Subscribe for 17¢ / day

Park City/Harlowton Invitational

at Billings

BOYS

Team scores: Joliet 106, Columbus 79, Big Timber 76, Harlowton 42, Absarokee 24, Red Lodge 24, White Sulphur Springs 24, Melstone 22, Broadview-Lavina 20, Stanford-Geyser 20, Park City 18 1/2, Bridger 14, Grass Range-Winnett 14, Custer 12, Roundup 11 1/2, Hobson 6, Winifred-Roy 6, Reed Point-Rapelje 5, Moore-Judith Gap 2, Rosebud 1.

100 -- Dustin Sobrero, Columbus, 11.53; Murry Schiedt, Abasarokee, 11.72; Dusty Berkram, Roundup, 12.05; Nick Stenberg, Big Timber, 12.11; Dusty Elmore, Park City, 12.13; Andy Nordstrom, Red Lodge, 12.22.

200 -- Trent Streeter, Harlowton, 23.23; Sterling McCullough, Big Timber, 24.55; Murry Schiedt, Absarokee, 24.66; Nick Nelson, Melstone, 25.28; Tanner Blair, White Sulphur Springs, 25.30; Dusty Elmore, Park City, 25.41; Dusty Berkram, Roundup, 25.41.

400 -- Trent Streeter, Harlowton, 52.45; Nick Nelson, Melstone, 54.47; Tanner Blair, White Sulphur Springs, 55.44; Bridger Estell, Hobson, 55.69; Quinn Seitz, Big Timber, 55.91; Jason Bilyeau, Red Lodge, 56.30.

800 -- Gage Iverson, Winnett-Grass Range, 2:06.4; Luke Stevenson, Joliet, 2:07.5; Beau Milton, Joliet, 2:09.9; Tyler Knust, Park City, 2:10.7, JC Engebretson, Red Lodge, 2:12.6; Tannur Oakes, Bridger, 2:13.9.

1600 -- Luke Stevenson, Joliet, 4:46.5; Darren Hecker, Big Timber, 4:53.1; Colten Wheeler, Big Timber, 4:543.5; Gage Iverson, Winnett-Grass Range, 4:47.6; Michael Schwehr, Broadview-Lavina, 4:58.0; Bart Moelands, Rosebud, 5:03.6.

3200 -- Luke Stevenson, Joliet, 10:33.0; Darren Hecker, Big Timber, 10:52.5; Colten Wheeler, Big Timber, 10:57.6; Ethan Pletan, Harlowton, 11:24.9; Micheal Schwehr, Broadview-Lavina, 11:39.8; Payson Alexander, Big Timber, 11:46.0.

110 hurdles -- Ethan Shevela, Columbus, 15.8; Michael Robinson, Joliet, 17.01; Sterling McCullough, Big Timber, 17.03; Elvis Coyne, Big Timber, 17.1; Austin Wells, Columbus, 17.89; Garrett Jones, Big Timber, 18.01.

300 hurdles -- Michael Robinson, Joliet, 43.31; Elvis Coyne, Big Timber, 43.5; Ethan Shevela, Columbus, 43.61; Sterling McCullough, Big Timber, 43.73; Zach Ihly, Judith Gap, 44.57; Austin Wells, Columbus, 45.25.

400 relay -- Harlowton 45.16; White Sulphur Springs, 47.30; Park City, 47.77; Bridger 47.83; Big Timber 47.99; Red Lodge 48.05.

1600 relay -- Joliet 3:43.5; Harlowton 3:45.7; Park City 3:48.7; Columbus 3:49.3; White Sulphur Springs 3:50.1; Red Lodge 3:51.7.

Long jump -- Walter Johnson, Columbus, 20-11 1/2; Alec Bofinger, Broadview-Lavina 19-11 3/4; Michael Robinson, Joliet, 19-10; Tony Marin, Custer, 19-9; Nick Gray, Roundup, 18-9 1/2; Andy Gruel, Bridger, 18-7 1/2.

Triple jump -- Walter Johnson, Columbus, 44-8 1/2; Alec Boginger, Broadview-Lavina 41-11 1/2; Porter Sturm, Roy-Winifred, 41-3; Louis Faust, Columbus, 38-9; Nick Gray, Roundup, 38-2; William Crawford, Joliet, 38-1 1/2.

High jump -- Walter Johnson, Columbus, 6-7; Tony Marin, Custer, 6-0; William Crawford, Joliet, 5-10; Austin Sereday, White Sulphur Springs, 5-10; Louis Faust, Columbus, 5-10; Logan Barfuss, White Sulphur Springs, 5-8.

Discus -- Justin Ruth, Melstone, 126-6; Nels Flanagan, Big Timber, 119-6; Chris Biorn, Joliet, 116-3 1/2; Lander Ridgeway, Stanford-Geyser, 113-11 1/2; Logan Barfuss, White Sulphur Springs, 109-11 1/4; Chance Cady, Columbus, 109-4.

Shot put -- Chris Biorn, Joliet, 46-1; Lander Ridgeway, Stanford-Geyser, 42-0; Kevin Denney, Bridger, 35-9; Travis Goddard, RPR, 39-11; Stetson Schwend, Bridger, 38-6; Andrew Alt, Roundup, 38-4 1/2.

Javelin -- Josh Royce, Absarokee, 166-8; Connor Kelly, Red Lodge, 158-6; Jordan Wycoff, Columbus, 155-6; Ty Bermes, Joliet, 144-1; Walter Johnson, Columbus, 143-9; Parker Broyles, RPR, 142-0.

Pole vault -- Michael Robinson, Joliet, 12-6; Shand Connerton, Stanford-Geyser, 10-6; Quinn Entenmann, Red Lodge, 10-0; Marshall Metcalf, Red Lodge, 9-6; Bridger Estell, Hobson, 9-0; Zach Dunn, Joliet, 9-0.

GIRLS

Team scores: Red Lodge 82, Winifred-Roy 67, Joliet 61, Grass Range-Winnett 57, Big Timber 40, Columbus 40, Roundup 30, White Sulphur Springs 21, Broadview-Lavina 20, Fromberg 16, Hysham 16, Harlowton 13, Custer 12, Melstone 12, Absarokee 10, Bridger 9, Roberts 8 Hobson 5, Reed Point-Rapelje 4, Stanford-Geyser 4.

100 -- Sammy Mohl, Red Lodge, 13.70; Amy Robinson, Joliet, 13.75; Hayler Siroky, Roy-Winifred 13.79; Sarah Pichler, Columbus, 13.79; Melissa Hofer, Melstone, 13.99; Nicole Toyer-Obert, Hobson, 14.09.

200 -- Rachelle Bennett, Joliet, 28.14; Rebekah Ostlund, Bridger, 28.86; Amy Robinson, Joliet, 28.88; Natasha Leligdowicz, Custer, 28.99; Hayley Moen, Big Timber, 29.34; Hayler Siroky, Roy-Winifred, 29.43.

400 -- Kalyse Engrebretson, Red Lodge, 62.83; Tatia Hollowell, Hysham, 63.32; Martha Dembek, Winnett-Grass Range, 63.63; Sarah Kusek, White Sulphur Springs, 65.00; Natasha Leligdowicz, Custer, 65.30; Regan Bold, Roy-Winifred, 65.61.

800 -- Regan Bold, Roy-Winifred, 2:32.1; Madison Schwehr, Broadview-Lavina, 2:39.8; Kalyse Engrebretson, Red Lodge, 2:43.0; Katie Atherly, Red Lodge, 2:43.7; Tory Browning, Winnett-Grass Range, 2:47.5; Kelci Reynolds, Red Lodge, 2:49.7.

1600 -- Selene Johnson, Big Timber, 5:38.5; Bekah Kirtley, Fromberg, 5:45.2; Katie Atherly, Red Lodge, 6:02.2; Shelby Smith, Roy-Winifred, 6:02.7; Demi Shinabarger, White Sulphur Springs, 6:05.1; Alexandra Bold, Roy-Winifred, 6:09.6.

3200 -- Selene Johnson, Big Timber, 12:09. 6; Bekah Kirtley, Fromberg, 12:35.7; Shelby Smith, Roy-Winifred 13:32.2; Katie Atherly, Red Lodge, 13:37.1; Hayden Nelson, Roberts, 13:37.4; Demi Shinabarger, White Sulphur Springs, 13:47.1

100 hurdles -- Hayley Moen, Big Timber, 16.94; Melissa Hofer, Melstone, 17.24; Bailey Myers, Joliet, 17.57; Sammy Mohl, Red Lodge, 17.79; Kendra Taber, Harlowton, 18.34; Halley Plourde, Joliet, 18.74.

300 hurdles -- Martha Dembek, Winnett-Grass Range, 50.94; Sarah Kusek, Whilte Sulphur Springs, 51;27; Hayley Moen, Big Timber, 51.28; Tatia Hollowell, Hysham, 52.12; Melissa Hofer, Melstone, 52.77; Elli Hellerud, Red Lodge, 52.81.

400 relay -- Joliet 53.64; Red Lodge 54.27; Columbus 55.12; Roundup 55.49; Winifred-Roy 56.35; Harlowton 56.78.

1600 relay -- Harlowton 4:34.7; Red Lodge 4:42.4; Winifred-Roy 4:43.7; Hysham 4:46.1; Big Timber 4:50.7; Winnett-Grass Range 5:06.0

Long jump -- Martha Dembek, Winnett-Grass Range, 16-6; Sarah Pichler, Columbus, 16-4; Rachelle Bennett, Joliet, 15-10 1/4; Bethany Ketchell, Stanford-Geyser, 15-3 1/4; Hunter Borner, Roundup, 14-10 1/4; Rebekah Ostlund, Bridger, 14-6.

Triple jump -- Martha Dembek, Winnett-Grass Range, 34-3 1/2; Hunter Borner, Roundup, 32-5 1/2; Hayler Sikory, Roy-Winifred, 32-1 1/2; Emily Erickson, Broadview-Lavina, 31-2 1/2; Tana Beede, Joliet, 30-11; Bailey Myers, Joliet, 30-7.

High jump -- Hunter Borner, Roundup, 5-0; Arley Knerr, Roy-Winifred, 4-10; Regan Bold, Roy-Winifred, 4-10; Tessa Rouane, Columbus, 4-10; Sammy Mohl, Red Lodge, 4-8; Amanda Bowen, Roundup, 4-8.

Discus -- Shelby Martinez, Winnett-Grass Range, 105-0 1/2; Erin Sutton, Columbus, 98-1; Molly Hedrich, White Sulphur Springs, 93-0 1/2; Mikaela Marsh, RPR, 91-6; Kassidy Boe, Broadview-Lavina, 88-6; Abby Bymaster, Broadview-Lavina, 88-4.

Shot put -- Brittany Curl, Absarokee, 33-3; Erin Sutton, Columbus, 32-1; Haley Schwend, Roberts, 31-9 1/2; Abby Bymaster, Broadview-Lavina, 31-7; Rachelle Bennett, Joliet, 31-2 1/2; Justine Hice, Roundup, 30-5.

Javelin -- Shelby Smith, Roy-Winifred, 118-9; Shelby Martinez, Winnett-Grass Range, 117-4; Marrissa Ladwig, Custer, 101-7; Justine Hice, Roundup, 100-4; Tessa Rouane, Columbus, 98-9; Emily Erickson, Broadview-Lavina, 93-7.

Pole vault -- Sammy Mohl, Red Lodge, 9-0; Carter Theade, Red Lodge, 9-0; Bailey Myers, Joliet, 7-6; Ashley Hammontree, Hobson, 7-6; Amy Robinson, Joliet, 7-0; Halley Plourde, Joliet, 6-6.


Corvallis Last Chance track meet

BOYS

Team scores – Darby 105, Corvallis 101, Charlo 73, Townsend 66, Polson 60, Hamilton 51, Stevensville 35, Bigfork 28, Anaconda 8.

100 – 1, Aaron Johnston, Dar, 11.20; 2, Josh Lords, Ste, 11.21; 3, Colin Hoeffner, Twn, 11.22; 4, Austin Bauer, Cha, 11.41; 5, Boone Helm, Twn, 11.47; 6, Vince DiGiallonardo, Pol, 11.50.

200 – 1, Aaron Johnston, Dar, 23.53; 2, Colin Hoeffner, Twn, 23.56; 3, Travis Knoll, Bgf, 24.19; 4, Josh Lords, Ste, 24.28; 5, Chris Cote, Pol, 24.34; 6, Chico Stipe, Cha, 24.72.

400 – 1, Aaron Johnston, Dar, 51.38; 2, Mike Devlin, Pol, 52.81; 3, Chris Cote, Pol, 54.32; 4, A. Bourgoeis, Twn, 54.53; 5, Ryan Hays, Bgf, 54.62; 6, Tyler Murray, Ham, 55.35.

800 – Jeremy Campbell, Dar, 2:10.2; 2, B. Smollock, Ana, 2:12.3; 3, Chance Rosenbaum, Cha, 2:13.0; 4, Travis Hayes, Pol, 2:13.4; 5, E Stoker, Cor, 2:14.5; 6, Kyle Behner, Ste, 2:16.0.

1,600 – 1, Doug Raymer, Dar, 4:31.1; 2, Colby Henderson, Cor, 4:37.9; 3, Sean Abrahamsen, Dar, 4:42.8; 4, Chase Stoker, Cor, 4:59.9; 5, Easton Albert, Ham, 4:53.7; 6, Morley Jessop, Cor, 4:59.8.

3,200 – 1, Doug Raymer, Dar, 10:04.7; 2, Chris Jessop, Cor, 10:08.7; 3, Sean Abrahamsen, Dar, 10:33.3; 4, Easton Albert, Ham, 10:37.3; 4, A. Schmalz, Ham, 10:55.3; 6, Michael Smith, Cha, 10:55.7.

110 hurdles – 1, Boone Helm, Twn, 15.32; 2, Stephen Delaney, Cha, 15.39; 2, Tra Ludeman, Cha, 16.50; 4, Skyler Mousley, Cor, 17.16; 5, Alex Roberts, Twn, 17.50; 6, Zion Lee, Polson, 17.62.

300 hurdles – 1, Stephen Delaney, Cha, 41.19; 2, Boone Helm, Twn, 41.65; 3, Alex Roberts, Twn, 44.22; 4, Skyler Mousley, Cor, 44.81; 5, A. Jordt, Bgf, 45.41; 6, Raymond Jessop, Cor, 46.31.

400 relay – 1, Bigfork 46.12; 2, Townsend 46.32; 3, Corvallis 46.38; 4, Polson 46.62; 5, Stevensville 47.60; 6, Hamilton 48.19.

1,600 relay – 1, Corvallis 3:38.5; 2, Polson 3:36.7; 3, Darby 3:39.7; 4, Charlo 3:44.5; 5, Townsend 3:42.3; 6, Hamilton 3:49.3.

High jump – 1, Dace Moerkerke, Ham, 6-2; 2, Chance Rosenbaum, Cha, 6-0; 3, Ben Sandry, Bgf, 6-0; 4, J. Campbell, Dar, 5-10; 5, Kyle Hauns, Bgf, 5-8; 6, Josh Haynes, Ste, 5-8.

Long jump – 1, Josh Haynes, Ste, 21-1 ¼; 2, Austin Bauer, Cha, 20-7; 3, K. Hoeffner, Twn, 20-3 ½; 4, Dace Moerkerke, Ham, 20-2 ¾; 5, Josh Lords, Ste, 20-0; 6, Cody Brunett, Ste, 19-11 ½.

Triple jump – 1, Dace Moerkerke, Ham, 40-6 ¾; 2, Dylan Knox, Dar, 40-1; 3, Cody Brunett, Ste, 39-5; 4, K. Hoeffner, Twn, 38-5; 5, E. Stoker, Cor, 38-4 ½; 6, Web O’Neill, Cha, 38-4 ½.

Shot put – 1, Clark Rubel, Pol, 44-1; 2, Josh Parker, Cor, 43-7; 3, Dale Big Sam, Pol, 43-0; 4, Tye Exner, Ham, 42-1; 5, Caleb Hadley, Cor, 41-11; 6, Riley Sampson, Pol, 41-6.

Discus – 1, Jimmy Henderson, Cor, 139-4; 2, Tye Exner, Ham, 136-3; 3, Colton Johnson, Dar, 129-1; 4, Seth Ray, Ham, 125-7; 5, Brandon Butt, Cor, 125-5; 6, Caleb Hadley, Coir, 120-1.

Javelin – 1, Logan Connors, Cor, 193-2; 2, Sterling Kim, Dar, 155-0; 3, Raymond Jessop, Cor, 148-1; 4, Stuart Landis, Cor, 147-3; 5, Brandon Butt, Cor, 144-5; 6, Cougan Kidd, Dar, 144-4.

Pole vault – 1, Chance Rosenbaum, Cha, 12-6; 2, Zion Lee, Pol, 11-6; 3, Webb O’Neill, Cha, 11-6; 4, Tyler Berner, Cor, 11-0; 5, Quincy Jessop, Cor, 11-0; 6, Drew Fouty, Pol, 10-6.

GIRLS

Team scores: Corvallis 119, Polson 92, Hamilton 82, Anaconda 67, Bigfork 50, Charlo 37, Stevensville 28, Townsend 24, Darby 18.

100 – 1, Kelsi Almond, Ham, 12.81; 2, Anna DiGiallonardo, Pol, 12.93; 3, Nikki Barron, Cor, 13.13; 4, Mallery Knoll, Bgf, 13.25; 5, D. Brown, Cha, 13.37; 6, K. Brangoccio, Ham, 13.5.

200 – 1, Kelsi Almond, Ham, 27.47; 2, Anna DiGiallonardo, Pol, 27.72; 3, Nikki Barron, Cor, 27.9; 4, Jen Egdorf, 28.56; 5, Britney Chilcott, Ste, 28.75; 6, D. Brown Cha, 29.65.

400 – 1, Quinci Paine, Bgf, 62.8; 2, D. Anderson, Ana, 64.0; 3, Sierra Pete, Pol, 65.0; 4, Hannah Smith, Cor, 65.9; 5, K. Gallagher, Ana, 66.3; 6, Rachel Hoyt, Cha, 67.2.

800 – 1, A. Eickhoff, Cor, 2:29; 2, D. Anderson, Ana, 2:33; 3, A. Jessop, Cor, 2:26; 4, C. Hewston, Pol, 2:38; 5, C. Olson, Bgf, 2:39; 6, S. DelRae, Ham, 2:42.

1,600 – 1, Ayden Eickhoff, Cor, 5:36; 2, B. Watson, Twn, 5:44; 3, Claudia Hewston, Pol, 5:49; 4, Olivia Wood, Ana, 5:53; 5, Chelsey Olson, Bgf, 6:00; 6, Jenny Smith, Ham, 6:04.

3,200 – 1, Mesa Starkey, Pol, 12:24.9; 2, Olivia Wood, Ana, 12:30; 3, Breann Watson, Twn, 12:35.

100 hurdles – 1, Paige Squire, Cor, 14.28; 2, Lakyn Connors, 15.49; 3, Breanne Kelley, Pol, 15.7; 4, Mallery Knoll, Bgf, 15.91; 5, Britney Chilcott, Ste, 16.38; 6, Schaelyn Fell, Cha, 16.49.

300 hurdles – 1, Paige Squire, Cor, 45.31; 2, Brreanne Kelley, Pol, 48.27; 3, Mallery Knoll, Bgf, 48.28; 4, Aspen Runkel, Cha, 51.5; 5, Erica Alfiero, Pol, 55.15; 6, K. Gallagher, Ana, 55.17.

400 relay – 1, Corvallis, 49.75; 2, Polson, 55.82; 3, Bigfork, 53.5; 4, Charlo, 53.62; 5, Anaconda, 55.44.

1,600 relay – 1, Corvallis, 4:09.1; 2, Polson, 4:18.9; 3, Charlo, 4:32.1; 4, Hamilton, 4:42.7.

High jump – 1. Molly Brewer, Ste, 5-0; 2, C. Westfall, Ham, 4-10; 3, Rachel Hoyt, Cha, 4-10; 4, Jessia Lewis, Cor, 4-8; 5, Lakyn Connors, Cor, 4-8; 6, Lori Hansen, Twn, 4-6.

Long jump – 1, Kelsi Almond, Ham, 17-1 1/2; 2, Sarah Jakober, Dar, 16-5; 3, Kaitlyn Crum, Ana, 15-8 3/4; 4, K. Brangoccio, Ham, 15-6 1/4; 5, Anna DiGiallonardo, Pol, 15-1 1/4; 6, Lori Hansen, Twn, 14-10 1/2.

Triple jump – 1, Sarah Jakober, Dar, 34-2 1/2; 2, Lakyn Connors, Cor, 32-10; 3, Lori Hansen, Twn, 31-9 3/4; 4, Sami Kratofil, Ham, 31-4; 5, K. Brangoccio, Ham, 30-11; 6, R. Ransier, Ham, 30-1 1/4.

Javelin – 1, Malia Estes, Ana, 117-4; 2, C. Charlebois, Bgf, 114-4; 3, Britney Chilcott, Ste, 112-7; 4, Dawn Blevins, Cha, 106-4; 5, Caitlin Sullivan, Ana, 105-0; 6, Carlie Jessop, Cor, 96-2.

Shot put – 1, Meghan Kratofil, Ham, 35-10; 2, J. Verlanic, Ana, 33-5; 3, Alycia Sims, Ste, 32-4; 4, D.J. Conko-Camel, Pol, 28-3; 5, Molly Brewer, Ste, 28-2; 6, Ruby Hohn, Twn, 27-8.

Discus – 1, Meghan Kratofil, Ham, 108-5; 2, J. Verlanic, Ana, 106-4; 3, N. Liechty, Ham, 96-9; 4, D.J. Conko-Camel, Pol, 94-1; 5, C. Jessop, Cor, 93-6; 6, Ruby Hohn, Twn, 89-9.

Pole vault – 1, Cami Westfall, Ham, 8-6; 2, Derika Stipe, Cha, 7-6; 3, Quinci Paine, 7-0; 4, K. Medland, Pol, 7-0; 5, M. Banner, Pol, 7-0.


Libby Invite track

BOYS

Team scores: Columbia Falls 145, Libby 136, Whitefish 92, Noxon 65, Troy 54, Eureka 16, Fernie 15.

100 – 1. Caleb Lapka, Lib, 12.02; 2. Iaian Cameron, WF, 12.10; 3. Dan Jones, CF, 12.12; 4. Dean Willey, Lib, 12.39; 5. Mac Roche, WF, 12.42; 6. Daniel Anikina, Fer, 12.47.

200 – 1. Anthony Correa, CF, 23.77; 2. Iaian Cameron, WF, 23.85; 3. Caleb Lapka, Lib, 23.86; 4. Kody Berget, Lib, 23.96; 5. Dan Jones, CF, 24.39; 6. Joshia Osborne, CF, 24.76.

400 – 1. Anthony Correa, CF, 52.36; 2. Logan Harwood, WF, 53.02; 3. Adam Moore, Nox, 54.38; 4. Billy Gross, CF, 54.94; 5. Matt Mccarthur, Fer, 56.42; 6. Jacob Lopez, Troy, 56.95.

800 – 1. Gage Vasquez, WF, 2:08.56; 2. Cody Orr, Troy, 2:12.85; 3. Matt Mccarthur, Fer, 2:16.69; 4. Taylor Tasker, Nox, 2:21.83; 5. Garrett Craig, Lib, 2:22.53; 6. Jeffrey Heinrichs, WF, 2:23.49.

1600 – 1. Derrick Williams, CF, 4:30.92; 2. Cody Orr, Troy, 4:54.76; 3. Jacob Thomas, Lib, 5:00.87; 4. Jacob Lopez, Troy, 5:01.72; 5. Fischer Gangemi, WF, 5:02.62; 6. Joe Garrison, Troy, 5:06.01.

3200 – 1. Derrick Williams, CF, 10:26.88; 2. Fischer Gangemi, WF, 11:00.50; 3. Austin Dumay, CF, 11:23.69; 4. Jace Kalbfleisch, WF, 11:24.49; 5. Spencer Hale, WF, 11:29.75; 6. James Ratzlaff, CF, 11:38.99.

110 hurdles – 1. Hunter Price, Eur, 16.63; 2. Kody Berget, Lib, 16.91; 3. Trevor Wobschall, CF, 17.40; 4. Dakota Beatty, WF, 18.12; 5. Errik Westlund, Lib, 18.20; 6. Kodiak Gimbel, CF, 18.24.

300 hurdles – 1. Kody Berget, Lib, 41.59; 2. Caleb Lapka, Lib, 42.84; 3. Adam Moore, Nox, 43.75; 4. Hunter Price, Eur, 45.47; 5. Trevor Wobschall, CF, 46.41; 6. Brent Wilson, Nox, 46.90.

400 relay – 1. Libby (A), 44.88 (Kody Berget, Chase Hoyer, Caleb Lapka, Dean Willey); 2. Whitefish (A), 45.54; 3. C. Falls, 45.58; 4. Noxon (A), 45.61; 5. Troy (A), 47.99.

1600 relay – 1. C. Falls, 3:33.41 (Billy Gross, Kodiak Gimbel, Ronny Gallegos, Anthony Correa); 2. Whitefish (A), 3:38.71; 3. Libby (A), 3:43.54; 4. Noxon (A), 4:05.81.

High jump – 1. Ryan Rayson, Troy, 6-3; 2. James Hare, Lib, 5-9; 3. Daniel Anikina, Fer, 5-9; 4. Cory Orr, Troy, 5-9; 5. Reese Jensen, Lib, 5-9; 6. Banks Stocking, Nox, 5-7.

Long jump – 1. Nate Thompson, CF, 20-6; 2. Tyler Troy, Lib, 19-7; 3. Ryan Rayson, Troy, 19-5.75; 4. Elias Lapka, Lib, 19-0.50; 5. Creede Garcia, Troy, 18-11.75; 6. Banks Stocking, Nox, 18-11.25.

Triple jump – 1. Nate Thompson, CF, 43-4.75; 2. Kodiak Gimbel, CF, 40-7.75; 3. Banks Stocking, Nox, 40-2.50; 4. Cory Orr, Troy, 39-7.25; 5. Jeffrey Heinrichs, WF, 37-8.50; 6. Keaton Nicholson, WF, 37-3.

Javelin – 1. Adam Moore, Nox, 159-6; 2. Kelly May, Lib, 151-0; 3. Nate Thompson, CF, 146-1; 4. Derek Jensen, Nox, 145-1; 5. Christopher Forrest, WF, 129-4; 6. James Nash, Lib, 128-6.

Shot put – 1. Sawyer Zimmerman, Lib, 46-9.50; 2. Derek Jensen, Nox, 45-0; 3. Dan Jones, CF, 44-7.50; 4. Kody Hoffman, Troy, 39-11; 5. Jacob Babcock, CF, 37-1.50; 6. Wolf Zinke, WF, 36-9.

Discus – 1. Adam Moore, Nox, 129-7; 2. Sawyer Zimmerman, Lib, 129-0; 3. Dan Jones, CF, 122-2; 4. Austin Barth, CF, 118-4; 5. Richard Roo, Eur, 114-5; 6. Christopher Forrest, WF, 112-1.

Pole vault – 1. Chase Hoyer, Lib, 11-6; 2. Trevor Fehrenbach, CF, 10-6; 3. Madison Apple, WF, 10-0.02; 4. Bryce Wehrli, WF, 10-0.01; 5. Jimmy Boles, WF, 10-0; 6. Nolan Broden, Lib, 9-6.

GIRLS

Team scores: Whitefish 178, Columbia Falls 119, Eureka 95, Libby 83, Noxon 26, Troy 4, Fernie 1.

100 – 1. Marlow Schulz, WF, 13.30; 2. Amanda Foley, WF, 13.38; 3. Savanna Moon, CF, 14.22; 4. Jen Miller, Eur, 14.25; 5. Stevi Johnson, Eur, 14.45; 6. Angela Tamburelli, CF, 14.47.

200 – 1. Amanda Foley, WF, 27.45; 2. Savanna Moon, CF, 28.95; 3. Jen Miller, Eur, 29.20; 4. Autumn Fisher, WF, 29.46; 5. Angela Tamburelli, CF, 30.17; 6. Julia Burgi, CF, 30.42.

400 – 1. Marlow Schulz, WF, 1:01.38; 2. Bailey Malecha, Eur, 1:03.32; 3. Cedar Jordt, CF, 1:04.97; 4. Brooke Smithborne, Nox, 1:10.74; 5. Shelby Clark, Nox, 1:11.62.

800 – 1. Bailey Malecha, Eur, 2:30.47; 2. Carly Schwickert, WF, 2:35.06; 3. Rebecca Holdhusen, WF, 2:44.44.

1600 – 1. Jessica Sagen, WF, 5:34.49; 2. Carly Schwickert, WF, 5:42.55; 3. Bailey Eaton, WF, 5:46.11; 4. Jinise Osborne, CF, 6:03.64; 5. Taylor Peterson, CF, 6:09.01; 6. Shauna Taylor, Fer, 6:26.73.

3200 – 1. Jessica Sagen, WF, 12:14.51; 2. Bailey Eaton, WF, 12:37.11; 3. Jinise Osborne, CF, 13:31.46; 4. Katlin Carvey, CF, 13:52.51; 5. Taylor Peterson, CF, 13:53.00.

100 hurdles – 1. Chancey Auge, Lib, 18.74; 2. Mikayla Grove, Eur, 18.96; 3. Courtney Neise, CF, 19.01; 4. Stevi Johnson, Eur, 19.27; 5. Maddy Boylan, Lib, 19.82; 6. Jasmine Bradford, Eur, 20.63.

300 hurdles – 1. Jessie Gist, CF, 52.61; 2. Courtney Neise, CF, 55.22; 3. Cortney White, CF, 55.314; 4. Mikayla Grove, Eur, 55.86; 5. Shelby Clark, Nox, 56.79.

400 relay – 1. Whitefish, 51.42; 2. C. Falls, 53.42; 3. Eureka (A), 53.69; 4. Libby (A), 56.01; 5. Noxon (A), 1:02.76.

1600 relay – 1. Whitefish (A), 4:18.87 (Carly Schwickert, Jessica Sagen, Amanda Foley, Marlow Schulz); 2. C. Falls, 4:34.04; 3. Eureka (A), 4:41.65; 4. Libby (A), 5:26.19.

High jump – 1. Jasmine Bradford, Eur, 4-11; 2. Alex Kulbeck, Lib, 4-7.01; 3. Chancey Auge, Lib, 4-7; 4. Ashton Berta, CF, 4-5.01; 5. Carley Jo Benda, CF, 4-5; 6. Cortney White, CF, 4-3.

Long jump – 1. Taylor Gress, CF, 14-3.75; 2. Phoebe Guercio, WF, 14-2.25; 3. Jenny Johnson, Lib, 14-1.50; 4. Becca Boylan, Lib, 14-0.25; 5. Heather Bailey, WF, 13-9.57; 6. Chelsea Bowe, Lib, 13-9.50.

Triple jump – 1. Phoebe Guercio, WF, 30-8.75; 2. Jasmine Bradford, Eur, 30-5.75; 3. Carley Jo Benda, CF, 30-3.50; 4. Taylor Gress, CF, 30-0; 5. Chelsea Bowe, Lib, 29-7; 6. Ashton Berta, CF, 29-5.75.

Javelin – 1. Chancey Auge, Lib, 94-6; 2. Shelby Backer, WF, 88-8; 3. Abby Stellnauer, WF, 88-1; 4. Eviann Reynolds, WF, 86-11; 5. Alex Kulbeck, Lib, 82-6; 6. Erin Hill, CF, 75-2.

Shot put – 1. Emily Billow, Eur, 30-9; 2. Casey Chenoweth, Nox, 30-3.50; 3. Alex Kulbeck, Lib, 29-10; 4. Abby Stellnauer, WF, 27-2; 5. Jordyn Wilkinson, Nox, 25-11.50; 6. Allie Lampman, CF, 25-1.

Discus – 1. Abby Stellnauer, WF, 96-1; 2. Emily Billow, Eur, 90-8.50; 3. Casey Chenoweth, Nox, 88-4; 4. Sarah McLead, Troy, 81-11.50; 5. Alex Kulbeck, Lib, 77-0; 6. Allie Lampman, CF, 72-1.

Pole vault – 1. Myka Forster, Lib, 7-6; 2. Brooke Silliker, WF, 7-0; 3. Jenny Johnson, Lib, 6-6.


Cut Bank Booster Club Invitational

Thursday in Cut Bank

BOYS

Team scores: 1. Choteau 86, 2. Chinook 70, 3. Shelby 59, 4. Cascade 57.5, 5. Cut Bank 55, 6. Conrad 38.5, 7. Chester-Joplin/Inverness 8. North Star 30, 9. Browning 23, 10. Big Sandy 20, 11. Sunburst 12, 12. Valier 10, 13. Rocky Boy 0.

100 – 1. John Wiench CAS 11.55, 2. Ryan Gobert CB 11.6, 3. Chase Ballantyne SHL 11.62, 4. Ryan Miller BGS 11.74, 5. Tyler Molyneaux CHN 11.78, 6. Koby Hawke VAL 11.8.

200 – 1. Adam DeBruycker CHO 23.65, 2. Chase Ballantyne SHL 24.02, 3. Ryan Miller BGS 24.31, 4. Taylor Erskine CHN 24.49, 5. Jalen Croff BRW 24.7, 6. Jordy Donoven NS 24.92.

400 – 1. Adam DeBruycker CHO 52.35, 2. Dylan Surber CHN 53.18, 3. Cash Ehlers SUN 53.9, 4. Jordyn Irvin SHL 54.07, 5. David Lightner CHO 54.49, 6. Hunter Leichliter SUN 55.41.

800 – 1. Jacob Horn CHO 2:08, 2. Brad Kittson BRW 2:15, 3. Wyatt Pannabecker CHO 2:18, 4. Sam Carroll CON 2:22, 5. Zac Leader BGS 2:23, 6. Quinn Spinler NS 2:25.

1600 – 1. Jacob Horn CHO 4:51, 2. Billy Sharp BRW 4:55, 3. Kaylan Johnson CHN 4:46, 4. Christian Smith CAS 5:05, 5. Matt Becker SUN 5:11, 6. Tyler Turan CAS 5:15.

3200 – 1. Christian Smith CAS 10:55, 2. Kaylan Johnson CHN 11:04, 3. Bily Sharp BRW 11:07, 4. Tyler Turan CAS 11:38, 5. Wyatt Madplume BRW 11:49, 6. Kamron Ratzburg SUN 11:56.

110 hurdles – 1. Connor Kline NS 16.44, 2. Erik Kelly CJI 17.73, 3. Jason Roberts CAS 18.12, 4. Jacob Gouchenour CON 18.92, 5. Seth Moerkerke CON 19.43, 6. Jose Cole SUN 19.8.

300 hurdles – 1. Connor Kline NS 43.41, 2. Jason Roberts CAS 44.97, 3. Chance Crabtree CHO 46.17, 4. Ryan Miller BGS 47.13, 5, Casey Ribuado CAS 47.32, 6. Erik Kelly CJI 47.95.

400 relay – 1. Chinook 45.71, 2. Choteau 46.15, 3. Shelby 46.27, 4. Cascade 46.65, 5. Big Sandy 48.0, 6. Valier 48.37.

1,600 relay – 1. Choteau 3:43, 2. Shelby 3:50, 3. Chinook 3:52, 4. Big Sandy 3:57, 5. Browning 3:58, 6. North Star 3:59.

Long jump – 1. Chase Ballantyne SHL 20’1 ½”, 2. Ryan Gobert CB 19’2”, 3. JJ Lighthizer CB 18’7 ½”, 4. Connor Kline NS 18’5” 5. Jalen Croff BRW 18’3”, 6. Koby Hawke VAL 18’1/2”.

Pole vault – 1. Brandon Graff CJI 12’0, 2. Brad Holden VAL 11’6, 3. David Lightner CHO 11’6, 4. Levi Nelson CAS 11’6, 5. Lathan Crossland CAS 11’0, 6. Nick Keen CAS 11’0.

High jump – 1. Ben Moerkerke CON 6’0, 2. Brandon Graff CJI 5’10, 3. David Lightner CHO 5’10, 4. Cody Ramberg CJI 5’8, 5. Hunter Swinehart CB 5’6, 6t. Logan Gouchenour CON 5’4, 6t. Ethan Cox CAS 5’4.

Triple jump – 1. Kyle Gollahon CHO 40’2 ¾, 2. Chase Ballantyne SH 38’11 ½, 3. Kyle Berkram CB 38’1 ¾, 4. Jordy Donoven NS 37’9 ¼, 5. Cash Ehlers SUN 37’4 ¼, 6. JJ Lighthizer CB 36’11.

Discus – 1. Tyler Molyneaux CHN 140’1, 2. Sam Larson CON 109’7, 3. Zach Molyneaux CHN 108’6 ½, 4. Reece Fenner CB 105”0, 5. Reid Broadhurst CJI 102’6, 6. Jeff Rutherford BRW 101’2.

Shot put – 1. Sam Larson CON 43’2, 2. Tyler Molyneaux CHN 39’8, 3. Kellan Clark SHL 38’8, 4. Dallas VanLuchene CON 38’1/2, 5. Zach Molyneaux CHN 37’5 ½, 6. Jordan Oraw CJI 36’10 ½.

Javelin – 1. JJ Lighthizer CB 148’6, 2. Tay Hall CHO 145’10, 3. Kyle Berkram CB 144’4, 4. Ryan Gobert CB 138’5, 5. Dane Alford SH 135’10, 6. Kellan Clark SHL 134’5.

GIRLS

Team scores: 1. North Star 108, 2. Cut Bank 98, 3. Browning 55, 4. Cascade 48, 5. Choteau 40, 6. Chinook 30, 7. Chester/Joplin-Inverness 24, 8. Shelby 21, 9. Big Sandy 20, 10. Conrad 13, 11. Valier 6, 12. Sunburst 2, 13. Rocky Boy 0.

100 – 1. Erika Karcher CB 13.4, 2. Mardee Clark CAS 13.45, 3. Haylee Anderson NS 13.51, 4. Marti Eaglefeathers BRW 14.52, 5. Stephanie BullChild VAL 13.62, 6. Joni Murray BRW 13.64.

200 – 1. Mardee Clark CAS 27.89, 2. Haylee Anderson NS 28.15, 3. Erika Karcher CB 28.25, 4. Kelci May CHO 29.17, 5. Tavia Kohles CAS 29.19, 6. Lanae Salway CB 29.2.

400 – 1. Cheyenne Stirling SH 64.06, 2. Lanae Salway CB 65.41, 3. Haylee Anderson NS 66.76, 4. Joni Murray BRW 66.81, 5. Haley Fultz CB 67.86, 6. Taryn Erickson CON 68.07.

800 – 1. Molly Herron BGS 2:34, 2. Shay Tatsey BRW 2:39, 3. Bailey Bergstad CAS 2:43, 4. Brittany Fisher CHO 2:44.2, 5. Erin Swanson VAL 2:44.6, 6. Haley Fultz CB 2:49.

1600 – 1. Shannel Cree Medicine BRW 5:56, 2. Bailey Bergstad CAS 6:03, 3. Taylor Warren NS 6:16, 4. Kayla Hall BRW 6:21, 5. Jayde Flesch SHL 6:25, 6. Haley Fultz CB 6:26.

3200 – 1. Shannel Cree Medicine BRW 13:43, 2. Kayla Hall BRW 15:10, 3. Angie Christiaens SUN 15:22, 4. Tiah Lorenzo BRW 15:31, 5. Ariel Sauer CON 15:56.

100 hurdles – 1. Kayla Hanson CHN 16.8, 2. Jordan Spicher NS 17.3, 3. Reedie Spencer CB 17.35, 4. Britney Theel CJI 18.6, 5. Delainey Spicher NS 18.76, 6. Caitlin Vinson CJI 19.14.

300 hurdles – 1. Kayla Hanson CHN 49.6, 2. Reedie Spencer CB 50.0, 3. Jordan Spicher NS 50.17, 4. Lisa Carlon NS 52.41, 5. Charlene Blair CAS 53.4, 6. Delainey Spicher NS 54.2.

400 relay – 1. North Star 53.51, 2. Cascade 53.55, 3. Chinook 55.61, 4. Conrad 55.92, 5. Browning 56.27, 6. Choteau 56.77.

1600 relay – 1. Big Sandy 4:35, 2. North Star 4:37, 3. Conrad 4:40, 4. Chinook 4:41, 5. Cascade 4:44, 6. Shelby 5:02.

Long jump – 1. Marti Eaglefeathers BRW 16’11 ½, 2. Lisa Carlon NS 15’7 ½, 3. Bettie Carlon NS 15’6, 4. Erika Karcher CB 15’5 ¼, 5. Shaunell Davis-Bullchild VAL 15’3/4, 6. Shari Belcher CJI 14’10.

Triple jump – 1. Lisa Carlon NS 33’11 ½, 2. Bettie Carlon NS 32’4, 3. Erika Karcher CB 31’5 ¾, 4. Reedie Spencer CB 31’3 ¼, 5. Rachel Ehlers SUN 30’6 ¼, 6. Madison McCann CHN 30’4.

High jump – 1. Marti Eaglefeathers BRW 5’0, 2. Cheyenne Stirling SH 4’10, 3. Jayde Richardson CON 4’8, 4. Bettie Carlon NS 4’8, 5. Katelyn Graff CJI 4’6, 6. Emily Dennis CHN 4’4.

Shot put – 1. Jordyn Vaile CB 34’5, 2. Carlene Hanson CHO 32’3 ½, 3. Alisha Breen CHO 31’3 ½, 4. Uriah Henderson BRW 31’1/2, 5. Shelby Lipp NS 30’1/2, 6. Kaitlin McBride CAS 28’1/2.

Discus – 1. Jordyn Vaile CB 105’3, 2. Shelby Lipp NS 95’7, 3. Cheyloe Forbes CJI 86’2, 4. Makhayla Farmer CHN 81’8, 5. Alisha Breen CHO 80’4, 6. Darby Gollaher CAS 80’0.

Javelin – 1. Alisha Breen CHO 103’1, 2. Ceanna Johnson CB 94’8, 3. Brady Gray CB 95’10, 4. Shelby Lipp NS 95’5, 5. Jordyn Vaile CB 94’8, 6. Megan Lewis CB 87’7.

Pole vault – 1. Katelyn Graff CJI 8’6, 2. Tasha Hopp-Juden CAS 7’6, 3. Ellie Zwerneman CHO 7’6, 4t. Jordan Spicher 7’6, 4t. Ceanna Johnson CB 7’6, 6. Olivia Carette CB 7’0.


Wyoming

Sheridan, Wyo., Dan Hansen Memorial Invitational

BOYS

Team scores: Natrona County 134; Gillette 120.5; Powell 117; Sheridan 79.5; Cody 58; Sturgis Brown, S.D. 43; Laure 28; Big Horn 23; Buffalo 13; Tongue River 13; Ten Sleep 12; Natrona Orange 11.

100: Nick Bazemore, Gil, 11.28; Colton Wood, Cod, 11.51; Drew MaGill, Pow, 11.59; Cody Vollmar, NC, 11.72; Taylor Bigelow, Gil, 11.85; Kyle Roberts, She, 11.86.

200: Drew MaGill, Pow, 22.75; Nick Bazemore, Gil, 22.83; Riley Burke, SB, 23.32; Cody Vollmar, NC, 23.61; Colby Gilmore, Pow, 23.63; Seth Carrel, She, 23.77.

400: Colton Wood, Cod, 50.56; Colby Gilmore, Pow, 51.42; Riley Burke, SB, 51.56; Taylor Heaps, TR, 53.32; CJ Edgmond, Lau, 53.68; Jake Powell, NC, 53.83.

800: Dylan Morin, She, 2:00.06; KC Hunsicker, NC, 2:00.33; Scott Erdahl, TS, 2:01.04; Jacob Simmons, SB, 2:01.43; Isaac Kiefer, Buf, 2:03.7; Zach Thiel, Pow, 2:05.38.

1,600: Dylan Morin, She, 4:20.57; KC Hunsicker, NC, 4:27.51; Scott Erdahl, TS, 4:34.7; Jacob Simmons, SB, 4:39.42; Derek Myers, Gil, 4:40.44; Luke Larson, SB, 4:42.31.

3,200: Brendan Byron, She, 10:14.83; Michael Rotellini, Gil, 10:31.83; Jamon Rodrigues, Gil, 10:31.83; Hunter Sprague, SB, 10:42.18; Colten Gillum, NC, 10:49.63; Danny McKearney, Pow, 10:49.87.

110 hurdles: Kyle Sullivan, Pow, 14.98; Josh Cragoe, Pow, 15.17; Jim Shellenberger, NC, 15.75; Nathan Eich, Gil, 15.82; Aaron Campbell, She, 15.95; Nathan Pieper, NC, 16.54.

300 hurdles: Kyle Sullivan, Pow, 40.33; Tanner Gillette, Gil, 42.29; Nathan Eich, Gil, 42.74; Tony Morales, Lau, 43.14; Kyle Vinich, NC, 43.47; Nathan Berg, She, 43.78.

400 relay: Gillette (Evan Bazemore, Nick Bazemore, Tichun Aipperspach, Taylor Bigelow), 44.28; Natrona County, 44.72; Powell, 44.84; Sheridan, 44.85; Natrona Orange, 46.28; Sturgis Brown, 46.31.

1,600 relay: Powell (Colby Gilmore, Zach Thiel, Kyle Sullivan, Josh Cragoe), 3:29.18; Sheridan, 3:35.96; Natrona County, 3:36.36; Big Horn, 3:41.48; Gillette, 3:42.47; Sturgis Brown, 3:43.99.

3,200 relay: Laurel (Derek Haskins, Mike Marstaeller, Robert Stamper, Collin Ward), 8:34.16; Sheridan, 8:36.22; Natrona County, 8:43.19; Sturgis Brown, 9:09.31.

High jump: Kyle Sullivan, Pow, 6-3; Camilo Martinez, NC, 6-1; Kyle Vinich, NC, 5-11; Dylan Brannan, Gil, 5-11; Robert Creager, NCO, 5-9; Cole Good, Pow, 5-9.

Long jump: Kyle Vinich, NC, 20-1.5; Aaron Fenner, Buf, 20-0; Alex Welch, She, 20-0; Matthew Wigglesworth, BH, 19-11.5; Colton Wood, Cod, 19-1.75; Trevor White, Gil, 18-10.25.

Triple jump: Drew MaGill, Pow, 42-5; Wyatt Mirich, BH, 40-6.5; Chandler Meeboer, NC, 40-1; Matthew Wigglesworth, BH, 39-11; Nathan Pieper, NC, 39-3; Matt Fales, Cod, 38-7.5.

Pole vault: Jesse Johnston, Gil, 15-0; Leighton Blanchard, Cod, 13-6; Will Eichenberger, Gil, 12-6; Nate Plymell, TR, 12-6; Dallas Erisman, Gil, 12-6; Russell Wild, Cod, 12-0.

Discus: Lucas Rowey, NC, 152-9; Riley Bousa, Gil, 143-1; James Bushnell, Cod, 137-11; Jacbo Beuster, Power, 134-7; Andrew Blaylock, Cod, 133-5; Jake Tuft, NC, 131-10.

Shot put: Lucas Rowley, NC, 53-2; James Bushnell, Cod, 51-6.5; Riley Bousa, Gil, 48-0; Jake Tuft, NC, 47-8; Jacob Beuster, Pow, 47-7.5; Andrew Blaylock, Cod, 46-4.45.

GIRLS

Team scores: Gillette 189; Sheridan 85.5; Natrona County 79; Powell 63; Sturgis Brown, S.D. 60; Cody 59; Laurel, Mont. 55.5; Buffalo 27; Tongue River 15; Big Horn 5; Arvada-Clearmont 3.

100: Brooke Ireland, SB, 12.98; Brooke Myers, Cod, 13.11; Staylee Brown, NC, 13.31; Rahnee Jackson, NC, 13.32; KaDee Harrison, Pow, 13.64; Cassidy Sept, Lau, 13.65.

200: Rahnee Jackson, NC, 27.2; KaDee Harrison, Pow, 28.29; Teren Hanson, NC, 28.41; Paige Hanewald, NC, 28.55; Lindsey Waetzig, Gil, 28.81; Storiee Brown, NC, 29.08.

400: Desiree Murray, Pow, 1:00.42; Bailie Dannels, She, 1:01.92; Bailey Dooper, Lau, 1:02.6; Mikaela Beausoleil, Lau, 1:03.24; Teren Hanson, NC, 1:04.19; Melanie Hays, Gil, 1:04.33.

800: Brooke Ireland, SB, 2:25.53; Audra DeStefano, Gil, 2:25.9; Ashlyn Wilhite, Gil, 2:27.06; Erin Gorman, Gil, 2:27.55; Anne Brinegar, Cod, 2:27.59; Abby Phillips, Gil, 2:29.7.

1,600: Kahlie Peterson, SB, 5:21.66; Anne Brinegar, Cod, 5:21.68; Audra DeStefano, Gil, 5:25.49; Della Lyle, Buf, 5:34.45; Madeleine Takahashi, SB, 5:34.53; Quinn DeStefano, Gil, 5:40.22.

3,200: Bridget Simmons, Gil, 11:37.11; Abby Phillips, Gil, 11:38.23; Della Lyle, Buf, 12:11.81; McKenna Hauschild, Gil, 12:14.41; Sarah Sharp, Gil, 12:15.35; Jami Thorne, Gil, 12:25.79.

100 hurdles: Paula Andrie, Gil, 16.43; Desiree Murray, Pow, 17.12; Lindsay Nimick, Buf, 17.33; Jandey Shackelford, Gil, 17.61; Morgan Jacobs, She, 17.74; Lacee Maddox, NC, 17.8.

300 hurdles: Claire Korpela, She, 47.59; Lauren Buyan, She, 49.43; Karly Thomas, Pow, 50.51; Katie Howard, Gil, 50.65; Morgan Jacobs, She, 50.71; Jayce Winsell, SB, 51.29.

400 relay: Sturgis Brown (Brooke Ireland, Tessa Tierney, Courtney Maxon, Lindsay Sanftner), :51.37; Natrona County, :52.01; Sheridan, :52.09; Gillette, :52.71; Laurel, :53.61; Tongue River, :55.16.

1,600 relay: Sheridan (Claire Korpela, Bailie Dannels, Lauren Buyan, Katie Rotellini), 4:11.55; Gillette, 4:16.69; Powell, 4:21.53; Sturgis Brown, 4:24.01; Cody, 4:25.46; Buffalo, 4:37.51.

3,200 relay: Sheridan (Lauren Buyan, Monica Neavill, Erin Jensik, Katie Rotellini), 10:32.31; Laurel, 10:42.89.

High jump: Hunter Vineyard, TR, 5-3; Brooke Myers, Cod, 5-3; Kendra Ostrom, Pow, 4-11; Julia Seamans, Gil, 4-11; Dusti Poppleton, Gil, 4-9; tie, Madeline Kobold, BH, Jadyn Mirich, BH, 4-9.

Long jump: Ashley Lazarus, Gil, 15-11.75; Paula Andrie, Gil, 15-10; Anna Bales, Cod, 15-9.75; Dusti Poppleton, Gil, 15-9.25; Mikayla Will, She, 15-7.25; Shannon Horn, Buf, 15-6.75.

Triple jump: Paula Andrie, Gil, 34-11.5; Kylee Belless, Lau, 32-3; Dusti Poppleton, Gil, 32-1.25; Mikayla Will, She, 31-6.5; Katie Rotellini, She, 31-4.75 Lai Meirose, SB, 31-3.

Pole vault: Paula Andrie, Gil, 11-6; Anna Bales, Cod, 11-0; Melanie Hays, Gil, 9-0; Brittany Saenz, Gil, 9-0; Taylor Ballek, Buf, 8-6; tie, Sonya Stahl, Lau, Stefanie Wagner, Gil, 7-6.

Discus: Avery Allen, NC, 127-4; Marquette McArthur, Pow, 107-10; Sylvan Roberts, Cod, 103-2; Sara Burrell, She, 102-4; Ashley Terry, NC, 96-1; Cassidy Koski, Gil, 92-4.

Shot put: Avery Allen, NC, 37-5.5; Emlyee Colling, Lau, 36-9.5; Sylvan Roberts, Cod, 36-9; Chelsee Colling, Lau, 35-6.5; McKenzie Butcher, She, 33-3.5; Cassidy Koski, Gil, 33-0.

0
0
0
0
0