Subscribe for 17¢ / day

Western A Divisional at Whitefish

Boys Team scores - Whitefish 182, Polson 83, Bigfork 78, Columbia Falls 611/2, Corvallis 38, Ronan-St. Ignatius 27, Stevensville 25, Libby 201/2, Hamilton 17.

100 - 1. Cody Henning, W, 10.73 (meet record; old mark 10.79, Joel Rosenberg, Whitefish, 1998). 2. Ross Loeffler, B, 11.19. 3. Cole Pasichnyk, H, 11.27. 4. Gordy Jessop, C, 11.29. 5. Tucker Ferda, W, 11.40. 6. Ryan Senn, H, 11.42.

200 - 1. Cody Henning, W, 22.29 (meet record; old mark 22.42, Joel Rosenberg, 1998). 2. Ross Loeffler, B, 23.02. 3. Josh Schmidt, W, 23.05. 4. Ryan Senn, H, 23.35. 5. Matt Helgath, W, 23.45. 6. Tyse Rogers, R, 23.53.

400 - 1. Cody Henning, W, 50.26. 2. Matt Helgath, W, 50.86. 3. Devin Schmit, CF, 52.02. 4. Josh Schmidt, W, 52.03. 5. Tyse Rogers, R, 52.54. 6. Ross Loeffler, B, 52.6.

800 - 1. Matt Helgath, W, 1:58.8. 2. Cody Martinson, W, 2:00.29. 3. Jesse Grilley, CF, 2:01.52. 4. Russ Cleveland, S, 2:02.09. 5. Andrew Ofstad, P, 2:02.37. 6. Jeremy Grilley, CF, 2:02.61.

1,600 - 1. Fritz Friesz, P, 4:31.67. 2. Mac Bloom S, 4:38.11. 3. Logan Senrud, B, 4:43.0. 4. Chad Hunsucker, 4:43.7. 5. Zanen Pitts, R, 4:46.32. 6. James Stanton, H, 4:49.0.

3,200 - 1. Fritz Friesz, P, 9:50.15. 2. Zanen Pitts, R, 10:12.83. 3. Mac Bloom, S, 10:16.28. 4. Zach Marrow, P, 10:29.44. 5. Patrick Joiner, H, 10:29.79. 6. Clayton Weidow, C, 10:31.18.

110 hurdles - 1. Josh Schmidt, W, 15.15. 2. Matt Dayton, B, 15.18. 3. Tucker Ferda, W, 15.19. 4. Sean McKinney, C, 15.65. 5. David Minnis, C, 15.88. 6. Jonathan Clasion, H, 16.72.

300 hurdles - 1. David Minnis, C, 40.07. 2. Brady Lange, CF, 41.55. 3. Josh Schmidt, W, 41.57. 4. Sean McKinney, C, 41.57. 5. Tucker Ferda, W, 41.68. 6. Matt Dayton, B, 42.29.

400 relay - 1. Whitefish, 44.02. 2. Bigfork, 45.28. 3. Ronan-St. Ignatius, 45.41. 4. Corvallis, 45.44. 5. Libby, 45.63. 6. Hamilton, 45.87.

1,600 relay - 1. Whitefish, 3:29.19. 2. Bigfork, 3:33.29. 3. Polson, 3:34.64. 4. Columbia Falls, 3:36.14. 5. Ronan-St. Ignatius, 3:37.1. 6. Hamilton, 3:37.27.

Javelin - 1. Eamonn Torgison, P, 186-10 (meet record, new javelin; old mark 171-1, Zachary Pitts, Ronan, 2002). 2. Blaine Baker, L, 178-8. 3. Russ Jessop, C, 156-1. 4. James Byrd, CF, 155-7. 5. Philip Bertelsen, W, 153-8. 6. Jeremy Sarris, CF, 152-9.

Shot put - 1. Matt Martinson, W, 47-101/2. 2. Tommy Hodges, W, 45-4. 3. Zac Rupe, B, 45-21/2. 4. Linsey Holbrook, W, 45-0. 5. Blaine Baker, L, 44-61/2. 6. Howard Walker, P, 44-5.

Discus - 1. Zac Rupe, B, 148-8. 2. Matt Martinson, W, 144-2. 3. Tyler Pfenning, P, 143-91/2. 4. Evan Jordan, L, 142-8. 5. Linsey Holbrook, W, 140-3. 6. Kirk Russell, B, 137-111/2.

High jump - 1. J.D. Knox, W, 6-0. 2. Chris Hicks, W, 6-0. 3. Ben Haugan, B, 5-10. 4. Jake Teske, L, 5-8. 5. Russel Aldrich, B, 5-8. 6. David Minnis, C, 5-8.

Long jump - 1. Derek Pluff, P, 20-1/2. 2. Kyle Rosenbaum, CF, 19-111/4. 3. Travis Browne, S, 19-41/2. 4. Terry Lundeen, P, 19-1/4. 5. Jack Scherman, CF, 18-81/2. 6. Jeremiah Fauske, CF, 18-71/2.

Triple jump - 1. Kyle Rosenbaum, CF, 42-3. 2. J.D. Knox, W, 40-43/4. 3. Grant McCready, R, 40-3. 4. Taylor Clayton, B, 39-91/2. 5. Chad Hicks, W, 39-9. 6. Ryan Mickelson, C, 39-2.

Pole vault - 1. James Byrd, CF, 12-6. 2. Kevin Owen, P, 12-6. 3. Eamonn Torgison, P, 12-0. 4. Ben Breuer, W, 12-0. 5. Brett Owen, P, 11-6. 6. (tie) Mike Decker, L, and Ian Wargo, CF, 11-6.

Girls Team scores - Polson 143, Whitefish 99, Columbia Falls 96, Bigfork 77, Libby 62, Corvallis 33, Hamilton 15, Stevensville 5, Ronan-St. Ignatius 0.

100 - 1. Kat Tarr, W, 12.64. 2. Brittany Brendsel, B, 12.71. 3. Katri Vilkman, C, 12.88. 4. Megan Keister, W, 12.96. 5. Tania Hogan, L, 13.07. 6. Kyla Wasser, S, 13.12.

200 - 1. Kat Tarr, W, 26.36. 2. Megan Keister, W, 27.25. 3. (tie) Katri Vilkman, C, and Lisa Carter, CF, 27.37. 5. Whitney Myers, CF, 27.7; 6. Hilary Mowbray, P, 27.60.

400 - 1. Kasey Harwood, P, 60.48. 2. Kat Tarr, W, 61.61. 3. Megan Keister, W, 62.0. 4. Casi Jenkins, P, 62.26. 5. Samantha Pitts, P, 63.23. 6. Erin Greiner, W, 63.9.

800 - 1. Kasey Harwood, P, 2:22.6. 2. Brittaney Jenkins, P, 2:24.8. 3. Lesley Dalton, B, 2:25.54. 4. Casi Jenkins, P, 2:27.79. 5. Cassi Hughes, L, 2:29.85. 6. Aaryn Manning, W, 2:29.96.

1,600 - 1. Athlene Allred, C, 5:15.35 (meet record; old mark 5:16.49, Zeffy Moss, Ronan, 1996). 2. Lauren Dalton, B, 5:16.49. 3. Brooke Andrus, B, 5:18.6. 4. Lelsey Dalton, B, 5:26.36. 5. Jordan Gurgiolo, H, 5:38.73. 6. Kaci Calaway, B, 5:39.0.

3,200 - 1. Athlene Allred, C, 11:52.03 (meet record; old mark 11:57.31, Abi Freisz, Polson, 1993). 2. Brooke Andrus, B, 12:08.64. 3. Lauren Dalton, B, 12:16.46. 4. Samantha Campbell, P, 12:25.69. 5. Kaci Calaway, B, 12:31.3. 6. Jordan Gurgiolo, H, 12:48.01.

100 hurdles - 1. Kasey Harwood, P, 14.76 (meet record; old mark 15.1, Tara Gehrke, Libby, 1991). 2. Johanna Closson, W, 15.48. 3. Jessica Shotzberger, L, 15.7. 4. Sunni Downing, CF, 16.44. 5. Katie Becker, L, 16.74. 6. Victoria Creamer, B, 16.76.

300 hurdles - 1. Kasey Harwood, P, 45.10 (ties meet record set by Tara Gehrke, Libby, 1991). 2. Victoria Creamer, B, 46.17. 3. Kari Mowbray, P, 49.98. 4. Sarah Becker, L, 49.99. 5. Erin Greiner, W, 51.67. 6. Emily English, W, 52.24.

400 relay - 1. Whitefish, 50.36 (meet record; old mark 50.7, Whitefish, 1980); 2. Libby, 51.71. 3. Polson, 52.0. 4. Bigfork, 52.59. 5. Columbia Falls, 52.94. 6. Corvallis, 53.36.

1,600 relay - 1. Polson (Brittney Jenkins, Casi Jenkins, Samantha Pitts, Kari Mowbray), 4:10.89. 2. Bigfork, 4:14.35. 3. Columbia Falls, 4:25.39. 4. Libby, 4:26.67. 5. Hamilton, 4:27.67. 6. Corvallis, 4:29.8.

Javelin - 1. Melinda Owen, P, 125-4 (meet record for new javelin; old mark 119-4, Virginia Thom, Libby, 2002). 2. Steph Fisher, CF, 113-1. 3. Kelli Brumbaugh, L, 112-6. 4. Virginia Thom, L, 109-9. 5. (tie) Sunni Downing, CF, and Megan Jacobson, P, 109-7.

Shot put - 1. Bekah Stoltz, CF, 36-11. 2. Cassie Dellwo, P, 33-11. 3. Danielle Jordan, L, 32-11. 4. Heidi Hanson, W, 32-81/2. 5. Whitney Brown, P, 31-101/2. 6. Hollis May, L, 31-51/2..

Discus - 1. Danielle Jordan, L, 116-9. 2. Steph Fisher, CF, 115-7. 3. Bekah Stoltz, CF, 112-41/2. 4. Whitney Brown, P, 107-3. 5. Kelli Brumbaugh, L, 107-3. 6. Cassie Dellwo, P, 106-5.

High jump - 1. Kim Pearce, CF, 5-2. 2. Hilary Mowbray, P, 5-0. 3. Sarah Hislop, CF, 5-0. 4. Kristy Hill, S, 5-0. 5. Shanelle Swift, CF, 4-10. 6. Jessica Shotzberger, L, 4-10.

Long jump - 1. Sarah Lyons, H, 15-9. 2. Johanna Closson, W, 15-7 1/2. 3. Cassie Stoneman, CF, 15-4 1/2. 4. Melinda Owen, P, 15-11/2. 5. Jessica Shotzberger, L, 14-101/2. 6. Erin Greiner, W, 14-71/4.

Triple jump - 1. Kasey Harwood, P, 35-1. 2. Johanna Closson, W, 34-73/4. 3. Erin Greiner, W, 34-63/4. 4. Sunni Downing, CF, 34-41/2. 5. Cassie Stoneman, CF, 33-9. 6. Kelli Brumbaugh, L, 32-51/4.

Pole vault - 1. Melinda Owen, P, 10-101/2 (meet record; old mark 10-9, Candice Christman, Columbia Falls, 1998). 2. (tie) Whitney Gordon, B, and Sunni Downing, CF, 8-6. 4. Mandy Knutson, CF, 8-6. 5. Tenn Riley, CF, 8-6. 6. (tie) Crystal Decker, L, and Amanda Shotzberger, L, 8-0.

0
0
0
0
0