107-10; Lane Davis, Wib, 105-5; Frank Callahan, Eka, 92-7 ½; Cyle Black Eagle, StL, 75-9 ½; Matt McDaniel, Ter, 70-4.

Javelin -- Chase Bertelsen, Wib, 137-4; Tanner Bakken, wib, 127-9 ½; Lane Davis, Wib, 122-3; D.J. Hubbert, Terry, 121-8; Buck Colin, Eka, 112-10.

Shot put -- Chase Bertelsen, Wib, 42-2; D.J. Hubbert, Ter, 36-11 ¾; Tanner Bakken, Wib, 36-2 ¼; Colton Tousignant, Wib, 36-1; Lane Davis, Wib, 34-11; Connor Self, Ter, 34-7 ½.

Pole vault -- Logan Braddock, Ter, 8-0.

Girls

Team scores -- Wibaux 155, Terry 127, Jordan 81, Hysham 45, Plevna 44, Rosebud 15, St. Labre 13, Ekalaka 9, Melstone 1, Northern Cheyenne 0.

100 -- Charelle Mickolio, Wib, 14.25; Hannah Bakken, Wib, 14.32; Chelsea Leach, Wib, 14.59; Marisa Sokoloski, Wib, 14.63; Laura Franz, Wib, 14.88; Charlie Saylor, Jor, 15.34.

200 -- Charelle Mickolio, Wib, 29.01; Lindsay Stickel, Ter, 29.46; Hannah Bakken, Wib, 29.65; Marisa Sokoloski, Wib, 29.76; Morgan Miller, Ple, 31.24, Charlie Saylor, Jor, 32.25.

400 -- Tatia Hollowell, Hys, 1:03.22; Lindsay Stickel, Ter, 1:04.7; Caty Morrison, Ter, 1:05.91; Charelle Mickolio, Wib, 1:07.53; Lexi Begger, Wib, 1:09.1; Tianna Two Moons, StL, 1:10.72.

800 -- Caitlin Lantis, Ter, 2:40.54; Olivia Fitzgerald, Jor, 2:41.27; Nicole Allerdings, Ple, 2:47.58; Sharon Phipps, Jor, 2:55.52; Tianna Two Moons, StL, 3:00.26; Kortni Sharp, Hys, 3:02.29.

1,600 -- Caitlin Lantis, Ter, 5:59.63; Nicole Allerdings, Ple, 6:07.96; Olivia Fitzgerald, Jor, 6:14.67; Sharon Phipps, Jor, 6:33.27; Rowena Fitzgerald, Jor, 7:10.0; Annabel Lee, Mel, 8:37.35.

3,200 -- Caitlin Lantis, Ter, 12:59.25; Nicole Allerdings, Ple, 13:27.79; Rowena Fitzgerald, Jor, 15:05.12; Shanae Phipps, Jor, 16:09.35; Azhia Quade, Wib, 18:08.18; Bobby Sinks, Jor, 19:46.61.

100 hurdles -- Marisa Sokoloski, Wib, 18.61; Morgan Miller, Ple, 20.25; Tianna Two Moons, StL, 22.87; Katelynn Mendenhall, Ter, 24.67.

300 hurdles -- Tatia Hollowell, Hys, 50.82; Morgan Miller, Ple, 51.76; Marisa Sokoloski, Wib, 56.59; Tianna Two Moons, StL, 57.19; Lexi Begger, Wib, 58.17; Ashley Frye, Eka, 59.36.

400 relay -- Wibaux 55.57, Jordan 58.49, Hysham 58.77, Terry 1:02.35.

1,600 relay -- Terry 4:43.54, Hysham 4:54.26, Jordan 5:03.0.

High jump -- Tatia Hollowell, Hys, 4-10; Lexi Begger, WIb, 4-6; Caty Morrison, Ter, 4-4; Layna Grue, Ter, 3-10.

Long jump -- Hannah Bakken, Wib, 15-3; Chelsea Leach, Wib, 14-5 ½; Lindsay Stickel, Ter, 14-5; Skylar Stenson, Wib, 14-2 ¾; Caty Morrison, Ter, 14-0; Layna Grue, Ter, 13-8 ½.

Triple jump -- Chelsea Wib, 31-10 ¼; Lindsay Stickel, Ter, 31-1 ¾; Skylar Stenson, Wib, 30-1; Morgan Miller, 29-8; Katelynn Mendenhall, Ter, 29-5; Laura Franz, Wib, 28-7.

Discus -- Halle Keltner, Ter, 110-0; Maddy Billing, Jor, 98-11; Karrian Kraus, Ros, 83-3; Skylar Stenson, Wib, 74-6; Ashley Frye, Eka, 73-0; Jessi Billings, Wib, 65-5.

Javelin -- Chelsea Leach, Wib, 94-6 ½; Kariann Kraus, Ros, 92-6; Charlie Saylor, Jor, 88-6 ½; Skylar Stenson, Wib, 81-2 ½; Ashley Frye, Eka, 79-9; Azhia Quade, Wib, 77-10.

Shot put -- Maddy Billing, Jor, 33-6 ¼; Halle Keltner, Ter, 32-0; Olivia Fitzgerald, Jor, 30-6 ¼; Ashley Frye, Eka, 27-3; Skylar Stenson, Wib, 26-8 ¾; Karriann Kraus, Ros, 26-8 ¼.

Pole vault -- Caty Morrison, Ter, 8-0.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0