Subscribe for 17¢ / day

Fergus High Twilight Meet

Wednesday in Lewistown

BOYS

Team scores -- Malta 108, Livingston 96, Fairfield 69, Fergus 63, Shields Valley 48, Shepherd 41, Harlowton 26, Denton 20, Fort Benton 16, Great Falls High JV 15, Hobson 14, Geraldine 8

100 -- Paul Myer, Livingston, 11.28, Matthew Brookie, Malta, 11.56, Dalton Brookie, Malta, 11.58, Eric Holm, Livingston, 11.69, Brandon Toney, Livingston, 11.74, Tucker Schye, Malta, 11.75

200 -- Paul Meyer, Livingston, 23.25, Trent Streeter, Harlow, 23.58, Slade Allen, Fairfield, 24.18, Brandon Toney, Livingston, 24.6, Andrew Holm, Livingston, 24.65, Conor Moran, Malta, 25.36

400 -- Trent Streeter, Harlowtown, 52.01, Trace Brady, Fairfield, 54.78, Bridger Estell, Hobson, 56.06, Wyatt Ullery, Fort Benton, 56.44, Austin Batson, Fairfield, 57.44, Ryan Olson, Fergus, 57.6

800 -- Shay, Denton, 2.09.67, Jared Scheele, Shield, 2.13.06, Charles Vance, Livingston, 2.13.63, Slade Allen, Fairfield, 2.15, Nick Hiner, Harlowtown, 2.17.31, Wyatt Fairchild, Shield, 2.18.08

1600 -- Monte Cole, Livingston, 4.53.56, Jared Scheele, Shields, 4.59.8, Isaac Reiss, Sheperd, 5.01.0, Tate Carney, Malta, 5.03.6, Ethan Pletan, Harlowtown, 5.05.4, Mike Gagen, Shields, 5.11.5

3200 — Monte Cole, Livingston, 10:36.1, Mike Gaten, Shields, 11:19.1, Isaac Reiss, Sheperd, 11:22.9, Tate Carney, Malta, 11:53.3, Eric Burtchett, Geraldine, 12:15.3, John Barlow, Livingston, 12:43.8

110 hurdles -- Slade Allen, Fairfield, 16.02, Bo Descheemaeker, Fergus, 16.28, Conor Rose, Shields, 17.56, Chance Edwards, Great Falls JV, 17.73, Sean Idard, Geraldine, 17.81, Brice Clark, Great Falls JV, 18.32

300 hudles -- Slade Allen, Fairfield, 41.08, Bo Descheemaeker, Fergus, 41.2, Kendall Denham, Malta, 45, Bridger Estell, Hobson, 45.17, Sean Ikard, Great Falls JV, 45.38, Chance Edwars, Great Falls JV, 45.49

400 relay -- Malta, 45.41, Livingston, 45.45, Fergus, 46.78, Harlowtown, 46.87, Fort Benton, 47.13, Great Falls JV, 47.28

1600 relay -- Livingston, 3:39.7, Shields, 3:52.6, Fergus, 3:55.1, Malta, 4:02.6, Shepherd, 4:03.5, Fort Benton, 4:06.8

High jump -- Weston Allen, Fairfield, 5-10, Connor Rose, Shield, 5-8, Eric Holm, Livingston, 5-8, Slade Allen, Fairfield, 5-8, Kevin Kokot, Livingston, 5-8, Braeden Greathouse, Livingston, 5-8

Long jump -- Sam Peterson, Malta, 19-7, Jake Bushman, Malta, 19-1/2, Graeme Giblette, Malta, 18-6½, Kevin Kokot, Livingston, 18-3½, Bo Desch., Fergus, 18-3, Kendall Denham, Malta, 18-¾

Triple jump -- Sam Peterson, Malta, 39-11¼, Jake Bushman, Malta, 38-2½, Kendall Denham, Malta, 37-9, Sean Ikard, Geraldine, 37-2½, Zane Collin Winters, Great Falls JV, 36-8½, Kevin Kokot, Livingston, 34-6¾

Discus -- Shayne Durbin, Fergus, 147-7, Cody Williams, Sheperd, 131-9, Chase Brumfield, Shepard, 131-4, Bo Harris, Fairfield, 128-6, Tucker Schye, Malta, 117-10, Chance Zahn, Livingston, 115-8

Javelin -- Dane Stiles, Malta, 175-10, Bo Descheemaeker, Fergus, 153-7, Connor Rose, Shields, 148-4, Carson Feller, Fergus, 143-10, Kaden Bedwell, Malta, 142-9, Chase Brumfield, Shepard, 140-9

Shot put -- Shayne Durbin, Fergus, 49-6½, Cody Williams, Sheperd, 43-10, Bo Harris, Fairfield, 43-2½, Dylan Workman, Fairfield, 39-10½, Kennedy Coates, Great Falls JV, 39-‘10, Dane Stiles, Malta, 39½

Pole vault — Nathan Maughan, Fort Benton, 10-6, Joel Devries, Denton, 10-6, Alex Johnson, G.F. High, 10-0, Andrew Barkhuff, Shepherd, 10-0, Shay Goettemoeller, Denton, 10-0, Bridger Estell, Hobson, 10-0

GIRLS

Team Scores -- Lewistown 145, Shields Valley 93, Geraldine 57.5, Livingston 47, Denton 44, Malta 44, Shepherd 34, Fairfield 22.5, Harlowton 20, Great Falls High JV 12, Hobson 8, Ryegate 1

100 — Blair Street, Shields, 13.29, Mackenzie Lepley, Shepherd, 13.62, Nichole Royer-Obert, Hobson, 13.75, Mariah Hogenson, Shields, 13.78, Megan Hawkins, Livingston, 13.8, Brielle Makinlay, Geraldine, 13.83

200 — Blair Street, Shields, 28.04, Kim Heggen, Denton, 28.55, McCalle Feller, Lewistown, 28.61, Mackenzie Lepley, Shepherd, 28.75, Brielle McKinlay, Geraldine, 29, Marriah Hogenson, Shields, 29.1

400 — Shay Shelhamer, Shepherd, 64.44, Kendra Galahan, Harlo, 65.64, Casey McInerney, Shields, 66, Hannah Kalal, Lewistown, 66.45, Christina Croston, Shields, 66.79, Miranda Evans, Fort Benton, 67.08

800 — Emily Fochs, Livingston, 02:38.2, Jordyn Yarborough, Livingston, 02:40.6, Jessica Cole, Malta, 02:41.1, Shay Shelhamer, Shepherd, 02:43.3, Kendra Joyce, Geraldine, 02:43.6, Maryrose Milkovich, Shields, 02:52.2

1600 -- Shyla Goettemoeller, Denton, 5.44, Jessica Cole, Malta, 5.53, Nichole Arnold, Malta, 6.05, Miranda Keenan, Livingston, 6.06, Jordyn Yarborough, Livingston, 6.11.16, Jessica Gagen, Shields, 6.13.14

3200 — Shyla Goettemoeller, Denton, 12:17.8, Brook Rodgers, Lewistown, 12:36.2, Nicole Arnold, Malta, 13.10.6, Miranda Keenan, Livingston, 13:56, Jessica Gagen, Shields, 14:17, Marissa Westenskow, Livingston, 15.05

100 hurdles — Kiera Bulluck, Lewistown, 16.84, Taylor Jensen, Lewistown, 17.42, Jada Scheffelmaer, Lewistown, 17.87, Callie Schwartz, Shields, 18.04, Kendra Taber, Harlo, 18.11, Makayla Scott, Lewistown, 18.48

300 hurdles -- Kiera Bulluck, Lewistown, 48.33, Calle Schwarz, Shields, 49.55, Jada Scheffelmaer, Lewistown, 51.37, Taylor Jensen, Lewistown, 51.9, McCalle Feller, Lewistown, 52.6, Ashley Hamontree, Hobson, 54.14

400 relay -- Shields Valley, 53.32, Lewistown, 54.26, Geraldine, 54.33, Livingston High, 55.75, Harlowtown, 56.11, Shepherd, 56.22

1600 relay -- Livingston, 4:23.1, Shields, 4:30, Harlo, 4:32.3, Geraldine, 4:35.5, Lewistown, 4:38.8, ,

High jump -- McCalle Feller, Lewistown, 5-2, Kiera Bulluck, Lewistown, 5-0, (tie) Erin Jensen, Lewistown, 4-8, Jada Scheffelmaer, Lewistown, 4-8, Hallie Bronec, Geraldine, 4-8, Courtney Coverdell, Fairfield, 4-8

Long jump -- Mariah Hogenson, Shields, 15-, Cassie Winter, Denton, 14-9½, Kaylynn Coverdell, Fairfield, 14-3, Kourney Coverdell, Fairfield, 14-2, Hallie Bronec, Geraldine, 14-1¾, Sydne Steinbach, Fairfield, 14 1½

Triple jump — Mariah Hogenson, Shields, 31-6, Hallie Bronec, Geraldine, 30-6, Cassie Winter, Denton, 29-10, Toree Lewistownon, Shields, 29-10, Dana Jensen, Lewistown, 29-9, Allison Arthun, Shields, 28-7

Discus — Alex Rowland, Geraldine, 103-7, Morgan Brumfield, Shepherd, 101-2, Brianna King, Malta, 99-, Victoria Spearman, GFH JV, 97-10, Kellan Elper, GFH JV, 89-1, Kayla Wishman, Geraldine, 83-8

Javelin — McCalle Feller, Lewistown, 110-1, Kaylynn Coverdell, Fairfield, 101-9, Taylor Duvall, Geraldine, 93-7, Makenzie Guyer, Lewistown, 92-8, Mary Ashley, Harlo, 88-8, Kristy McInerney, Shields, 87-5

Shot put -- Alex Rowland, Geraldine, 31-2½, Brenna King, Malta, 30-8, Keil Rowan, GFH JV, 29-6¼, Ramona King, Malta, 29-4, Kaycee Peterson, Denton, 29-½, Cassidy Coverdell, Fairfield, 28-10½

Pole vault -- Sydney Stivers, Lewistown, 8-0, Erin Jensen, Lewistown, 7-6, Rayann Brown, Lewistown, 7-6, Elaina Juedeman, Geraldine, 7-0, Makayla Olson, Lewistown, 6-6, Ashley Hammontree, Hobson, 6-0


Centerville meet

Wednesday

BOYS

Team results -- Power 140, Centerville 84, Dutton Brady 84, Belt 66, Augusta 51, 6 Great Falls Central 26

100 -- 1, Calvin Gettel, Pow, 11.71; 2, Corbin Keaster, Belt, 11.96; 3, Orin Yatsko, Cv, 12.12; 4, Gus Somerfield, Pow, 12.22; 5, Kyler Peterson, Pow, 12.27; 6, Colton Huhes, Aug, 12.28

200 -- 1, Calvin Gettel, Pow, 25.25; 2, Donald Hamm, Pow, 25.82; 3, Kyle Peterson, Pow, 25.97; 4, Clinton Habel, Db, 26.45; 5, Shawn Henry, Aug, 26.98; 6, Gus Somerfield, Pow, 27.11

400 -- 1, Tiegan Johnson, Db, 57-3; 2, Zack Goff, Cv, 57-4; 3, Kyler Johnson, Db, 62=5; 4, Dlan Lencioni, Cv, 63-5; 5, Johann Rockel, Belt, 73-5

800 -- 1, Kyler Johnson, Db, 2:16.9; 2, Joe Nelson, Aug, 2:22.1; 3, Jay Reevis, Belt, 2:22.5; 4, Hunter Smoot, Pow, 2:23.7; 5, Pat Mcguire, Gfc, 2:23.9; 6, Trent Duty, Db, 2:29.9

1600 -- 1, Trent Duty, Db, 5:17.8; 2, Josh Nelson, Aug, 5:33.3; 3, Hunter Smoot, Pow, 5:51.1; 4, Jack Schutz, Belt, 6:18.3; 5, Johann Rockel, Belt, 6:38.6; 6, Bejamin Pilgrim, Db, 6:55.3

3200 -- 1, Dustin Hicks, Belt, 11:30.1; 2, Josh Nelson, Aug, 11:37.9; 3, John Brubaker, Db, 13:22.5; 4, William Keitzrman, Pow, 14:22.5; 5, Bejamin Pilgrim, Db, 14:39.6; 6, Luke Wilson, Db, 14:42.3

110 hurdles -- 1, Corbin Keaster, Belt, 16.69; 2, Kyler Peterson, Pow, 16.76; 3, Colton Huhes, Aug, 18.74; 4, Nick Davis, Gfc, 19.89; 5, Shelton Kingston, Cv, 21.68; 6, Quinton Schroedel, Pow, 22.33

300 hurdles -- 1, Kyle Peterson, Pow, 47.59; 2, Zach Goff, Cv, 49.2; 3, Che Bremner, Gfc, 49.24; 4, Nick Davis, Gfc, 50.34; 5, Derek Pearsall, Cv, 53.1; 6, Sean Ryan, Gfc, 54.06

400 Relay -- 1, Pow, 49.2; 2, D, 49.6; 3, Cv, 50.3; 4, Aug, 51.2; 5, Belt, 54.5; 6, Gfc, 54.9

1600 Relay -- 1, Db, 4:02.3; 2, Aug, 4:07.5; 3, Cv, 4:13.7; 4, Gfc, 4:20.2; 5, Belt, 4:29.3; 6, Pow, 4:39.5

Triple jump -- 1, Paulo Giarometti, Pow, 38-11; 2, Donald Hamm, Pow, 37-2; 3, Logan Mayernik, Cv, 37-1; 4, Corban Keaster, Belt, 36-6; 5, Derek Pearsall, Cv, 36-2; 6, Johann Rockel, Belt, 33-6

Long jump -- 1, Donald Hamm, Pow, 19-7; 2, Logan Mayernik, Cv, 19-7; 3, Corbin Keaster, Belt, 19-2; 4, Paulo Giarometti, Pow, 17-7; 5, Jakub Mueller, Gfc, 17-0; 6, Dylan Lencioni, Cv, 16-11

Shot Put -- 1, Calan Hofland, Cv, 44-6; 2, Gus Somerfeld, Pow, 44-2; 3, Justin Patch, Aug, 38-0; 4, Seth Baker, Pow, 37-9; 5, Tony Jaynes, Cv, 37-8; 6, Dustin Lainer, Belt, 37-5

Javelin -- 1, Dustin Lainer, Belt, 143-7; 2, Orin Yatsko, Cv, 142-1; 3, Calan Hofland, Cv, 141-6; 4, Calvin Gettel, Pow, 135-6; 5, Shawn Henry, Aug, 132-5; 6, Gus Somerfeld, Pow, 125-10

Discus -- 1, Sam Rutherford, Cv, 141-1; 2, Justin Patch, Aug, 123-5; 3, Logan Rossmiller, D, 117-5; 4, Forest Croff, Belt, 116-5; 5, Felix Anderson, Belt, 112-11-; 6, Calan Hofland, Cv, 107-0

GIRLS

Team -- 1, Belt, 145; 2, Augusta, 106; 3, Centerville, 78; 4, Power, 75; 5, Dutton Brady, 36; 6, Great Falls Central, 26

100--1, Shawn Habel, Db, 14.2; 2, Ashley Judd, Cv, 14.2; 3, Jordan Sterling, Gfc, 14.3; 4, Crystal Harvie, Cv, 14.5; 5, Megan Moses, Aug, 14.6; 6, Caleir Desmet, Gfc, 14.9

400 relay--1, Aug, 57.82; 2, Belt, 58.56; 3, Cv, 61.35; 4, Gfc, 61.98; 5, Pow, 62.63

1600 Relay--1, Belt, 4:47.8; 2, Aug, 5:02.1; 3, Gfc, 5:28.0

200--1, Ashley Judd, Cv, 30.82; 2, Jordan Sterling, Gfc, 31.72; 3, Jen Hendricks, Aug, 31.99; 4, Amanda Schultz, Belt, 37.35

400--1, Kara Gerke, Belt, 68.9; 2, Shawn Habel, Db, 71.1; 3, Megan Moses, Aug, 71.2; 4, Kenedy Miller, Pow, 71.9; 5, Kaylee Miller, Belt, 73.1; 6, Jen Hendricks, Aug, 73.3

800--1, Kate Smith, Aug, 2:41.3; 2, Katie Fetterer, Belt, 2:45.6; 3, Kelly Mccafferty, Belt, 2:47.4; 4, Kera Gerke, Belt, 2:52.1; 5, Kaylee Miller, Belt, 2:53.2; 6, Kenedy Miller, Pow, 2:53.2

1600--1, Kate Smith, Aug, 6:02.1; 2, Kelly Mccafferty, Belt, 6:03.3; 3, Amanda Schultz, Belt, 7:04.9; 4, Allie Cantrell, Cv, 7:32.1

3200--1, Moriah Gondeiro, Belt, 13:38.5; 2, Lea Gondeiro, Belt, 14:38.5

100 hurdles--1, Britta Young, Aug, 18.7; 2, Kelly Holbrook, Pow, 21.5; 3, Zorin Zylks, Pow, 28.8; 4, Andi Zylkes, Pow, 31.9

300 hurdles--1, Moriah Gondeiro, Belt, 52.1; 2, Kaylee Miller, Belt, 59.7; 3, Brieanna Smelser, Belt, 66.0; 4, Lorin Zylks, Pow, 70.8; 5, Amanda Schultz, Pow, 77.8

Long jump--1, Ashley Judd, Cv, 15-8; 2, Shawn Habel, Db, 14-9; 3, Amber Reeve, Db, 14-1; 4, Sophie Luoma, Cv, 12-8; 5, Crystal Harvie, Cv, 12-7; 6, Lee Gonderio, Belt, 12-4

Triple jump--1, Britta Young, Aug, ; 2, Kelsie Holbrook, Pow, ; 3, Megan Moses, Aug, ; 4, Amber Reeve, Db, ; 5, Lea Gondeiro, Belt, ; 6, Marianna Ojanpera, Gfc

High jump--1, Katie Fetterer, Belt, 5-2; 2, Ashley Judd, Cv, 4-7; 3, Teslie Weisner, Aug, 4-5; 4, Kelly Holbrook, Pow, 4-4; 5, Kennedy Miller, Pow, 4-0

Shot put--1, Tia Seymanski, Cv, 26-11; 2, Andi Zylkes, Pow, 26-0; 3, Stasha Permann, Belt, 25-4; 4, Olivia Lee, Aug, 23-9; 5, Lorin Zylks, Pow, 21-4; 6, Kendall Patch, Aug, 21-3

Javelin--1, Andi Zylkes, Pow, 96-; 2, Katie Fetterer, Belt, 88-8; 3, Kelsey Pearsal, Cv, 81-; 4, Olivia Lee, Aug, 78-4; 5, Stasha Permann, Belt, 75-10; 6, Amanda Schultz, Belt, 69-0

Discus--1, Kendall Patch, Aug, 73-11; 2, Stasha Permann, Belt, 69-8; 3, Tia Seymanski, Cv, 63-8; 4, Andi Zylkes, Pow, 63-7; 5, Olivia Lee, Aug, 59-6

0
0
0
0
0