{{featured_button_text}}

Saturday, May 17, 2008

Eastern AA Divisional

at Billings Skyview

BOYS

Team scores - Billings West 59, Billings Skyview 46, Billings Senior 39, Bozeman 36, Butte 32, Great Falls 18, Great Falls CMR 18.

800 - Kaleob Palmer, Butte, 1:59.90; Kenny Hornung, Sky, 2:01.84; Matt Francis, Boz, 2:01.94; Greg Bush, West, 2:02.55; Jordan Schlender, Boz, 2:03.44; Robert Bubnach, CMR, 2:05.34.

3200 - Alex Brekke, Boz, 9:43.08; Ethan Shrader, Butte, 10:16.61; Josh Dean, Sky, 10:25.69; Tony Hopf, Sky, 10:31.69; Jordan Schlender, Boz, 10:32.59; Jourdan Lipp, Sky, 10:33.86.

300 hurdles - Lucas Polkow, Sky, 39.50; Logan Hodke, GF, 39.83; Cody Irish, CMR, 41.30; Lewis Polkow, Sky, 41.36; John MacDonald, West, 41.90; Clinton McKinlay, CMR, 42.49.

400 relay - Billings West (John MacDonald-Tyler Patenaude-Josh Pelczar-Bryce Worthington) 42.99, Billings Senior (Josh Colvin-Corey Raymond-Scotty Owens-Jordan Klatt) 43.48, Billings Skyview (Casey Smart, Justin Goselin-Mike Nguyen-Brandon Pearce) 43.99, Great Falls (Tiegan Lies-Jake Olson-Logan Hodke-Aaron Boothe) 44.12, Buute (Zach Fellows-Andrew Hawe-Matt McGree-Kaleob Palmer) 44.16, Great Falls CMR (JJ Harrington-Pat Brown-David Wilson-Chris Wilson) 44.25.

High jump - Kevin Murray, West, 6-4; Kurtis Parsons, CMR, 6-2; Scotty Owens, Sen, 6-2; Lee Hardt, West, 6-2; Levi Frickle, Sky, 6-0; Corey Raymond, Sen, 6-0.

Long jump - Corey Raymond, Sen, 22-5½; John MacDonald, West, 21-2½; T.J. Leep, Boz, 20-9; Justin Goselin, Sky, 20-8; Seth Compton, West, 20-1½; Jake Hellyer, West, 20-0½.

Javelin - Corey Dennehy, Butte, 180-7; Kalob Smith, Sen, 173-9; Brian Schwartzkoph, West, 173-6; Josh Swain, West, 171-2; Keaton Lappin, Butte, 162-7; Tanner Rottrup, Sen, 1556-11.

Shot put - James Cole, Boz, 54-2½; Matt White, West, 49-7; Darby Reardon, GF, 48-10; Tanner Rottrup, Sen, 48-8½; Andrew Voorhees, CMR, 48-4; John Knispel, Sky, 48-0.

GIRLS

Team scores - Butte 64, Billings West 51, Bozeman 50, Billings Senior 43, Great Falls CMR 18, Billings Skyview 12, Great Falls 10.

800 - Keli Dennehy, Butte, 2:17.65; Alexa Aragon, Sen, 2:17.68; Elizabeth Spartas, Boz, 2:18.96; Nicole Rietz, West, 2:19.15; Auriele Fain, Sen, 2:22.83; Amanda Barringer, CMR, 2:25.96.

3200 - Heidi Turner, Boz, 11:28.27; Keli Dennehy, Butte, 11:31.37; Alexa Aragon, Sen, 11:39.02; Auriele Fain, Sen, 11:41.55; Kate Dolan, Boz, 11:53.23; Sierra Kamplain, Boz, 11:55.83.

300 hurdles - Gwen Abbott, Butte, 46.06; Sawyer Ferguson, Sky, 46.56; Sarah McGree, Butte, 46.66; Jayme Hill, CMR, 47.04; Coriann Clark, Boz, 47.27; Lindsey Dolan, West, 47.59.

400 relay - Billings West (Allie Helterbran-Danielle Muri-Callie Muri-Lauryn McKay) 49.13, Great Falls CMR (Taylor Kirkendall-Kate Striepe-Nicole Hickey-Jamie Pankratz) 49.60, Bozeman (Meagan Davis-Kaitlin Carey-Kelsey Ham-Emilee Grubb) 49.93, Buute (Jayna Zevkovich-Lauren Stauffer-Ashley Kelly-Sarah McGree) 50.06, Billings Skyview (Steph Dreger-Kandi Bond-Sawyer Ferguson-Sarah Fry) 50.77, Billings Senior (Ashleigh Nasing, Brianna Eaton, Chloe Kanning, Hannah Wilmot) 51.06.

Long jump - Danielle Muri, West, 17-7½; Jessica Leslie, West, 17-3¾; Callie Muri, West, 17-3½; Sarah McGree, Butte, 17-0¾; Meagan Davis, Boz, 16-7¾; Kalli McCloskey, Butte, 15-10¾.

Javelin - Coriann Clark, Boz, 135-10; Rebecca Robinson, Butte, 126-3; Ally Wardell, West, 119-9; Tracy Barrett, Sen, 119-4; Kalli McCloskey, Butte, 119-0; Jordan Bagley, CMR, 117-9.

Shot put - Brianne Holland-Stergar, Butte, 39-7; Kirsten Tilleman, Boz, 39-3; Jessica Sharbano, West, 38-0½; Kristina Teasley, GF, 37-8; Anica Knispal, Sky, 36-5; Kellie Cole, Boz, 36-0.

Pole vault - Rebekka Chambers, Sen, 10-6; Alexa Aragon, Sen, 10-0; Libby Madison, GF, 9-6; Misty Berdeaux, CMR, 9-0; Leah Stucky, Boz, 9-0; Sarah Stickney, Butte, 9-0.

Western AA

at Kalispell

BOYS

Team scores: Kalispell Flathead 58, Missoula Big Sky 54.5, Helena Capital 46, Helena 31, Missoula Sentinel 25, Missoula Hellgate 18.5, Glacier 12.

800 - 1, Cody Lund, BS, 2:01.76. 2, Jacob Kearney, HH, 2:02.69. 3, Seth Svennungsen, Flat, 2:04.01. 4, Jake Glasman, Glac, 2:04.15. 5, Brett Nelson, HC, 2:04.41. 6, Justin Barth, Flat, 2:04.41.

3,200 - 1, Rob Brooks, Sent, 9:49.47. 2, Mike Barker, HH, 9:54.97. 3, Mike Grey, HC, 9:55.38. 4, Jake Roske, Hel, 9:58.46. 5, Leif Castren, Flat, 10:07.65. 6, Seth Svennungsen, Flat, 10:17.35.

300 hurdles - 1, Lane Hamilton, BS, 39.08. 2, Drew Owens, BS, 39.73. 3, Seth Long, HC, 39.92. 4, Dustin Hover, Hel, 40.13. 5, Taylor Hart, Glac, 40.40. 6, Josh Stuberg, HH, 41.21.

400 relay - 1, Flathead (Sam Tedrow, Mike Kozlowski, Ian Damon, Charlie Dotson), 42.80. 2, Helena, 43.03. 3, Helena Capital, 43.81. 4, Missoula Big Sky, 44.17.

Shot put - 1, Beau Donaldson, BS, 53-10. 2, Louie Blood, HC, 50-10½. 3, Josh Harris, Flat, 50-8¾. 4, Sean Thornton, HC, 50-3¾. 5, Tyler Thomas, Flat, 50-1. 6, Justin Montelius, BS, 48-10½.

Javelin - 1, Brendan Gragg, Hel, 179-9. 2, Ty Rogers, Sent, 174-3. 3, Brian Bignell, HC, 171-8. 4, Justin Kersteter, Flat, 167-6. 5, Ryan Ewing, Flat, 162-0. 6, Brian Maus, Sent, 161-2.

High jump - 1, Dan Miller, BS, 6-2. 2, CJ Manning, Flat, 6-0. 3, Garrett Mitchell, HH, 6-0. 4, Josh Hocking, Sent, 6-0. 5, Travis Andrus, Flat, 6-0. 6, Travis Johns, BS, 6-0. 6, Jeremiah Rittel, Hel, 6-0.

Long jump - 1, Sam Tedrow, Flat, 20-3¾. 2, Charlie Hoving, HC, 20-1½. 3, Taylor Graham, Glac, 19-9½. 4, Curtis Moen, Flat, 19-4. 5, Zane Reneau, Sent, 19-2¼. 6, Thayne Palmer, BS, 19-1.

GIRLS

Team scores: Kalispell Glacier 56, Missoula Big Sky 45, Missoula Sentinel 36, Missoula Hellgate 34, Helena 32, Kalispell Flathead 26, Helena Capital 19.

800 - 1, Chantelle Grey, Sent, 2:19.40. 2, Tara Will, HC, 2:23. 3, Heather Fraley, Glac, 2:23.8. 4, Heidi Windauer, Flat, 2:24. 5, Emily Howell, HH, J2:26.50. 6, Kali Neumeister, HH, 2:30.

3,200 - 1, Heather Fraley, Glac, 12:01.48. 2, Mara Menahan, Hel, 12:06.26. 3, Kori Thornock, BS, 12:08.77. 4, Tera Klein, Flat, J12:09.58. 5, Sara Coonce, BS, J12:18.96. 6, Alex McBroom, HC, 12:46.60.

300 hurdles - 1, Lindsey Hall, BS, 47.08. 2, Caitlyn Lower, Hel, 47.63. 3, Lauren Partridge, Sent, 48.53. 4, Kassie Krpan, HH, 48.73. 5, Asia Graham, Sent, 48.77. 6, Emily Harris, BS, 49.61.

400 relay - 1, Glacier (Leah Engebretson, Kalya Smart, Nicole Hall, Maddey Frey), 49.89. 2, Missoula Sentinel, 50.17. 3, Missoula Big Sky, 50.19. 4, Missoula Hellgate, 50.23. 5, Helena, 50.97. 6, Helena Capital, 51.21.

Shot put - 1, Emilee Hashley, Glac, 39-7. 2, Kiandra Rajala, Hel, 39-6¾. 3, Sheena Broadwater, HH, 34-9. 4, Sara Feilzer, BS, 34-5½. 5, Tasia Kain, BS, 33-9. 6, Amy Kollman, Glac, 32-11.

Javelin - 1, Emilee Hashley, Glac, 125-0. 2, Ali Christensen, Flat, 124-10. 3, Meghan Eisenmann, Sent, 122-10. 4, Katie Gannon, Hel, 119-5. 5, Kelsey Williams, HH, 119-2. 6, Kadie Latimer, Glac, 116-2.

Long jump - 1, Ally Krautbauer, Flat, 16-7¼. 2, Maddey Frey, Glac, 15-10¼. 3, Bobbi Furrer, Hel, 15-9½. 4, Lindsey Hall, BS, 15-8¾. 5, Lauryn Dombrouski, BS, 15-5¾. 6, Asia Graham, Sent, 15-4.

Pole vault - 1, Mandy Evanson, HH, 10-6. 2, Allison Huguet, BS, 10-0. 3, Sara Lubke, HC, 9-6. 4, Mariah Arneson, Sent, 9-0. 4, Kristen Oaks, HC, 9-0. 6, Liz Valentino-Manno, Hel, 9-0.

Central A

at Havre

BOYS

Team scores - Havre 54, Belgrade 53, Lewistown 47, Butte Central 13, Browning 12, Livingston 7.

400 - David Beery, Bel, 50.59; Logan Mossey, Lew, 50.73; Travis Hotzel, Bel, 52.96; Matt Thibault, Bel, 53.36; Andy Keim, Hav, 54.03; Adam Fine, BC, 54.40.

1600 - Caleb Bentley, Lew, 4:38.60; Dylan DesRosier, Bro, 4:45.00; Andy Keim, Hav, 4:46.70; Trevor Lane, Bel, 4:48.20; Grady Kepler, Lew, 4:48.90; Joey Vaughn, Bel, 4:50.00.

Long jump - Jack Teske, Hav, 21-0¾; Michael Hickman, Hav, 19-11; Pat Burt, BC, 19-7¾; Matt Ritter, BC, 19-7¼; Colton Dyer, Lew, 19-4; Casey Berntsen, Liv, 18-10¾.

Javelin - Dylan Buehler, Lew, 165-4; Kyle Finneman, Hav, 157-5; Anthony Ramirez, Liv, 151-3½; Tyler Samuelson, Bel, 150-0; Grayson Winsor, Hav, 142-6; Zach Bair, BC, 138-6.

Shot put - Tyler Samuelson, Bel, 50-10; Robert The Boy, Hav, 48-0¾; Nigel Anselmi, Bel, 47-10; Willy Wells, Bro, 46-7; Grayson Winsor, Hav, 44-6; Jonathan Richards, BC, 44-2.

Pole vault - D.J. Wilson, Lew, 12-6; Jason Burt, Bel, 12-0; Jake Myers, Hav, 10-6; Keithon Walter, Lew, 10-6; Jarrett McLain, Hav, 10-6; Kaden Keto, Hav, 10-6.

GIRLS

Team scores - Lewistown 80, Belgrade 62, Livingston 33, Havre 27, Browning 8, Butte Central 6.

400 - Jamie Greany, Bel, 1:00.70; LeAnn Quinlan, Lew, 1:01.57; Isabelle Nelson, Liv, 1:01.80; Stacey Shepard, Hav, 1:02.84; Brianna Dudley, BC, 1:03.60; Sarah Lindsay, Bel, 1:05:31.

800 - Heather Haug, Liv, 2:23.60; LeAnn Quinlann, Lew, 2:26.00; Brook Rodgers, Lew, 2:28.80; Brianna Dudley, BC, 2:29.90; Sarah Blessum, Hav, 2:31.20; Corie Smith, Bel, 2:32.90.

3200 - Heather Haug, Liv, 11:48.50; Brook Rodgers, Lew, 11:52.40; Kiera McNelis, Bel, 12:27.30; Alicia Leinenger, Bel, 12:37.50; Olivia Tuss, Lew, 13:28.90; Tatiana Daniel, Bel, 14:04.70.

100 hurdles - Kirsten Hass, Bel, 15.36; Hannah Wells, Hav, 16.89; Leah Berry, Lew, 17.33; Stephanie Dyer, Lew, 17.36; Jamie Descheemaeker, Lew, 17.76; Capri Ingram, Liv, 17.83.

High jump - Leah Berry, Lew, 5-0; Kenzie Allen, Lew, 5-0; Jamie Greany, Bel, 5-0; Madison Ruff, Hav, 5-0; Josie Sweeney, Lew, 4-6.

Long jump - Kenzie Allen, Lew, 15-5¾; Karla Hellegaard, hav, 5-4½; Kelsey Lane, Bel, 5-0¾; Kylee Dutton, Bel, 14-11¾; Caitlin Fox, Lew, 14-6¼; Logan Clayton, Bel, 14-6¼.

Discus - Brittney Harvey, bel, 121-10½; Jessie Salway, Bro, 93-11; Rochelle Johnson, Liv, 86-2½; Marsha Williams, Lew, 85-0; Michelle Lucke, Bel, 84-11½; Lisa Morse, Hav, 82-5.

Southwest A

at Frenchtown

BOYS

Team scores: Hamilton 71, Corvallis 57, Dillon 50, Frenchtown 37, Anaconda 18, Stevensville 15.

400 - 1 Myles Jessop, C 50.32; 2 Bryce Carver, D 50.52; 3 Ryan Turley, H 51.18; 4 Mahlone Jessop, C 51.72; 5 Allen McCarty, H 52.19; 6 Tyler Wilde, F 52.32.

1600 - 1 Ben Jessop, H 4:35.71; 2 Ian Curtiss, H 4:37.42; 3 Logun Norris, D 4:39.32; 4 Jon Ries, D 4:44.35; 5 Wyatt Lawrence, H 4:45.98; 6 Chris Jessop, C 4:47.01.

110 hurdles - 1 Slater Powell, C 14.68; 2 Ben Kirkendall, H 16.12; 3 Justin Morgan, C 16.40; 4 Kevin Moyer, H 16.94; 5 Andy Jessop, C 16.98; 6 Ethan Burt, C 16.99.

400 relay - 1 Corvallis (Mahlone Jessop, Myles Jessop, Tyler Bonngard, Slater Powell) 44.27; 2 Dillon 44.72; 3 Hamilton 44.73; 4 Anaconda 44.93; 5 Frenchtown 45.67; 6 Stevensville, 47.55.

High jump - 1 Matt Block, F 6-02; 2 Dylan Whiting, D 5-10; 2 Allen McCarty, H 5-10; 4 Clay Pape, S 5-10; 5 Kolby Leishman, F 5-08; 6 Jeremy Ishman, 5-06.

Long jump - 1 Devin Leonardi, H 20-02; 2 Isaac Hunter, S 20-00 1/2; 3 JD Undem, F 19-04 3/4; 4 Tyler Wilde,F 19-02 3/4; 5 Matt Block, F 19-02 1/2; 6 Cody Russell, D 18-11 3/4.

Shot put - 1 Joe Raymond, A 49-09 1/2; 2 Brock Anderson, H 44-00; 3 Monte Folsom, D 44-00; 4 Dennis Jessop, C 43-09; 5 Tyler Dyk, D 43-06; 6 AJ MacVittie, S 43-04.

Javelin - 1 Davey Velasquez, F 181-10l 2 Trevor Rehm, D 171-01; 3 Dennis Jessop, C 170-06; 4 Sean Funston, A 165-10; 5 Devonn Jessop, C 165-04; 6 Austin Landis, C 163-02.

GIRLS

Team scores: Hamilton 53, Frenchtown 49, Dillon 47, Corvallis 42, Stevensville 20, Anaconda 6.

400 - 1 Whitney Henderson, C 57.94; 2 Misha Trotter, H 59.34; 3 Maggie Warren, D 1:01.93; 4 Alison Jenne, D 1:02.80; 5 Kendra Wabaunsee, F 1:04.20; 6 Lindsey Thorstad, S 1:05.67.

1600 - 1 Misha Trotter, H 5:28.24; 2 Shanna Burke, F 5:35.91; 3 Franki Romano, H 5:37.52; 4 Talitha Smith, D 5:38.32; 5 Ashley Albert, H 5:44.59; 6 Jordyn Rogers, D 5:46.29.

100 hurdles - 1 Paige Squire, C 15.63; 2 Kim Gilder, C 17.05; 3 Preslee Maki, F 17.13; 4 Angela Scheffer, F 17.47; 5 Alyson Heare, F 17.48; 6 Alexis Krueger, A 17.72.

400 relay - 1 Hamilton (Megan Baker, Alicia Toews, Misha Trotter, Michelle Jones) 50.18; 2 Dillon 50.68; 3 Corvallis 51.50; 4 Anaconda 52.91; Frenchtown 54.82; 6 Stevensville 55.11.

Pole vault - 1 Megan Baker, H 9-00; 2 Melissa Cousins, C 8-06; 3 Tasha Huset, F 8-06; 4 Emily Gary, D 8-00; 5 Alex Brammer, D 8-00; 6 Tori Porcella, H 7-06.

Triple jump - 1 Brekka Johnson, S 34-04; 2 Jessi Brunett, S 34-00; 3 Alyson Heare, F 32-06 1/2; 4 Alicia Toews, H 31-09 1/2; 5 Megan Baker, H 31-06 1/4; 6 Preslee Maki, F 31-01 3/4.

Discus - 1 Jennifer Brown, F 110-01 1/2; 2 Ellie Fjeseth, D 110-00; 3 Heather Tyller, D 104-03; 4 Abbi Hoerning, D 102-08 1/2; 5 Chelsea Bagnell, F 99-07; 6 Chelsea Galle, A 92-04.

Northwest A

at Whitefish

BOYS

Team scores: Polson 53, Whitefish 46, Bigfork 38, Columbia Falls 33, Libby 31, Ronan-St. Ignatius 16.

400 - 1, Zack Rowan, Lib, 50.69. 2, Loran Nelson, Lib, 51.54. 3, Logan Torgison, Pol, 51.55. 4, Drew Coco, Whi, 52.08. 5, Willie Roche, Whi, 52.32. 6, Dalton Rice, Whi, 52.89.

1600 - 1, Drew Coco, Whi, 4:22.77. 2, Logan Torgison, Pol, 4:35.39. 3, Ray Dalke, Pol, 4:48.08. 4, Shawn Whitman, CF, 4:50.00. 5, Phillip Sandry, BF, 4:50.79. 6, Justin Grandon, RSI, 4:52.83.

110 hurdles - 1, Cody Doyle, Pol, 15.42. 2, Jamie Engledrum, RSI, 15.86. 3, Ryan Kelley, Pol, 15.95. 4, Seth Wiley, Whi, 16.64. 5, Sam Wiley, Whi, 17.04. 6, Derek Crittenden, Whi, 17.23.

400 relay - 1, Whitefish (Dalton Rice, Aaron Tkachyk, Tyler Mason, Anto Daoud), 44.59. 2, Bigfork, 44.68. 3, Columbia Falls, 44.70. 4, Libby, 45.37. 5, Polson, 45.55. 6, Ronan-St.Ignatius, 46.42.

Discus - 1, Donny Tudahl, BF, 156-10. 2, Nathan Klug, CF, 149-07. 3, Adam Skogen, RSI, 139-0. 4, Kevin McDowell, Whi, 132-6½. 5, Garrett Hibbs, BF, 130-0. 6, Justin Livingston, CF, 126-9½.

Triple jump - 1, Roland Benedict, BF, 43-7¼. 2, Seth Wright, Lib, 42-7½. 3, Austin Robbins, CF, 40-9½. 4, Dean Phillips, CF, 40-1¾. 5, Nate Thompson, CF, 39-9½. 6, Riley Hoyer, Lib, 39-2.

Pole vault - 1, Ryan Kelley, Pol, 13-0. 2, Kaleb Prestegaard, Whi, 12-0. 3, Andrew Whittaker, BF, 11-6. 4, Ty Fouty, Pol, 11-6. 5, Brandon Calvert, CF, 11-6. 6, Trae Fouty, Pol, 11-0.

GIRLS

Team scores: Polson 66, Whitefish 62, Columbia Falls 33, Libby 24, Ronan-St. Ignatius 18, Bigfork 14.

100 - 1, Ashley Ferda, Whi, 14.97. 2, Emily Stoltz, CF, 15.90. 3, Sadie McMillan, RSI, 16.01. 4, Mallory Knoll, BF, 16.21. 5, Breanne Kelley, Pol, 16.22. 6, Jade Hansen, Whi, 17.21.

400 - 1, Breanne Kelley, Pol, 58.59. 2, Nicole Davey, Pol, 59.00. 3, Lauren Kuennen, Whi, 59.74. 4, Sierra Pete, Pol, 1:00.01. 5, Merilee Mowbray, Pol, 1:00.79. 6, Carly Schwickert, Whi, 1:02.24.

1600 - 1, Lauren Kuennen, Whi, 5:18.57. 2, Kayla Carlson, BF, 5:19.34. 3, Stella Holt, Whi, 5:34.20. 4, Bailey Eaton, Whi, 5:36.00. 5, Clare Miller, Whi, 5:42.43. 6, Ashli Fairbank, CF, 5:49.15.

400 relay - 1, Polson (Breanne Kelley, Sierra Pete, Nicole Davey, Merilee Mowbray), 51.36. 2, Libby, 51.55. 3, Columbia Falls, 51.70. 4, Whitefish, 51.79. 5, Bigfork, 51.87. 6, Ronan-St.Ignatius, 54.07.

Discus - 1, Loni Havlovick, Pol, 110-6. 2, Olivia Nagler, Whi, 100-4. 3, Samantha Ladenburg, CF, 95-6. 4, Anna Downen, CF, 94-2. 5, Phylissa Mathias, Pol, 92-4. 6, Kirsten Taylor, Lib, 91-10.

Triple jump - 1, Adessa Durgla, RSI, 33-1. 2, Shantell McLinden, Lib, 32-8. 3, Heather Melcer, Whi, 32-6. 4, Rachel Sweedman, Lib, 32-4. 5, Colyne Hislop, CF, 32-2½. 6, Kelsey Cable, RSI, 31-7¾.

Pole vault - 1, Tara Johnson, Pol, 9-6. 2, Ketti Wilhelm, CF, 9-0. 3, Nicole Davey, Pol, 9-0. 4, Alexa Day, Whi, 8-0. 5, Breanna Adamson, Lib, 7-6. 5, Tricia Noble, Lib, 7-6.

Western B

at Missoula

BOYS

Team scores (through 10 events) - Thompson Falls 75, Eureka 66, Seeley-Swan 39, Darby 32, Loyola Sacret Heart 30, Troy 29, Plains 20, Deer Lodge 11, Florence 6, Valley Christian 2.

100 - 1, Presley Armstrong, Eur, 11.59; 2, Zach Evans, SS, 11.61; 3, Andrew Smith, LSH, 11.76; 4, Elijah Necessary, Pla, 11.79; 5, Chad Price, Eur, 11.89; 6, David Cahoon, SS, 11.94.

400 - 1, Presley Armstrong, Eur, 51.09; 2, Aaron Johnston, Dar, 53.39; 3, Dalton Powell, Troy, 53.99; 4, Mike Kuntz, LSH, 54.71; 5, Josh Blackburn, SS, 54.76; 6, Steve Block, TF, 54.87.

800 - 1, Steve Block, TF, 2:03.41; 2, Mike Morris, TF, 2:04.10; 3, Steven Rehbein, LSH, 2:04.39; 4, Jacob Naegeli, TF, 2:04.68; 5, Erik Kappelman, LSH, 2:05.47; 6, Dillon Oliver, Dar, 2:05.59.

3,200 - 1, Paul Abrahamsen, Dar, 9:53.13; 2, Shane Donaldson, TF, 9:58.47; 3, Seth Garbett, Dar, 10:06.02; 4, Matt Stout, Dar, 10:10.45; 5, Mike Evans, LSH, 10:10.66; 6, Daniel Lombardi, DL, 10:13.70.

110 hurdles - 1, Cory Greenwood, Eur, 15.99; 2, Dillon Peterson, Eur, 16.36; 3, Jason Flemmer, TF, 16.65; 4, Mike Brown, LSH, 16.82; 5, Kyle Todd, LSH, 16.86; 6, Brian Schenavar, TF, 17.00.

400 relay - 1, Eureka (Cory Greenwood, Lucas Hofstee, Chad Price, Presley Armstrong) 44.87; 2, Seeley-Swan 45.47; 3, Thompson Falls 45.82; 4, Loyola Sacred Heart 46.18; 5, Darby 47.03; 6, Troy 47.31.

Discus - 1, Luke Truman, Eur, 157-5; 2, David Phillips, DL, 155-8; 3, Eugene Benesch, TF, 146-9; 4, Trent Thompson, Pla, 141-2; 5, Ethan Harvey, Pla, 139-1; 6, Austin Knutson, TF, 135-5.

High jump - 1, Dillon Fryxell, Pla, 6-4; 2, Aaron Palmer, Troy, 6-4; 3, Alex Mitchell, Flo, 6-0; 4, Jason Flemmer, TF, 5-8; 5, Zach Evans, SS, 5-8; 6, Josh Heimbaugh, DL, 5-8.

Triple jump - 1, Canyon Parcell, SS, 43-2; 2, Aaron Palmer, Troy, 42-4; 3, Scott Harper, Troy, 39-2; 4, Chris Molzhon, TF, 38-11; 5, Galen Murray, VC, 37-2; 6, Aaron Larson, Dar, 37-1.

Pole vault - 1, Brian Schenavar, TF, 14-6 (meet record: old record 14-1, Schenavar, TF, 2007); 2, Leland Bartlett, SS, 12-0; 3, Dillon Peterson, Eur, 12-0; 4, Steve Block, TF, 11-6; 5, Mike Kidwiler, TF, 11-6; 6, Jacob Fjermestad, DL, 10-6.

GIRLS

Team scores (through 9 events) - Florence 72, Darby 57,m Eureka 43, Thompson Falls 35, Seeley-Swan 27, Loyola Sacred Heart 19, Deer Lodge 17, Troy 4, Valley Christian 4, Plains 1.

100 - 1, Katie Niemeir, Flo, 13.15; 2, Brandy Crews, Flo, 13.39; 3, Bailey Malecha, Eur, 13.51; 4, Courtney Reynolds, Flo, 13.55; 5, Angie Oxford, DL, 13.74; 6, Bailey Johnson, Eur, 13.80.

400 - 1, Katie Niemeir, Flo, 60.00; 2, Bailey Malecha, Eur, 61.30; 2, Courtney Reynolds, Flo, 62.10; 4, Allie Maestas, Troy, 63.27; 5, Rheanna Padden, TF, 64.29; 6, Kali Twedt, SS, 64.30.

1,600 - 1, Caitlin Stone, SS, 5:04.65; 2, Beca Gunderson, TF, 5:41.79; 3, Heather Demorest, Dr, 5:52.78; 4, Rebecca Gilliland, VC, 5:55.88; 5, Abby Mytty, Flo, 5:57.90; 6, Cheyenne Oliver, Dar, 5:58.27.

100 hurdles - 1, Katie Niemeir, Flo, 15.29 (meet record: old record 15.50, Alicia Torrey, Florence, 2001); 2, Rheanna Padden, TF, 17.29; 3, Odessa Conley, Flo, 17.63; 4, Alex Anderson, LSH, 18.09; 5, Nikki Porch, LSH, 18.42; 6, Catalina Parcell, SS, 18.58.

400 relay - 1, Eureka (Bailey Johnson, Cat Hall, Jen Miller, Bailey Malecha) 52.42; 2, Darby 52.81; 3, Loyola Sacred Heart 52.86; 4, Deer Lodge 53.44; 5, Seeley-Swan 55.26; 6, Thompson Falls 55.88.

Discus - 1, Maria Cress, Dar, 110-7; 2, Megan Hannay, Eur, 105-8; 3, Christina Medeiros, LSH, 104-2; 4, Kasey Blue, Dar, 102-0; 5, Amy Meyer, SS, 97-4; 6, Emma Ehret, Pla, 92-5.

High jump - 1, Mariah Mitman, Flo, 4-10; 2, Missy DeWalt, Dar, 4-10; 3, (tie) Danielle Anderson, SS, and Jonna Yost, Eur, 4-8; 5, Catalina Parcell, SS, 4-8; 6, Chelsea Janssen, LSH, 4-6.

Triple jump - 1, Missy DeWalt, Dar, 33-11½; 2, Rachel Wetzsteon, Dar, 32-2; 3, Mariah Mitman, Flo, 31-2; 4, Kali Twedt, SS, 30-2; 5, Kayla Schallenberger, Dar, 29-1; 6, Annesse Burris, Eur, 26-11.

Pole vault - 1, Rheanna Padden, TF, 9-0; 2, Mandi Kukal, DL, 9-0; 3, Delcie Peterson, TF, 8-6; 4, Baily Johnson, Eur, 7-6; 5, Shelby Johnson, DL, 7-6; 6, Kylie Johnston, DL, 6-0.

Western C

at Missoula

BOYS

Team scores (through 7 events) - Sheridan 45, Ennis 42, Alberton 26, Drummond 18, Superior 17, Victor 15, Charlo 14, Gardiner 14, West Yellowstone 11, Twin Bridges 10, Philipsburg 4, Arlee 1.

400 - 1, Bryce Shows, Ennis, 50.60; 2, Clay Pierson, TB, 52.22; 3, David Repke, Sup, 52.23; 4, Evan Vujovich, Enn, 52.44; 5, J.P. Toussaint, Cha, 52.81; 6, Rhett Rosenthal, She, 53.13.

800 - 1, Bryce Shows, Ennis, 1:59.78; 2, Chris Mai, Vic, 1:59.84; 3, Jeff Bucholz, Cha, 2:01.66; 4, Joel Buyan, She, 2:02.01; 5, Rhett Rosenthal, She, 2:03.04; 6, Bajin Smith, Sup, 2:04.38.

3,200 - 1, Ford Smith, Gar, 10:21.38; 2, Gavin Owens, Enn, 10:34.86; 3, Chris Mai, Vic, 10:51.02; 4, Joel Buyan, She, 10:52.3; 5, Gage Owens, Enn, 10:58.20; 6, Chance Rosenbaum, Cha, 11:03.68.

400 relay - 1, Sheridan (Mike Buyan, Casey Crippen, Joe Ingram, Justin Clark), time n/a; Ennis; Drummond; Charlo; Twin Bridges; West Yellowstone.

Shot put - 1, Nick Clark, She, 52-1; 2, Justin Clark, She, 48-4½; 3, Weston Super, Sup, 45-1½; 4, Andrew Verlanic, Dru, 43-5¾; 5, Brian Labbe, Sup, 43-3¼; 6, Cody Haynes, Arl, 43-3.

Javelin - 1, Phillip Brovold, Alb, 178-2 ½; 2, Jerry Brovold, Alb, 150-2 ¾; 3, Joe Ingram, She, 149-10; 4, Billy Metesh, Phi, 149-7; 5, Rob Cole, Sup, 147-8; 6, Tyler Swanson, Vic, 146-9.

Long jump - 1, Nick Griffin, WY, 19-11 ½; 2, Jordan Johnson, Alb, 19-10 ¾; 3, Tel Reynolds, Dru, 19-7; 4, Micahel Bent, Gar, 19-3 ¼; 5, Jacob Dahl, Dru, 18-10 ¾; 6, Austin Bauer, Cha, 18-9 ¾.

GIRLS

Team scores (through 6 events) - Harrison 26, Gardiner 18, Ennis 17, Arlee 16, Twin Brdiges 16, Shields Valley 12, Philipsburg 10, Noxon 10, Hot Springs 10, Charlo 9, Lincoln 8, Superior 8, White Sulphur Springs 8, Sheridan 6, Drummond 6, Alberton 2, St. Regis 2, Victor 1, West Yellowstone 1.

400 - 1, Kim Moore, Nox, 61.92; 2, Hannah Fields, Lin, 63.46; 3, Shannon Young, Har, 64.07; 4, Katie Corrigan, TB, 64.66; 5, Desy Mager, TB, 66.35; 6, Austin Smith, Gar, 66.51.

1,600 - 1, Shannon Young, Har, 5:29.24; 2, Kelci Boyd, SV, 5:39.93; 3, Sarah Kusek, WSS, 5:43.77; 4, Sage Gustafson, Har, 5:54.96; 5, Cleo Talbot, Alb, 5:55.52; 6, Haley Love, Gar, 5:57.38.

400 relay - 1, Twin Bridges (Ashley Mulholland, Kerri Mulholland, Dawn Degel, Desy Mager) 52.58; 2, Superir 53.04; 3, Hot Springs 53.48; 4, Shields Valley 54.00; 5, Sheridan 54.27; 6, West Yellowstone 54.97.

Shot put - 1,Taylor McNally, Enn, 41-2; 2, Stephanie Murphy, Cha, 37-8½; 3, Patti Brown, Dru, 35-10; 4, Ashley Rowberry, She, 34-1½; 5, Dana Kantorowicz, Har, 32-9; 6, Kate Coburn, Cha, 31-10½.

Javelin - 1, Addie Lepley, Phi, 129-9; 2, Jordan Pfau, Arl, 125-0; 3, Coutney Severeid, Enn, 119-8; 4, Dana Kantorowicz, Har, 118-7; 5, Ryan Burkland, StR, 112-2; 6, Savanah Cory, Enn, 110-3.

Long jump - 1, Mary Cote, Gar, 16-5½; 2, Jordan Pfau, Arl, 16-2½; 3, Dana Brennan, Gar, 15-1½; 4, Matea Depoe, HS, 14-11¾; 5, Kayla Secrest, WSS, 14-10½; 6, Britany Mitcham, Vic, 14-9.

Never miss a score

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0