{{featured_button_text}}

Baseball

DCC Baseball Summer Camp and Showcase canceled

The Dawson Community College summer baseball camp July 22-26 and showcase event Aug. 9-11 have been canceled because of a family emergency for head coach Phil McClure.

These events will be rescheduled for a later date.

Golf

Hole-in-one

Kyle Kendig aced the 207-yard, No. 17 hole Thursday while playing in The Roundup at Yellowstone Country Club. Witnesses: Greg McDonald, Brad Colberg, Jeff Peete, Kevin Murphy, and Greg Hardy.

Par 3

Seniors

Scramble: Ken Hoos/Mike Nicholes/Eugene Sawyer/Jim Blakeley 50; Lowell Dunlop/Ron Carstens/Andy Zahn/Dick Wesnick 51; Max Erickson/Jim Norris/Bart Rice 51.

Flags: 7, Eugene Sawyer; 11, John Palagyi, 16, Mike Nicholes.

Lake Hills

Wednesday Night Ladies

Flags: 1, Stephanie Haider; 3, Marie Anderson; 4, Carla Jones; 5, Marie Anderson; 6, Brenda Mason; 7, Lisa Forsberg; 8, Pam Kaufman; 9, Traci Hirsch.

Low gross: Lisa Forsberg 40. Low net: Katie Gustin 30.

Yellowstone County Junior Golf/

Big Sky State Games

Monday Tee Times

Front

Boys 16-17

7 a.m.: Kade Ewalt, Caleb Myers, Jace McNeil, Luke Breum

7:08: Landon Gradwohl, Conor Walsh, Ryan Adolph, Alex Adolph

7:16: Fletcher Phillips, Roy McGregor, Will Tipton, Jace Kirschman

Boys 14

7:24: Carson Bruyere, Rowdy Hudson, Eli Weisenberger

7:32: Wesley Tschacher, Meredith Marsh, William Bender, Rory Lingle

Girls 11-14

7:40: Ryane Viker, Kennadie Peterman, Camille Poncin

7:48: Mielle Kavran, Jordan Nielsen, Alison Shenk, Annika Brocklebank

7:56: Lauren Mayala, Avery Fawcett, Gianna Gutowsky, Rebecca Washington

Boys 11

8:04: Tucker Davis, Griffin Zimmer, Isaac Mosser

8:12: Jackson Eckley, Griffin Weisenberger, Caleb Fornshell

8:20: Brock Johnston, Royce Taylor, Colton Bush, Riley Meyer

Boys/Girls 8-10

8:28: Paige Loberg, Tatum Bush, Hadley Mosser, Rayvin Stensrud

8:38: Colin Jensen, Tristin Baker, Silas Wyckoff

8:48: Avery Hunter, Jack Nielsen, Matthew Ramshaw

8:58: Cord Logan, Tighe Stiles, Pete Erickson, Jackson Bender

Back

Boys 13

7 a.m.: Haydn Hauge, Samuel Norman, David Ramshaw

7:08: Levi Jensen, Trayson Hart, Landon Olson, Collin Dunn

7:16: Dylan Eames, Shane Stordahl, Payton O'Neil, Hunter Schulke

7:24: Ethan Johnson, Keaton Miller, Tye Boone, Connor Droogsma

Boys 12

7:32: Jackson Stiles, William Conat, Eli Stenberg

7:40: Samuel Tschacher, Josh Sears, Logan Connolly, Kaden Barrett

Girls 15-17

7:48: Kenzie Walsh, Meilyn Armstrong, Patyn Viker

7:56: Barbara McGregor, Kadence Fisher, Hannah Adams

8:04: Isabella Johnson, Madison Cooney, McKenzie Bender, Carrie Carpenter

8:12: Camryn Collins, Haylee Adams, Amanda King, Cierra Sundheim

Boys 15

8:20: Joseph Driscoll, Riley Gause, Casey Wilson, Reese Jensen

8:28: Reece Mayala, Cade Wagner, Trey Ewalt, Burke Mastel

Eaglerock

Wednesday Night Men's Skins Game

Rick Sayre/Jon Walter, Hole 1; Kevin Reinschmidt/Todd Fahang, Hole 3. 

Yegen

Senior Men With PryorCreek & Eaglerock

2 Best Net Balls: 1, 112 Bob Weeks/Steve Schieno/Joe Barbero/Sam Young, 112; 2, Ken Lanning/Larry Iacopini/Don Marlenee 113; 3, Rico Brennan/Charlie Peaton/John Witner/Wally Sims 113; 4, Bob Turnquist/David Pope/Will Muckelvane/Neal Nash 115; 5, Dennis Osborne/Dan Tryan/Jack Payne/Al Pehler 116.

Flags: 1, Dan Tryan; 4, J. Witner; 7,David Reda; 9, Ken Lanning; 11, Jim Sears; 14, Gordy Krumheuer; 16, Dave Armstrong; 18, Richard Stiener.

Hilands

Thursday Men's Day

Flags: 3/12, Mark Model; 5/14, Tim Dernbach; 6/15, Jim Buller; 9/18, Doug Osborne.

Laurel

Thursday Night Men’s League

Best Ball

Low net team: Jason Altrogge & Matt Benson, 62 

Team sweeps: (4 points) Jordan Roberts & Tyler Roberts 4; Rick Blaskovich & Tim O’Connell 4; Matt Benson & Jason Altrogge 4; Luke Racette & Nick Harada 4; Josh York & Tim McKinney 4; John Uzelac & Brian Harlan 4; John Mall & Bill Griggs 4; Todd Atkinson & Mark Hunt 4.

Yellowstone

Round Up

Morning Division: 1, 64 Quinn Donovan/Broc Criswell; 2, 65 Josh Hedge/Eric Paterson; 3, 66 Fred Gunville/Jeff Fairlee; 3, 66 Brad Fox/Todd Krumm; 5, 67 Jerry Pearsall/Kent Burgess; 5, 67 Dave Eames/Bob Gray; 5, 67 Robb Bergeson/Justin Miller.

Afternoon Division: 1, 63 Cole Hoefle/Paul Chaon; 2, 65 Eric Fink/Jake Dunn; 2, 65 Cliff Oppegaard/Travis Nelson; 4, 66 Jake Hedge/Tyson Bickford; 4, 66 Jason Moore/Ben Border.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0