Subscribe for 17¢ / day

Montana State Golf Association

State Juniors Tournament

at Laurel Golf Club

Monday tee times

No. 1

7:15 a.m. — Cody Babinecz, Great Falls; Chris Delaney, Frenchtown; Tyson Odden, Bozeman; Austin Walter, Billings.

7:23 — Jackson Boos, Billings; Barron Culver, Helena; Easton Enott, Great Falls; Payton Stott, Billings.

7:31 — Adam Henneberry, Billings; Martin Martin, Shelby; Scott Redelspeger, Bozeman.

7:39 — Garrison Allen, Billings; Sean Benson, Billings; Connor Brown, Bozeman; Cooper Donahue, Whitefish.

7:47 — Mark Soloman, Great Falls; Bryce Mocabee, Huntley; Micah Nicholas, Seeley Lake.

7:55 — Caleb Stetzner, Anaconda; Cole Stenzel, Great Falls; Tommy Mann, Kalispell.

8:03 a.m. — Jackson Beyer, Bozeman; Duncan Holllar, Great Falls; Ky Burch, Hamilton; Devon Doughty, Miles City.

8:11 — Scott Demars, Townsend; Kyler Garsjo, Sidney; Colton Hudson, Huntley; Thain Johnson, Great Falls.

8:19 — Jaden Graveley, Townsend; Andrew Hansen, Sidney; Ryggs Johnston, Libby; Parker Jones, Billings.

8:27 — Will Holloran, Bozeman; Kelly Irion, Miles City; Riley Kaercher, Billings; Chase Morehouse, Sidney.

8:35 — David Izard, Belgrade; Carson McDaniel, Polson; Joey Moore, Billings.

8:43 — Tanner Jahner, Bozeman; Rylan Perriman, Great Falls; Bryan Swanson, Missoula.

8:51 — Caleb Trost, Billings; Garrett Woodin, Billings; Scafer Paladichuk, Great Falls.

8:59 — Cody Brunner, Billings; George Carpenter, Sidney; Jack Bentson, Bozeman; Landen Blades, Great Falls.

9:07 a.m. — Blane Lawrence, Sidney; Cody Graveley, Townsend; Bucky Crippen, Libby; Brady Cady, Billings.

No. 10

7:15 a.m. — Shealyn Hafer, Butte; Sadie Crippen, Missoula; Addison Beagles, Great Falls; Hannah Zwemke, Billings.

7:23 — Anna DeMars, Townsend; Kortney McNeil, Billings; Brooke Bezanson, Missoula.

7:31 — Teigan Avery, Kalispell; Mikela Atkinson, Billings; Bridget Beyer, Bozeman.

7:39 — Morgan O’Neil, Laurel; Carol Schulz, Helena; Heather Franck, Polson.

7:47 — Casey Babinecz, Great Falls; Sydni Rose, Hamilton; Angela King, Billings; Lynzee Dexter, Townsend.

7:55 — Chase Bockhahn, Bozeman; Rylie Carmichael, Great Falls; Tierney Messmer, Sidney; Meggie Delaney, Bozeman.

8:03 a.m. — Hannah Rosanova, Bozeman; Kaelyn Volk, Sidney; Tanna Campbell, Big Timber; Catrina Babinecz, Great Falls.

8:11 — Tricia Jyce, Butte; Skyler Martin, Great Falls; Jalen Wagner, Billings; Madeline Dawson, Billings.

8:19 — Macee Greenwood, Corvallis; Carrie Carpenter, Billings; Nevin Larsen, Billings.

8:35 — Paul O’Neil, Laurel; Connor Mora, Great Falls; Jack Johnston, Polson.

8:43 — Logan Greef, Sidney; Ethan Brown, Hamilton; Blake Thelen, Great Falls.

8:51 — Tyler Avery, Missoula; Nick Pasquarello, Billings; Carter Wells, Great Falls.

Yellowstone County Juniors

at Pryor Creek

Monday

Tee Times

North

Boys 16-17

7 a.m. — Chaz Krone, Wyatt Boyd, Larkin Chandler.

7:08 — Bryley Woods, Kaiden Caraveau, Gage Passon.

7:16 — Andrew Driscoll, Colton Hunt, Parker Elliott.

Boys 13

7:24 — Mason Johnson, Drew Ouradnik, Killian Yeager.

7:32 — Brenner Bushfield, Simon Hockin, Jack Leuthold.

7:40 — Nickolai Hockin, Austin Popp, Carsen Mayer.

7:48 — Tristen Johnstone, Tate Telford, Tiger Marks, Logan Meyer.

Girls 16-17

7:56 — Britan Dandrea, April Wheeler, Emma Dyre.

Girls 11-12

8:04 a.m. — Laura Zimmer, Sara Sumner, Kendra Atkinson, Patyn Viker, Hannalise Anderson.

Girls 8-10

8:12 — Kenzie Walsh, Halle Haber, Erica Moore, Morgan Telford.

8:20 — Samantha Benson, Brooke Bentz, Gentry Davidson, Barbara McGregor, Avery Kimmel.

Boys 8-9

8:28 — Cameron Hackmann, Zach Schlepp, Jace Buchanan, Sam Broyles.

8:36 — Rowdy Hudson, Andrew Sample, Jason Loyning, Tyler Brunner, Bridger Davidson.

Boys 10

8:44 — Max Kimball, Trey Ewalt, Reese Jensen.

8:52 — Jake Atherton, Treyden Haber, Joseph Driscoll, Siam Wilialuck.

West

Boys 15

7 a.m. — Cole Smith, Seth Green, Daniel Novasio.

7:08 — Jacob Korf, Connor Schwab, Liam Clancy.

7:16 — Logan Allen, Braden Ewalt, DJ Peretti, Shane Bykonen.

Boys 12

7:24 — Tyler Hall, Roy McGregor, Dylan Ahlgren.

7:32 — Alex Adolph, Parker Loyning, Bart Aby.

7:40 — Bo Bentz, Ryan Adolph, Luke Sample, Peter Hall.

Boys 14

7:48 — Ryan Kallem, Nico Micheletti, Jackson Hall.

7:56 — Quinn Abbey, Ty Torbert, Rase Kurth.

8:04 a.m. — Braxton Humphrey, Zach McGovern, Talon Johnston.

Boys 11

8:12 — Spencer Kalotay, Conor Walsh, Jackson Burkley.

8:20 — Caden Palm, Isaiah Broyles, Jace Hereim.

8:28 — Kade Ewalt, Malachi Stewart, Tucker Johnston, Carson Hackmann.

Girls 13-15

8:36 — Peyton Kimmel, Kyra Hart.

8:44 — Kallie Linse, Abby Elliott, Braydee Kaercher.

2014 Montana Trusted Choice Big I Junior Golf Classic

at Bridger Creek Golf Course, Bozeman

Final results

(Top five finishers)

Boys

13-under — Bucky Crippen, Missoula, 82-74 — 156; Paul O’Neil, Laurel, 84-80 — 164; Brady Cady, Billings, 94-88 — 182; Cody Graveley, Townsend, 98-86 — 184; Carson Hackman, Laurel, 98-91 — 189.

14-15 — Ryggs Johnston, Libby, 73-79 — 152; Joey Moore, Billings, 80-77 — 157; Will Holloran, Bozeman, 74-87 — 161; Liam Clancy, Park City, 79-83 — 162; Jackson Beyer, Bozeman, 76-87 — 163.

16-18 — Tate Tatom, Gallatin Gateway, 71-71 — 142; Payton Stott, Billings, 69-74 — 143; Sean Benson, Billings, 69-76 — 145; Cody Babinecz, Great Falls, 73-73 — 146; Cooper Donahue, Whitefish, 72-74 — 146.

Girls

14-18 — Teigan Avery, Kalispell, 73-68 — 141; Carol Schulz, Helena, 72-74 — 146; Hailey Hoagland, Butte, 73-77 — 150; Sadie Crippen, Missoula, 76-75 — 151; Kortney McNeil, Billings, 80-76 — 156.

13-under — Skyler Martin, Shelby, 106-110 — 216; Jalen Wagner, Billings, 108-114 — 222.

NOTES: Tatom, Stott, Avery and Schulz earned berths to the national championship tournament to be held Aug. 5-8 at the Pete Dye Club in Bridgeport, W. Va. Avery’s 68 in the second round was a new women’s course record.

0
0
0
0
0