Subscribe for 17¢ / day

Billings Skyview Quad

BOYS

Team scores -- Billings West (BWH) 126, Billings Skyview (BSV) 59, Billings Senior (BSR) 59, Butte (BHS) 20.

Individual results

100 meters -- Scotty Owens, BSR, 11.45; Alex Wambach, BWH, 11.49; John Daubert, BSR, 11.57; Pow Williamson, BWH, 11.59; Drake Schafer, BSV, 11.60; Alex Stacey, BWH, 11.62.

200 -- Alex Wambach, BWH, 22.80; Josh Conner, BSV, 22.90; Sean Curran, BHS, 23.60; Drake Schafer, BSV, 23.80; Alex Stacey, BWH, 23.90; Tyson Wells, BWH, 24.00.

400 -- John Daubert, BSR, 51.33; Alex Klatt, BSR, 53.54; Ben Ray, BWH, 54.66; Davis Connelley, BWH, 55.28; Alex Wambach, BWH, 55.41; Taylor Beld, BSV, 55.76.

800 -- Robert Peterson, BSV, 2:04.4; Alex Katt, BSR, 2:07.51; Shawn Peden, BWH, 2:08.14; Fredrick Petsch, BWH, 2:10.42; Sam Anderson, BSV, 2:10.51; Dillon Plant, BWH, 2:10.79.

1,600 -- Ryan Grammens, BWH, 4:46.74; Shawn Peden, BWH, 4:48.44; Sam Anderson, BSV, 4:49.09; Josh Panasuk, BSR, 4:50.56; Mark Hovland, BWH, 4:52.03; Thomas Neale, BSV, 4:57.37.

3,200 -- Robert Peterson, BSV, 10:09.78; Josh Panasuk, BSR, 10:27.61; Thomas Neale, BSV, 10:40.86; Connor Buckley, BSV, 10:48.54; Brady Davis, BWH, 1-:51.56; Garrett Love, BWH, 10:52.16.

400 relay -- Billings West 44.06; Billings Senior 44.41; Billings Skyview 44.94.

1,600 relay -- Billings Senior 3:33.23; Billings Skyview 3:34.90; Billings West 3:37.60; Butte 3:42.46.

110 hurdles -- Pow Williamson, BWH, 15.56; Mark Huntington, BSR, 16.52; Landon Polkow, BSV, 17.05; Taylor Beld, BSV, 17.45; Kyle Romero, BSV, 19.06; Sean Komora, BSR, 19.95.

300 hurdles -- Pow Williamson, BWH, 39.83; Landon Polkow, BSV, 39.84; Maerk Huntington, BSR, 42.39; Kaedon Capara, BHS, 43.59; Ben Sulser, BSR, 44.37; Michael Kosmann, BWH, 45.71.

Long jump -- Lee Hardt, BWH, 21-5 1/2; Scotty Owens, BSR, 21-2 1/2; Logan Laird, BWH, 20-0; Josh Conner, BSV, 19-10; Brady O'Brien, BSV, 19-1 1/2; Parker Swenson, BWH, 18-7 1/2.

Triple jump -- Tanner Sharbono, BWH, 40-7 1/2; Jonathan Wardell, BSV, 39-0; Tyler McKay, BWH, 38-9; Matt Schonsberg, BSR, 35-0 1/2; Damien Hayden, BSR, 33-10; Jonathan Allen, BHS, 31-11.

High jump -- Lee Hardt, BWH, 6-9; Tanner Sharbono, BWH, 6-3; Eric Rydquist, BWH, 6-3; Caleb Waln, BSV, 5-9; Brady O'Brien, BSV, 5-9; Jonathan Wardell, BSV, 5-7.

Shot put -- Zach Sharp, BWH, 51-8; Nick Jackson, BWH, 49-1 1/2; Caleb Hamilton, BWH, 47-11 1/2; Jared Keeling, BSV, 39-10; Anthony Moritz, BSR, 38-1 1/2; Dalton King, BSV, 38-1.

Discus -- Zach Sharp, BWH, 153-7; Caleb Hamilton, BWH, 149-3; Nick Jackson, BWH, 145-1; Nick Butorovich. BHS, 127-9; Kevin Ellingworth, BHS, 116-3.

Javelin -- Dunk Abbott, BHS, 166-10; Kyle Tevlin, BWH, 157-4; Jayc Van Zee, BWH, 154-2; Matt Berg, BHS, 144-9; Jon Hagstrom, BSR, 144-4; Alex Shin, BSR, 141-11.

Pole vault -- Jesse Bence, BWH, 12-0; Kyle Christie, BHS, 11-6; Caleb Waln, BSV, 11-6; Sean Komora, BSR, 11-0; Kale Lemelin, BSR, 10-6; Jason Baker, BWH, 10-0.

GIRLS

Team scores -- Billings West (BWH) 102, Billings Senior (BSR) 88, Butte (BHS) 46, Billings Skyview (BSV) 28.

Individual results

100 -- Danielle Muri, BWH, 12.95; Haley Gellner, BSV, 13.23; Tori Weyand, BWH, 13.47; Kennedy Smith, BWH, 13.49; Michon Morgan, BSV, 13.63; Elsa Janney, BHS, 13.64.

200 -- Danielle Muri, BWH, 26.20; Brianna Eaton, BSR, 26.30; Kennedy Smith, BWH, 27.00; Haley Gellner, BSV, 27.10; Carlie Haeffner, BHS, 28.20; Michon Morgan, BSV, 28.30.

400 -- Erica McLeod, BHS, 1:01.01; Brianna Eaton, BSR, 1:02.02; Shaelynn Wacaser, BSV, 1:04.02; Sarah Snoozy, BSR, 1:04.64; Bailee Hanson, BHS, 1:05.84; Sammy McGree, BHS, 1:06.56.

800 -- Danielle Aragon, BSR, 2:14.67; Nicole Rietz, BWH, 2:16.67; Cate Hanna, BWH, 2:28.52; Jocelyn Elorriaga, BSR, 2:32.36; Shea Coons, BSR, 2:36.11; Lila Hamburg, BWH, 2:38.90.

1,600 -- Danielle Aragon, BSR, 5:13.28; Brianna Eaton, BSR, 5:40.44; Keshia Stensby, BWH, 5:42.47; Cate Hanna, BWH, 5:44.19; Kennedy Robbins, BSV, 5:47.24; Makeena Sellers, BWH, 5:54.35.

3,200 -- Kennedy Robbins, BSV, 12:37.47; Keshia Stensby, BWH, 12:44.77; Jessica Herzog, BHS, 12:57.15; Makeena Sellers, BWH, 13:08.93; Bailey Bomar, BWH, 13:17.92; Rachael Eaton, BSR, 13:48.95.

400 relay -- Billings Senior 51.33; Billings Skyview 51.79; Butte 51.89.

1,600 -- Butte 4:08.78; Billings Senior 4:11.05; Billings West 4:11.40; Billings Skyview 4:26.74.

100 hurdles -- Tori Weyland, BWH, 15.69; Danielle Muri, BWH, 15.70; Terra McDowell, BSR, 16.87; Sawyer Ferguson, BSV, 16.89; Morgan Sulser, BSR, 17.35; Kelsie McDowell, BSR, 17.72.

300 hurdles -- Elsa Janney, BHS, 47.77; Kelsea Jorden, BSR, 48.68; Tori Weyland, BWH, 50.01; Kyla Jewell, BSR, 52.30; Jordan Dreessen, BSR, 52.65; Ashtyn Grove, BWH, 55.05.

Long jump -- Danielle Aragon, BSR, 16-7 1/2; Sarah Snoozy, BSR, 15-10; Aubree Mason, BSV, 15-8; Katie Hoff, BSV, 15-3 3/4; Jordan Kauffmann, BSR, 14-8; Michon Morgan, BSV, 14-5 1/2.

Triple jump -- Danielle Muri, BWH, 35-4; Kennedy Smith, BWH, 34-2 1/2; Terra McDowell, BSR, 32-10 3/4; Bailey Harper, BHS, 31-10; Lauren Estabrook, BHS, 30-11; Jordan Kauffmann, BSR, 29-9.

High jump -- Sarah Snoozy, BSR, 5-1; K.C. Christensen, BWH, 5-1; Kelli Zemljak, BHS, 4-11; Kinsley Rafish, BHS, 4-11; Kenzie Langel, BSR, 4-9; Lauren Estabrook, BHS, 4-7.

Shot put -- Cheyenne Harrison, BWH, 39-11; Brittnee Grimstad, BSR, 36-3; Kabrie Emmerson, BHS, 33-9 1/2; Rasha Emmerson, BHS, 33-8; Corrie Holm, BWH, 32-2 1/2; Julie Whillhite, BHS, 29-9.

Discus -- Samantha Hodgson, BWH, 128-8; Corrie Holm, BWH, 114-8; Paige Lueck, BWH, 110-4; Kaitlyn Rudy, BHS, 105-5; Kabrie Emmerson, BHS, 99-4; Emily Coobs, BSR, 87-8.

Javelin -- Liz King, BWH, 119-5; Kabrie Emmerson, BHS, 118-0; Brittnee Grimstad, BSR, 109-6; Kyla Jewell, BSR, 106-6; Natalee Faupel, BHS, 95-10; Andrea Mehling, BSR, 95-3.

Pole vault -- Emma Fulton, BSR, 10-9; K.C. Christensen, BWH, 9-0; Crystal Scoles, BWH, 8-6; Kelsie McDowell, BSR, 8-6; Mikaela Robinson, BWH, 8-6; Shaelynn Wacaser, BSV, 8-6.


Wibaux Invite

at Glendive

BOYS

Team scores -- Glasgow 69, Broadus 67, Baker 56, Plentywood 49, Circle 45, Killdeer (N.D.) 41, Wibaux 40, Fairview 33, Glendive 30, Terry 29, Richey-Lambert 26, Beach (N.D.) 18, Bainville 13, Culbertson 6, Poplar 2, Rosebud 2, Savage 1.

100 -- Kodee Varner, Bak, 11.32; Jaylen Sokoloski, Wib, 11.5; Ryan Grandchamp, Gla, 11.75; Lewis Keller, Kil, 11.86; J.R. Leseuer, Gle, 11.87; Bryce Beery, Cir, 12.01.

200 -- Jaylen Sokoloski, Wib, 23.71; Tell Shannon, Bro, 24.21; Kodee Varner, Bak, 24.42; Cody Vitt, Fai, 24.65; Brett Beery, Cir, 24.68; Wyatt Hagler, Sav, 24.75.

400 -- Pres Harris, Ple, 52.72; Cody Vitt, Fai, 54.46; Trevor Kleppelid, Cir, 55.64; Dany Skoglund, Bea, 55.65; Anthony Dukart, 57.02; Bart Moelands, Ros, 57.8.

800 -- Pres Harris, Ple, 2:11.26; Flynn Stormer, Cir, 2:15.43; Jordan Haynie, Cir, 2:17.0; Drue Nelson, Pai, 2:17.36; Bryden Buhmann, 2:18.45; Cody Shelmerdine, Fai, 2:20.94.

1,600 -- Layne Lantis, Ter, 4:42.82; Derek Hopkins, Gla, 4:44.01; Taylor Rumph, Bro, 4:46.15; Chance Hyatt, Bai, 5:05.61; Daniel Metzenberg, Fai, 5:07.63; Drue Nelson, Bai, 5:10.18.

3,200 -- Taylor Rumph, Bro, 10:39.07; Derek Hopkins, Gla, 10:44.55; Daniel Metzenberg, Fai, 10.47.9; Chance Hyatt, Bai, 11:06.84; Avery Young, Pop, 11:09.87; Lee Damm, Cul, 11:36.25.

110 hurdles -- Kodee Varner, Bak, 16.46; Ryan Gergen, Bro, 17.59; Alex Smith, Ple, 18.4; Marcus Schwarzrock, Ple, 18.4; Luke Kreitinger, Wib, 18.92; Morgan Mason, Cir, 19.22.

300 hurdles -- Kodee Varner, Bak, 43.44; Trevor Kleppelid, Cir, 43.6; Danny Koglund, Bea, 44.43; Ryan Gergen, Bro, 45.85; Luke Zeiger, Gla, 47.87; Nick Oelkers, Cul, 46.09.

400 relay -- Wibaux 46.53, Broadus 47.2, Glendive 47.68, Circle 47.7, Glasgow 47.87, Plentywood 48.36.

1,600 relay -- Glasgow 3:49.42, Circle 3:49.52, Broadus 3:57.18, Culbertson 4:01.42, Fairview 4:12.31, Plentywood 4:16.46.

High jump -- Ryan Gergen, Bro, 5-8; Jordan Gray, Bak, 5-7; Jeremy Evenson, R-L, 5-7; David Hyer, Ter, 5-6; Jacob Bakken, Wib, 5-6; Jordan Stirling, Ros, 5-4.

Long jump -- Ryan Larson, Gla, 19-1½; Luke Kreitinger, Wib, 18-9; Ryan Grandchamp, Gla, 18-8½; Trevor Pisk, Ter, 18-7½; Brock Schriver, Fai, 18-6½; Lewis Keller, Kil, 18-5½.

Triple jump -- Pres Harris, Ple, 39-5; Danny Skoglund, Bea, 39-3; Jeremy Evenson, R-L, 37-10½; Tell Shannon, Bro, 37-7½; Tanner Schwartz, Gle, 37-2½; Trevor Kleppelid, Cir, 36-7.

Discus -- Kyle DuCharme, Bak, 142-2; Kyle Boster, Kil, 127-1; Cody Vitt, Fai, 123-1; Nick Klatt, Kil, 122-2; Shawn Murphy, Fai, 119-5; Andy Gardner, Gla, 115-3.

Javelin -- Eli Bachmeier, Gle, 176-6; Jerrett Freiboth, Ter, 165-1; Matt McCoy, Ple, 160-8; Charles Gordon, Gla, 135-10; Andy Gardner, Gla, 134-11; Bryden Buhmann, Bro, 129-7½.

Shot put -- Nick Klatt, Kil, 44-3; Kyle Boster, Kil, 42-5½; Kyle Shehan, R-L, 40-10½; Josh Kuntz, Kil, 40-7; Kyle DuCharme, Bak, 40-2; Jerrett Freiboth, Ter, 40-2.

Pole vault -- Luke Zeiger, Gla, 11-0; Jeremy Evenson, R-L, 10-6; Taylor Schwartz, Gle, 9-6; Colter Bachmeier, Gle, 9-0; Trevor Pisk, Ter, 8-6; Marcus Schwarzrock, Ple, 8-0.

GIRLS

Team scores -- Glasgow 115, Broadus 69, Killdeer (N.D.) 62, Fairview 49, Circle 43, Baker 42, Wibaux 31, Plentywood 26, Richey-Lambert 12, Beach (N.D.) 11, Glendive 10, Culbertson 8, Savage 4, Jordan 2.

100 -- Katie DuCharme, Bak, 12.25; Sierra Bayles, Bro, 12.83; Jonna Bakken, Wib, 13.58; Janae Reynen, Cul, 13.6; DrewAnne Gatlin, Bro, 13.66; Sarah Grant, Bea, 13.96.

200 -- Sierra Bayles, Bro, 27.91; Ashley Olson, Ple, 27.96; Katie DuCharme, Bak, 28.46; Janae Reynen, Cul, 28.94; Debra Griebel, Gla, 29.0; Marisa Sokoloski, Wib, 29.02.

400 -- Alyssa Sanders, Gla, 1:00.64; Rachael Zeigler, Gla, 1:02.38; Paitton Herbst, Bak, 1:03.03; Ashley Olsen, Ple, 1:03.68; Brittany Schneider, Fai, 1:05.85; Carly Stickel, Ter, 1:06.46.

800 -- Amanda McDonald, Gla, 2:42.57; Brenna Hansen, Bro, 244.64; Brooke Fettig, Kil, 2:45.84; Rachael Oliver, Sav, 2:46.81; Alyssa Riley, Bro, 2:47.37; Hailee Farstveet, Bea, 2:47.68.

1,600 -- Jami Johnson, Gla, 5:38.28; Hailee Farstveet, Bea, 5:59.59; Caitlin Lantis, Ter, 6:05.5; Brooke Fettig, Kil, 6:05.64; Morgan Taylor, Fai, 6:21.47; Alyssa Riley, Bro, 6:27.0.

3,200 -- Jami Johnson, Gla, 12:09.19; Paitton Herbst, Bak, 12:29.89; Morgan Taylor, Fai, 14:20.84; Lexie Clarue, Kil, 14:46.03; Rowena Fitzgerald, Jor, 15:10.53; Michaela Sevier, Gle, 15:48.5.

100 hurdles -- Steph Quintus, Kil, 17.13; Debra Gabriel, Gla, 17.3; Tina Van Horn, Cir, 17.62; Marisa Sokoloski, Wib, 17.78; Katie DuCharme, Bak, 18.25; Carly Svenvold, Gle, 18.73.

300 hurdles -- Alyssa Sanders, Gla, 49.08; Steph Quintus, Kil, 51.52; Marisa Sokoloski, Wib, 52.15; Katie DuCharme, Bak, 52.18; Sarah Clinton, Cir, 52.14; Tina Van Horn, 53.66.

400 relay -- Wibaux 54.39, Glasgow 54.49, Broadus 55.46, Terry 55.68, Circle 56.86, Richey-Lambert 1:01.58.

1,600 relay -- Glasgow 4:26.9, Fairview 4:46.52, Broadus 4:48.71, Circle 4:51.56.

High jump -- Ashley Olson, Ple, 4-8; Dani Dukart, Ter, 4-8; Brena Hansen, Bro, 4-8; Masyn Klose, Fai, 4-8; Morgan Lemieux, Kil, 4-8; Sienna Dailey, Gla, 4-6.

Long jump -- Morgan Klose, Fai, 15-8½; Tina Van Horn, Cir, 14-10; Susan Massar, Cir, 14-10; Jonna Bakken, Wib, 14-3; Ashley Olson, Ple, 14-1½; Kelsey Borgan, Gla, 13-7½.

Triple jump -- Masyn Klose, Fai, 31-5½; Susan Massar, Cir, 31-4¼; Paiton Herbst, Bak, 30-10; Carly Svenvold, Gle, 30-8; Kelsey Borgan, Gla, 28-3¼; Laurel Wageman, Gla, 28-2¼.

Discus -- Emily Doe, Kil, 114-8; Alexis Johnson, R-L, 112-11; Taylor Boster, Kil, 109-3; Dani Dukart, Ter, 98-7; Amber Thoeny, Bro, 90-7; Devyn Bell, Gla, 89-0.

Javelin -- Dani Dukart, Ter, 117-7; Ashley Thoeny, Bro, 105-6; Ali Fritz, Cir, 96-9; Melissa Unger, Gla, 85-5; Devyn Bell, Gla, 77-8; Morgan Nunberg, 76-6.

Shot put -- Ashley Thoeny, Bro, 34-1½; Taylor Boster, Kil, 33-1; Dani Dukart, Ter, 33-1; Emily Doe, Kil, 32-11; Shanna Olson, R-L, 32-4½; Alexis Johnson, R-L, 32-8.

Pole vault -- Sienna Dailey, Gla, 8-0; Laurel Wageman, Gla, 7-6; Tiffany Kittleson, Fai, 7-6; Jenna Gustafson, Gle, 7-0; Cheyanne Wanger, Ple, 6-6.

0
0
0
0
0