{{featured_button_text}}

Local events

BASEBALL

Legion: Richland County at Laurel Dodgers (2), 1 p.m.

SOFTBALL

High school: Class AA state tournament, at Butte

High school: Class A state tournament, at Polson

High school: Class B-C state tournament, at Belgrade

TRACK AND FIELD

High school: Class AA and B state meets, Legends Stadium, Kalispell

High school: Class A and C state meets, Laurel Sports Complex

MOTORSPORTS

Drag Racing: Ed Randash Memorial Race; time trials 11 a.m., elimination 3 p.m., Yellowstone Drag Strip

WISSOTA Street Stocks, Midwest Mods, IMCA Mods, ASCS Sprint Cars, Big Sky Speedway, 7:25 p.m. 

On TV 

BASEBALL

Big Ten Tournament: Semifinal, 8 a.m., BTN

NAIA World Series: Game 5, 9:30 a.m., SWX

Big South Tournament: Championship, 10 a.m., ESPNU

SEC Tournament: Semifinal, 11 a.m., SEC

MLB: Cincinnati at Chicago Cubs or N.Y. Yankees at Kansas City, noon, MLB

Big Ten Tournament: Semifinal, noon, BTN

NAIA World Series: Game 6, 12:30 p.m., SWX

MLB: Arizona at San Francisco, 2 p.m., FS1

MLB: Seattle at Oakland, 2:07 p.m., ROOT

SEC Tournament: Semifinal, 2:30 p.m., SEC

Big Ten Tournament: Semifinal, 4 p.m., BTN

NAIA World Series: Game 7, 4 p.m., SWX

MLB: Boston at Houston, 5 p.m., FOX

MLB: Texas at L.A. Angles or Baltimore at Colorado (joined in progress), 8 p.m., MLB

Big Ten Tournament: Semifinal, 8 p.m., BTN

NAIA World Series: Game 8, 8 p.m., SWX

BASKETBALL

WNBA: Phoenix at Seattle, 1:30 p.m., ABC

WNBA: Chicago at Minnesota, 6 p.m., CBSSN

NBA playoffs: Milwaukee at Toronto, Eastern Conference finals, Game 6, 6:30 p.m., TNT

BOXING

PBC Fight Night: prelims, 4 p.m., FS2

PBC Fight Night: Trout-Gausha, 5 p.m., FS1

Top Rank: Ito-Herring, 8 p.m., ESPN

DIVING

U.S. Nationals: Men's 3m springboard individual championships, 10:30 a.m., NBCSN

U.S. Diving Championships: Women's 3m and men's 10m finals, noon, NBC

GOLF

European Tour: Made in Dembark, third round, 4:30 a.m., GOLF

PGA: Charles Schwab Challenge, third round, 11 a.m., GOLF

PGA: Charles Schwab Challenge, third round, 1 p.m., CBS

LPGA: Pure Silk Championship, 1 p.m., GOLF

Champions: KitchenAid Senior PGA Championship, final round, 1 p.m., NBC

European: Made in Denmark, final round, 4:30 a.m. (Sunday), GOLF

LACROSSE

NCAA Tournament: Virginia vs. Duke, semifinal, 10 a.m., ESPN2

NCAA Tournament: Yale vs. Penn State, semifinal, 12:30 p.m., ESPN2

MOTORSPORTS

Formula One: Monaco Grand Prix, practice session 3, 3:55 a.m., ESPN2

FIA Formula E Championship: Berlin ePrix, Round 10, 4:30 a.m., FS1

NASCAR: Monster Energy Cup Series, practice, 6:30 a.m., FS1

Formula One: Monaco Grand Prix, qualifying, 6:55 a.m., ESPN2

NASCAR: Xfinity Series, qualifying, 7:30 a.m., FS1

NASCAR: Monster Energy Cup, final practice, 9 a.m., FS1

NASCAR: Xfinity Series, The Alsco 300, 11 a.m., FS1

Motocross: The AMA Lucas Oil Fox Raceway National, 4 p.m., NBCSN

RUGBY

Premiership: Saracens vs. Gloucester, 6:30 a.m., NBCSN

MLR: Austin Elite vs. Houston SaberCats, 4 p.m., CBSSN

SOCCER

FIFA U-20 World Cup: Portugal vs. South Korea, 7:20 a.m., FS2

FIFA U-20 World Cup: France vs. Saudi Arabia, 9:50 a.m., FS2

German Cup: RB Leipzig vs. Bayern, 11:55 a.m., ESPNEWS

FIFA U-20 World Cup: Argentina vs. South Africa, Group F, 12:20 p.m., FS2

SOFTBALL

Super Regional: Oklahoma State at Florida State, Game 3 (if-necessary), 10 a.m., ESPN

Super Regional: Texas at Alabama, Game 3 (if-necessary), noon, ESPN

Super Regional: Oklahoma vs. Northwestern, Game 2, 2 p.m., ESPN

Super Regional: Florida vs. Tennessee, Game 2, 4 p.m., ESPN

Super Regional: Minnesota vs. LSU, Game 2, 4 p.m., ESPN2

Super Regional: UCLA vs. James Madison, Game 2, 6 p.m., ESPN

Super Regional: Arizona vs. Mississippi, Game 2, 6 p.m., ESPN2

Super Regional: Washington vs. Kentucky, Game 2, 8 p.m., ESPN2

On radio

BASKETBALL

NBA playoffs: Milwaukee at Toronto, Eastern Conference finals, Game 6, 6:30 p.m., TNT

 

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0