Subscribe for 17¢ / day

Sunday, June 25, 2006

State Hershey Meet at Colstrip

Boys 9-10

Long jump — Jace McMaster, Chinook, 6-4¼; Willy Schuman-Kline, Billings, 6-2½; Christian Olson, Colstrip, 6-1½; Alec Drew, Havre, 6-0; Tyler Johannes, West Yellowstone, 5-10.

Softball throw — Tyrell Pierce, Havre, 113-5; Christopher Nile, Forsyth, 112-10; Kodiak Burnsed, West Yellowstone, 95-0; Adrian Hugs, Lodge Grass, 93-4½; Tanner Roness, Glasgow, 88-8½; Zach Hull, Colstrip, 88-7; Cliff Scarber, Ashland, 87-4.

50 — Chase Fossum, Glasgow, 7.86; Kaelen Shay, Billings, 8.02; Stockton Smith, Joliet, 8.48; Alec Drew, Havre, 8.59; Jace McMaster, Chinook, 8.65; Wyatt Perry, West Yellowstone, 9.24; Matthew Weber, Forsyth, 9.27; Cayden Dudley, Colstrip, 9.65.

100 — Willy Schuman-Kline, Billings, 15.66; Christopher Nile, Forsyth, 16.69; Zach Hull, Colstrip, 16.72; Alec Drew, Havre, 17.40; Cody Atwood, Joliet, 17.91; Kodiak Burnsed, West Yellowstone, 18.23.

200 — Jacob Sholey, Butte, 31.16; Willy Schuman-Kline, Billings, 33.92; Christopher Nile, Forsyth, 34.62; Adrian Hugs, Lodge Grass, 36.03; Tyler Johannes, West Yellowstone, 36.12; Jeret Warren, Whitewater, 36.86; Cliff Shick, Ashland, 37.35; Adam Myers, Colstrip, 37.36.

400 — Jacob Sholey, Butte, 1:16.7; Christian Olson, Colstrip, 1:21.8; Adrian Hugs, Lodge Grass, 1:27.5; Tyler Johannes, West Yellowstone, 1:30.7; Jeret Warren, Whitewater, 1:31.7; Bentan Braisiki, Joliet, 1:32.3; Luke Weber, Forsyth, 1:36.5; Cliff Scarber, Ashland, 1:39.1.

400 relay — Blake Mattfeld-Tanner Ronress-Gage Lagore-Chase Fossum, Glasgow, 1:09.8; Adam Myers-Kodi Neumiller-Zach Hull-Christian Olson, Colstrip, 1:12.50; Bentan Bransike-Levi Mydland-Alex Hunt-Stockton Smith, Joliet, 1:14.80; Justin Smith-Jarred Hurst-Jordan Rightenour-Wyatt Perry, West Yellowstone, 1:31.40.

Girls 9-10

Long jump — Amy Breigenzer, Glasgow, 6-5; Brooke Hansen, Broadus, 6-3¼; Allyson Cole, Forsyth, 6-¼; Shiloh McCormick, Lodge Grass, 5-10; Johnnie Smith, West Yellowstone, 5-7½; Truanne Rojunski, Joliet, 5-2; Darby Schye, Malta, 5½; Marquel Windy Boy, Crow Agency, 4-10.

Softball throw — Meranda Sargent, Forsyth, 101-4½; Virginia Reynolds, Glasgow, 68-7; Shantel Keiser, Glendive, 67-5½; Hailey Steinbeisser, Sidney, 64-4½; Andria Spring, Joliet, 61-5½; Ruth Bromly, Lodge Grass, 54-2½; Kenslee Hage, Colstrip, 51-10; Madison Turner, West Yellowstone, 48-7.

50 — Allyson Cole, Forsyth, 8.14; Shiloh McCormick, Lodge Grass, 8.452; Darby Schye, Malta, 8.457; Hailey Steinbeisser, Sidney, 8.60; Truanne Rojunski, Joliet, 8.71; Amber Dorich, West Yellowstone, 9.50; Marquel Plante, Crow Agency, 10.05; Melissa Loveridge, Colstrip, 10.36.

100 — Peyton Eilius, Havre, 15.42; Allyson Cole, Forsyth, 15.92; Shantel Keiser, Glendive, 16.76; Darby Schye, Malta, 16.85; Hailey Steinbeisser, Sidney, 17.04; Shiloh McCormick, Lodge Grass, 17.06; Virginia Reynolds, Glasgow, 18.41; Amber Dorich, West Yellowstone, 18.73.

200 — Kayla Fulton, Forsyth, 36.56; Josie Braaten, Glasgow, 37.97; Kaylee Rowlinson, Joliet, 40.00; Kyla Binfet, West Yellowstone, 41.46; Rose Martin, Red Lodge, 43.56; Alex Rootes, Colstrip, 46.81.

400 — Peyton Filius, Havre, 1:21.51; Andria Spang, Joliet, 1:26.89; Amy Breigenzer, Glasgow, 1:27.15; Meranda Sargent, Forsyth, 1:29.07; Brooke Hansen, Broadus, 1:29.23; Shantel Keiser, Glendive, 1:31.84; Kinslee Hage, Colstrip, 1:41.10; Rose Martin, Red Lodge, 1:47.23.

400 relay — Josie Braaten-Taylor Nixdorf-Carly Wesly-Amy Breigenzer, Glasgow, 1:15.00; Andria Spang-Truanne Rojunski-McKinna Olson-Kaylee Rowlison, Joliet, 1:15.70; Johnnie Smith-Kyla Binfed-Makalyn Chase-Rebekah Phillips, West Yellowstone, 1:25.00.

Boys 11-12

Long jump — Jacob Kvilhaug, Billings, 7-2¾; Chaz Gordon, Glasgow, 7-2; Jonathan Sholey, Butte, 7-0; Trevan Timmer, Great Falls, 6-11¼; Jesse Ziler, Sidney, 6-10; Tucher Schye, Malta, 6-9½; Ryley Shipp, Colstrip, 6-8¾; Austin Spring, Joliet, 6-2½.

Softball throw — Nolan Biorn, Joliet, 153-7½; Kendall Denham, Malta, 138-4½; Trace Alkire, Billings, 129-1; Reo Shipp, Hysham, 127-6; Rickie Huffman, Glasgow, 119-10¼; Malachi Emmons, Broadus, 117-7; RJ Hennelly, Colstrip, 113-8; Ramsey Drew, Havre, 112-10½.

100 — Treve Icenoggle, Billings, 14.01; Tucker Schye, Malta, 14.25; Andy Nordstrom, Red Lodge, 14.58; Jonathon Boaten, Glasgow, 14.79; Malachi Emmons, Broadus, 14.83; Brandon Weber, Forsyth, 15.00; Asael Vazquez, West Yellowstone, 15.24; Josh Mann, Colstrip, 16.18.

200 — Jonathon Sholey, Butte, 29.28; Treve Icenoggle, Joliet, 29.67; Trevan Timmer, Great Falls, 30.83; Malachi Emmons, Broadus, 33.00; Cody Williamson, Joliet, 33.61; Cody Perry, West Yellowstone, 33.832; Renny Schultze, Red Lodge, 33.839; Delvin Walks, Crow Agency, 34.40.

400 — Jonathon Sholey, Butte, 1:10.50; Jacob Kvilhaug, Billings, 1:11.04; Kendell Denham, Malta, 1:13.74; Andy Nordstrom, Red Lodge, 1:19.69; Nolan Biorn, Joliet, 1:20.05; Daryl Fulton, Forsyth, 1:20.82; Delvin Walks, Crow Agency, 1:23.30; Bryden Buhmann, Broadus, 1:23.40.

800 — Tate Morgan, Billings, 2:45.09; Tate Carney, Malta, 2:51.13; Greg Fewer, Glasgow, 2:53.29; Joe Gruu, Joliet, 2:57.01; Ryley Shipp, Colstrip, 2:58.95; Renny Schultze, Red Lodge, 2:59.04; Daryl Fulton, Forsyth, 3:02.00; Bryden Buhmann, Broadus, 3:03.29.

400 relay — Trace Alkire-Christian Kruegar-Jacob Kvilhaug-Stephen Wilson, Billings, 1:00.90; Greg Fewer-Grant Legore-Chaz Gordan-Jonathon Braaten, Glasgow, 1:03.30; Tucker Schye-Kaden Bedwell-Tate Carney-Kendall Denham, Malta, 1:04.90; Austin Spring-John Crawford-Josh Walker-Cody Williamson, Joliet, 1:05.50; Asael Vazquez-Joe Dorich-Cody Perry-Carson Scott, West Yellowstone, 1:08.90.

Girls 11-12

Long jump — Haley Messmer, Glasgow, 7-2½; Madyson Klapmeier, Forsyth, 6-5¼; Reanae Criswell, Colstrip, 6-3; Ashton Niederegger, Harlem, 6-¾; Kennedy Smith, Billings, 5-11; Alzada Drane, Broadus, 5-10¾; Ann Veroye, Glendive, 5-9; Amy Robinson, Joliet, 5-7½.

Softball throw — Mia Estes, Anaconda, 121-1; McKenzie Sargent, Forsyth, 109-11¾; Cyrill Hergennder, Joliet, 107-4½; Taylor Holcomb, Colstrip, 98-5; Brenna Hansen, Broadus, 90-4; Paige Buffington, West Yellowstone, 84-5½; Sara Haslid, Glendive, 75-4½; Leigh Ann Reynolds, Glasgow, 69-2.

100 — Katie Marsh, Glasgow, 13.39; Kennedy Smith, Billings, 13.44; Brittany Freeborn, Anaconda, 13.84; Kimberly Olphant, Joliet, 13.97; Sara Haslid, Glendive, 14.08; McKenzie Sargent, Forsyth, 14.32; Jessica Scarber, Broadus, 14.51; Taylor Holcomb, Colstrip, 14.59.

200 — Debra Griebel, Glasgow, 31.48; Britany Freeborn, Anaconda, 32.78; Nicole Wildin, Billings, 33.01; McKenzie Sargent, Forsyth, 33.64; Jessica Scarber, Broadus, 33.87; Britani Mager, East Helena, 34.78; Amy Robinson, Joliet, 32.78; Jasmine Salinas, West Yellowstone, 36.23.

400 — Nicole Wildin, Billings, 1:14.70; Haley Messmer, Glasgow, 1:14.80; Teal Hatten, Joliet, 1:18.40; Ashton Niedereggar, Harlem, 1:19.62; Delaney Purkett, Forsyth, 1:20.20; Shelby Hale, Colstrip, 1:20.70; Ann Voroye, Glendive, 1:25.52.

800 — (tie) Megan Dailey, Glasgow and Brenna Hansen, Forsyth, 3:21.085; Tayler Mydland, Joliet, 3:22.21.

400 relay — Katie Marsh-Laurel Wageman-Megan Dailey-Jenna Marsh, Glasgow, 1:04.70; Madyson Klapmeier-Ava Rankin-Taylor Grogan-Dalaney Purkett, Forsyth, 1:07.50; Kimberly Olphant-Teal Hatten-Harlie Stephenson-Brenna Sisney, Joliet, 1:07.70; Emily Kautzman-Renae Criswell-Jere Dennehy-Taylor Holcomb, Colstrip, 1:08.00; Micaela Skinner-Jasmine Salinas-Paige Buffington-Caitlin Johnson, West Yellowstone, 1:14.60.

Boys 13-14

Long jump — Tell Shannon, Broadus, 7-9½; Daniel Salveson, Malta, 7-8¾; Nick Johannes, West Yellowstone, 7-8½; Michael Robinson, Joliet, 7-2¾; Jake Bushman, Malta, 6-5¾.

Softball throw — Mark Schulties, West Yellowstone, 189-1; Russell Howard, Glendive, 158-½; Kenneth BearTusk, Lame Deer, 132-6.

100 — Mark Schulties, West Yellowstone, 12.25; TJ Laramie, Billings, 12.77; Russell Howard, Glendive, 13.03; Tell Shannon, Broadus, 13.74; Jake Bushman, Malta, 14.50; Alex Songstad, Joliet, 14.59; Kenneth Beartusk, Lame Deer, 14.69; Kyle Fulton, Forsyth, 15.85.

200 — TJ Laramie, Billings, 26.03; Russell Howard, Glendive, 26.39; Tell Shannon, Broadus, 28.11; Kenneth Beartusk, Lame Deer, 30.68; Daniel Salveson, Malta, 31.42; Jake Bushman, Malta, 33.17; Kyle Fulton, Forsyth, 34.04; Ben Phillips, West Yellowstone, 38.51.

800 — Michael Robinson, Joliet, 2:40.35; Daniel Salveson, Malta, 2:44.61.

1600 — Nick Johannes, West Yellowstone, 6:15; Peter Briegenzer, Glasgow, 6:52; Jake Ovitt, Joliet, 7:20.

400 relay — Michael Robinson-Shan Kountz-Alex Songstad-Chris Biorn, Joliet, 59.70.

Girls 13-14

Long jump — Kelsey Bailey, Colstrip, 7-1¾; Clarice Griffin, West Yellowstone, 6-8½; Hannah Kalal, Zortman, 6-5; Talissa Seminole, Lame Deer, 5-7¾.

Softball throw — Sara Williamson, Joliet, 134-7; Kaitlin Johnson, West Yellowstone, 104-4¾; Talissa Seminole, Lame Deer, 95-6; Cheyenne Olson, Colstrip, 87-5½.

100 — Kalyse Engebretson, Red Lodge, 14.00; Hannah Kalal, Zortman, 14.42; Quinn Vaira, Glasgow, 14.47; Heather Brightwings, Lodge Grass, 14.50; Clarice Griffin, West Yellowstone, 14.88; Talissa Seminole, Lame Deer, 17.68.

200 — Hannah Kalal, Zortman, 29.24; Kalyse Engebretson, Red Lodge, 29.39; Heather Brightwings, Lodge Grass, 31.11; Allyson Herman, Glasgow, 31.54; Clarice Griffin, West Yellowstone, 31.89.

800 — Sienna Dailey, Glasgow, 2:52.90; Raney Hatten, Joliet, 2:53.90; Elizabeth Brown, Colstrip, 2:54.10.

1600 — Emily Braaten, Glasgow, 6:38; Laurin Myers, Colstrip, 7:27; Brittany Chase, West Yellowstone, 10:27.

400 relay — Emily Braaten-Allyson Herman-Alacia Cole-Quinn Varra, Glasgow, 59.80; Elizabeth Brown-Cheyenne Olson-Laurin Myers-Kelsey Bailey, Colstrip, 1:10.16.

0
0
0
0
0