{{featured_button_text}}

High School Wrestling 

Eastern AA

at Bozeman

103: Keagan Gransbery, Butte; Wyatt Van Pelt, Billings West; Colton Martello, Great Falls CMR; Jalen Vladic, Billings Senior; Christian Sherman, Butte; Hunter Ketchem, Billings Skyview; Dre Coles, Great Falls; Holden Howe, Billings Senior

113: Drake Rhodes, Billings West; Alejandro Madrid, Billings Senior; Felix Petersen, Bozeman; Easton Shupe, Great Falls; Wil Queer, Butte; Zach Ewalt, Great Falls CMR; Daylon Forshee, Billings Senior; Colten Marquart, Billings Skyview

120: Tayt Rogers, Bozeman; RJ Lowdog, Billings West; Gentry Lamb, Billings Skyview; Jalen Rambin, Billings Senior; Roby Hrubes, Billings Skyview; Austin Phattavong, Great Falls; Archer Throckmorton, Great Falls; Calvin Carroll, Great Falls CMR

126: Matthew Dewitt, Billings Senior; Sterling Quinn, Bozeman; Scout Allen, Butte; Justen Unrein, Billings Senior; Andrew Paradise, Great Falls CMR; Tyler Skinner, Great Falls; Dylan Emborg, Billings Skyview; Logan Scott, Billings West

132: Leif Schroeder, Bozeman; Idren Peak, Billings Senior; Braeden Lomas, Great Falls; Jaiden James, Bozeman; Jayden Ramirez, Billings Senior; Anthony Liva, Butte; Sean Comstock, Billings Skyview; Trevin Smith, Great Falls

138: Jahzriel Peak, Billings Senior; Hayden Azure, Great Falls; Carter Carroll, Great Falls CMR; Cameron Savaria, Billings Skyview; Taylor Wiers, Bozeman; Kolten Unrein, Billings Senior; Michael Deleon, Billings West; Dale Kent, Butte

145: Kai Stewart, Great Falls CMR; Brock Rodrigues, Bozeman; Donovan Mahoney, Great Falls; Quinton Spring, Great Falls CMR; Luke Brewer, Billings Senior; Payton Gonser, Great Falls; James Roan, Billings Senior; Ethan Faure, Bozeman

152: Chance McLane, Bozeman; Austin Ketchem, Billings Skyview; Caden Hilliard, Great Falls; Thomas Klepps, Billings Senior; Jose Rodriguez, Billings Skyview; Brendan Hensley, Great Falls; Jake Jaeger, Billings West; Logan Gallagher, Billings West

160: Carl Anderson, Butte; Coy Cohenour, Bozeman; Liam Swanson, Great Falls; Josh Macy, Billings Skyview; Theron Moore, Great Falls; Mike Brien, Great Falls CMR; Zac Renner, Bozeman; Christian Vetter, Butte

170: Jace Rhodes, Billings West; Peyton Morton, Billings Senior; Tyson Krahe, Great Falls; Quinn Sullivan, Butte; Everest Klein, Bozeman; Jake D'Agostino, Bozeman; Dominik Scown, Butte; Quintin Greer, Great Falls

182: Elijah Davis, Great Falls; Brenner Bushfield, Billings Skyview; Jayden Hoff, Billings West; Kole McGrath, Butte; Bradden Rowles Ortiz, Bozeman; Kaelan Patten, Bozeman; Rylen Fisher, Great Falls; Myles McClernan, Butte

205: Kameron Moreno, Butte; Chance Buday, Great Falls CMR; Noah Cannon, Great Falls; Hunter Morse, Billings West; McCade O'Reilly, Bozeman; Austin Endy, Butte; Kaden Westlake, Bozeman; Kain Schwartz-Dorhty, Great Falls CMR

285: Levi Malcolm, Billings West; Tom Walkup, Bozeman; Ethan DeRoche, Great Falls; Camern Spencer, Bozeman; Tyler Blaquiere, Billings West; Kyle Harding, Butte; Ty Raiha, Butte; Connor Reitler, Billings Skyview

Eastern A

at Miles City

Team scores: Sidney 349.52; Havre 233.53; Miles City 173.04; Laurel 152.04; Belgrade 113.56; Lewistown 99.07; Hardin 94.08; Billings Central 76.59; Glendive 69.010; Livingston 49.0.

103: Mick Chagnon, Havre; Riley Pleninger, Havre; Devon O'Neill; Brendan Pinter, Laurel; Devon Isaacson, Laurel; Brennen Payne, Glendive; Christian Lassey, Sidney-Fairview; Jacob Shurtliff, Miles City

113: Kaiden Cline, Sidney-Fairview; Braxton Scheeler, Miles City; Keith Pretty Weasel, Hardin; Orrin Russell, Miles City; Ivan Lee, Laurel; Matt Foley, Belgrade; Jonathan Herr, Laurel; Jace Kassner, Glendive

120: Cameron Pleninger, Havre; Jordan Darby, Sidney-Fairview; Alex Derbyshire, Billings Central; Cade Gubler, Livingston; Orin Muri, Miles City; Vince Dichos, Billings Central; Cael Nearhoof, Lewistown; Max Brown, Laurel

126: Cooper Birdwell, Lewistown; Everett Jensen, Sidney-Fairview; Oden Currier, Belgrade; Keagan Thompson, Laurel; Dominic Perkins, Havre; Kendall Pleninger, Havre; Jack Murnion, Miles City; Alec Manseau, Lewistown

132: Aden Graves, Sidney-Fairview; Damian Leidholt, Miles City; Kolton Reid, Sidney-Fairview; Cody Todd, Billings Central; Aden Rogge, Livingston; Braeden Foos, Laurel; Randy Tommerup, Havre; Caden McCord, Lewistown

138: Christian Dean, Sidney-Fairview; Lane Paulson, Havre; Keagan Campbell, Laurel; Kade Graves, Sidney-Fairview; Hunter Popestaitke, Hardin; Danny Anderson, Miles City; Wyatt Hansen, Havre; Colter Lindsey, Belgrade

145: Martin Wilkie, Havre; Zander Burnison, Sidney-Fairview; Dylan Lutz, Sidney-Fairview; Orion Thivierge, Havre; Kaid Campbell, Miles City; Tyler Emineth, Laurel; Brendan Gill, Belgrade; Dalton Tvedt, Miles City

152: John Mears, Belgrade; Connor Harris, Havre; Jace Winter, Sidney-Fairview; Jacob Morgan, Billings Central; Caleb Hill, Laurel; Ronald Anderson, Hardin; Nate McAvoy, Miles City; Memphis Burgess, Livingston

160: Riley Waters, Sidney-Fairview; Duane Otto II, Lewistown; Conner Schwend, Hardin; Easton Hopes, Sidney-Fairview; Keevyn Alexander, Laurel; Cage Linn, Belgrade; Pete Saliaris, Billings Central; Calder Pilkington, Hardin

170: Nelson Crisafulli, Glendive; Trevor Dean, Sidney-Fairview; Kevin Aiken, Belgrade; Keaton Potter, Lewistown; Liam Pauley, Miles City; Taylor Gopher, Havre; Ty Greenfield, Hardin; Junior Cady, Lewistown

182: Jett Jones, Sidney-Fairview; Cameron Younger, Laurel; Landon Farrar, Lewistown; Xaden Cunningham, Belgrade; Colton Steen, Miles City; Brayden Stadell, Havre; Dante Pallone, Hardin; Tryg Aamold, Lewistown

205: Shane Gibson, Livingston; Austin Ratliff, Havre; Ryan Wyman, Sidney-Fairview; Tyler Harms, Miles City; Jesse Murdock, Hardin; Kirby Basta, Glendive; Bo Hakert, Billings Central; Codell McNiven, Laurel

285: Keegan Mires, Glendive; Brodey Skogen, Sidney-Fairview; Archie Swift, Miles City; Gabe Hernandez, Laurel; Mason Jacobsen, Belgrade; Preston Bad Bear, Hardin; Zayne Konkol, Belgrade; Gabe Walker, Miles City

Southern B-C

at Townsend 

Team scores: 1. Columbus/Absarokee 221, 2. Townsend 180.5, 3. Whitehall 172, 4. Jefferson 106, 5. Manhattan 102, 6. Cascade 69, 7. Anaconda 65, 8. Deer Lodge 42, 9. Three Forks 31, 10. Great Falls Central 28, 11. Belt 25, 12. Highwood 4

103: Weston Timberman, Columbus/Absarokee; Leo Anderson, Jefferson; Brad Connolly, Anaconda; Dominick Davis, Jefferson; Tommy Emerson, Whitehall

113: Tanner Cook, Columbus/Absarokee; Dawson Powers, Whitehall; Brady Ellison, Columbus/Absarokee; Lily Grismer, Cascade; Chance Freeman, Deer Lodge; Will Norstrom, Townsend

120: Riley Richtmyer, Townsend; Cooper Clark, Columbus/Absarokee; Cody St. Clair, Jefferson; Alleck Holloway, Whitehall; Michael Mitchell, Jefferson; Morgan Ayers, Highwood

126: Porter Blanchard, Manhattan; Peyton Baumgartner, Columbus/Absarokee; Trenton Walker, Whitehall; Sam Lane, Townsend; Alex Tooley, Great Falls Central; Tom Blaz, Anaconda

132: Connor Johnson, Whitehall; Mike Wilkinson, Whitehall; Dan Byrne, Anaconda; Lars Madson, Great Falls Central; Clay Haverland, Columbus/Absarokee; Sam Schade, Three Forks

138: Forest Fairbanks, Manhattan; Eli Reed, Jefferson; Brandon Wall, Belt; Bryant Kotter, Three Forks; Brent Kelly, Columbus/Absarokee; Kaleb Norstorm, Townsend

145: Dylan Skoclich, Anaconda; Eli Schreher, Cascade; Colton Getz, Columbus/Absarokee; Ty Owens, Townsend; Nathan Hollar, Columbus/Absarokee; Tanner Sayers, Three Forks

152: Dylan Raihl, Columbus/Absarokee; Coltin Siohikas, Manhattan; Ty Steele, Townsend; Dallen Hoover, Whitehall; Trevor Thompson, Great Falls Central; Cyrus Richardson, Manhattan

160: Kameron Rauser, Townsend; Kyle Evans, Cascade; Carson Butts, Manhattan; Teegan Shafer, Deer Lodge; Justin Bergstad, Townsend; Garris Robertson, Whitehall

170: Gaten Wassberg, Whitehall; Will Lane, Townsend; Caden Crowell, Cascade; Garrit Weeda, Manhattan; Klause Rauser, Townsend; Jamus DuBois, Whitehall

182: Justin Denton, Townsend; Drake Schake, Jefferson; Keegan Goddard, Columbus/Absarokee; Jimmy Best, Whitehall; Preston Nitschke-Love, Great Falls Central; Tim Lopez, Great Falls Central

205: Jadon Lamb, Townsend; Malik Jones, Deer Lodge; Dakota Dorn, Jefferson; Jake Whaley, Anaconda; Coen Guisti, Jefferson; Dakota Johnson, Highwood

285: Cody Best, Whiethall; Carter Beer, Columbus/Absarokee; Kade Pendill, Columbus/Absarokee; Jonah Jones, Deer Lodge; Malachi Ereux, Great Falls Central; Kole Chatriand, Townsend

Eastern B-C

at Forsyth

Team scores: Colstrip 243, Glasgow 196, Huntley Project 166, Circle 108, Poplar 80, Shepherd 74, Forsyth 72.5, Baker 32.5, Broadus 31, Wolf Point 12, Lamer Deer 0. 

103: Krayle Stormer, Circle; Langdon Smith, Shepherd; Parker Craig, Huntley Project; Robbie Burns, Colstrip; Jake Kuka, Glasgow; Matthew Whalen, Colstrip

113: Tugg Taylor, Circle; Jase Frederick, Poplar; Bryson Bartelson, Circle; Ben Anderson, Glasgow; Garrett Buckalew, Colstrip; Tegan Miller, Baker

120: Camron Reilly, Forsyth; Zach Valdez, Colstrip; Jake Meiers, Glasgow; Ashton Christman, Huntley Project; Danny Burshia, Wolf Point; Mitchell Youngman, Poplar

126: Colten Fast, Glasgow; Clayton Donally, Huntley Project; Kayden Howe, Colstrip; Canyon Casterline, Circle; Marcus Genia, Poplar; Travis Pew, Circle

132: Oden Hallock, Glasgow; Dawson Buckalew, Colstrip; Cole Becker, Circle; Dalton Lecoe, Baker; Alex Nelson, Huntley Project; Logan Boadle, Poplar

138: Jackson Currier, Colstrip; Kaden Zimmerman, Glasgow; John Cremer, Glasgow; Blake Zimmerman, Huntley Project; Lakota Schindler, Colstrip; Kyler Afrank, Baker

145: Rylin Burns, Colstrip; Trey Taylor, Circle; Troy Amsden, Broadus; Kaelen Smith, Poplar; Jeremiah McCoy, Glasgow; Trystan Koch, Huntley Project

152: Michael Weber, Forsyth; Kyler Hallock, Glasgow; Avery Uecker, Baker; Donovan Sturtze, Broadus; Chavis Norton, Huntley Project; Kaleb Neubauer, Poplar

160: Ty Bradley, Colstrip; Sam Schmidt, Huntley Project; Paden Vannattan, Forsyth; Ty Kittleson, Glasgow; Hunter Dare, Huntley Project; Levi Beeler, Shepherd

170: Cody Blaede, Colstrip; Dylan Nieskens, Glasgow; Kameron Powell, Shepherd; Stran Selman, Huntley Project; Cade Buchanan, Huntley Project; Larry Hunt, Broadus

182: Nakoda Siegel, Colstrip; Henry Koch, Huntley Project; Nate Gorham, Shepherd; Tanner Geiss, Huntley Project; Jacob Berger, Poplar; Lander Potts, Forsyth

205: Beau Petersen, Colstrip; Gage Schmitt, Shepherd; Cooper Larson, Glasgow; Tyson Sutherland, Poplar; Asher Croy, Huntley Project; Tyler Pribbernow, Poplar

285: Journey Grimsrud, Huntley Project; Trey Yates, Colstrip; Mayson Phipps, Glasgow; Terry Spotted Wolf, Colstrip; Trey Rribbernow, Poplar; Kyler Powell, Shepherd

Northern B-C

at Cut Bank

Team scores: Malta 141, Cut Bank 123, Shelby 123, Simms 102, Choteau 91, Valer 76, Conrad 72.5, Fairfield 67, Chinook 41, Fort Benton-Big sandy 37.5, Chester-Joplin-Inverness 24, Harlem 19.

103: Miguel Ramos, Fairfield

113: Roper Mycke, Conrad; Steven Schubarth, Simms; Jeffrey Colesworthy, Conrad; Caleb Simpson, Cut Bank; Rebecca Stroh, Chinook

120: Michael Leach, Simms; Harold Miller, Shelby; Kierrin Rooney, Cut Bank; Chase Evans, Shelby; Jay Nicholson, Malta-Whitewater; Drake Berreth, Chinook

126: Matt Connelly, Valier; Matt Larson, Cut Bank; Dalton Brow, Conrad; Dayne Sullivan, Simms; Shane Soul, Malta-Whitewater; Bayley Genereux, Fort Benton-Big Sandy

132: Kolter Schipman, Malta-Whitewater; Ty Curry, Valier; Tabris Correa, Shelby; John Hughes, Harlem; Garrett Pruttis, Chinook; Blake Gunderson, Choteau

138: Peter Henderson, Choteau; Ron Barnhill, Conrad; Connor Schnabel, Fort Benton-Big Sandy; RC Skiff, Malta-Whitewater; Zac Judd, Malta-Whitewater; Kaiden Kindler, Choteau

145: Callan Mears, Malta-Whitewater; Andrew Andersen, Cut Bank; Tyler Larson, Shelby; Cameron Brusven, Shelby; Ross Reed, Chinook; Bridger Gouchenour, Conrad

152: Wyaqtt Brusven, Shelby; Austin Vanek, Cut Bank; JT Hauer, Chinook; Colten Barsness, Cut Bank; Trenton Lesmeister, Simms; Blaine Theilman, Simms

160: Oren Mackey, Malta-Whitewater; Calvin Maples, Choteau; Favion Courturier, Chinook; Hunter Decker, Simms; Dillin Geyer, Fort Benton-Big Sandy; Dalton Estey, Cut Bank

170: JR Seewald, Cut Bank; Dillon Anderson, Fairfield; Tommy Ehman, Choteau; Samuel Mishler, Simms

182: Andres Lopez, Malter-Whitewater; Orion MacDonald, Simms; Carter Morgan, Choteau; Hayden Axtman, Fort Benton-Big Sandy; Jacob Major, Choteau; Moses Smith, Harlem

205: Brett Monroe, Valier; Lane Hinderager, Simms; Bryan Ballard, Choteau; Kolter Bouma, Fairfield'; Cash Salsbery, Malta-Whitewater; Dillon Sulliva, Cut Bank

285: Rueben Swenson, Chester-Joplin-Inverness; Jacob Kingsolver, Shelby; Thomas Troy, Fairfield; Luke Lawless, Malta-Whitewater; Wes Omsberg, Cut Bank; Jeremiah Mount, Harlem

.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0